Mumsema

Adetli iken sevişmek caiz midir?

  • 08 Mayıs 2021
  • 2.234 kez görüntülendi.
Adetli iken sevişmek caiz midir?
resmin alt tagı

Adetli iken sevişmek caiz midir?

Kayıtsız Üye
Adetli iken sevişmek günah mıdır? Adetli bir kadın eşiyle öpüşebilir mi Bilgi verir misiniz


Yorum: Adetli iken sevişmek caiz midir?

arifselim
Adetli olan kadın kocası ile sevişmesi ve öpüşmesi caizdir günah değildir. Günah olan şey dizi ile göbeği arasından istifade etmektir. Bir örtü üstüne alır yada giyinik halde iken yani bu bölgesi açılmadan sevişebilir. Ancak tenlerin diz ile göbek arasına değmesi caiz değil haramdır. Peygamber aleyhisselam eşleri adetliyken onlarla bu şekilde birlikte olmuştur.


Yanıt: Adetli iken sevişmek caiz midir?

iliman
Erkeğin hayızlı eşiyle cinsi münasebeti ve ölçüsü

Muayyen halde bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslamın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın muayyen halde iken, kocası ile istediği rahatlıkta sevişemez. Çünkü, üreme organından sevişmesi ve cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı muayyen halde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir. Arzulanmaya ve şehvetsiz de olsa sevilmeye muhtaç olan kadın, her ay belirli bir süre adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü bunalabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor.

” Eşleri olan bizlerden biri adet gördüğü zaman Allah’ın Resulü (göbekle dizler arasına örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi.” (1)

Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı – göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendigi için bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir. Hatta bazılarına göre âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir. Imâm Muhammed bu görüşdedir (2)

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Kader İle İnsan İradesi Arasındaki İlişki

1) Nesai, 1,189.
2) İslam Fıkhı Ansiklopedisi

resmin alt tagı

Soru: Adetli iken sevişmek caiz midir?

Hoca
< hocam bu ne demek? hanimina yaklasamiyorsa nasil bosalsin? >
kişinin eşiyle ilşki olmadan, oynaşmadan dolayı menisini çıkması/boşalmasıdır.
evlenince öğrenirsin:)


iliman
:)peki hocam,Allah razi olsun-insAllah yadirganmiyorumdur bôyle konulara bakmam?


Ramadan
Adetliyken sevişmek caizdir günah değildir.


Kayıtsız Üye
hocam esim adetliyken yaklasmayi birakin opmuyor ble bu durum beni deli ediyor feci bunalimdayim


Kayıtsız Üye
Hocam özür dileyerek sormak istiyorum gerçekten sıkıntıdayım eşim ben adetliyken ilişkiye girmek istiyor. Kendime hakim olamıyorum yoksa harama gidicem bu sebepten diyor ben ne yapacağımı bilemiyorum …. Ikiside haram tabiki bir başkasına gitmesinide göze alamıyorum sizce ne yapmalıyım. ?


halilcan
dayansın, eşin seni bu konu da zorlayamaz.


gönülgözü
< eşim ben adetliyken ilişkiye girmek istiyo >
sevişerek ihtiyacını gidersin.
yoksa büyük günahtır


Kayıtsız Üye
1 -Adetliyken hoşlanmak ve Sevişmeden sonra duş almak zorundamıyız

2 – Kesinlikle hazbeye penisi deymiyo ama bacak arasından eşim boşalabiliyor o sırada bende boşalıyorum bunda bir sorun var mı 🙁


arifselim
1- Adetliyken kocası ile sevişen kadın boşalsa bile gusül almasına gerek yoktur ama boşalan erkek gusletmesi gerekir.

2- Dizin ile göbeğin arasını kocan elleyemez ve hiç bir şekilde bu bölgedeki tenine değemez bu haramdır. Üzerinde bir örtü ile sevişmeniz caizdir.


Kayıtsız Üye
Bir sorum olacak hocam dilerim diğerleri gibi yanıtsız kalmam çünkü bunun bilgisini kimseden alamıyorum. Ailemden de bu konuları öğrenmedim eşim sayesinde öğrendim herşeyi. Soracak kimsede yok. Sorum şu: kadın regl dönemindeyken yukarıdaki durumları eşiyle yapabiliyor ok, fakat burada yine erkek ön planda kalıyor. Bazı kadınlar bu dönemlerde cinselliğe daha çok ihtiyaç duyuyorlar bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca eşiyle sizin verdiğiniz bilgiler sınırında -kadın giyinikken- KADINDA SÜRTÜNME YOLUYLA (özür dilerim açıkça sormak zorundayım) boşalabilir mi? Yoksa bu günah ya da caiz mi? Çünkü eşle o kadar yakın ve samimi olunca kadın içinde durum zorlaşabiliyor… Teşekkürler


arifselim
Adetli iken eşlerin sevişmesi caizdir ancak kadının dizi ile göbeği arasına dokunmaması şatıyla. Bu sevişme esnasında zevk duyulması günah olmaz.


sevgiii
bende sormak istiyorum kadın boşalırsa nasıl gusül abdesti alıcak adet li sonuçda yıkansa adet devam ediyor bitene kadar cünüpmü olucak.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Baş örtüsüne Hakaret Edenlerin Cezası

mum
Adet hali ile cünüplük hali aynıdır. Yıkansa bile cünüp sayılacağı için, adetli kadın adet bitimi yıkanır.


Kayıtsız Üye
Bacım elinle kocanı tatmin edebilirsin yukarıda yazıyor zaten…


Kayıtsız Üye
Sevişmeyle boşaltmaya oral seks dahilmi adetliyken. Esim cok israr ediyor ben karsı duruyorum


Kayıtsız Üye
Benim sorumda şu yeni bebegim var 45 gunluk adetliyim ve esim severken etkilendim bebegimi de emzirdiğim için abdestsiz emzirirken istemiyorm ama bu durumda gusülabdestide alamiyorm içim rahat degil ne yapmm lazim?


Şema
< gusülabdestide alamiyorm içim rahat degil ne yapmm lazim? >
Bu durumlarda bebeği emzirmeden meme uçlarını yıkayın yeterlidir.


Kayıtsız Üye
hocam cekinerek sormak istiyorum sorumu ben dun aksam adet oldum ben adetliyim diye esim oruc tutmuyor benle iliskiye girelim diyor bi sey olmaz diyor ben gunah diyorum ama zorluyor beni suanda bile cinsel iliskiye girelim diyor ne yapmam lazim hocam?


arifselim
Adetliyken ilişkiye girmek haramdır. Diz ile göbek arası dışında ise eşlerin sevişmesi caizdir. Eşinizi bu bölgelere dokunmadan tatmin etmeniz caizdir.


Kayıtsız Üye
Esim bacaklarima sürtünerek zevk alip bosalabiliyo adetliyken bu gunah midir yani göbek ve diz hizasi demissiniz kesin olmaz mı


arifselim
Diz ile göbek arasına dokunması bu alandan cinsel açıdan istifade etmesi caiz değil haramdır. Bu alan örtülerek sevişmeniz helaldir ama dizin üst kısmı göbeğe kadar caiz olmaz.


yokluğunda
Adetliyken eşimle surtunduk yani penisin vajinama surttu ben boşaldim günah olurmu altimda sadece iç çamaşırı vardı yaptıktan sonra çok pismanlik duydum günah mi acaba acil cevap bekliyorum


sae
Diz ile göbek arası regl iken yasaklanmıştır. Yani günahtır.

Esinizle adetli iken sevismenizde bir sakinca yoktur birlesme olmadigi surece


Kayıtsız Üye
Selam hocam benim bi sorun olacak ben adetli iken Eşim çok efedersiniz göğsüme dokunup öpüyor bende karşı koyamiyorum 1 aylık evliyiz daha cok sabirsiz bu şekilde tatmin olmaya çalışıyor gunahmidir ve beni oksadikca sarip sarmaladikca bende de akıntı oluyor banyo yapmama gerek var mi bu yüzden 2 gun üst uste banyok yaptim


Hoca
Adet sırasında cinsel ilşki hariç dilediğiniz kadar sevişin ama ilişki büyük günahlardandır.
Adet bitene kadar yıkanmanız gerekmez


Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Namahrem kadın kimdir?

Kayıtsız Üye
Hoca ben cunupken esimle beraber oldum ve o beraberlikten bir kız çocuğum oldu ve sürekli bir huzursuzluk ve sürekli ağlamakta tip çare bulamıyorum bir hocaya goturemmi ne dersin


Hoca
Cünüpken çocuk yapmak çocuk emzirmek günah değildir bir dini sakıncası da yoktur. Huzursuzluğu Çocuğa bağlamayın.
Peygamberimizin okuduğu korunma dualarını bizim sayfamızdan alın her gün okuyun hocaya gerek yok


Kayıtsız Üye
Hocam ben adetlikten eşimin organına dokundum ve oda benim üstümde eşofman varken bana dokundu ve birbirimizi tatmin ettik o benim tenime dokunmadı çünkü eşofman vardı bu şekilde caiz mi


mum
< eşofman vardı bu şekilde caiz mi >
Caizdir, ön ve arka dışında soyunabilirsiniz


Kayıtsız Üye
Merhaba , adetliyken üzerim giyili hâlde olursa eşimle giyinik halde iken sürtünme yoluyla birlikte olduğumda günaha girer miyim ? Açıkça bu sorumun cevabını verirseniz sevinirim


imam
< eşimle giyinik halde iken sürtünme yoluyla birlikte olduğumda günaha girer miyim >
Şort giyinin ve sevişin bunda dini bir sakınca yoktur. Yeter ki cinsel ilişki olmasın


Kayıtsız Üye
Merhaba hocam. Ben hayız oldum, eşime yardımcı oluyorum boşalmasına ama ben rahatlayamiyorum hayızken ilişki haram olduğu için. İçim şişiyor çok arzuluyorum eşim boşaldıktan sonra ona atarlaniyorum, sonucta eşim rahatliyor ben orda öyle kaliyorum. Yapcak bişey varmi ölçüleri nelerdir hayızken cinsel ilişkinin?
Şimdiden ALLAH razı olsun.


mum
Cinsel ilişki dışında rahatlamak için kocanızla her fiili yapabilirsiniz.


Diyarbakır
Sayin hocalarıma bir soru sorayım. Bazı hoca arkadaşlar eş adetliyken koca sevişebilir vede eşi onu boşaltabilir diyor.bu ya eliyle yada oral olmadan zor. Madem insanın eliyle boşalmak günah. Bunu eşine yaptırması daha günah değil mi? Eş eğer insanın helâli ise insan kendi kendisine haram mı?


mum
Sarılarak veya elle fark etmez kadın kocasını boşaltabilir, bu istimna değildir.
Farkı biri yasaklanmış diğeri helal


Kayıtsız Üye
Valla benimki beni azdırıp azdırıp elletmiyor , bile bile yapıyor , dinimize çok bağlı bir aile olduğumuz için ne yapipta bu işten günahsız şekilde çıkarım bir fikir verin ?


adetliyken sevişmek günahmı, adetliyken sevişmek, adetliyken ilişkiye girmek

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx