Mumsema

Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.024 kez görüntülendi.
Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü
resmin alt tagı

Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

Kayıtsız Üye
Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü nedir açıklar mısınız adetliyken ilişkiye girmenin günahı mı ve kefareti nedir ?

Eşimle adetimin ilk günü bile sayılmaz sarı leke gelirken ilişkiye girdik olurmu olmazmı bilemedik ama çok pismaniz…ilişkiden sonra kanamam oldu neyapmaliyiz gunahimizin kefareti ne lütfen yardımcı olun


Cevap: adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

arifselim
Selamun aleykum. Adetin başında olsun sonunda olsun eşlerin cinsel ilişkiye girmeleri haramdır. İlk olarak bundan tövbe etmelisiniz ve bir daha bu günahı işlememelisiniz. Gücü yetenler için vermeleri müstehap olan bir kefaret vardır. Bu konuda hadisi şerifte peygamber aleyhisselam şöyle buyurmaktadır:

“Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir.”(Nesai, Taharet 182)


Yorum: Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

Kayıtsız Üye
Nisanlimla hayiz halimin ilk günü birlikte olduk ikimizde isteyerek oldu pismanim cunup abdesti nasıl almalıyım veya nasıl alınır


Yorum: Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

arifselim
Nişanlı bir yabancı hükmündedir bu haramdır ve zinadır. Bundan tövbe etmelisiniz ve dini nikah olmadan birbirinize cinsel manada yaklaşamazsınız. Normal duş alır gibi yıkanırsın. Bütün vücudunu ıslatacak şekilde yıkanman gerekir ve ağız ile burnuna su vererek gusül almış olursun.


Kayıtsız Üye
Adetimin ilk günü abdest aldıktan sonra ilişkiye girdim sadece o ihtiyacını karşılaması hasta olduğumu söyleyemedim kızar diye ama çok pişmanım üzgünüm lütfen nasıl rabbimden nasıl af dilemeliyim


arifselim
Adetli olan kadından kocası cinsel ilişki istemeye ve bunun için kızmaya da hakkı yoktur. Bundan tövbe et ve bir daha tekrar etme. Eşine de çekinmeden bunu söylemelisin.


Kayıtsız Üye
Sevgilimle adetliyken ilişkiye girdim cahilliğimden ötürü bu gibi davranışlar bana abes gelmiyordu fakat şimdi hatalarımın günahlarımın bilincindeyim ve çok pişmanım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ödemem gereken bir kefaret var mı böyle bir şey olduğunu duydum ne kadardır bilmiyorum tövbe etmek istiyorum 🙁 ;(


arifselim
Senin zina yapman zaten en büyük günahlardandır. Adetli olup olmamanın ne önemi kalır Allah aşkına. Sen ilk önce samimiyetle bir tövbe et. Eğer bu kimse ise evlenme imkanınız varsa ilk fırsatta evlenin. Yok eğer yoksa hemen bu kişiden uzaklaşmalısın ve asla seni zinaya götürecek açık kapı bırakmamalısın.

resmin alt tagı

Kayıtsız Üye
Sevgiliyken zina ettiğin kişiyle evlenince günahın azalır veya affolurmu

Sevgiliyken zina yapıp evlendiğinde günahlar affolunurmu yada azalır mı?


arifselim
Sonunda evlilik olsa bile zina zinadır ve çok büyük bir günahtır. Ancak zina ettiği kişi ile evlenmesi belkide doğru olan yapmış olurlar. Bundan tövbe edilmesi ve zinaya giden her türlü kapının kapatılması gerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Zina sadece cinsel ilişkiye girmekmidir?

Kayıtsız Üye
Adetin son günü yikandim ancak sari leke gelmekte yinede iliskiye girmek harammi


arifselim
Eğer adetin bitmişse bu caiz olur. Adetin bitmesi akıntının kesilmesi veya beyaza dönüşmesi ile olur. Yada 10 gün dolduğunda hala akıntı kesilmemişse gusül alınır ve adet bitmiş olarak kabul edilir. Eğer bu şartlarda olursa cinsel ilişkide caiz olur.


Kayıtsız Üye
Adetin ilk günü eşle birlikte olunursa kefaret. Olarak 4.5 gr altin sadaka verilmelidir. Diye biliyom. Bu kanin miktarina gore degisir mi acaba? Ilk gün olduğu için sadece bi kaç damla kan gelmişti.. oda çok açık renkte.. böyle olursa yarısı verilmiş…


mum
Adetliyken ilişkiye girmenin kefareti

AYET

“Sana hayızlı ile cinsel ilişkiyi soruyorlar. De ki, bu eziyet verici bir şeydir. Onlar adetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendiklerinde Allah’ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tövbe edenleri ve tertemiz olanları sever.” (Bakara, 2/222)

Kefaret şart değildir müstehaptır. Adet günlerine göre de değişmez, kana göre değişir.

(“Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur.” (Mavsili, el-Ihtiyâr I/28; El-Muhit – Serahsi))

HADİS
Peygamber efendimiz Hz Muhammed bu konuda şöyle uyuruyor:
“Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir.“(Nesai, Taharet 182)


Kayıtsız Üye
iyi gunler hocam ben dungece iyiskiye girdim ve adetli oldugunu sabah leyin ogrendim ve bilmeden oldu na sil birgunah isledim ben


emre
Adetli olduğunun farkında değilsen demek ki adetli de değildin. Öyle olsan bile bilmeyerek yaptın. İçin rahat olsun.


Kayıtsız Üye
Hocam iyi günler ben spiral taktırdım ve adetim çok uzadı 12 , 13 , 14 günü bulabiliyor daha sonra da ara ara lekelenmeler oluyor bu durumda eşime nasıl yaklaşabilirim günahı olur mu ?


arifselim
İyi günler. Adet süren bellidir. Bu süre en fazla 10 gün kadar sürebilir. Bu süre dolunca gusül abdesti alınır ve adet bitmiş olur. Arada gelen lekelenmeler ise adetten sayılmazlar.


Kayıtsız Üye
Adetliyken. Esim. Opuserek. Ve. Surtunerek. Bosaliyo. Beninde. Banyo. Etmem. Usul. Abdesti. Alman. Gerekiyomu


Sabır
Hayır senin gusül alman gerekmiyor.


Kayıtsız Üye
Merhaba adetimin son günü eşimle birlikte olduk ben başta istemedim söyledim sonra da vazgeciremeyince bende istedim çok günah biliyorum tövbe dışında belli bir kefaret var mı ne yapmalıyım??


arifselim
Merhaba. Adetliyken ilişki haramdır. En üstte bu konuda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Kefaret vermek şart değil, müstehaptır. Ayrıca tövbe edilmesi gerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Meniyi tutmak gusül gerektirirmi

Kayıtsız Üye
Adetimin son günlerinde eşimle ilişkiye girdim çok pişmanım fakat bu kefareti verecek durumum yok bu kefaret farz mıdır ?

adetimin son günüydü eşim benle birlikte olmak istedi olmaz dedim ama dinlemedi beni içine girmiyeceğim dedi ama cinsel organı benim genital bölgeye değdi çıplak bir şekilde o arada bebeğimi öyle bir durumda emzirdim daha sonra gittim abdest aldım abdest aldıktan sonra iki damla kan gelmiş tekrar abdest aldım ertesi günü çok pişmanım içim hiç rahat değil tövbe ettim ama yinede huzursuzum sizce ne yapmam gerekir bu durumda


arifselim
Bu kefareti vermek farz değildir ama müstehaptır, yani güzeldir. Eğer gücün yoksa bunu vermen şart değildir. Bir daha adetliyken ilişkiye girmemek üzere tövbe etmelisiniz.


Kayıtsız Üye
Adetimden sonra sarı leke geldiğinde gusul abdesti aldığın zaman kabul olur mu ben adet bittikten 2 3 gün sonra gusul alıyorum sarı lekenin bittiğinden emin olmak için . 2 3 gün cunup beklemenin günahı var mı


Hoca
< adet bittikten 2 3 gun sonra gusül aliyorum >
Adet bitimi mutlaka gusül alın. Sarı akıntı dediğiniz adet akıntısı değilse gusül gerekmez.


Kayıtsız Üye
Eşimle ilişkiye girerken kan geldiğini fark ettik. Adetli değildim. Adet olmama da daha vardı. Ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Lavaboya gittim idrarında kan vb yoktu. Bende kanın gelmedigini düşündüğüm için gusül abdesti aldım.dogru mu yaptım bilmiyorum. Ya da ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.


Hoca
< Bende kanın gelmedigini düşündüğüm için gusül abdesti aldım >
Adet günleriniz yakın değilse doğru yaptınız ama yıkanma cünüplükten dolayı yoksa adet kanı olmadığı için gusül gerekmez


Kayıtsız Üye
Merhaba ,

Yaklaşık bir ay önce, adetimin ilk günü (bir kaç damla kan dışında gelmez) eşim çok istekli olduğundan normal ilişkiye girdik. Karşı koyamadım çok ısrar etti. Adetliyim günahtır dedim ısrar etti.

İlişkinin sonunda daha fazla kan geldiğini gördüm. Doğum kontrol için koluma çip taktirip çıkarttığım için adetim çok düzensizdi. Normal adet görmiyordum hep ara kanama gibiydi.

Ama eşimin ısrarlarına karşı koyamadığım için kendimi suçlu hissediyorum. Günah yazılırmı? Bu konu çok kafama takıldı. Birde ilişkiye girince üstünü örtmüyor genellikle, onu sürekli uyarıyorum ama kendini okadar kaptırıyorki günahı falan Takmıyor. Elbette benimde hatam var bilerek ona karşı koymadığım için, ama red edince benden soğur diye ısrarlarına fazla karşı koyamıyorum.

Bunu durumu düzeltebilmek için ne Yapmalıyım?


Şem’a
Adetli kadınla cinsel ilişki yasağı ve kefareti

“Sana hayızlı ile cinsel ilişkiyi soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendiklerinde Allah’ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tövbe edenleri ve tertemiz’olanları sever.” (Bakara, 2/222)

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah'ın el Ehad isminin Anlamı Nedir ?

Hayızlı iken cinsel ilişkide bulunmak Allah’ın yasak ettiği bir fiildir ve büyük günahlardandır karı koca ikisinin tövbe etmesi gerekir Bir de aşağıdaki hadisle belirtildiği gibi adet halinde cinsel ilişkide bulunan kişi dört buçuk gram altın sadaka verilmesi tavsiye edilir Eğer ilk günlerde ise 2 gram 250 sen son günlerde ise 4 buçuk gram altın

Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir.” (Nesai, Taharet 182)


Kayıtsız Üye
Hocam selamun aleykum ben ikinci kez hamile kalmak istiyorum ama adetim uzun sürüyor 7 günden sonra hep sarı akıntı sarı bile denmez 1 gün sonra çok az akıntının içinde kırmızı kan olduğunu goruyorum.7 günden sonra gusül abdesti alıp eşimle birlikte olsam gunahmi hamile kalırsam günahı var mıdır? Tek günlük hamile kalmak için.


Omer Faruk
< Hocam selamun aleykum ben ikinci kez hamile kalmak istiyorum ama adetim uzun sürüyor 7 günden sonra hep sarı akıntı sarı bile denmez 1 gün sonra çok az akıntının içinde kırmızı kan olduğunu görüyorum.7 günden sonra gusul abdesti alıp eşimle birlikte olsam günahmi hamile kalırsam günahı var mıdır? Tek günlük hamile kalmak için. >
Hayz (âdet, regl) kadının ergenlik çağına girdiğini gösteren kanamadır. Hayzin en az süresi geceli gündüzlü üç gün, en fazlası da tam on gündür. En azından az ve en çoğundan çok sürelerdeki kanamalar ile hamile kadınların kanamaları hayz değildir, rahatsızlık (istihâza) kanamasıdır.

< Birde ilişkiye girince üstünü örtmüyor genellikle, onu sürekli uyarıyorum ama kendini okadar kaptırıyorki günahı falan Takmıyor. Elbette benimde hatam var bilerek ona karşı koymadığım için, ama red edince benden soğur diye ısrarlarına fazla karşı koyamıyorum. >
Hayızlı iken kadınla ilişkiye girmek haramdır ve keffaret gerektirir. Ama odanızda Anal (duburden) ilişki haricinde herşey karşılıklı rıza ile helaldir. Eşiniz sizi çıplak görmek istiyorsa o sizin helalınızdır istediği şekilde görebilir. Ama özellikle belirteyim karşılıklı rıza esastır. Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında üstünü örtmesini söyleyen SAHİH hiçbir delil yoktur.

Bizatihi Hz Aişe annemizin, Peygamberimizle aynı leğenden gusül abdesti aldıklarına dair rivayet mevcuttur. Hurafelerle eşinizin helal isteğini çevirmeyin ki gözü harama yönelmesin.

Selametle kalın…


adetliyken ilişkiye girmek, adetliyken ilişkiye girmenin günahı, adetliyken ilişkiye girilir mi

resmin alt tagı
Bildir
guest

11 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anonim

Adetimin ilk günü eşimle yakınlaşmamız oldu bu yakınlaşma baya ileri gitti ama ben eşimin benimle ilişkiye gireceğini düşünmemiştim ve sonrasında ilişki yaşadık ilişki sırasında da… Daha Fazlası »

admin

Adetin ilk günlerinde iseniz bir dinar karşılığı sadaka verin. Adetin son günlerinde iseniz yarım dinar sadaka verebilirsiniz.

Anonim

Hocam adetliyken eşim arka taraftan ilişkiye girmek istedi.Nikahımız düşmüş müdür.Ne yapmalıyız

Öznur

Hocam ben ilk defa adetliyken eşimle birlikte oldum.ikimizde pismaniz ama ben haram olduğunu bilmiyordum.Bu kadar büyük bir günah olduğunu bilmiyordum.Sadece hijyen açısından doğru olmadığını dusunuyordum.Esim… Daha Fazlası »

Zynpppp

Merhaba adetin son günü adetim bitmiş ama gusül almamisken ilişkiye girmek günah mı? Banyo yapmamıştim. Eşim gusül alacağım için gerek olmayacağını söylemişti. Sonra dikkat ettim.… Daha Fazlası »

Serpil tektaş

Hocam selamın aleyküm ben adetidim 3.günü ilişkiye girdim ama çok uzun sürmedi 3-4 sn gibi bunun için çok pişmanım nasıl tövbe ederim ve tövbe ettikten… Daha Fazlası »

En son 4 ay önce tarafından Serpil tektaş düzenlendi
PİŞMAN

Hocam prezervatif ile de ilişkiye girilse adetin başında ise şayet aynı hükümler mi geçerlidir

11
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx