Mumsema

Necaset Soruları Konusu Ve Cevaplar

  • 13 Ağustos 2022
  • 1.008 kez görüntülendi.
Necaset Soruları Konusu Ve Cevaplar

Kullanıcı: Selamun aleyküm namaza başladığımdan beri necaset konusunda çok vesveseliyim. Ancak özellikle bu konuda yardıma ihtiyacım var. Ben önceleri taharete çok dikkat eden biri değildim, küçük abdestten sonra su kullanmadan sadece tuvalet kağıdıyla silip çıktığım olurdu. Ben daha sonrasında o bölgeye nemli/ıslak elle dokunup telefonuma dokunmuş olabilirim aylar öncesinde böyle bir ihtimal var. Ancak böyle bir şey yaptığımı tam hatırlamıyorum emin değilim. Böyle bir durumda emin değilsem telefonum necis midir?
Şüpheyle necaset hükmü verilir mi?


Mumsema: İhtimaller dahilinde hiç bir şeyi konuşamayız bu mantıksız olur yani yapmış olabilirim olmuş olabilir gibi. Bu yüzden telefonun da necis değildir çünkü gözünle görmediğin bir şeyi necistir diyemezsin. Necasetin hükümleri var ve bunlardan biri de gözünle görmen lazım. Bir örnek verecek olursak evde bir kap yoğurt var kapıyı açık bıraktın gittin eve bir döndün yoğurttan bir şey yemiş yada dağıtmış ne olduğu belli değil ama yolda da ağzının etrafında yoğurt bir köpek görmüştün bu yoğurdu o köpek yedi bu yoğurt necis oldu diyemezsin çünkü gözünle bir şey görmedin. O yoğurt necis olmaz ve eğer iğrenmiyorsan iyede bilirsin dahi.


Soru: Hükmi Necaset nedir? Nasıl temizlenir?

Cevap: Hükmi necaset; kendisi, tadı, rengi ve kokusu idrak edilmeyen necasettir. Tadı, rengi ve kokusu olmayan kurumuş idrar gibi. Necaset gözle görülmüyorsa, yani tadı, rengi ve kokusu kalmamışsa hükmi necaset olur. Hükmi necasetin bulunduğu şeyin üzerinden temiz ve temizleyici olan suyun bir defa geçmesiyle o şey temizlenir.


Soru: Ayniye Necaset nedir? Nasıl temizlenir?

Cevap: Ayniye necaset; görülen necasettir. Yani rengi, tadı veya kokusu belli olan necasettir. Necasetin kendisi, tadı, rengi ve kokusu gidinceye kadar temiz ve temizleyici olan su ile yıkanır.


Soru: Domuz ve köpek necaseti nasıl temizlenir?

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Yakın akraba ile ilişkiye girmenin günahı nedir?

Cevap: Köpek necasetinin isabet ettiği yer, bir keresi toprakla su karışımı olmak üzere, yedi defa yıkanır.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:
“ Sizden birisinin kabını köpek yalarsa, bir defası topraklı su olmak üzere, yedi defa yıkasın.”

Domuz, köpekle kıyaslanır. Çünkü domuz necaseti, köpek necasetinden daha kötüdür


Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor cevap al  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

Bildir
guest

11 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Leylim Sevda

hocam necis bir yeri tam olarak nasıl temizleriz necasetten.

Ali Ali

Hocam tenasül uzvunu yıkamazsan meni necis olur dediler bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

Ali Ali

Hocam benim sorumu da cevalaya bilir misiniz

hacibayram

hangi soru acaba sistemde sorduğunuz sorular onaylı ve cevaplı gözüküyor

Ali Ali

Muğnil-Muhtaç gibi muteber kitapların kaydettiklerine göre, bir kimse, idrar yaptıktan sonra tenasül âletini yıkamazsa ondan çıkan meni de müteneccistir. Şafii İlmihali – 86 Bunu sordum… Daha Fazlası »

Ali Ali

Hocam tenasül uzvunu yıkamazsan meni necis olur dediler bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim Muğnil-Muhtaç gibi muteber kitapların kaydettiklerine göre, bir kimse, idrar yaptıktan… Daha Fazlası »

11
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx