Mumsema

Yenge ile evlilik

  • 08 Mayıs 2021
  • 540 kez görüntülendi.
Yenge ile evlilik
resmin alt tagı

Yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
yenge ile evlenilir mi..
selam arkadaşlar.. geçenlerde bir sohbet arasında bir tartışmaya girdik.. türkiyede de “töre” kelimesi altında , abisi olduğu için yengesiyle evlendirilen insanlarımız var.. geçende de bir hocayla bunu tartıştık, hoca der ki bu caizdir.. ben de derim ki bu ahlaksızlıktır.. yıllarca yenge dediğim kişiyle.. yani abla/kardeş gibi gördüğüm kişiyle nasıl evlene bilirim.. yada yolun başından beri .. her an eşim ola bilir gözüyle mi bakmalıyız.. bunu bana ve benim gibi cahillere bir zahmet açıklarsanız.. ve eğer böyle bir şey dinimizde mübah ise kaynağı ve mantığı ile açıklarsanız şok ama çok sevinirim.. teşekkürler


Cevap: yenge ile evlilik

Hoca

Kardeş
İslamdaki bir hükmü öğrenmen güzel ama öğrenmeden ve hoca sana islamda bu caizdir demesine rağmen AHLAKSIZLIktır demen cahilce olmuş.
İslamda, dört mezhepte, Dayı Amca ve Abi öldükten sonra yenge ile evlilik caizdir.
Bu mutlaka evlenin anlamında değildir. Dileyen evlenebilir.

Birilerinin abisi olur ve hem yengesine hem onun yetimlerine bakmak isterse bunun ne gibi sakıçası olabilirki?


Cevap: yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
açıklama için teşekkür ederim


Yorum: Yenge ile evlilik

Kayıtsız Üye
Biri kız biri erkek olan iki kardeşin boşandıkları eşlerin birbiriyle evlenmeleri caizmidir. Şimdiden teşekkürler


arifselim
Kardeşlerin boşanmış eşlerinin birbiri ile evlenmeleri caizdir. Böyle bir evliliğin dini açıdan bir engeli yoktur.


Kayıtsız Üye
bana göre çok yanlış ve dinen caiz değil ha yardım edersin parasal yönde ama kesinlikle evlenmem


Kayıtsız Üye
Kulun hocanın falan demesiyle olmaz Allah bilir o zaman nen de gidiyim amcamla evleniyim tövbe tövbe batıl inançlar çıkarıyorsunuz ortaya öbür dünyada Allah a ne hesap vereceksiniz her kul kafasından bir şey uyduruyor adeta bu da şimdiki nesillere kadar yansıyor yazık size yazık hepiniz insanlıktan çıkmışsınız vayy be hayat böyle de olacaktı gidin annenizle babanızla kardeşinizle evlenin o zaman Allah affetsin bir şey demiyorum kocandan izin almadan bir yere gitmiyceksin koca hakkı çoktur sen gelmişsin kaynınla evlenmek caizdie diyorsun Allahın verdiği yazgıyı kaderi kendi keyfiniz zevkiniz için değiştiremezsiniz ne kaynı ne yengesi elbet gün gelir hepsi haram çıkar kendinize iyi bakın Allah’a emanet olun

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Hamile olduğum halde eşimden zorla ters ilişki yapması

emre
“sağır duymaz uydurur” işine geldiği gibi görüyorsun. Kimse amca ile anne ile baba ile evlenilir demiyor. Biraz ufak salla. Yenge boşandıktan veya koca öldükten sonra nikah kıyılabilir. İnsanlar evlenir veya evlenmez başka bir şey. Ama nikah düşer.

resmin alt tagı

Kayıtsız Üye
Abisinin hanımına ve yetimlerine bakmak için yenmesiyle beraber olmasımı lazım hiç doğru değil Allah güzel şeyler emreder bu hiçte güzel deyil


Kayıtsız Üye
Kardeşinin hanımına ve çocuklarına bakmak güzeldir ama bunun için yengeyle beraber olmak gerekmez alla insanlara doğru yolu gösterir bu yol bana hiç doğru gelmiyor insan kardeşine bile govenemiyor.


Kayıtsız Üye
Din kurallarıyla ahlak kuralları birbirini tamamlar. Örneğin erkeklerin örtmesi şart olan yerler göbek ile diz arasıdır. Fakat yalnız bu bölgeyi kapatıp sokağa çıkmak caiz olsa da bizim toplumumuzda ahlaka aykırıdır. Yenge ile evlilik de öyle.


Kayıtsız Üye
yengeyle evlenilirmi ve benim abim oldu yengem iki çocuğuyla dul kaldı şimdi yengem başkasına gidecek çocuklar rezil olacak abimin çocuklarına ben daha iyi bakmamı bana ilede yengeni sen al diyorlar


Kayıtsız Üye
7 yıldır eşinden ayrı kadın eşinin kardeşiyle evlenebilir mi selam ve duayla kalın


Ömer Faruk
İslam’a göre eşinizden boşandıysanız, iddet müddeti dediğimiz 4 ay tamamlandıktan sonra eski eşinizin kardeşiyle evlenmenizde bir engel yoktur. Caizdir.


muvaffak
Resmi şekilde boşanmış, talakları verilmiş kadının iddet süresi bitince evlenmekte bir sakınca yoktur. Evli olduğu kişi diliyle boşamamış, resmi şekilde boşanma yaşanmamış sadece ayrı yaşanıyor diye evlenmek caiz değildir. Kişiler ayrı yaşıyorsa dahi halen evlidir.


yenge ile evlenmek caiz mi, yengeyle evlenmek caiz mi, yenge ile evlenmek

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx