Mumsema

El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir

  • 08 Mayıs 2021
  • 2.120 kez görüntülendi.
El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir

Mastur günah mıdır

Kayıtsız Üye
El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir ? Dinimizde Mastürbasyon neden günahtır açıklar mısınız ? Cevabınızı Bekliyorum Merakla


Yanıt: El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir

aziz83
hüküm:

Eğer bir müslüman, zina yapabilecek kadar kendi kontrolünü kaybetmişse, daha hafif olan bu yolu tercih eder ve zina tehlikesinden kendisini kurtarır.

İbn Âbidîn bu konuda şu tesbitleri yapar: “Keyfî olarak şehvetini gidermek için el ile menisini getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkâr olmayacağı umulur. Hatta Ebu’l-Leys şöyle demiştir: Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur”


Cevap: El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir

Hoca

istimna genellikle hoş görülmemiş, fıtrata (normal yaratılışın gereğine) zıt bir eylem kabul edilmiş, cinsel sapma halini alması, psikolojik hastalık oluşturması gibi olumsuz yönleri hesaba katılarak, haram, ya da mekruhtur denmiştir.

Ancak daha büyük zararlara düsme endişesi olduğu yerde; “iki zarardan başka alternatif yoksa, küçük olan zarar tercih edilir”, “zaruretler haram şeyleri mubah kılar” kurallarınca yapılması câiz görülmüş, hattâ zina endişesi kesin ise, vacip bile olur denmiştir.

Alışkanlık oluşturması ve zevk için yapılması ise ittifakla haramdır. Hanımının eli vs. azaları ile yapılması ise her halûkârda câizdir, helâldir.
Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi


Cevap: El ile istimna (Mastürbasyon) Neden Günah Cevabı Nedir

Kayıtsız Üye

mastur gunah midir
İstimnanın verdiği zararı telafi etmenin yolları nelerdir?


Kayıtsız Üye
”İstimnanın verdiği zararı telafi etmenin yolları nelerdir? ”

İstimna zevk için yapıldığında haramdır. Ayrıca vücuda maddi zararları da vardır. Bırakıldığı zaman faydalarına gelince:

Benim tecrübem; göz zinasından uzak durulduğunda, tahrik edici içeriklerden (tvdeki, netteki vb.) uzak durulduğunda istimnayı terketmek çok kolay oluyor. Terkedildiği zaman özellikle de yedinci gün ve sonrasında testosteron birikiyor. Enerji ve canlılık artıyor, görüş keskinleşiyor, zihin bulanıklığı dağılıyor, saç telleri kalınlaşıyor, ayrıca kesinlikle söyleyebilirim ki ses tonu kalınlaşıyor.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Kadın adetken sürtünme yoluyla ilişki caiz mi?

İnsanın üretkenliği artıyor, bununla birlikte motivasyon da bariz şekilde yükseliyor. Aman diyeyim arkadaşlar yol yakınken bırakın. Hayatını mahvetmek, hem zihnen hem de fiziksel olarak çökmek, asosyalliğin doruklarında gezip de işe yaramayan bir ruh hastası olmak isteyen varsa devam etsin.


dusunceli26
Ya sey sormak istiyorum ben evlenemem ama arada telefonla falan mastürbasyon un günah olduğunu biliyorum neden günah diye arasturirken bike şehvet gelio ve zina yapcam DİE korkup yapiyorum acaba cokmu günah birkamam için lütfen oneri yazin nolur


Şema
< acaba cokmu günah birkamam için lütfen oneri yazin nolur >
Eli ile nikahlanmak yani istimnayı zevk için yapan lanetlenmiş kınanmıştır.
Bu zinadan korunmak için uygun bir yol değildir, evlenmek fıtrata en uygun yoldur.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben genç ve hasta bi kızım ve yürüyemiyorum bi başkasına muhtacım. Ben mastürbasyon yapıyordum uzun süre bıraktım çünkü günah olduğunu düşünüyorum. Öyle olmasa bile hiç hoş bişey değil çok tövbe ettim. Allah teala dan af diledim ama aynı hatayı tekrar yaptım ve her zaman ki gibi çok pişmanım. Gusül yapmam lazım ama nasıl yapacağım anneme ne diyeceğim bilmiyorum çünkü ben sık sık banyo yapamıyorum. O yüzden anneme nasıl mastürbasyon yaptım beni banyo yaptır diyebilirim çok utanıyorum kendimden. Yaptığım ibadetler boşa gidiyomuş gibi hissediyorum rabbim beni affetmeyecekmiş gibi hissediyorum ne yapmam lazım çok çaresizim nefsime yenik düştüm lütfen yardımcı olun.


arifselim
Merhaba. Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder. Günahından tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir hadisi şerifi vardır. İstimna ancak zinaya düşmekten korkacak hale gelerek nefsine sahip olamayacak duruma gelen kimseye caiz olur. Sende tövbe et ve Allah’tan af dile. O günahları affedendir kulunu bağışlamayı sevendir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Gusül Abdesti Alırken Bir Yeri Yıkamayı Unutmak?

Kayıtsız Üye
Tövbeni bozmuş olaman Allah katında İnşAllah affedilir , nefisten kurtulmanın tek yolu kalp imanından geçer şevhete düştüğünde dua et Allah’a sığın hala geçmiyor sa abdest al namaz kıl hala geçmiyor sa banyoya gir ve ılık soğuk arası suyla yıkan bu fiziki açıdan ateşini alır ve İnşAllah rahatlatır , Allah dilimizden çıkan yanlışları affetsin ve bize merhamet eylesin


Muhammed137
Umarım en yakın zamanda hastalığınız geçer, eğer bir tedavisi yoksa geçmiş olsun, benim abim psikolojik, 2 ablam vardı onlarda öyleydi, birisi vefat etti.


Deli gobel
Uzunca açıklama getiren arkadaşım Allah sizlerden razı olsun Rabbim bizleri şehvete yenik düşmek doğru yoldan sapmaktan muhafaza eylesin .


Kayıtsız Üye
Arkadaşlar selam. Öncelikle herkesin yazılarını okudum. Bazı görüşlerle alakalı bilgi vereyim. Öncelikle masturbasyon insan hayatında tıbben yararlı bir şey. Yanlış anlaşılmasın ancak kişi evli değilse ve uyurkende boşalamıyorsa ki herkes rüyada bu tip şeyler görmez.

Bu durumda biriken meni bir yerden sonra meni havuzu diyelim orada çokça fazlalaşmaya başlayacaktır. Haftada 1 veya 2 kere olması durumunda bir zararı yok. Tabii zevk anlamında demiyorum. Ancak bu meni havuzunda bir sınır var sağlıklı bir erkek 3 günde bu havuzu dolduruyor bazısında 4 gün olabiliyor.

Bir arkadaşımız kardeşimiz demişki saç telim kalınlaştı, sesim kalınlaştı, daha enerjikim vs. Hayır kardeşim böyle bir durum olamaz. Sadece enerjiklik olmuş olabilir spor yapan biri olarak bu durumu biliyorum. Erkeklerin ve bayanların sesleri ergenlikte değişir sonrasında aynı kalır yıllar boyunca yıpranan ses telleri sonucu çok az ses değişikliği olur. Bunu mesela şarkıcıların şarkılarından anlayabilirsiniz.

Saç teli konusunda dayım mühendis ve ben çocukken 15 yaşlarımda saç telimi ölçmüştü 1,3 mikrondu şimdi halen 1,3 mikron. Kimse beni yanlış anlamasın masturbasyonu savunmuyorum ancak tıbben haftada 2 kereyi geçmedikçe ve szi asosyal bırakmadıkça hiçbir sakıncası yoktur aksine sperm üretkenliği için faydalıdır. Herkese hayırlı günler dilerim.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah Şahidim Olsun Diye Yemin Etmek

Bende Yasin suresi okudum sonra uyku tutmadı pc açtım bu sayfa tamamen tesadüfen karşıma çıktı. Hepinize hayırlı hayırlı günler dilerim.


mastürbasyon neden günah, masturbasyon neden gunah, masturbasyon neden günah

Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx