Mumsema

Vesveseden Nasıl Kurtulurum ? Vesveseden Kurtulma Yolları

  • 22 Ocak 2023
  • 129 kez görüntülendi.
Vesveseden Nasıl Kurtulurum ? Vesveseden Kurtulma Yolları
resmin alt tagı

Vesveseden Nasıl Kurtulurum ?

Vesvese ne yazık ki çağımızın en büyük vebasından biridir. Kişinin vesvese yapmasının genel olarak 2 sebebi bulunmaktadır bunlar;

1-) Kişi ilimsiz (dini bilgisi az) olduğu için aklına gelen sorulara cevap bulamaz ve bir süre sonra şeytan ona yön vermeye çalışır.

2-) Kişi çok fazla sorgulayıcı ve takıntılı biridir bu sorgu ve takıntılar küçüklükten edindiği bir durum olabilir. Bu nedenle ona verilen cevaplardan tatmin olmaz yada daha derine inmek ister ve yine aynı kapıya çıkıyoruz iblis (Allah’ın laneti üstüne olsun) ona yön vermeye çalışır.

Görüldüğü kadarıyla vesvese sonuç olarak İnasa’nın yol verdiği ve şeytanın yön verdiği bir meseledir. Vesveseye yol veren insan ne yazık ki hayatını bir zindan dan bile daha karanlık ve bir adadan bile daha ıssız bir yere sürükler. Vesveseli insanlara ne oluyor ? sorusunu sorduğumuz zaman içleri o kadar karışmış ve şeytan o kadar ipi birbirine dolamış ki sorumuza tek bir cevap yerine bin soru ile cevap vermeye çalışıyorlar ve hatta meselelerine el atmak isteyen kişileri bazen vesveseli olmaya kadar götüre biliyorlar.

Bu nedenle vesveseli bir insana müdahale etmek isteyen insan İlimli, akıllı (şeytana yol vermeyen), tecrübeli, her soruya cevap getirmeyen (cevap vermeyen) ve tek amacı sorulan soruları cevaplamak yerine karışan ipi bir kenara atıp ilkin vesveseli kişiyi olduğu durumdan çekip kurtarmak olan biri. Peki vesvese hakkında o kadar bilgi verdik az çok insanın nasıl bir psikolojiye girdiğini anlatık ama sıra geldi en önemli soruya Vesveseden Nasıl Kurtulurum ? Vesveseden Kurtulma Yolları Nelerdir ? ;

Vesveseden Kurtulma Yolları

Vesveseden kurtulmanın bir çok yöntemi var ve bu yöntemleri uygulamak çokta zor değil aslında vesvese denen illet yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi İnasa’nın yol verdiği ve şeytanın yön verdiği bir meseledir. Bu nedenle tekrardan her şey insanın eline ve iradesine kalmaktadır. Evet biliyorum ruhen psikolojik olarak kendinizi çok yıpranmış ve eğer vesvese çok ilerlediyse artık hiç bir şeyden zevk almıyor hatta yapılan işlerde orada bulunsanız bile ruhen sanki başka bir dünyadaymış gibi hissediyorsunuz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  La Havle Vela Kuvvete İlla Billah Anlamı Nedir

Mekandan münezzeh olan Rabbimiz Kur-anı kerimde der ki ; ”Biz gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık, [Tin, 95/4.] Allah insanı en güzel biçimde yaratmıştır. En güzel özelliklerle donatılmış kusursuz bir şekilde yaratılmış olan sensin. Madem ki sensin vesveseden kurtulmanın yolu ilk önce senin elinde bunu asla unutma. İlk vesveseye ister istemez belki yaşadıklarının etkisi ile sen yol verdin ve verilen yolu kapatacak güçte olan sensin. çünkü akıl senin aklın beden senin bedenin ve ruh senin ruhun. İşte mumsema olarak sana vereceğim aydınlatıcı ve seni vesveseden kurtulmaya yarayacak o altın kurallar;

1-) Aklına vesvese yaptığın durum yada durumlar (temizlik, küfür meseleleri, necaset, dini konular….vb) geldiğinde ilk ve derhal yapacağın şey ”Allah’ım aklımdan geçen bu düşünceleri inkar ediyorum” diyeceksin. bu konu ile ilgili Peygamber efendimizin hayatından bir örnek vermek gerekirse;

Resulü Ekrem efendimizin yanına Sahabiler gider ve Ey Allah’ın Resulü aklımıza dinimiz hakkında istemediğimiz düşünceler geliyor ve biz dinimiz için çok korkuyoruz ne yapmalıyız diye sorduklarında Resülullah; Bu sizin imanınızın sağlamlığını gösterir ve şeytan sizi imanınızdan etmek için size bu düşüncelerle gelir. Akınıza öyle düşünceler geldiği zaman bunları inkar ediniz diye buyurmuşlardır.

Sizde aklınıza gelen o fasık olan düşünceleri ve fikirleri inkar ediniz ve şunu da unutmayınız inkar etmiş olduğunuz düşüncelerden Allah’ın katında aklanmış sayılıyorsunuz. O düşünceleri inkar ettikten sonra bırakın ne isterse söylesin size vesvese zaten siz bunu inkar ettiğiniz için aklanmış sayılırsınız ve o düşünceler yada seslerden sorumlu sayılmazsınız. Bırakın konuşsun istediğini söylesin ona cevap verirseniz onun attığı yemi yutmuş sayılırsınız zaten inkar ettiniz o düşünceleri ve siz bundan aklandınız artık. 2 sefer tekrar ettim ki ne demek istediğimi anlayın 🙂

resmin alt tagı

2-) Zikir zikir ve yine zikir Aklınızdan gecene o kötü düşünceleri inkar ettiniz artık aklınızdan hangi fasık fikir gelirse gelsin siz bu düşünceden aklandınız. Ardından hemen yapacağınız şey bol bol zikir çekmek çokça zikir çekin bu düşünceler geçtiği anda inkar edin ve sıcağı sıcağına zikre başlayın. Hangi zikir isterseniz çeke bilirsiniz bol bol zikir çekin sakın ha rahatladım artık zikir çekmeme gerek kalmadı demeyin buda iblisin oyunlarından birisidir sizi zikirden ve sevaptan uzaklaştırmak adına ilkin durulmuş gibi yapar ve bir gece ansızın bir bakmışsınız tekrardan vesveseli olmuşsunuz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Gece gelen sıvının meni mi yoksa mezi mi olduğunu bilmeyen kimseye gusül gerekir mi?

3-) Farz olan ibadetleri yerine getirin ve bol bol güzel dualar edin güzel şeyler isteyin Rabbimizde. Allah’tan istemekten çekinmeyin Allah bizi yaratandır Allah rızkımızı verendir ve en önemlisi Allah dilediğini yapandır. Rabbim şeytanı da bizi de yaratandır ve bizi şeytanın şerrinden ve vesvesesinden koruyan Allah’tır rabbinizden istemeyi öğrenin ve kanaatkar olun.

4-) Utanmayın çekinmeyin dalında uzaman birinden işin ehli olan bir piskologtan psikolojik destek alın hayır deli değilsiniz sadece yorgunsunuz ve bazen sizi anlaya bilecek birine ihtiyacınız olabilir ve pisikologlar bunun için biçilmiş kaftan durumunda.

Allah’a tevekkül etmeyi öğrenin kanaatkar ve güzel kalpli insanlar olun eğer vesveseniz varsa Rabbim size El-Şafi adı hürmetine şifa versin. Unutmayın Allah sizi en iyi biçimde yaratmıştır ve hayatınıza siz şekil verebilirsiniz vesveseye sadece yol verdiğiniz kadar ilerleye bilir kalın sağlıcakla.

Konu ile ilgili sorunuz veya bir yorumunuz varsa aşağıya yorum kısmına. Konu dışından sorunuz varsa Mumsema Dini soru sor kısmına veya Mumsema Dini Soru Sor Cevap Al kısmında da sorularınızı sorabilirsiniz.

Mumsema…

resmin alt tagı
Bildir
guest

2 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Eyyub

Allah razı olsun Hocam çok güzel bir yazı olmuş

2
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx