Mumsema

ÜÇ AYLAR’IN MÜ’MİNLER İÇİN ÖNEMİ

 • 24 Ocak 2023
 • 340 kez görüntülendi.
ÜÇ AYLAR’IN MÜ’MİNLER İÇİN ÖNEMİ
resmin alt tagı

ÜÇ AYLAR’IN MÜ’MİNLER İÇİN ÖNEMİ

 • Âlemlerin Rabbi olan Allâh’a hamd Efendimiz’e ﷺ Âline ve Ashâbına salât-ı selâm olsun.
 • Değerli müminler !!
  Gökler ve yerler yaratıldığı günden beri Allâh nezdinde ayların sayısı Et-tevbeh süresinin 36. Ayetinde bildirildiği gibi on ikidir, bunların dördü, haram aylarıdır, Oruç ayından sonra en faziletli aylar; Receb ayı olup, ardından şaban ve daha sonra zülka’de ve zülhiccedir, Efendimizﷺ bu aylarda oruç tutmayı teşvik etmiş, ayrıca üç ayların başlangıcı olan receb’e girmenin sevincini dile getirip şöyle dua etmiştir:
  اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ
  Allah’ım !! Receb ve Şabanı bizler için bereketli kıl ve bizleri Ramadan’a ulaştır.
  Allâh şüphesiz Peygamberimiz’in ﷺ bu duasını kabul etmiş ve bu ayları bizler için gerçekten bir bereket mevsimi kılmıştır.
 • Değerli Mü’minler !!
  Recep Şaban ve Ramadan’ı içinde barındıran üç aylar, önemli gün ve gecelere hâiz oduğundan dolayı, bizler için büyük bir arınma fırsatıdır. Nitekim Mü’minler bu ayları büyük bir sevinç ve heyecanla karşılamaktadırlar, öyle ki Receb ayının ilk Perşembe gecesi Efendimiz’in ﷺ Âmine hatunun rahmine ilk düştüğü gece olarak kabul edilip o geceyi kandil olarak Allâh’a şükür maksatlı kutlamaktadırlar, ardından miraç ile gönülleri ibâdet mirâcına hazırlayıp, beraat gecesinde de günahlardan arınıp, ilki rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennemden azâd olan, ayrıca içinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi barındıran oruç ayına arınmış bir şekilde varırlar.
  Değerli Mü’minler !!
  Üç aylar gönül hânemize misâfir ettiğimiz kutlu konuktur, zirâ o mü’minler için bir yenilenme mevsimidir, bizler bu mübârek mevsimde ömrümüzün muhasebesini yapar, kulluk ve ibâdete, hayır ve hasenâta her zamankinden daha çok yönelir, gönüllerimiz îmâr ederiz.
 • Değerli Mü’minler !!
  Bu mübârek aylar, sanki lisan-ı hâl ile: “Ey Mü’min Allâh’ın rızâsına affına ve mağfiretine nail olmanın fırsatları yaklaşıyor !!! Gafletten uyan ve bunları değerlendir ve oruç ayına arınmış bir şekilde gir !! ” dercesine bizleri ikâz ediyor.
  Son olarak sözlerimi Peygamber Efendimizin ﷺ şu duasıyla bitirmek istiyorum:
  اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ
  Allah’ım !! Receb ve Şabanı bizler için bereketli kıl ve bizleri Ramadan’a ulaştır… Âmîn..
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Travesti ile ilişkiye girmek günah mı?

 

 

 

 

 

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx