Ölüm kader ilişkisi 1


Ölüm şekli kader mi

Şimdi hocam selamun aleykum. Önce benim kafamı kurcalayan bir soru var ve kimse doğru düzgün cevap vermiyor bana.
Şimdi Allah’u teala bizim ölüm ve doğum tarihimizi kaderimizde yazmışsa nasıl nerede ne zaman öleceğimiz. eğerki belliyse ben birini öldürdüğüm zaman o öldürdüğüm insanın kaderinde bu kişi seni şu gün öldürecek.
yaşamın bu kadar olacak diye mi yazmıştır? Bu durumda öldüren insanın da kaderinde sen bu kişiyi öldüreceksin yazmış olmuyor mu
ve bunun günahını ben doğmadan yazılmış oluyor o zaman bana.
(örnek: suriye de uçak bomba atıp 100 kisiyi öldürüyorsa o ölenlerin kaderinde yazılmış oluyor ama bu durumda da uçak pilotunun da kaderinde 100 kişiyi bombayla öldüreceksin yazılmıştır oluyor.
E ama Allah yazmamış ki savaş çıkacak öleceksiniz bu kadar gün verdim sana oluyor ama insanların nefsi de iyilik yapıp kötülük yapmaları kendi elindeyse bu nasıl oluyor?
Dua ve kader ilişkisi

Bir önceki yazımız olan Kader İnsanın Elinde Midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkında yorum “Ölüm kader ilişkisi

 • Mumsema

  Selamun aleykum kardeşim. Bu konu tamamen kaderin anlaşılması ile ilgilidir. Kader, Allah’ın ezeli ve ebedi ilmi ile herşeyi bilmesidir. Kaderin yazılmış olması demek, Allah’ın neler olacağını ve kullarının ne yapacağını bilmesi anlamındadır. Yoksa Allah insanı bir şey yapması için zorlamaz. İnsana bir irade verilmiştir ve insan bu iradesi ile iyi veya kötüyü seçebiliyor. Allah’ın onun neye karar vereceğini bilmesi, o kulunu zorlaması demek olmaz. Ölümde aynı manada anlaşılmalıdır. Elbette Allah bir ecel takdir etmiş ve bu ecel Allah’ın ilminde bellidir ve kesindir ama insan kendisi karar verir ve seçimini yapar.

  Cenab-ı Hak bir kulun nerede ve ne zaman ölmesini takdir etmişse o kulu oraya gönderecek bir sebep yaratır.

  “O Allah ki sizi bir çamurdan yarattı. Sonrada size bir ecel takdir etti.” (En’am, 2)

  “Çünkü Allah eceli geldiği zaman bir kimseyi asla ertelemez.” (Münafikun, 11)

  “Allah (cc) bir kulun bir yerde ölmesini takdir etmişse onun oraya gitmesine sebep olacak bir ihtiyaç yaratır.” (Tirmizi)