05 Ağustos 2019 | 01:51
Üyelik
Bilinmiyor
Nerden?
Türkiye
Konular
60
Mesajlar
100

Dua İle İnsanın Kaderi Değişir Mi

Dua kaderi değiştirir mi

Merhaba hocam . Bundan 3 yıl önce birisi ile evlilik yolunda konuşmaya başladık . Yine böyle bir Ramazan ayıydı 30 gün boyunca 5 vakit namazımda Allah’ım kalbim ona yaklaşıyor ama haram sevda olsun istemiyorum evleneceksek olsun diye dua ettim . Ramazan sonrası görüştük 9 ay boyunca görüştük konuştuk 9 ay sonra ailevi sebeplerden dolayı bitirdik . Ama hep birbirimizle bir şekilde konuşmak görüşmek istiyoruz deniyoruz tekrardan olmuyor ama kopamıyoruzda . Bir istihare namazımda sonumuz hakkında bordo bir feraceye giyiyorum kız arkadaşım beğenmiyor benim feracem daha güzel diyor onların evine gidiyoruz yeşil uzun bir ferace belinden aşağı yere kadar uzanan beyaz bir kuşak üzerinde yeşil çizgiler var . bende onun feracesini beğenmiyorum normal kıyafetlerimi giyiyorum beyaz gömleğin üzerine sütlü kahve rengi gibi bir boğazlı kazak giyiyorum . Hala o kişi için çok dua ediyorum beni Allah’ım ona yaz diye . Rüyam ve geçmişte ettiğim duayı yorumlarsanız o benim kaderim mi ?

Kaderi dua ile değiştirmek mümkün mü

Bir önceki yazımız olan Kader İle İnsan İradesi Arasındaki İlişki başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Mumsema | 05 Ağustos 2019 | 01:57:58
  Mumsema

  Konular
  126
  Mesajlar
  100

  Kader Allah’ın insanın doğumu hayat serüvenini ve ölümü ile ilgili önceden belirlediği bir istikamettir. Kaza ise kaderin işleyiş şeklidir. Rabbimizin önceden neler yaşayacağımızı ne zaman öleceğimizi bilmesi karar verme baskısı ve özgür irademizi kısıtlamaz. Çünkü kaderde yazılanlar Allah tarafından önceden bilinen özgür irademizle verdiğimiz kararlardır. Sorunuza gelecek olursak. Allah rızasını kazandığınız takdirde dua ile gelecek musibetleri Allah’u teala engelleyebilir. Sizin için hayırlı değilse ve siz kendiniz için hayırlısı istediğiniz vakit rabbimiz duanızı kabul ederse önceden bilinen istikametiniz yani kaderde yazılanların işleyiş şekli değişebilir. Ancak duanızda kendiniz için hayırlısını istemediğiniz zaman sıkıntıya düşmeniz ve bu sıkıntıların sizi yanlış yolla ittiği vakit sorumlusu yine siz olacaksınız.

 • Nasipten öte yol yok | 27 Aralık 2020 | 02:01:42
  Nasipten öte yol yok

  Konular
  10
  Mesajlar
  100

  Merhaba hocam evlilik konusunda bende çok dua ettim rabbime ben bildiğim kadarıyla çok ettiğimi biliyorum.çok ama çok istediğim kişiler oldu hatta o kadar istiyordum ki kaderimdeki kişi budur diye söylüyordum kendime ama her insanoğlu kafasında planlar yapar hayal eder ama ben hic ama hic beklemediğim biriyle nisanladım iki dünyada bir araya gelseydi aklımın ucuna gelmeyecek birisiydi.sunu anladım herkese söylerim nasibinizin peşinden koşmayın sizin için en hayirlisini bilen rabbiniz var.ona güvenin ve tevekkül edin o size en hayirlisini nasip edecektir.nasipiniz dünyanın en kat kat yerin altında olsun size nasipse illehim size gelir.ve şuan ben nisanliyim.bekar kardeşlerime en hayırlısı neyse sizin olsun. Duanizi eksik etmeyin vesselam olsun.

 • Konuya Bir Cevap Yazın


  Ana Sayfa
  2019, Mumsema.
  www.mumsema.com Copyright © 2019
  ...