Kayitsiz

Kader İnsanın Elinde Midir

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 8 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 13 Temmuz 2021, 21:05

İnsan kendi kaderini değiştirebilir mi

Allah her şeye gücü yeter ve her şeyi bilendir. buradan yola çıkacak olursak insanlar için kaderin bir hükmü yoktur.
Allah için çünkü zaten Allah biliyor neyi yapıp yapmayacağımızı yani dünyadaki bütün insanların ölümüne kadar. neler yapacaklarını günah sevap işleyeceklerini hepsini bildiğine göre hala niye yaşıyoruz neyi bekliyoruz ?
Allah istese hemen canımızı alır ahirette sen cennetliksin sen cehennemliksin ve bunu kanıtlayabilir durum böyle olunca insan oğlunun yaşama nedeni nedir ? Teşekkürler.
Kader nedir? kader bizim isteğimiz ile yazılmış bir olgu mudur?

Bir önceki yazımız olan Birinin Ölümüne Sebep Olmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Allahu Teala herkesin ne yapacağını kimin cennetlik kimin cehennemlik olacağını ezeli ilmi ile bilir. Ama bu bilmesi bizi zorlamaz. Zorlayıcı bir ilim değildir bu. Yani ben böyle biliyorum senin kaderini böyle yazdım öyleyse sen de böyle yapacaksın değildir bu. Bu sadece ben senin ne yapacağını biliyorumdur. Yani sana 2 yol sundum biri doğru yol bu yolu sana açıkladım peygamberler gönderdim kitaplar gönderdim alimler gönderdim her şeyi bildirdim öyleyse sen de bu yola sarıl ve kurtul. Diğer yol kötü yoldur onun ne bozuk bir yol olduğunu sana bildirdim o yolda gidersen sonunun cehennem olacağını da sana bildirdim. Öyleyse tercih senin elindedir. Bu tercihinde ben senin kafana silah dayayıp illa ben böyle yazdım sen böyle yapacaksın demedim senin iradene bıraktım olay budur. Ama senin ne yapacağını ben ezeli ilmimle bildim ve onu da yazdım. Ama böyle yazmam seni onu yapmaya zorlamadı sen bilerek yaptın. Dediğin gibi dünyayı hiç kurmadan direk kullarından bazılarına sen bana isyan ettin doğru cehenneme, diğer bir kuluna da sen de bana kulluk ettin hadi cennete diyebilirdi. Ama birisi de kalkıp Ya Rabbi ben neden cehenneme senin kulun değil miyim ben diye sorabilirdi. Allahu Teala’da ona ee sen bana isyan ettin seni dünyaya gönderseydim bile ben biliyorum zaten yine aynısını yapacaktın dediğinde o kul eee Ya Rabbi sen beni yaratmadan direk cehenneme yolluyorsun ben belki yapmazdım demesinler diye işte Allah bizi yarattı ve al işte ne yapıyorsan yap ben sana zerre kadar zulmetmem hayır tarafına amel yaparsan onu katlarım bol mükafat veririm ama şer tarafına yaparsan onu da yazarım ve sen nereye layıksan oraya yollarım. Dolayısıyla Allahın bunu bilmesi ve yazması kulu zorlamaz.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Peki hocam ne zaman öleceğimiz Allah'ın belirlediği bir şey evleneceğimiz kişide bu şekilde mi
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Tabi ki evlilik de kaderdir yani her şey kaderdir. Kadere iman imanın şartıdır inkar eden müslüman olamaz. Yaşanan ve yaşanacak tüm olayların hepsini Allahu Teala ezeli ilmi ile bilir. Bunların gerçekleşmesine de kaza denir. Ama bu senin iraden yok anlamında değildir yukarıda belirttiğim gibi senin özgür iraden var sen seçersin. Allahu Teala da o işi yaratır.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
İnsanın kaderi kendi elinde mi Selam Aleykum hocam bir sorun olacaktı bir insanın kaderi kendi elinde midir. Dinimizde bir kişinin kaderini kendi mi belirler kısaca bilgi verip açıklar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Bu sorunun cevabı için evvela kaderin ne olduğunu anlamak lazım. Kader kısaca; Allah’u tealanın ezeli ve ebedi ilmiyle olmuş olan, şu anda olan ve olacak olan her şeyi bilmesidir. İnsanın kendi iradesi dışında olan ve asla müdahale edemediği şeyler vardır örneğin; kendi cinsiyetini, ırkını ve teninin rengini seçememesi gibi. Birde kendisine verilmiş olan özgür bir irade vardır ki bu irade ile işlediklerinden sorumlu tutulur.
Melek
Melek
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Çok kötü menfaatperest bir ailem var. Annem ve kardeşim devamlı benden para koparmaya çalışıyor. Bizim maddi durumumuz da kötü eşime rezil oluyorum. Aile evimiz var bizi oraya sokmamaya çalışıyor ,kendisi gidip yazlıkta kalıyor. Elektrik , su parasını bile koyuyoruz. Kendisinin maddi durumu daha iyi ama devamlı bizi sömürmeye çalışıyor. Nasıl ona dayanacağımı bikemiyorum.
göksel ayyıldız
göksel ayyıldız
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Merhabalar, KADER zor bir konu, anlamak ve kabul etmek sıradan bir duyguyla halledilecek kadar basit olamaz. Olayın anlaşılması adına belki bir iki örnek yeter mi bilemem, başta kendi nefsime de söylemek isterim bununda altını çizeyim. Başımıza gelen olası şeylere bazen kadermiş deriz, kader bir liman gibi bizi sarar korur bazen bize yol gösterir rahatlatır. Ama bazen de acaba denilen soruyu sordurur. Elimizdeki malzemelerden bir kek yapmak istesek ama yumurtadan feda edelim diyerek 2 yerine 5 adet koysak sizce kek nasıl olur? Evet sanırım yumurta kokar ve zevksiz olur. Buna kaderde bu varmış demek ne kadar doğru olur ki? Keşke her şey kek tarifi gibi kolay olsaydı değil mi. Evet, bazı olaylar vardır örneğin evlilik gibi yada evlat sahibi olmak gibi bize bakan yönleri de olsa çoğunda kontrolümüz yaptıklarımızla sınırlıdır. Allah CC insanın ne yapacağını bilmesi bize yazdığı kader değildir. Eğer öyle olsaydı hesap mizan olmazdı. Zira böyle yazılmış denir geçilirdi. Kader daha basitçe yapacağımız sınırlı kontrollü bazı olayların bize yansımasıdır. Kekin tarifine uyarız ama elektrik kesilir hamur yeterince kabarmaz ve sonuç ortaya çıkar. Dedik ya ondan olsa her şey tekrar yapacak kadar kolay olsa yaşadıklarımız. Ama öyle değil ki. Bir yıl çalışıp sınava hazırlanırsınız tam o esnada karın ağrısıyla sınava giremezsiniz işte bu kaderdir. Sizin kontrolünüz kaybolmuştur. Keşkelerin çoğundan çıkan sonuçlardır bazen kader ama keşke demeyi o anda bilemez ki insan, nasıl bilsin henüz sonuç olmamıştır. Evlendiniz çok da istekli üstelik, eşiniz bir depresyona düştü ve artık o eski sevgili değil ve bir gün hayatını son verdi, adına kader koymazsınız da ne koyarsınız? Belki onun adına hayatını sona erdirmek kader değil seçimdi ama sizin adınıza müdahil olamadığınız bir konu. İdare ettiğimizi sandığımız aslında irademizin çok küçük şeyleridir. Biz sadece düğmeye basarız ve lamba yanar ama lambayı yakan ne düğme ne de biziz, lambayı yakan elektrik onu da oraya getiren kablolar, kaynağı da baraj-santral vs. ama asıl kaynak su-kömür-petrol vs onunda kaynağı yeryüzü, onunda kaynağı onu oraya koyan değil mi?
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
O zaman diyebilirmiyiz kimsenin kaderi kötü yazılmamıştır. Parmak izinin farklı oluşu gibi farklı yaratılmıştır herkes. Ve herkes de Allah ın bildiği kötü zannedilebilecek kaderi de fıtratına uygun almıştır Allah tan. Mesele sadece tembellik ve aklı kullanmamak. Yani belki zorluklardan çıkan şahane bi hayata engel olmak dünya ya kapılıp.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 780 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema