İhram İle İlgili Sorular 1


Hac ile ilgili sorular ve cevaplar

Merhaba. İleride eğer para biriktirirsem umreye gitmek gibi bir düşüncem var ancak ihramla alakalı kafama takılanları sormak istiyorum.

1-)İhram neden şarttır? Neden normal bir giysiyle hac ve umre ibadetlerinin yerine getirilmesine izin yoktur?
2-)İçimdeki günahkarlığı, temiz olmadığımı dışarı vurmak için simsiyah ihram giymek istiyorum, bu caiz midir? Beyazı kendime yakıştıramıyorum.
3-)Bir erkek olarak yüzümü kapatmak ya da maske takmak caiz midir? Benim ibadetim Allah’adır, kimsenin bilmesine gerek yoktur.

Saygılar…

Hac soru ve cevapları

Bir önceki yazımız olan Rüya Yorumlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkında yorum “İhram İle İlgili Sorular

  • Mumsema

    Merhabalar kardeşim, Allah en kısa zamanda umre ve hac yapmayı nasip eylesin. Sorularınızı tek tek cevaplamaya çalışalım. Evvela ihram giyinmek haccın farzlarındandır eğer ihram giyilmezse hac ibadeti yapılamaz, ihram hac için tıpkı namaza başlarken alınan tekbir gibidir o giyilmeden hac ibadetine başlanamaz. İhramın ne anlama geldiğini kısaca şöyle açıklayabiliriz: İhram, sözlükte, kendini mahrum etmek, haram kılmak, hürmet edilen zamana ve mekâna girmek, saygı duymak mânâlarına gelir. Terim olarak ise ihram, hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, normal zamanlarda mubah olan fiil ve davranışları hac ve umre süresince kendi nefsine haram kılmak demektir. Hacda ihram, namazda başlama tekbiri gibidir. Bilindiği gibi, namazda başlama tekbiri farzdır. İhramın rengi ise beyaz olması şart değildir ama beyaz olması hem sünnet hemde tavsiye edilmiştir çünkü beyaz olması kefeni ve günahlardan arınmayı ve bunu Allah’tan ummayı simgeler. (El İhtiyar:1/143)

    Yüzün örtülmesi konusunda ise; ihram esnasında zaten yapmanız ancak ihram ile örtmekle olur ki bu da sünnete aykırıdır. Diğer zamanlarda ise açık yapılan ve dinimizin yapılmasını emrettiği ibadetleri açık yapmak ve gizli yapılmasını istediklerini de gizli yapmak en doğru olandır. Bizler kendisine kuran inen ve dinimizi nasıl yaşayacağımız bize Allah tarafından öğretilen peygamberimizden daha iyi bilemeyiz. Eğer çok sevap kazanmak ve en doğru şekilde Allah’ın rızasını kazanmak istiyorsanız sünnette ne gösterildiyse öyle yapın işte bu gerçek İslam ve hak olandır. Allah’a emanet olun.