Mumsema

Büyük abdest yaparken gelen meni ?

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.091 kez görüntülendi.
Büyük abdest yaparken gelen meni ?
resmin alt tagı

Büyük abdest yaparken gelen meni ?

suskun28
Büyük abdest yaparken sperm gelmesi

Selâmün aleyküm arkadaşlar,
ben afedersiniz büyük abdestimi yaparken meni geliyor,bu orucumu bozar mı ve gusül gerektirir mi ?
yardımcı olursanız sevinirim.

Allaha Emanet Olun


Cevap: Büyük abdest yaparken gelen meni ?

karadamlalar
meni olduğundan emin misiniz?öyleyse dahi bu özürden sayılır.


Cevap: Büyük abdest yaparken gelen meni ?

suskun28
şiddetle ve haz vererek çıkmıyor bazen katı beyaz bazen akışkan ve beyazımsı açıkcası ben gusül gerektiren durum olarak varsaymak istiyorumyani meni gelince tuvalletimizi yaparken zorlanmadan dolayı sanırsam oluyor bu vucud kendini kastığı için oruca bir etksi varmı gusül gerektirir mi ?


Cevap: Büyük abdest yaparken gelen meni ?

mümini78
Bu durum benim de başıma gelmişti. Hem de camide. Abdesten önce tuvalete gidmiştim. Tenessül uzvumdan lif lif ve kar beyazı renginde bir şey gelmişti ve bunun meni olduğunu anlamıştım. Ancak cemaati de terk edememiş namaz kılmıştım. Bu durumu yaşadığım için de üzülmüştüm. Fakat bu durum çok normal. Eğer kişi bekar ise ve zina ve istimna yapmıyor ve rüyadada ihtilam olmuyor ise muhakkak kendiliğinden boşalır. Bazen büyük tuvalet sonrası bazen de durduk yerde. Ancak ilmihal kitaplarında bu durum cünüplüğe neden olmadığı belirtilmiştir. Çünkü bu durumda ne şehvet var ne de haz ne de bilinçli bir edim. BU bağlamda kişi abdest alıp namaz kılabilir. Tedbiren gusül etmesin de bir sakınca yoktur ancak bu da daha sonra vesveseye neden olabilir.


»чυϞυѕ«
Şehvetsiz olarak gelen meni gusülü ve orucu bozmaz,rahat olabilirsin kardeşim.İdrar torbalarında sıkıntı olabilir benim bir arkadaşımda da böyle oluyordu,doktora görünüp sorunu halletmelisin..


mehmet naim ağım
sizin bu demiş olduğunuz sıvı meni değil vedidir yani idrardan sonra gelir ve kendinizi sıktığınız gelir tuvalette , bu guslü gerektrmez ve oruca zarar vermez, uzvunuzu yıkayın ve hiçibirşey olmamış gibi hareket edin


Kayıtsız Üye
Allah razı olsun. verdiğiniz çok önemli bilgiye…


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm tuvaletteyken gelince nasıl anlarız

resmin alt tagı

mum
< tuvaletteyken gelince nasıl anlarız >
Tuvalette meni gelebilirmiş, Allah başa vermesin.
Meni idrar gibi değildir hissedilir.


@hmet
büyük tuvalet yaparken sperm gelmesi mümkün mü bilmiyorum ama şehvetle dışarı çıkmayan meniden dolayı gusül gerekmez.


Darusselam
Guslü gerektiren ve gerektirmeyen hâller

Sual: Guslü gerektiren haller nelerdir?

CEVAP
Guslü gerektiren haller şunlardır:
1- Hayz veya lohusalık hali bitince yahut cünüp olunca gusletmek farzdır. Hayz bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünüp iken hayz görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayz bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.
2- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince, meni gelmese de, erkek de, kadın da cünüp olur. Yuvarlak kısım girmezse, cünüp olmaz.
3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.
4- İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.
5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.
6- İstimna [mastürbasyon] guslü gerektirir.
7- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır.
8- Zekerin ucu, kadının veya erkeğin dübürüne girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur. Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.
9- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.
10- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.
Guslü gerektirmeyen hâller

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Düşünce ile şirk

Sual: Guslü gerektirmeyen haller nelerdir?

CEVAP

Halk arasında guslü gerektirdiği sanılan bazı hâller, guslü gerektirmez. Guslü gerektirmeyen haller:
1- Bir erkek, bir kadını yahut bir erkeği çıplak görse, gusül gerekmez. Bakarken şehvetlenip meni gelirse gusül gerekir, mezi gelirse, yine gusül gerekmez.
2- Bir kadın, kendi kocasını veya bir kadını çıplak görse gusül gerekmez.
3- Karı-koca oynaşırken, çıplak resme bakarken veya düşünürken mezi gelse, fakat meni gelmese gusül gerekmez.
4- İdrar yaptıktan sonra veya büyük abdestten sonra gelen yapışkan prostat sıvısı ve vedi guslü gerektirmez.
5- Ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi bir sebeple meni çıkınca, Şafii’de gusül lazım olur, diğer üç mezhepte lazım olmaz.
6- İhtilâm olduğunu hatırlayan, uyanınca çamaşırında meni görmezse gusletmesi gerekmez. İhtilam olan, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa, gusül gerekmez.
7- Cünüp olup guslettikten sonra, kadından kocasının menisi çıksa gusül gerekmez.
8- Kadın veya erkek, etek [kasık] tıraşı olsa gusül gerekmez.
9 – Kadınların süründüğü kokuyu erkekler koklarsa, koku sürünene de, koklayana da gusül gerekmez. Abdesti bile bozmaz. Ancak bayanların kocalarından başka kimseler için koku sürünmesi caiz değildir.
10- Cünüpken giyilen kıyafeti, üstünde necaset yoksa, tekrar giymekte ve o elbiseyle namaz kılmakta mahzur yoktur.
Meni, vedi, mezi nedir?

Sual: Meni, vedi, mezi, prostat salgısı nedir? Guslü gerektirir mi?

CEVAP
Meni, cinsel ilişki veya mastürbasyon sonunda haz ve heyecanla gelen yapışkan sıvıdır. Erkek menisine sperm denir. Kadından gelen meni sarımtıraktır.
Vedi, idrardan sonra çıkan beyaz, bulanık, koyu, yapışkan bir sıvıdır.
Mezi, zevk zamanında çıkar. Şehvetlenince, açık resimlere bakınca veya şehvetle öpüşünce ve sürtününce veya böyle şeyler düşününce gelen birkaç damla renksiz yapışkan sıvıdır.
Prostat salgısı, genelde idrardan sonra gelen, koyu, yapışkan bir sıvıdır.
Şehvetle gelen meni hariç, hiçbirisi guslü gerektirmez. Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de, anlaşılabilir.
Meni gelmezse

Sual: Prostat ameliyatı oldum. Sperm torbacıklarımı aldıkları için testislerde sperm birikemiyor. Eşimle beraber olduğum zaman sperm gelmiyor. Rüyada ihtilam oluyorum; ama dışarı bir akıntı çıkmıyor. Bazen herhangi bir sebep olmadan idrarda koyu bir akıntı görüyorum, acaba sperm mi diye merak ediyorum. Cünüp oluyor muyum, gusletmem gerekiyor mu?

CEVAP
Eşle beraber olunca sperm gelmese de, yine gusül gerekir. Rüyada ihtilam olunca dışarı bir akıntı çıkmamışsa, gusül gerekmez. Gusül için meninin şehvetle dışarı çıkması gerekir. Meni herhangi bir sebeple şehvetsiz çıksa Hanefi’de gusül gerekmez. İdrarda görülen prostat sıvısı olabilir. Tahlil ettirmek iyi olur. Meni bile olsa, şehvetsiz gelince guslü gerektirmez. Eğer şehvetle yerinden kopup, daha sonra şehvetsiz olarak çıksa, gusül gerekir.
Meni görülmezse

Sual: Ameliyatla meni kanalı idrar torbasına bağlandı. İhtilamda meni idrar torbasına akarmış. İdrarda meni göremiyorum. Gusül lazım mı?

CEVAP
Meni görülmezse gusül gerekmez.
Muayene olunca

Sual: Kadın, kadın hastalıklarından dolayı, erkek doktora, rahminden muayene olsa, gusletmesi gerekir mi? Ültrasonla muayene olunca gusül gerekir mi? Kadın ön veya arkasına parmak sokunca gusletmesi gerekir diyenler var, gerekmez diyenler var. Hangisi doğrudur?

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Cinsel ilişkide boşalma olmazsa gusül gerekir mi

CEVAP
İkisi de doğru sayılmaz, açıklamaya ihtiyaç vardır. İçeri parmak girince, lezzet duymazsa gusül gerekmez. Lezzet duyarsa gusül gerekir. Lezzet almak, şehvet duymak demektir. Seadet-i Ebediyye’de Redd-ül-muhtar’dan alarak diyor ki:
Çocuk zekeri, hayvan zekeri, ölü zekeri, zeker gibi her şey veya parmak kullanınca içeri girdiği zaman, lezzet duyarsa, gusletmesi lazım olur. Lezzet duymazsa, gusletmesi iyi olur.
Cünübün âdet görmesi

Sual: Cünüp kadın, hayz olursa yıkanması gerekir mi?

CEVAP
Yıkanması şart değildir. Cünüp iken tırnak ve saç kesmesi mekruh, hayzlı iken mekruh değildir. Bunun için yıkanması iyidir.
Doğum yaptırmak

Sual: Erkek veya bayan kadın doktoru veya ebe, Ramazanda, abdestli iken bir kadına doğum yaptırsa, doktorun orucu, guslü veya abdesti bozulur mu?

CEVAP
Hanefi mezhebindeki kadın doktorunun veya ebenin, Ramazan-ı şerifte doğum yaptırmakla orucu, abdesti ve guslü bozulmuş olmaz. Zaruretsiz erkek doktora doğum yaptırmak caiz olmaz.
Bir kere gusledilir

Sual: Hayzı bittiği halde, gusletmeden beyiyle beraber olup yatan, sonra rüyada ihtilam olan, yani gusletmeden önce, iki kere daha cünüp olan, şimdi, kaç kere gusletmesi gerekir?

CEVAP
Kaç kere cünüp olunursa olsun, bir kere gusletmek yeterli olur. Namaz vakti çıkmadan, hemen gusledilmesi gerekir. Namaz kılmadan vakit çıkarsa, namazını kazaya bıraktığı için de, ayrıca büyük günah olur.
Tuğla eriyinceye kadar

Sual: Bir gayrimüslim, Müslüman olunca, gusletmesine gerek var mı?

CEVAP
Cünüp olduktan sonra yıkanmışsa, Müslüman olunca gusletmesi müstehabdır. Cünüp kâfir, kir için yıkanmışsa cünüplüğü de kalmaz; çünkü Hanefi’de gusülde niyet farz değildir. Yıkanmakla gusletmiş olur. Cünüp olduktan sonra yıkanmamışsa, Müslüman olunca gusletmesi farzdır. (İ. Ahlakı)


Kayıtsız Üye
Şeriatta ayıp yoktur. ama çok hassas bir konu olduğu için büyüklerimize başvuramıyorduk. bilginiz için Allah sizden razı olsun.


Hakan354763
ALLAH C.C. sizden razı olsun . Tam sahur vakti ezan öncesi başıma geldi . Daha baya zaman önce de olmuştu. Sizin sayenizde rahatım. Teşekkürler bilgi için .


Ogi
Allah razi olsun cok saolun ben herseye takintiliyim bu durum benim basimada geliyor ve acikcasi korkuyorum gusül lazimmi ?


Şem’a
büyük abdest yaparken sperm gelmesi
< basimada geliyor ve acikcasi korkuyorum gusül lazimmi ? >
Bu vesvese olabilir ya da meni değildir.


kayıtsız üye
banada bu durum sık sık oldu meni büyük abdestimi tutarken kendimi kastığım için meni ucuna kadar geldi burda sıkıntı yok abdesst bozulmuyormuş ancak ben temizlemek için birkaç hareket yaptım benim abdestim bozulurmu ?


gözlüklüadam
bana da aynı durum oluyor büyük abdesti tutarken kendimi aksıyorum sonra meni geliyor bazen şehvetlide oluyorum ancak isteyerek yapmıyorum bazen ucunda kalıyor onu çıkartmak için birkaç hareket yapıyorum orucum sakatlanırmı abdest gerekirmi yardımcı olursanız yaşım 17 bu durum normalmi ?


arifselim
İstem dışı gelen meni gusül gerektirmez ve cünüpte etmez. Eğer zevk alarak boşalma oluyorsa o zaman oruç bozulmaz ama gusül alman gerekir.


Kayıtsız Üye
Bende (af edersiniz) büyük abdest yaparken başıma bir kaç kez geldi gusül gerektirir mi diye çok kez kafamı kurcalamisti.
Yorumlarıyla bizleri aydınlatan herkesten Allah razı olsun.

Ayıptır söylemesi ben büyük abdestimi yaparkene idrardan sonra Sperm tarzında bi sıvı gelior ve sonradan idrar yapmama engel oluyor zor çıkıor yardımcı olursaniz sevinirim

Mezi ve vediyi ayirt edebiliriz ama meni geliyor net açık söylüyorum meni meni meni geliyor tuvalette iken bu gusül gerektirirmi lutfen mezi ve vedi den konu acmayiniz açıkça döl geliyor döl geliyor döl geliyor tekrar ediyorum döl ge li yor anlasildimi döl geliyor bu gusül gerektirirmi


arifselim
Meni ancak şehvetle dışarı çıkarsa o zaman cünüp olunur. Yani idrardan sonra meni kendi kendine geliyorsa bu seni cünüp yapmaz. Eğer bu sık sık oluyorsa doktora gitmen gerekir. Bu normal bir durum değildir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Hırsızlığın Tövbesi Nasıl Olur ?

Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm ben dizimi kırdım altıma sürü sürülüp öyle ihtiyaç gideriyorum fakat bugün ihtiyaç giderirken bendende geldi ve ne bir şehvet nede başka birşey muhtemelen zorlanmadan dolayı kaynaklı bir sorun..


Kayıtsız Üye
Merhabalar…
Soru1)Ben buyuk tuvaletimi yaparken meni gibi yapiskan gri sivi geliyor. Ben cenapet olarak gezdigimi zannnediyorum ne olmustur??
Soru2) ve bi kere buyuk tuvaletimi yaparken bu sivi yine geldi ve seks videolari izledim nolur??cenapet olurmuyuz??

Merhaba ben buyuk tuvaletimi yaparken gri bir sivi akiyor yapiskan bir sivi meni ye benxiyor ve ben cenabet oldugumu zannerdiyorum nedir acaba???


Şem’a
Bu sorularda sözü edilen meni ise hanefi mezhebine göre gusül gerekir ama meni olma ihtimali azdır. Şayet meni ise bu bir hastalıktır doktora gidiniz ve muayene olunuz


Yassıada
İhtilam olma yoluyla, cinsel ilişkiyle yani şehvet duygusunun hissedilmesine sebep olacak olay sonucu gelmiyor ancak tuvaleti yaparken de geliyor olsa gelme anında zevk hissetmek cünüp olmaya sebep midir?


Yassıada
Daha önce iki kere bahsettiğim bir konu ancak birinde cevap alamadım ötekinde ise sorum paylaşılmış görünmüyordu bile.

Tuvaletteyken herhangi bir şehvet durumu olmasa dahi ihtiyacımızı giderme anında gelen meni zevk veriyorsa guslü bozar mı? Dediğim gibi sebebi şehvet değil,ihtiyaç giderme ancak sıvı gelirken bir zevk verici hissettiriyorsa?

Ne yapılır,karar veremedim. Yardımcı olur musunuz_?


Şem’a
Büyük abdest yaparken sperm gelmesi guslü bozar ve yıkanmak gerekir.
Sözünü ettiğiniz vedi veya mezi olabilir iyice dikkat edin sonra yine yazın lütfen


Yassıada
Şöyle ki, sperm gelmiyor çünkü ben bir bayanım. Kabızlık için hap kullanıyorum ve hap etkisini gösterdiğinde sadece dışkı dışında başka şeyler de atıyorsununz. Hapı düzenli almaya başladığım için son zamanlarda başıma gelmeye başlayan bir şey. Olmasın, meni gelmesin diye hassas davrandığımda bile oldu. O gelirken de bir değişik hissediyorum, zevke dair. O an zevk verici bir şey yapmıyorum ama geliyor gelirken de vesvese gibi aklıma hoş olmayan şeyler gelebiliyor kovmaya çalışsam da ama ben bu şeyleri düşündüğüm için gelmiyor.

Ben bu hapı sık kullanıyorum bu durumda özür sahibi sayılır mıyım?

yi günler,son günlerde yaşadığım bi durumla ilgili ne yapmam gerektiğini danışmak istiyorum.

Ben kabızlık çekmem sebebiyle kabızlık hapı kullanıyorum. Bu hayatımın her döneminde olan bir şey değildi ancak zayıflamaya karar verdiğimde başıma geldi ve bende hap kullanmaya başladım. Şu an bir diyet yapmıyorum ancak bu problemim halen devam ediyor ben de hapa devam ediyorum ayrıca sınava hazırlandığım için pek hareket etmiyorum şu son günlerde,stresi de etkiliyor sanırım bağırsakları.
Gelin görün ki hapta şöyle bir şey var,sorunu gideriyor lakino an vücudunuzda birden fazla şeyi atabiliyorsunuz.Meni de buna dahil olabiliyor. Bu hapı genellikle haftada dörde varan bir sayıya kadar alırım. Gusül tazelemek zoruma gidiyor açıkçası. Ben özür sahibi sayılır mıyım? O an hap sebebiyle olmasına rağmen bir meni gelirken ne hissediliyorsa onu hissediyorum doğrusu ama dediğim gibi zoruma gidiyor.


arifselim
Tamamen şehvetle ilgili bir durum yoksa hanefilerde şehvetsiz çıkan meni guslü gerektirmez. Ama cinsel organda şehvet hissi varsa veya bir şehvet hissinin devamı olması durumunda gusül almak gerekir. Zaten dediğin gibi normalde meni çıktığında ki durum gibi hissediyorsan gusül alman gerekir.


Kayıtsız Üye
Büyük abdest sonrası meni gelmesi idrar yollarında enfeksiyon belirtisidir orucu bozar diye düşünmeden evvel bunun sağlıksız bir durum olduğunu bilmekte fayda var doktora görünmek te fayda var iyileştimi zaten öyle bir problem olmayacağı gibi orucu zedeler i endişesi kendiliğinden ortadan kalkmış olacak… Saygılar


tuvalet yaparken meninin gelmesi, tuvalet yaparken sperm gelmesi, tuvaleti yaparken sperm gelmesi

resmin alt tagı
Haberdar Et
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx