Mumsema

Adet günlerinin bitiminde abdest almadan cinsel ilişkiye girilir mi ?

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.036 kez görüntülendi.
Adet günlerinin bitiminde abdest almadan cinsel ilişkiye girilir mi ?
resmin alt tagı

Adet günlerinin bitiminde abdest almadan cinsel ilişkiye girilir mi ?

velasil
adet günlerinin bitiminde abdest almadan cinsel ilişkiye girilir mi???


Cevap: adet gunlerinin bitiminde abdest almadan cinsel iliskiye girilirmi???

ehli-sunnet
Soru: Adeti biten kadın gusül abdesti almadan eşi ile birlikte olabilir mi? Birlikte olduktan sonra gusül alsa olur mu? Yoksa önce gusül abdesti alması mı gerekiyor?

Cevap: Bakara suresinin 222. ayetinde Allah Teala şöyle buyurmaktadır:
Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.
Yukarıdaki ayete göre adet esnasında yasak olan cinsel ilişkinin helal olabilmesi için iki şart bulunmaktadır:

1. Kadının adetinin bitmesi gerekir.
2. Kadının tertemiz olması, yani gusletmesi/yıkanması gerekir.

Adeti sona eren kadın gusletmedikçe kendisiyle cinsî münasebette bulunmanın helâl olmadığı hususunda Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhepleri başta olmak üzere ulemanın büyük çoğunluğu görüş birliğine varmıştır. Yalnız Hanefîler, adet kanının belirli âdet süresinin sonunda kesilmesi halinde bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapılmasa da cinsî münasebetin caiz olacağını söylemişlerdir. (Yunus Vehbi Yavuz, Hayız , Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 17, s: 53.)

Hanefilere göre adetin azami süresi olan on gün geçince, boy abdesti almadan da cinsel ilişkide bulunmak helal olur. Fakat adeti bu süreden daha kısa olan bir kadının, adeti bitip kanının kesilmesiyle hemen cinsel ilişkide bulunması helal olmaz. Böyle bir durumda cinsel ilişkide bulunmanın helal olabilmesi için kadının ya gusletmiş olması veya üzerinden bir namaz vakti geçmiş olması veyahut da bir özründen dolayı teyemmüm edip onunla nafile de olsa bir namaz kılması gerekir. (Mehmet Şener, Hayız , İslam’da İnanç İbadet Ve Günlük Yaşayış Ansiklopedisi, İlmî Müşavir Ve Redaktör: İbrahim Kâfi Dönmez, İstanbul, 1997, c: 2, s: 218)

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Esler Birbirini Çıplak Görse Abdest bozulur mu?

Ebu Hanife’nin bu görüşte olmasının delili şudur:
Allah Teâlâ’nın, Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın hitabı, onlara yaklaşmayı yasaklamış ve bu yasağın, onların adetten kesilmeleriyle son bulacağını ifade etmiştir. Kadınların adetten kesilmeleri bu yasağın sona ermesine sebep olunca, adetleri sona erdiğinde yasağın söz konusu olmaması gerekir.
Râzî, tefsirinde el-Kâdî’nin (muhtemelen Kadı Abdulcebbâr ?),

Ebû Hanife’nin görüşüne şu şekilde cevap verdiğini kaydeder:

Eğer Cenab-ı Hak ayette sadece, Temizleninceye kadar ifadesini söylemiş olsaydı, sizin söylediğiniz son derece uygun olurdu. Ama Hak Teâlâ bu emrine, İyice temizlendiklerinde… kaydını da ilâve edince, bu iki ifadenin hepsi birden bu yasağın sona erme sebebi olmuş olur. Bu, bir kimse Eve girinceye kadar, falancayla konuşma. Girdikten sonra gönlü hoş olursa onunla konuş demesi gibidir. O kimsenin konuşabilmesinin, bu iki şartın ikisine birden bağlanmış olması gerekir. Bu böyle olunca, adetten kesildikten sonra onun mutlaka temizlenmesi de gerekir. (Fahreddin er-Razi, et-Tefsiru’l-Kebir, c: 6, s: 419, Bakara suresi 222. ayetin tefsiri)

Delillere bakıldığında çoğunluğun görüşünün isabetli olduğu, yani âdeti biten kadının gusül abdesti almadan eşi ile ilişkiye giremeyeceği anlaşılmaktadır.

resmin alt tagı

Yorum: Adet gunlerinin bitiminde abdest almadan cinsel iliskiye girilirmi ?

hurrem
İtiraz etmek yada bir kulp bulmak için yazmıyorum.Ama gerçekten benim için çok önemli bir konu ve öğrenmek istiyorum. Deniliyor ki, adetli kadın gusül aldıktan sonra ilişkiye girebilir.Lakin adet günleri en az 7 gün sürüyor.Erkek 7 gün uzak durmuş kadından , bazı erkekler düşkün oluyor.ki son günler adetin bitmesiyle mi alakalı yoksa bazı kadınlarda mı oluyor bilemiyorum kadında istekli oluyor..ve kadın yıkanıp banyodan çıktıktan sonra rehavet çöker banyonun ıslanması ortalığın toplanması gibi yükler oluşur kadında. ve adam ilişki istese kadın tekrar yıkanmamak için o zahmete girmemek için adamı erteler iter ve tartışma çıkar. H
.ki aynı saatler içinde iki sefer banyo yapıldığından şu israfı da çabası. O zaman nasıl olacak.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Evli çiftlerde cinsel beraberlik zamanında fantazi caizmidir?

Yorum: Adet gunlerinin bitiminde abdest almadan cinsel iliskiye girilirmi ?

ACİLSERVİS
Bu tembel bir düşüncedir. Hiç kimse Allah ve resulundan iyi bilemez. Dini mecburiyeti bir kenara bıraksak bile bir kadın veya erkek eşi ile beraber olacağı zaman temiz olmalıdır. Aksi takdirde tiksindirici bir durum olursa düzeltilemez bir yola girersiniz. Ayrıca bu bir su israfı değildir.


adet bittikten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi, adet bitiminde abdest almadan ilişkiye girilirmi, adetten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx