Kayitsiz

Sevdiğim kişiyi ailem istemiyor ne yapmalıyım?

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 13 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 13 Temmuz 2021, 21:02

Ailem sevgilimi istemiyor

Selamun aleykum,
Ben 21 yaşında bir bayanım. Benden 7 yaş büyük bir görüştüğüm bey var niyeti ciddi ailece tanışmaya geldiler. Bu bey’in başına 10 yıl evvel talihsizlik olarak işlemediği bir suçtan dolayı. hapse girme cezası gelmiş (gasp) bunu bana ilk tanıştığımız gün anlattı.
Senden saklamak istemiyorum diyerek bende olayı anlayışla karşıladım herkesin başına bu tür musibetler gelebilir diye düşündüm.
Bu beyfendinin çalıştığı yer ile yakın bir akrabamın çalıştığı yer aynı.
Birisi akrabama gidip sizin yeğeninizin erkek arkadaşı zamanında gasp suçu işlemiş ve bu kameralarla kanıtlanmış demiş. Bu akrabamda gelip anneme söylemiş (anneme ben bu hapis cezasını yüzeysel şekilde anlatmıştım). Annemde kameralarla kanıtlanmış deyince evde kıyamet koptu.
Ben erkek arkadaşıma söyledim. bu arada erkek arkadaşımla kameralarla kanıtlandı diyen kişiyi de akrabamdan öğrenip onunla da görüşme de sağladık. Fakat ben öyle bir şey söylemedim diye ısrar ediyor.
Sevdiğim kişinin ailesi de durumu izah etmek için evimize gelip olayın aslını anlattılar sevdiğim erkeğin suçsuzluğu ispatlanınca sabıkası da silinmiş. Babam ikna oldu fakat annem direniyor.
Yaşı büyük diyor tipi çirkin diyor sabıkası var diyor bir ton sebep sunuyor önüme. İstihareye yattım simsiyah bir adam simsiyah bir yol ve yolun ortasında simsiyah bir kara delik gördüm. ama sonra yemyeşil çimenler gördüm.
Allah aşkına bana bir akıl verin. Annem ve sevdiğim erkeğin arasında kaldım. Annem tipi ile çok dalga geçiyor kesinlikle yanına yakışmıyor diyor sabıkasını bahane ediyor yaşını bahane ediyor.
Fakat ben onun suçsuzluğuna inanıyorum zaten ailesi de olayı izah için gelip konuştular. Beni aydınlatın lütfen teşekkürler.
ailem sevdiğim erkeği istemiyor

Bir önceki yazımız olan Vesvese Hastasıyım Ne Yapabilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. İstiharede baz alınması gereken, uyandıktan sonra kişinin içine doğan olumlu veya olumsuz histir. Çünkü rüyalar psikolojik olabilir. Aranızda 7 yaş olması gayet normaldir. Anneniz kişiyi beğenmeyebilir fakat kimse kimsenin tipi vs ile alay edemez. Sadece annenizin haklı olduğu nokta içgüdülere dayalı, size bir şey olacağından korkmasıdır, annedir korkması normaldir. Eğer bu kişi ‘gerçekten’ masumsa ve evliliği sürdürebilecek nitelikte bir insansa, annenize bunu bir şekilde kanıtlayın, kafanız rahat şekilde evlenin.
Esra
Esra
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Selamun Aleykum, ailem sevdiğim kisiyi istemiyor annemle ablamlar biliyor sevgilim olduğunu ve beni üzeceğini düşünüyorlar tanımıyorlar bile ama biz birbirimizi çok seviyoruz ablam bir kaç gün içinde vazgeçmezsem babama söyleyeceğine yemin etti bunun bir imtihan olduğunu düşünüyorum ama bu imtihandan nasıl geçeceğimi bilmiyorum ikimizde buna bir çare arıyoruz dua ediyoruz lütfen yardımcı olur musunuz... hayırlı geceler.
Esra
Esra
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Okuyoruz henuz ikimizde ciddi bi adim atamayiz aileside ayni sekilde suan boyle bisey olmasini istemiyor ben seneye mezun oldugumda boyle birsey yapalim dedik suan ayrildigimi soyleyip en azindan iki ailede o zaman ogrenir diye dusunduk ama yinede bilemiyorum
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Sevdiğin kişi de seni gerçekten seviyorsa evlenmek ister böyle isteği varsa ve düzgün bir insansa ailene söyle evlenin ama daimi sevgili hayatı yaşamak istiyorsan hem haramdır hem de çare değildir.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Sevdiğim kişiyi ailem istemiyor Bir aile dostumuzun oğlu beni seviyor yıllardır peşimde bende onu seviyorum bir ara konuştuk ama annem kesinlikle istemiyor. Ailesinin bize göre olmadığını söylüyor bence öyle değil bana sürekli sevdiğim çocuğu kötülüyor kafam çok karışık beni çok seven biri var bir tarafta bir yanda annem ailem bir yol bulamadım.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Sevmek güzel şey ve evlilik gibi ciddi bir konuda mutlaka arada sevgi olmalıdır eğer sevgi olmazsa o evlilik eksik kalabilir. Ancak büyüklerin tavsiyesi ve tecrübeli kimselerle istişare edilmelidir. Bir kaç gün ay veya yıl değil bir ömür paylaşılacak insanı seçmek çok büyük bir sorumluluktur. Eğer yinede bir sonuca ulaşamazsanız peygamber efendimizin tavsiye ettiği istihare namazı kılın ve rüyanızda size niyetiniz hayırlı olup olmadığını anlamak için dua edin. İnşaallah oradan bir işaret alacaksınız ve içiniz rahatlayacaktır.
Kayıtsız
Kayıtsız
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Ailem sevdiğim kişiyi istemiyor Selamun aleykum hocam.. Bir süredir evlenmeyi düşündüğüm bi insan haytımda ve o böbrek hastası. Ailem bu kişi içinn karşı çıkıp başka doktor olan biriyle görüşmem için bana ısrarda bulunuyorlar. Ben Allahın izniyle şu an hayatımda olan kişiyi seviyorum. Aileme karşı tutumum nasıl olmalı ?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Her şeyden önce evlenmek istediğin insanın ahlakına bakmalısın. Hastalık sahibi diye sevmeye ya da evlenmeye hakkı yok mudur? Elbette vardır, buna kimse mani olamaz. Sen kararını ver ve ailene de güzel bir dille izah et. Evliliği yürütecek olan, makam, para ya da statü değildir. Güzel ahlak sahibi erkek ve kadın evliliği tökezlemeden yürütebilir Allah’ın izniyle.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Sevdiğim kişiyi babama söyleyemiyorum Merhaba ben 22 yaşındayım 6 yıl önce faceden biriyle tanıştım ailem yüzünden bir çok kez ayrılmak zorunda kaldık ama sabrettik 6 yıl boyunca hiç buluşup görüşemedik artık aileler tanışsın doğrumu yanlış mı bide onlar baksın hayırlıysa evlenelim istiyoruz ama bu durumu babama söyleyemiyoruz. Babam çok aksi sert biri olduğu için annem korkuyor bende küçük bi yalanla söyleyelim diyorum tepkilerinden yardım istedim oralarda babama söylemeye çekindi yalan olduğunu anlar bize kızar dediler. Biz birbirimizi çok seviyoruz nasıl etsem de babama söylesem bilemedim artık bu sebepten ayrılmak istemiyorum bir çözüme ulaşsın istiyorum ama kimse destek olmuyor annem ablam bana ağır kötü laflar söylüyo ondan vazgeçmedim diye ablamdan dayak bile yedim. Bana annem ve ablam yemin ediyor valla billa babam vermez hiç söylemeyelim ayrıl unut bitsin diyorlar. Yalan olduğu ortaya çıkar rezil olursun diyorlar. Gerçeği söylersek her şey çok daha kötü olacak çünkü babam böyle sevgili durumlarına severek evlenmeye karşı. Ne yapmalıyım bilmiyorum bi çıkış yolu bulamıyorum. Yardım edin ne olur...
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Değerli kardeşim, Korkunun ecele faydası yok:) bence hiç çekinmeden babanızla konuşmalısınız. Güzel bir dille babanızla konuşmalısınız.yalan dolanla değil samimi olarak konuşmalısınız. sonuçta evlilik çok önemlidir. Evleneceğiniz insanın yaşamınıza huzurunuzu, mutluluğunuzu ve imanınızı çoğaltabilmelidir. Bu karar iyi ve doğru bir kararla olabilir.
Semra
Semra
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Sevdiğimle akraba düşüyoruz ve ailem kattiyen izin vermiyor. Ne yapmalıyım. Beraber çok mutluyuz ve seviyoruz birbirimizi. Ben üniversite okurken 5ay beraber kaldık sevdiğimle ve çok iyi anlaşıyorduk herşey çok güzeldi hiç sorun yoktu. Özaman öğrendiler zaten ilişkimizi ve ayırdılar bizi, okuludan aldılar ve şimdi görüşemiyoruz. Çok seviyoruz birbirimizi. Sevdiğimle de konuşuyoruz akrabalık meselesini ama ayrılmamak için diyor ki dünyanın sonu değil sonuçta akraba bile olsak, biz ilk değiliz ki akraba olup evlenenlerden. Ne olursa olsun katlanırız diyor. Sevdiğim için bende herşeye katlanırım diye düşünüyorum. Ama ailem izin vermiycek bunuda biliyoruz. Kaçalım dedik ama ille bulurlar diye düşünüyoruz. Bir çıkmazın içindeyiz
İsimsiz
İsimsiz
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Merhaba ben 24 yaşındayım 5 yıldır sevdiğim biri var fakat ailem sevdiğim kişiyi istemiyor. Sebepleri ise ailemize uygun değil demeleri ben üniversite mezunuyum sevdiğim kişi ise lise mezunu diye. Ortada büyük bir sebep yokken (içki kumar ceza vesaire) bunlar yokken böyle demeleri.... Beklentileri çok yüksek ailemin ne kadar ikna etmeye çalışssamda ikna olmuyorlar en azından görüşüp tanışmalarını istediğim halde ailem, görmeden tanımadan ağır yorumlar yapıyorlar. Ailem seçim yaparsın diyorlar ama ben ne aılemı nede sevdiğim insanı yarı yolda bırakmak istemem. Ailem arkamda olmadan nasıl yaşarım? Ben isterdim ki bana tercih yapmak zorun bırakmasınlar. Tercih yapmak istemiyorum onları artık ne şekilde ikna edebilirim?
Pmspamsğamx
Pmspamsğamx
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Hala devam ediyorsanız diye yazıyorum lütfen ayrıl haberlerde bir sürü kadın görüyoruz babaları öldürüyor ben biraz endişelendim senin için.. ama seviyorsan ve evlenmek istiyosan o kişiden emin olman gerek facebooktan tanışmışsın sonuçta kimdir iyi öğren. Para da biriktir sevgilinle konuş başka şehire ya da ülkeye gidin. Ama çok iyi düşün bir işin olsun kimseye muhtaç olma kendi ayaklarının üstünde dur sonra karar ver. Ben aslında ailene söylemenden yanayım ama kadın cinayetleri de artınca anlattığın gibi bir babaya sahip olduğun için senin adına üzüldüm.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 780 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema