Mumsema

Hesap Mizan Cennet Cehennem Nedir

  • 19 Ağustos 2019
  • 752 kez görüntülendi.
Hesap Mizan Cennet Cehennem Nedir
resmin alt tagı

Hesap mizan cennet cehennem nedir?

Merhaba arkadaşlar. Hesap mizan cennet cehennem kavramlarının anlamları nedir bu kavramlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz.

Hesap mizan cennet cehennem nedir?

Mizan Nedir ?

“Mizan”a, yani ahiret terazisine iman etmek farzdır. Terazi; amellerin tartıldığı ortasında bir direk ve her iki yanında birer kefeden oluşan büyük bir cisimdir.

Allâh-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Anlamı: “O günde tartı haktır.” (El-A’râf 8)  Kafirin sevabı olmadığı için bütün günahları bir kefeye konulur. Ancak
müminin sevapları bir kefeye, günahları da diğer kefeye konulur. Eğer sevapları günahlarından daha ağır gelirse, o kişi azapsız olarak Cennet’e girer.

Eğer günahları sevaplarından daha ağır gelirse, o kişinin durumu Allah’ın dilediği altındadır; dilerse affeder, dilerse de o kişi (Cehennem de) azap çektikten sonra Cennet’e girer. Eğer sevapları ve günahları eşit olursa bunlara “Ehl-i Arâf” denir. Bunlar Cennet’in dışında bir süre bekletildikten sonra Cennet’e girerler.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Anlamı: “O gün her kimin (müminin) tartılan (hayırlı) ameli ağır gelirse, işte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde olur. Ameli kötü olana gelince, onun yeri Haviye’dir.” Yani o kötü amelin sahibinin yeri Cehennemdir (El-Kariah 6- 9)

resmin alt tagı

Cennet

“Cennet”; Darusselam’dır ve şu anda vardır.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Rabbinizin bağışlamasına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah’tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış bulunan Cennet’e koşun!” (Âli-İmrân 133)

Cennet sonsuza dek kalacaktır.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Kim Allah’a ve Rasulüne itaat ederse, Allah, onu, altından ırmaklar akan Cennetlere koyacaktır. Orada devamlı kalıcıdırlar. İşte büyük kurtuluş budur.” Cennet’e girenlerin çoğu fakirlerdendir.

Hesap

Hesap ahiret gününde herkesin hakkını alacağı ve kimsenin hakkının kimseye kalmayacağı bir adalet sistemidir Hesap Arapçadan Türeyen bir sözdür.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Meşe Allah-u ken veme lem yeşe lem yekun
resmin alt tagı
Bildir
guest

1 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
1
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx