Mumsema

İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.874 kez görüntülendi.
İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

Kayıtsız Üye
İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi hakkında bilgilendirici yazı yazar mısınız ?


Cevap: İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

Desert Rose
Lohusalık:
Lohusalık, kadının fizyolojik bakımdan rahatsız olduğu doğum sonrasındaki belli bir dönemi ifade eder. Doğumun arkasından gelen kana nifas denir. Kadın gebelik süresince abdestini alır, namazını kılar ve sağlığı için zararlı olmayacaksa farz orucu da tutabilir.

Lohusalığın en kısa süresi için bir sınır yoktur. Bir gün bile olabilir. Çünkü en kısa süreyi belirleyen bir ayet veya hadis yoktur. Bu durumda, onun fiilen var olduğu süreye bakılır. Hanefîlerle Hanbelîlere göre, lohusalığın en uzun süresi kırk gündür. Bundan sonra görülecek kan, özür kanıdır. Delil, Ümmü Seleme (r. anha)’den nakledilen şu hadistir: Lohusa kadın, Hz. Peygamber döneminde kırk gün kırk gece beklerdi. (Ebu Davud, Tahare, 119.) Şafiî ve Malikîlere göre, lohusalığın en uzun süresi altmış gündür. Ancak bu süre uygulamada genellikle kırk gün olarak gerçekleşir.

Kadın doğum yapmakla birlikte kan görmeyebilir. Nitekim Hz. Peygamber döneminde bir kadın doğum yapmış ve lohusalık kanı görmediği için kendisine zatu’l-cüfuf (kanı kuru) denilmiştir. (bk. el-Kasanî, a.g.e., l, 41-43; İbnü’l-Hümam, a.g.e., l, 129; İbn Abidîn, a.g.e., l, 275 vd.)

Lohusalık süresi içinde görülen temizlik de nifastan sayılır. Örneğin; doğumdan sonra on gün kan gelip, beş gün kesildikten sonra on gün daha kan gelecek olsa, bu yirmi beş günün tamamı lohusalık süresi sayılır.

El ve ayak gibi uzuvları belirmiş olan bir çocuğun düşmesiyle lohusalık hali meydana gelir ve genellikle on-onbeş gün kadar devam eder. Fakat henüz uzuvları belirmemiş bir düşüğe nifas hükümleri uygulanmaz. Bunun düşmesiyle görülen kan üç gün sürer ve daha önce de en az on beş gün temizlik hali devam etmiş bulunursa bu, hayız kanı olmuş olur. Böyle değilse özür kanı sayılır.

Lohusalık süresi içinde bir koca, aybaşı halinde olduğu gibi eşiyle cinsel ilişkide bulunamaz. Aksi halde günahkâr olur ve tevbe – istiğfar etmesi gerekir.


Yorum: İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

Kayıtsız Üye
Biraz cekiniyorum aslinda ama sormak zorundayim… ben dogum yapali yirmi gun oldu ve bugün gusül aldim esim ise dort gozle bugünu bekliyo simdi kirk gunu doldurmadan esimle birlikte olabiliyor muyum dinimizce bi sakincasi var mi temizlenmis oldugum halde kirk gunu beklicem mi bilgilndirirsenz cok sevinirim…


Yorum: İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi

arifselim
Lohusalığın en fazla süresi 40 gündür ama bu illaki 40 gün sürecek diye bir kural yoktur. En azı bir gün hatta bir kaç saat dahi olabilir. Akıntı kesilirler kadın temizlenir ve eşi ile birlikte olabilir.


Kayıtsız Üye
Elli beş gün oldu kanamam hala devam ediyor namaz da kilamiyorum ne yapayım


arifselim
Geçmiş olsun. Lohusalık hali en fazla 40 gündür. 40 günden itibaren artık bu özür kısmına girer gusül alır ve ibadetlerine başlamalısın. Bu durumda gelen kanamalar sadece namaz abdestini bozar.


Kayıtsız Üye
Benim kafamı kurcalayan lohusa bir kişi neden 40 gün ewden cıkamıyor dinimizce böyle birşey varmı büyüklerin demesi başka alemlere karışırmış 40 gün içinde ewden çıkan kişi konuyla alakalı çok karışık kafam yardımcı olurmusunuz


mum
Lahosa olan bir kadın evden çıkamaz diye dini bir kural yoktur. Belki siz yanlış anlamışsınız, kocası ölen veya boşanan kadın iddet süresince farz bir işi olmadan çıkmaması gerekir.


Kayıtsız Üye
32 gunum doldu kanamam bir hafta on gundur yok koyu bir akinti vardi gitikce azaliyar acaba esimle iliskiye girebilirmiyim


arifselim
Akıntı devam ettiği sürece 40 gün dolana kadar cinsel ilişkiye girmeniz haramdır. 40 gün dolmadan da akıntılar tamamen biterse o zaman gusül alınır ve ibadetlere başlanabilir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Gece gelen sıvının meni mi yoksa mezi mi olduğunu bilmeyen kimseye gusül gerekir mi?

Kayıtsız Üye
27 gün oldu doğum yapalı kanamam kesildi hep az kanamam oldu çok nadir çamaşırım batıyo iliskiye girdim günahı var mı bilmiyordum 40 gün beklenmesi gerektigini


arifselim
Bekleme süresinin en uzun miktarı 40 gündür. Asıl olan kanamanın kesilmesidir bu bir gün bile olabilir hatta bir iki saat bile sürebilir. Kanama devam ederken ilişkiye girmek caiz değildir. Tövbe etmeli ve tekrar etmemelisiniz.


Kayıtsız Üye
Bn 43 gün oldu doğum yapali hala kanamanın biraz var eşimle ilişki gunahmi


arifselim
40 günün dolduktan sonra artık gusül abdesti almalısın ve namazına da başlamalısın. Bu süren dolduktan sonra eşinle ilişkiye girmen yasak değildir. Bu gelen kanamalar özür hükmündedir.


Kayıtsız Üye
Doğum yapali 54 gün oldu fakat ara ara kanama devam ediyo bu durumda cinsel ilişkiye girmekte dinen sakinca var mıdır?


arifselim
Doğumdan 40 gün sonra akıntı kesilmemiş olsa bile artık eşi ile ilişkiye girmesinde dinen bir sakınca yoktur. Lohulsalığın en uzun süresi 40 gündür bundan fazlası özre girer.


Kayıtsız Üye
Merhaba doğum yapali 44 gün oldu ama hala koyu renkte kanamam var eşimle ilişkiye girebilirmiyim

Safi mezhebine göre de yorum yaparsanız daha verimli olur şimdiden teşekkür ederim


@hmet
< doğum yapali 44 gün oldu >
Doğum sonrası nifas normali 40 gündür ama azami süresi 60 gündür.

Fakihlerin çoğunluğuna göre nifasın en uzun süresi kırk gündür. Hz. Peygamber döneminde doğum yapan kadınların kırk gün beklediklerini bildiren hadislerle Asr-ı saâdet’ten beri bu hususta ittifak edildiğine dair rivayetler bu görüşün dayanağını oluşturur.

Bu süreyi aşan kan Hanefîler’e göre istihâze, Hanbelîler’e göre hayız şartlarını taşırsa hayız, aksi takdirde istihâze sayılır. Şâfiî ve Mâlikîler ile Şa’bî, Ubeydullah b. Hasan el-Anberî, Haccâc b. Ertât gibi âlimlere göre ise nifasın en uzun süresi altmış gündür. Ancak Şâfiîler’e göre de bu durum genellikle en fazla kırk gün sürer. Bu görüş sahipleri konuya ilişkin rivayetlerin genel ve yaygın durumu dile getirdiğini, az da olsa nifas hali altmış gün süren kadınlara rastlandığını, dolayısıyla bu konuda fiilî durumun esas alınması gerektiğini belirtirler. Nifasın âzami süresinin hayızınkinin dört katı olduğu yönünde fakihlerin genel bir kabulü vardır. Bu sebeple hayzın âzami süresini on gün kabul edenlerin nifasınkini kırk, on beş gün kabul edenlerin altmış gün olarak takdir ettikleri görülmektedir

Kaynak Dİyanet


Kayıtsız Üye
Ben temizlendim sandım gusül abdesti aldıktan sonra önce namaz kıldım sonra kocamla ilişkiye girdim diğer gün akıntım olduğunu fark ettim günahı varmı acaba


arifselim
Öncelikle adetinin süresini ne zaman bittiğini iyi bir şekilde bilmen gerekir. Eğer bitti zannıyla ilişkiye girmişsen zaten bir günahı yoktur. Ama kadın bu konuda hassas olmalı ve adet süresini bilmesi gerekir.


Kayıtsız Üye
Hanefi mezhebine göre lohusalık 40 gün Şafii mezhebine göre 60 gün peki bu kadın lohusalık döneminden sonra hayiz görürse Hanefi mezhebinde 10 gün Şafi mezhebinde 15 gün ben şafiyim 38 günden sonra adet gördüm 15 gün daha beklemem gerekiyor Eğer Kanamam devam ederse daha sonra ilişkiye girilir değil mi


arifselim
Eğer lohusalığın bitti ise artık normal adet süreni hesap etmeye başlarsın. Adet sürende doldumu ve akıntı yinede gelmeye devam etse artık haramlık kalkmış olur ve eşinle birlikte olman helal olur.


Kayıtsız Üye
Benim 40 günüm doldu gusül abdesti aldım fakat 46. Gün de tekrar kanamam oldu eşimle ilişkiye girmem günah mıdır ayrıca 40 günden sonra kaç gün daha kanamanın olması normaldir


Şem’a
Gusülden sonra gelen akıntı şayet adet veya doğum kanaması ise daha nifas bitmemiş veya hayızsınız
Onun için gelen kanamayı fark etmeli bilmelisiniz

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Karîn Nedir ? Peygamberlerin dahil her İnsanın yanında karîn var mıdır ?

Kayıtsız Üye
– Mrb benim kırkımın dolmasina bir gün var ama kırk çalması diyorlar o nedenle bir gün önceden kırkımı çıkarttım seyahate çıkıcagım için eşimle birlikte olabilirmiyim yoksa beklemelimiyim bu arada çok az kanamam var adetin bitimi gibi şimdiden tşk

– İlk doğumda kanamam 42 gün olmuştu ikincinsede de 42 günün dolmasini beklemelimiyim yoksa kanamam biterse eşimle birlikte olabilirmiyim


arifselim
– Doğumdan sonra akıntı devam ettiği sürece 40 güne kadar bu lohusalık hali devam eder. Sen bu durumda akıntı devam ettiği için ancak kırk günün dolunca yıkanabilirsin.

– Doğumdan sonra sadece kırk güne kadar kanama devam ederse beklenilir. Ama kırk gün dolduğunda akıntı olsa da yıkanılması gerekir.


Kayıtsız Üye
Doğum yapalı 18 gün oldu kanamam bitti ama uc dort gundur sari ile beyaz arasi akinti oluyor bu durumda iliskiye girilir mi gunah mi


mum
Beyaz kan gödüyseniz yani kanama kesin bittiyse temizlenmiş sayılırsınız.


Kayıtsız Üye
Ben doğum Yapalı 50 gün oldu hala kanamam var . şafiyim safii mezhebine göre de en fazla 60 gün sürüyor daha uzun sürer mi ? sürerse özür kanina mi giriyor ??


mum
60. günü bekleyin ve yıkanın


Kayıtsız Üye
peki sezeryan lı doğumda da bu süre aynımıdır yoksa bir fark varmı 40 gün beklemek şartmı ilişki için

peki sezeryan ile yapılan doğum normal doğumla aynımı yine 40 gün beklemek şartmı ilişki


mum
Sezeryanda da durum aynıdır, Şafii mezhebine göre önemli olan kan kesilmesidir bir gün içinde de bitebilir 60 gün de sürebilir.


Kayıtsız Üye
Selamün Aleyküm kişiye göre değişir diyor adminin yazdığı yani günahını sevabını sen bilecen kardeşim zaman yok diyor 3 saatde sürer atmış günde diyor sen kendinden eminsen sıkıntı yok emin değilse 40 kırk gün bekliycem kırklancan sonra kocanla yaklaşan 40 günden sonrası özür diyor….

——————–

Doğum yaptım kanamam ara ara geliyor bazen de hiç yok 40 günüm dolmadı ama eşim benimle ilişkiye girmek istiyor geceleri uykudan uyanıp yanaşıyor ben söyleyince de tepki gösteriyor ne yapacağımı bilmiyorum


Şema
Ara kanamalar, nifasın devam ettiğini gösterir


Kayıtsız Üye
Sorum: 9 hafta önce Doğum yaptım.Doğum yaptıktan 5 hafta sonra kürtaj oldum ve halen kanama çok olmazda devam ediyor yanı 9 haftadır eşimle cinselige girmem gunah mi ?


mum
Kürtajdan sonra 40 gün boyunca kanama kesilmezse cinsel ilişkiye giremezsiniz.


Büşra AA
Ben doğum yapalı 52 gün oldu çok az kanama oluyor bazen hiç olmuyor sonra tekrar oluyor iliskiye girsem günah olur mu


mum
Doğum sonrası nifas, Hanefide sınır 40 gün, Şafiide 60 gündür.


Kayıtsız Üye
Doğum yapalı 34 gün oldu.Kanamam kesildi ilşkiye giriliemi


mum
Doğumdan sonra kan kesildiyse yıkanın, ibadet edin ve cinsel ilişkiye girebilirsiniz.


Kayıtsız Üye
merhaba ben safiyim bos gebelik gecirdim ve kurdaj oldum ben kanam damla damla15 gundur devam ediyor 3 gunde 1bir damla kavhe reng oluyor sizce lohsalik mi yok gusül alip namazim ve orucumu tutmaliyim


mum
Lohusalık müddeti içinde (kırk gün) görülen temizlik de nifastan sayılır. Meselâ; doğumdan sonra on gün kan gelip, beş gün kesildikten sonra yeniden on gün daha kan gelecek olsa, bu yirmi beş günün hepsi de lohusalık müddeti sayılır.


Kayıtsız Üye
Merhabalar ? Doğum yapalı 57 gün oldu kanama Doğumdan 15 gün sonra bitti ama ara ara bulaşık şekilde devan etti 40 gün içinde bitti güsulumu alıp eşimle ilişkiye girdim snra adet kanaması gibi kanamam geldi 1 hafta sürdü oda geçti yıkandım ilişkiye girdim ama bugn yine bulaşık şekilde kanamam geldi böyle bi durumda ne yapmalıyım ilişkiye girsem sıkıntı olur mu dinimzce sakıncalı mı.?

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah Ahirette Görülecek mi ?

mum
< ne yapmalıyım ilişkiye girsem sıkıntı olur mu dinimzce sakıncalı mı.? >
Böyle bir durumda doktora başvurmalısınız anladığım kadarı ile istihaze yanı özür kanı ilişkiye girmenizde sakınca yok bir önceli kanama adet şeklindede olsa eşinizin de size anlayış göstermesi gerekir belirli bir süre bu dönemde beden temizliğine dikkat etmeniz gerekir.
Şayet kanama kesildigini düşünüp beyaz akıntıyı görmeden gusül aldı iseniz bu hayız kanındanda olabilir o zaman ihtiyatlı davranıp 10 günü beklemek gerekiyor.

Buradaki ölçümüz şu olmalı başlangıçta kırmızı kan görürüz veya siyah renklerinde bu her kadına göre degişir ama bitişi beyaz akıntı görüldükten sonra gusül alınmalıdır


Kayıtsız Üye
Merhaba ben Şafiiyim ve 34 gündür lohusayım henüz 40 günüm tamamlanamdı.Yalnız kanamam durdu artık ve sarı sarı lekelerim oluyor ..o da her gün olan bir durum değil..Acaba gusül alıp eşim ile ilişkiye girebilir miyim yoksa 40 günün geçmesini beklemeli miyim..Bir de ben lohusalıktan hemen sonra adet olduğumu nasıl anlayabilirim..Hani eskiden sancılarım olurdu yine eskisi gibi herşey normale dönüyor mu acaba???


mum
Şafiiye göre lohusa her an bitebilir en fazlası 60 gündür. Kanama kesildiyse yıkanın ve ibadetinize devam edin.


Kayıtsız Üye
Benim 30 gün kadar doğumdan sonra kanamam oldu sonra1 günden fazla zaman kanamam olmadı ramazanın son 2 günüe oruç tuttum. Son gün iftardan sonra leke olduğuna eminde olamadığım bi akıntı gördüm tekrar gusül aldım ve ibadetlerime davm ettim. 2 gün bekledim ve eşinle birlikte olduk. Birliktelik sırasnda kanamam oldu. ŞiMdi kanama çok az geliyo. Leke değil taze kan. Ben tahriş olma sebebiyle kan geldiğini düşünüyorum ysni bi kesik yada taradan gelen kan gibi hatta eminim denebilir. Yinede sormak isterim ibadet yapıp kuran okuyabilimiyim


arifselim
Eğer sen durumunun bu olduğuna emin isen elbette ibadetlerine devam edebilirsin. Gelen akıntının adet akıntısı olup olmadığını her kadın kendi durumunu bilir ve bilmelidir. Bu durumda ibadetlerine devam et.


Kayıtsız Üye
Doğum yapalı 53 gun oldu kanım kesilmişti ama bi kaç gündür iki üç damla geliyor bu namaz ve diğer ibadetlere engellidir


mum
Lohusalık haliniz bitti ise sonradan gelen lekelere aldanmayın, ibadet edin.
Ama nifasın bittiğinden iyice emin olun


Kayıtsız Üye
Merhaba doğum yapalı 53 gün oldu. 40 tamamlandığında kanamam kesilmek üzere gibiydi tam kesilmeden ve rengi değişmeden gusül almıyım dedim hala daha alamadım çünkü kanamam kesilmedi rengide değişmedi hanefiyim ibadetimi nasıl yapmam gerekir gusül için 40 ın üstüne 10 günden sonra özürdür diyorlar be yapmalıyım?


Tohat
Merhaba.
Kırkık gün tamamlandıktan sonra guslünüzü almış olmanız ve ibadetlerinizi yapıyor olmanız gerekirdi. Lohusallık kırktan aşağı kadından kadına değişirken değişmeyen tek şey kırk günün üstünde olmamasıdır. Kırkıncı günden sonrakiler özürdür ve kılmadığınız namazlarınız kaza olarak yapmanız gerecektir.


Kayıtsız Üye
63 gündür doğum yaptım ve hala lekelenme şeklinde kanamam var 2 gün önce eşimle birlikte oldum acaba günah mı


Şem’a
Doğumdan 40 geçtikten sonra Hanefi mezhebine göre lohusa biter.
Şafii mezhebine göre 60 gün sürebilir.
Neticede iki mezhebe göre de lohusa bitmiştir


Kayıtsız Üye
Neden 40 günü beklemeliyiz ilişkiye girilmez tam açıklama yaparmisiniz.. Acaba


Şem’a
< Neden 40 günü beklemeliyiz ilişkiye girilmez >
40 gün azami süredir. Bazı kadınların lohusalığı hemen bir kaç gün içinde de bitebilir.

Lohusa devam ettiği sürece kadın hayız gibi cinsel ilişkide bulunması haramdır günahtır


lohusalık kaç gün sürer, dinen doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir, dinen doğumdan kaç gün sonra ilişkiye girilir

Bildir
guest

1 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
trackback

[…] isrâîliyat olan uydurmalardandır. Bu inançta olan bir kimsenin, bu bozuk inancından dönüp, İslâm dînine tekrar girme niyetiyle Kelime-i Şehadet’i söylemesi gerekir. Ancak bir kimse… Daha Fazlası »

1
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx