Mumsema

Hırsızlığın Tövbesi Nasıl Olur ?

  • 15 Aralık 2021
  • 256 kez görüntülendi.
Hırsızlığın Tövbesi Nasıl Olur ?
resmin alt tagı

Adem

Selamın aleykum hocam biri hırsızlık yaparsa nasıl tövbe eder hırsızlığın tövbesi nasıl yapılır ? Çalınan mal geri verilmeli mi ?Çalınan mal artık çalan kişide yoksa karşılığı verilse olur mu ? Çalan kişi ölmüşse onun adına helallik istesek olur mu ? Lütfen acil cevap verin içim içimi yiyor.


Mumsema

Aleyküm selam sevgili kardeşim adem. Yazdığın yazıyı okurken bir çok soru sorduğunu gördüm ve bu sorulara Allah’ın izniyle tek tek cevap vermeye çalışacağım. Hem senin vesilenle hırsızlığın tövbesi nasıl olur tüm okuyucularımız öğrenmiş olacak.

Hırsızlığın Tövbesi Nasıl Olur ?

Tövbe; demek zamanında yapılan bir günahtan bir daha onu işlememek üzere pişman olmak ve bir daha o günahı gerçekten de işlememektir.

Hırsızlık kul hakkına girer ve onun tövbesi; Pişmanlık duymak, günahı terk etmek ve aynı günahı işlememe azminde bulunmakla birlikte, kula ait olan hakkı geri vermek veya helallik istemekle olur.

Çalınan mal geri verilmeli mi ?; Kula ait olan hakkı geri vermek gerekir eğer çalına mal sizdeyse onu sahibine geri teslim etmeniz gerekir. Kesinlikle o kişiden helallik isteyiniz

Çalınan mal artık çalan kişide yoksa karşılığı verilse olur mu ?; Karşılığını vermek olur ancak helallik istemeyi de unutmayın karşılığını verip helallik isteyin.

Çalan kişi ölmüşse onun adına helallik istesek olur mu ?; Hırsızlık yapan şahıs ölmüşse tabi ki de onu yerine helallik istemek olur. Hatta sevaba dahil girersiniz çünkü iki insan arasında olan bir meseleyi de halletmiş olursunuz.

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

resmin alt tagı
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Erkeğin avret yeri neresidir ?
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx