Kayitsiz

Kadınların Pantolon Giymesi Günah Mı

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 8 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 20 Ağustos 2020, 23:59

Tunik pardesü altına pantolon giymek günah mı

Evet şalvarda erkek kıyafetidir çünkü benim hem annem hem babam giyerdi. Bende anlamıyorum bu pantolon düşmanlığını dinimizce her şeyin önemlisi niyettir. Ben erkeğe benzemek için değil de küçük çocuğumun peşinden koşarken düşme korkusuyla belkide alışkanlık olarak kumaş bol pantolon giyiyorum ve dizime kadarda tunik üzerine de parduse sizce bu yanlış görülecek bir durum mudur?

Kadının pantolon giymesi günah mıdır

Bir önceki yazımız olan Annem Babam Boşandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Günümüzde giyim konusunda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Artık bir çok giysi hakkında kesin bir hüküm vermek çok zordur. En önemli husus kadın giyiminde birincisi örtünmeye tam riayet ikincisi ise erkek giyimine benzer giysilerden kaçınmaktır. Kadınların dışarıda giydikleri dış giysilerinin altında pantolon giymeleri yasaklanmamış bilakis hoş görülmüştür.Kadının pantolon giyinmesi Peygamberimiz(asm) döneminde de vuku bulmuştur. Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:“Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı!” derler.Bunun üzerine Efendimizin (asm), bindiği eşekten düştüğü hâlde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Kızların pantolon giymesi günah mıdır Pantolon giymenin dini hükmü nedir? Tesettürün altında pantolon giymek caiz midir? Kızların pantolon giymesi günah mıdır lütfen bilgi rica ediyorum.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Günümüzde artık pantolon için bir erkek elbisesi tabirini kullanmak çok zordur. Bu konuda haram demek mümkün değildir. Ama pantolonu ferace veya diğer dış elbiselerin altına giyerek belkide tesettür için iyi bir şey yapılmış olabilir. Ancak pantolonun kadının vücut hatlarını göstermesi kesinlikle doğru değildir. Vücut hatları görünecek şekilde eşi dışında çocukları dahil hiç kimsenin yanında giyinmesi doğru değildir.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Kadınların pantolon giymesi caiz mi Dinimizce bir kadının pantolon giymesi caiz midir. İslam dinine göre bir kadının pantolon giymesi yasak mıdır haram mıdır konu hakkında hüküm nedir
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Kadınların dış elbiselerinin altında olmak şartıyla pantolon giymeleri caizdir. Hatta öyle giyinmeleri dışarıda vücutlarının açılmasını önlemeleri açısından önemlidir. Artık günümüzde pantolon bir erkek elbisesi olarak kabul edilmemektedir.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Pantolon giymek günah mıdır Hocam merhaba. İslam dininde kadınların pantolon giymesi günah mıdır? Kadınların pantolon giymesi hakkındaki hadis var mıdır açıklar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Merhaba. Erkeğe mahsus bir elbiseyi kadın ve kadına mahsus olan bir elbiseyi erkek giymesi haramdır. Günümüzde ise artık pantolunun sadece erkeğe ait olduğu söylenemez. Dış elbisenin altında pantolon giyilmesi zaten caizdir hatta korunmak için uygun bir elbisedir. Ama bir kadının tesettür olarak sadece pantolonla dışarıda giyinmesi ise günahtır caiz değildir. Çünkü bu örtünmeyi sağlamaz.
Abdulkadir menzili.
Abdulkadir menzili.
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Pantolon haramdır.vücudu belli ettiği için dar elbiseler giyinilmesi dinimizce yasaktır.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 779 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema