Günahlara Pişman Olmamak 4


Günahlardan pişman olmamak

Selamün, aleyküm. Defalarca tövbeler bozdum, günahlara tekrar döndüm. Artık acaba bu günahlara pişman değil miyim, pişman olamıyorum gibi hislere kapıldım. Sanki tekrar tövbe ettiğim zaman “samimi değilim” ve ” aslında pişmanlık duymuyorum” gibi düşünceler ve hisler geliyor. Böyle düşünceler yüzünden neredeyse tövbe etmekten korkuyorum. İlk zaman tövbe ederken hissettiğim pişmanlığı sanki artık hissetmiyorum gibi.
Ama aynı zamanda yaptıklarımın günah olduğunu, yanlış olduğunu biliyorum. Ve ilerde, sonunda bu günahlardan kurtulmak isteyim var. İçimden bir ses “bu pisliklerden uzak durup normal, temiz bir hayatı tercih ederim” diyor. Ama bu ses (düşünce) kalpten mi değil mi, o konuda da şüpheliyim.
Acaba benim kalbim günahlar yüzünden katılaşmış mı? Yoksa vesvese mi geldi? Karar veremiyorum… Ne yapmalıyım?
İşlediği günahlardan pişman olmayan Müslümanın durumu nedir ?

Bir önceki yazımız olan Adetten Sonra Gelen Akıntı Orucu Bozar Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum “Günahlara Pişman Olmamak

  • Mumsema

    Aleykum selam. Evet, ne yazık ki kalp de bir yere kadar dayanabiliyor günahların ağırlığına ve katılaşmaya başlıyor. Günahlarınızı bıçak keser gibi kesip atmalısınız, terketmelisiniz. Hele ki namaz kılmıyorsanız zaten günah işlemek çok kolay olur. Herkes kendi akıbetini kendisi belirliyor. Buna göre ümitsiz olmayın ama kendinizi de gözden geçirin.

  • Mumsema

    Günahları terk ederseniz size bunun sevabı vardır. Günahlardan döndükçe Allah da bu çabanızı karşılıksız bırakmaz. Hem günahlarıma devam edeyim hem kalpte bir güzellik hissedeyim olmaz. Bir yerden başlamalısınız.

  • Gavsın Sofisi

    Selamün aleyküm, işleye işleye günahı küçük görmeye başlamışsınız sanırım. Bu günahın çok büyük bir günah olduğunu düşünmelisiniz, ısrarla işlenen günah günahların en büyüğüdür. Günahın büyüklüğünü zihnen düşünmenizin ve kabullenmenizin anlamı yok. Hz. Ali aklın yeri kalptir, ışığı zihindedir buyurmuştur. Günahın büyüklüğünü kalben kabullenmelisiniz. Sonrasında ölümü ve azabı düşünün sık sık. İnşallah korkuyla yavaş yavaş kalpten ayrılmaya başlayacaktır.