Kayitsiz

Adetten Sonra Gelen Akıntı Orucu Bozar Mı

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 9 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 13 Temmuz 2021, 21:02

Adet sonrası kahverengi akıntı orucu bozar mı

Üç gündür açık kahverengi akıntım var özür kanı sayarak namazımı şimdiye kadar kıldım orucumu tuttum fakat okuduğum şeyler kafamı karıştırdı.
Eğer kahverengi akıntı daha sonra adete dönüşürse akıntı da adetten sayılır yazıyor çoğu yerde ama ben akıntının adete dönüşüp dönüşmeyeceğini nereden bilebilirim? Aynı şekilde 3 günden kısa süren kanamalar da okurdur deniliyor ama 4.güne gelene kadar 3 günden az süreceğini bilemem.
Başka bir yerde adet Zamanı dışında gelen kan özürdür yazıyor geçen ayki adet tarihime göre daha adet zamanım gelmemiş ancak aradan 15 gün geçti ve çok düzensiz olduğu için kesin bir Zaman da belirleyemiyorum.
Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım tam kanama olmadığı için oruç tutmaya devam mı etmeliyim ve özür kanının gelme süresi var mıdır.
kaç günden sonra özür kanı özür olmaktan çıkar cevaplarsanız çok memnun olurum.
Kahverengi akıntı orucu bozar mı

Bir önceki yazımız olan Kendini Sürekli Cünup Hissetmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Açık kahverengi akıntı adete dönüşür diye bir şey yoktur kardeşim zaten bu akıntı adetin başlangıç aşamasıdır. Bu yüzden namaz ve oruç ibadeti yapılmaz bunun için tövbe edin. Adetiniz düzensiz olabilir zaten 15 gün geçti diyorsunuz yani bu da adet oluyorsunuz demektir. Adet bittikten sonra oruca ve namaza başlayın. Adet 10 günü geçerse kan da gelse artık özür kabul edilir; gusül alırsınız ve ibadete başlarsınız.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Adetten sonra gelen akıntı orucu bozar mı Selam aleykum değerli hocalarım Adetten sonra gelen akıntı orucu bozar mı konu hakkında açıklama yapar mısınız ?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Adetten sonra gelen kahverengi veya pembe renkteki akıntılar, adete tabi olduğundan orucu bozar. Adette 10 günü geçen kan ve renkli akıntılar özürdür; orucu bozmaz, namaza ve Kur’an okumaya engel değildir.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Adetten sonra gelen sarı akıntı orucu ve namazı etkiler mi Ben adetim in 7 gününde boy abdesti aldım adet sonrası sürekli sarı renginde akıntı gördüm dün tekrar boy abdesti aldım ve aynı şeyle karşılaştım akıntılarım sürekli beyaz ve sarı renginde olmaktadır kafam çok karıştı lütfen bana yardım edin orucum ve namazlarım geçersiz mi oldu
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Merhaba. Sarı akıntı adete dahil değildir. Kadınsal hastalıktan ya da iltihap yüzünden gelebilir. Tüm ibadetlerinizi yapabilirsiniz. Her namaz ve Kur’an okuma öncesi akıntı gelirse abdesti tazeleyin.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Adetten önce gelen kahve rengli akıntı oruçu bozarmı Selam Aleykum hocam bir kadından Adetten önce gelen kahve rengli akıntı orucu bozar mı bilgi verir misiniz ?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Adetten önce gelen kahverengi leke adetin başlangıcıdır ve orucu bozar.
Ziyaretçi
Ziyaretçi
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Adetten sonra gelen kahverengi akıntı orucu bozar mı Kadınların Adetten sonra gelen kahverengi akıntı orucu bozar mı kısaca bilgi lazım. Dinimizde kadınlardaki kahverengi akıntı oruçlarını bozar mı kısaca bir bilgi yazısı yazar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Merhaba kardeşim. Adetin bitimi kanamanın bitmesi ile veya on günün dolması ile belirlenir. Eğer on gün dolmadan hala kahverengi akıntı gelmeye devam ediyorsa oruç tutmakta caiz olmaz yani sahih olmaz.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 779 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema