Mumsema

Depremde Yıkılan Binalar Kader mi İhmal mi?

  • 16 Şubat 2023
  • 575 kez görüntülendi.
Depremde Yıkılan Binalar Kader mi İhmal mi?

Öncelikle Selamın aleküm sevgili arkadaşlar sevgili okuyucular ev değerli hocalarım. Ne yazık ki Türkiye de büyük bir deprem yaşanmış ve çoğumuzun canı yanmıştır. Depremden dolayı çok fazla vatandaşımız vefat etmiş ve aynı şekilde ölen kardeşlerimiz şehadet mertebesine ulaşmışlardır.

Bunun dışından mum hoca olarak beni çok üzen bir konu var bu konuyu dile getirmek istediğimden dolayı şu anda başlığından da belli olacağı gibi; Depremde Yıkılan Binalar Kader mi İhmal mi? konusunu siz değerli okuyucularım ve değerli hocalarıma paylaşmak istedim. Konuyu bu bakış açısından ele alalım;

Ölüm Şekli Kader Mi ?

Kader, Allah’ın ezeli ve ebedi ilmi ile her şeyi bilmesidir. Kaderin yazılmış olması demek, Allah’ın neler olacağını ve kullarının ne yapacağını bilmesi anlamındadır. Yoksa Allah insanı bir şey yapması için zorlamaz. İnsana bir irade verilmiştir ve insan bu iradesi ile iyi veya kötüyü seçebiliyor. Allah’ın onun neye karar vereceğini bilmesi, o kulunu zorlaması demek olmaz. Ölümde aynı manada anlaşılmalıdır. Elbette Allah bir ecel takdir etmiş ve bu ecel Allah’ın ilminde bellidir ve kesindir ama insan kendisi karar verir ve seçimini yapar.

Yüce Allah bir kulun nerede ve ne zaman ölmesini takdir etmişse o kulu oraya gönderecek bir sebep yaratır.

“O Allah ki sizi bir çamurdan yarattı. Sonrada size bir ecel takdir etti.” (En’am, 2)

“Çünkü Allah eceli geldiği zaman bir kimseyi asla ertelemez.” (Münafikun, 11)

“Allah bir kulun bir yerde ölmesini takdir etmişse onun oraya gitmesine sebep olacak bir ihtiyaç yaratır.” (Tirmizi)

Kaderin ne olduğu anlaşılması ile sorunuzun cevabıda anlaşılmış olur. Kader Allah’u tealanın ezeli ve ebedi ilmi ile herşeyi bilmesidir. Allah’u teala insana seçme özgürlüğü vermiştir. İnsan iyi yada kötüyü seçebilir ve bundan sorumlu tutulur. Kimin cennete veya cehennem gideceğini Allah’ın bilmesi ilminden dolayıdır yoksa Allah kullarının küfrüne razı olmaz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Teyemmüm Nedir? Nasıl Alınır?

Depremde Yıkılan Binalar Kader mi İhmal mi?

Ne yazık ki bazı televizyon fenomeni hocalar televizyona çıkıp bunun kader olmadığını söylüyorlar lakin sevgili kardeşlerim Depremde yıkılan binalar Kaderdir ancak şöyle de hassas bir konu var ki yukarda da belirttiğimiz gibi. Allah kulunun eline seçenek vermiş örneğin yıkılan binalar da kötü çimento, kum, kötü demir, kötü zemin ve bunlardan her hangi birinin kullanılması kulun kendi iradesiyle seçmesi neticesinde oluşan bir etkendir kul da kendi vicdanı yada vicdansızlığı neticesinde seçeneğini belirleyerek binaları yapmış. Lakin Kaderin yazılmış olması demek, Allah’ın neler olacağını ve kullarının ne yapacağını bilmesi anlamındadır. Elbette Allah bir ecel takdir etmiş ve bu ecel Allah’ın ilminde bellidir ve kesindir ama insan kendisi karar verir ve seçimini yapar. Diyerek sözümü noktalamak istiyorum Esselamu Aleyküm Ve Rahemtullahi Ve Bereketuhu.

Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx