Mumsema

Riddeye düşen kişinin nikahı bozulur mu ? Orucu Bozulur Mu ?

  • 05 Ocak 2022
  • 733 kez görüntülendi.
Riddeye düşen kişinin nikahı bozulur mu ? Orucu Bozulur Mu ?
resmin alt tagı

Yağız

Selamın aleyküm hocam sizin ridde konuzu okudum peki. Riddeye (küfüre ) düşen kişi oruçlu ise yada teyemmümlü ise teyemmümü bozulur mu. Evli ise ve ilk cimadan (gerdeğe girmeden) önce riddeye düşmüşse nikâhı bozulur mu ?


Mumsema

Riddeye düşen kişi oruçlu ise orucu; teyemmümlü ise teyemmümü bozulur. Evli ise ve ilk cimadan (gerdeğe girmeden) önce riddeye düşmüşse nikâhı bozulur. Fakat aralarında bir defa bile cima olduktan sonra iddet geçmeden İslâm’a dönerse yeni nikâh yapması şart değildir. Çünkü bu süre içinde tekrar İslâm’a dönerse nikâhı kendine geri döner.

Kişi, iddet süresi geçtikten sonra İslâm’a dönerse yeni bir nikâh yapması şarttır. Mürted olan
kimsenin nikâhı, Müslüman, Yahudi, Hristiyan veya diğer bayanlara sahîh olmaz. Kendisine miras düşmez. Kestiği hayvanın eti yenilmez harâmdır. Müslüman olan çocukları onun mirasından alamaz. Onun cenaze namazını
kılmak caiz değildir. Yıkanması ve tekfin edilmesi de farz değildir. Müslümanların mezarlığına defnedilmesi de caiz değildir. Mürted kişi öldüğü zaman malı Müslümanların hizmetinde harcanır.

NOT: İddet; hayız kanı gören bayanın hayızdan sonraki üç temizlik dönemi kadar geçen süredir. Hayız kanı görmeyen bayanın iddet süresi üç hicri aydır. Hamile bayanın iddet süresi ise doğum yapana kadardır.

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Cinsellik düşünmek abdesti bozar mı
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx