Mumsema

Ramazanda Sabah Ezanından Sonra Yemek İçmek

  • 28 Ocak 2022
  • 677 kez görüntülendi.
Ramazanda Sabah Ezanından Sonra Yemek İçmek
resmin alt tagı

Azizzsss

Hocam ben ezam okunduktan sonra da güneş doğana kadar yemek yiye biliriz diye duydum. Çünkü sabah vakti güneş doğana kadarmış var mı öyle bir şey ?


Mumsema

Kesinlikle öyle bir durum yok sabah ezanı okunduğu zaman yani sabah vakti girdiği anda yemeyi ve içmeyi kesmek gerekir. Güneş doğumuna kadar yenmez ve içilmez oruç bu şekilde bozulur dikkatli olalım.


H.Zahide

Selamın aleyküm hocam ben sahura kalktım sahurumu yaptım sonra uyudum ardından namaz için uyandım. Namazımı kıldım ardından aklımda asla orucum felan gelmedi su içtim vurdum kafayı uyudum uyandıktan sonra aklıma geldi ne yaptığım. Hocam orucum gitti mi yoksa devam edeyim mi. Bilmeden yaptığım bir şey ve sabah uyandımığım zaman aklıma geldi


Mumsema

Aleykümselam sen bilerek bir şey yapmadın ve ramazanda orucu unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Yani ne oruç borcun oldu bu hareketi yaparak nede bir günahın var. Sabah uyandığın zaman değil o anda bile aklına gelse yine orucun bozulmazdı. Lakin yemek yada içme esnasında gelirse aklına anında yemeği ve içmeyi kesmek ve ağzını iyice temizlemek lazım ve ağzında bir şey varsa yemek su vs… onları da tükürmen gerek.


Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor cevap al  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

resmin alt tagı
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Şafii Mezhebine Göre Abdesti bozan haller nelerdir?
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx