Mumsema

Ramazan ayında mastürbasyon

  • 08 Mayıs 2021
  • 542 kez görüntülendi.
Ramazan ayında mastürbasyon
resmin alt tagı

Ramazan ayında mastürbasyon

Müslüman123
14 yaşında bi erkeğim.Mübarek ramazan ayında malesef mastürbasyon yaptım kendimden çok utanıyorum :agla: Oruçlu değildim yani iftardan sonra oldu. Bir daha yapmam ama bilgi almak amacıyla soruyorum. İnternette 2 defa yapan kefaret gerekir yazıyordu. Ben oruçlu değildim. Bu benim içinde geçerli midir? (Allah affeder inşAllah dualarınızı esirgemeyin lütfen)


Cevap: Ramazan ayında mastürbasyon

ordeall
istimla günahtır tabi ama o dediginiz kefaret olayı oruçlu iken yapılan istimladır 1 kere yaparsan kaza olur 2.cide kefaret olur bilgim bu yönde daha iyi cevap verenler elbet olucaktır


Cevap: Ramazan ayında mastürbasyon

Hiss1
İstimna iyi olmayan bir yoldur. Ancak ordeall kardeşim, İslam dini zor durumda kalınca yasak edilen şeyleri yapmaya müsaade etmiştir. Örneğin açlıktan ölmek üzereyken ve etrafta domuz etinden başka et yok ise haram kılınmış domuz eti kişiye yetecek miktarda yenilebilir. İstimna da böyledir zor durumda kalınca şehveti gidermek için yapılan istimna hanefi mezhebince mekruh kabul edilmiştir.


Cevap: Ramazan ayında mastürbasyon

ordeall
peki bir insan oruçlu iken bunu yapsa benim bildigim kaza yapması gerekiyor yani diger sitelerde okudumda o yüzden burda yazmak istedim


Hiss1
Evet oruçlu iken senin dediğin gibi. Orucu bozduğu için kaza gerekir. Oruçlu olduğunu bile bile yapılan istimna ve girilen cinsel ilişki kefaret gerektirir diye biliyorum.


Ercan
Oruçlu iken istimna etmek orucu bozar. Kaza gerekir. Kefaret gerekmez.
Oruçlu değilseniz iftardan sonra yapılmışsa gusül abdesti almak yeterlidir.
Şehveti gidermek ve zinadan sakınmak için istimna etmek haram değildir. Bunun dışında istiman haramdır.


müslüman258
15 yaşındayım ramazanda 2 defa masturbasyon yaptım ama 2 defa yapılınca kefaret gerektirdini bilmiyordum bide kaza gerekirse ne zaman kaza edilir?

Lütfen cevap verin gerçekten çok pişmanım ama yaptım bir kere ??? :agla:

LÜTFEN YARDIM EDİN??????:agla::agla:


Kayıtsız Üye
Nihat hatipoglunun söyledigine göre gusül ile oruç bağdaş değilmiş yani gusülsüz adam oruç tutabilirmiş.Tabi ramazanda gusülsüz gezmek ayrı bi günah.

resmin alt tagı

bmg
Hocam 14 yaşındayım ramaazan başlkadıktan 3 gün sonra delirmeye başladım vede affedersiniz mastürbosyon ile cünüp oldum sıkıntımdan kurtulmak içindi ama sonra bir kere daha yaptım buysa sadece zevk içindi hozam kaza mı gerektirir kefaret mi:agla:


arifselim
Oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar ve bir kaza tutman gerekir. Bunu ne için yaparsan yap durum aynıdır ve haramdır.


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm.Hocam ben 17 yaşındayım ramazan başladığından bu zamana kadar mastürbasyon yapma ihtiyacı duydum 2 kez mastürbasyon yaptım kefaret in anlamını bilmiyordum eğer yardımcı olursanız sevinirim .Allah razı olsun

Ve Tövbe edip Gusül alsak olmazmı hocam yardımcı olun .


arifselim
Aleykum selam. Bir ramazan ayı içerisinde iki sefer mastürbasyon yaparak orucunu bozan kişinin hem kaza hemde kefaret gerektirdiğine dair görüş vardır. Bilmemek bi mazeret değilidir. Orucun bozulur ve kaç gün bozmuşsan sana kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
Dini bilgi olarak istiyorsan masturbasyon her halde haramdır ve yapılması caiz değildir. Evlenip cinselliği yaşamak esastır. Tabi günümüzde buna hemen hemen hiç kimse uymuyor o ayrı. Bırakın masturbasyonu hemen herkes hayatında bir veya daha fazla zina ediyor. Oysa zina dinimizce son derece büyük günah ve haramdır. Masturbasyon da haramdır ve evliyken, bekarken, ramazanda, normal zamanda yani ne zaman ve nasıl yapılırsa yapılsın her halde haramdır.
Ayrıca oruçluyken masturbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez. Masturbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır. Farz olduğu halde Ramazan’da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Masturbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir. Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez. Bunlar sadece dini açıdan görüşlerdir. Ben dört dörtlük uyuyorum diyemem. Sen soruna dini açıdan cevap bul diye yazdım, gerisi sana kalmış…


Kayıtsız Üye
Bende öyleydim oruçlu olduğum halde 1 ramazanda 2 kere mastürmasyon yaptım ve şimdi 62 gün tutacağım. Artık bu pis işten kendimi arındıracağım.Seninde bu pis işten vazgeçmeni öneririm.Pek hoş görülmüyor.Evliliğine zarar verebilirsin.


Kayıtsız Üye
Ben ayrı ayrı günlerde masturbasyon yaptım bu iki oldu fakat ben 2.kez yapılan masturbasyonun kefaret gerektirdiğinden hiç bir bilgim yoktu tevbe edip gusül alsam olmaz mı ?


Darusselam
ramazan ayında masturbasyon yapmak çok büyük günahtır bozulan orucun kefaret ve günü gününe kaza edilir.


Kayıtsız Üye
Arkadaşlar oruçlu olmadığınız takdirde birşeyin keffareti yoktur tabiki eger oruçlu iken istimna yapılırsa oruç bozulur ve 1 gün kaza gerektirir fakat bu olay 2. defa tekrarlanırsa keffaret gerektirir. iftardan sonra yapılan istimna ise sadece istimnanın günahı alınır ramazan ayındada istimna yapanlara Allah hidayet versin …


Kayıtsız Üye
Bir yerde okuduğum kadarıyla sıkıntıdan kurtulmak için yapılan mastürbasyon haram değil yazıyordu. Sanırım bir ayette. Ama siz bana güvenmeyin yinede tam araştırın belki gerçek değildir.


hsk
Yapmamak En İyisi Ama İftar Sonrasi Sikinti Olmaz Ornek Nasil Oruc Lu Bi İnsan Hic Bise Yiyip İcemiosa İftardan Sonra İcip Yiyebiliosa Masturbasyon da Normal


@hmet
< Sanırım bir ayette >
Ayetlerde böyle şeyler olmaz. Olsa olsa ilmihal ve vaaz kitaplarında geçer.


Kayıtsız Üye
Ramazanın 16.orucundayım ve 2 günde bir uykuda boşalarak uyanıyorum 17 yaşındayım. Bu gün uykudan uyanınca hissettim ve gidip abdestimi aldım tekrar uyudum. 2.defa kalktığımda da durum yine aynı idi tekrar girip abdest aldım ve bilgisayarda oturuyordum daha sonra lavaboya girince gördüm ki külotta ufak bir damla. Bu oruç bozar mı yada başka bir şekilde ben abdest alacağım iftardan sonra istimna etsem günah olur mu ?


arifselim
Rüya veya uyku halinde iken meninin gelmesi ile cünüp olmak orucu bozmaz sadece gusül alır ve orucuna devam edersin. Uyanıkken meni ancak şehvetle çıkarsa ve isteyerek yapılırsa oruç bozulur.


Kayıtsız Üye
1 – Mastürbasyonun birini orucken birini oruc değilken iftardan sonra yaptin kaza mi Kefaret mi 14 yaş

2 – Hocam ramazanda masturbasyon olurmu olmazmı iftardan sonra gece

3 – S.a arkadaşlar ben ramazan da 7 gun masturbasyon yaptım kaç gun kefaret tutmam gerekır Allah Rızası ıcn cevap verın …


arifselim
1- İftardan sonra mastürbasyon yamak oruçla bir ilgisi yoktur. Ama zevk için yapmak caiz değildir.

2- Oruçluyken mastürbasyon orucu bozar. İftardan sonra oruçla bir ilgisi yoktur ama bunu sırf zevk için yapmak haramdır.

3- Aleykum selam. Bu durumda kaç gün bozduysan o kadar günü kaza etmelisin.


Deniz2000
Oruclu iken olduysa ilk defaya kaza gerekir. 2.kez ayni durumu tekrar ettiginde kefaret gerektirir.

Oruclu oldugun zamanlarda ise 60 gun kefaret ve 7 gun kaza etmelisin yanlisim var ise kaza konusunda hocalarim duzeltsin 🙂

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Birinin Ölümüne Sebep Olmak

Iftardan sonra yapilabilir ancak sonrasinda gusül sarttir.


trebor0076
sevgili kardeşlerim benim çıkardığım sonuç ramazan ayında iftarla sahur arasında yapılan mastürbasyonun hiç bir zararı yok ancak oruçlu iken mastürbasyon yaparsanız 1 gün daha ramazan ayı dışında kaza orucu tutmalısınız ancak bunu ORUÇLU İKEN bir kez daha tekrarlarsanız o zaman 61 gün ard arda oruç tutmak zorundasınız… (okursanız aydınlanacaksınız anlamadıysanız bidaha okuyun tam cevap)


Kayıtsız Üye
Ben 16 yaşındayım ramazanda toplam 3 kez mastürbasyon yaptım 1’i oruçlu iken diğer 2’si ise oruçsuzdu. Şimdi ne yapmam gerekiyor ? Kefaret gerekirmi ? Lütfen yardım edin…


arifselim
Kefarete gerek yoktur. Oruçlu olduğun anda kaç sefer bozmuşsan o kadar gün sana kaza etmen düşer.


Kayıtsız Üye
Kardeşim 14 yaşındasınız diorsunda bizde dinin neredeyse bütün yükümlülüklerinden sorumlu oluyoruz ona göre?


Kayıtsız Üye
Kades senin dediğin oyle degil eger niyet ettikten sonra uyur ve ruyalanirsan o halde orucun bozulmaz ve gidip hemen gusül alman gerekir cunupken niyet edersen kabul olmaz


Kayıtsız Üye
Ramazan da oruç tutmadığımız halde masturbasyon yaparsak ne olur. Herhangi bir bedeli var mı?

Selamun aleykum hocam ramazan ayinda iftardan sonra masturbasyon yaptim ama biraz zor durumda kaldım çünkü yapma istegim vardı ne yapmam gerekir


arifselim
– İftardan sonra mastürbasyonun oruçlu bir ilgisi yoktur. Mastürbasyonu sırf zevk için yapmak günahtır. Bir namaz vaktini geciktirmeden yıkanmalısın.

– Oruç tutmamak zaten haramdır. Mastürbasyon yapmak da ayrı bir haramdır.

– Oruçluyken uyku halinde cünüp olan birisinin orucu bozulmaz. Uyandıktan sonra gusül abdestini alır ve orucuna devam eder.


Kayıtsız Üye
1 – Ben oruç tumuyorum bu gün artık yani dayanacak güzüm kalmadı yapmamak için saat 15:00 şimdi yapsam daha sonra yapmam gerekirmi yada yapmamammı gerekir

2 – Sa öncelikle ben Oruçlu deyilim Ve Mastürbasyon Yaptım kaza yada kefareti Felan Gerektirirmi????

2 – öncelikle SA. Şimdi ben 15 yaşındayım Raamazan ayında oruç tutmuyordum ama mastürbasyon yaptım kaza yada kefaret Yapmama Gerek Yok Deyilmi ????


arifselim
1- Allah seni ıslah etsin Tabiki de orucunu tutmalısın bozmamalısın. Kendini faydalı bir şeylerle meşgul et.

2- Oruçlu olmadığın için zaten bugünü kaza etmen gerekir. Mazeret yokken oruç tutmamak büyük günahlardandır.


tolga123
oruçlu iken iftardan önce çok şehvetlendim izlemeye bşladım ve sürtmeye bşladım durdum sonra bir anda bir zevk geldi akıttım çok pişmanım bunun günahı ve cezası nedir?

kazası 1 gün ve ramazan ayı bititnce yapılır dimi


Kloroplast
O günü kaza etmelisin ve birdaha yaparsan oruçlu iken bu sefer keffaret gerekir oruç saati içinde 31 çekilmez kardeşim ilki kaza olur diğer gün gene çekersen kefaret gerekir ha isteyerek 31 çekmişsin ha yazdığın gibi aynı şey.

Evet zaten ramazandan sonra bir gün tutmalısın ramazanda hergün kendine has zaten kardeşim.


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm hocam beni çok kötü şehvet sıkıştırıyor ve afedersiniz mastur yapmam gerekiyor ama orucum soracağım soru şu iftardan sonra mastur yaptım diyelim ramazan boyunca iftarlardan sonra (hergün değil) masturbasyon yapsam kefaret veya kaza gerektirir mi yani ramazanda 1 kere değilde bir çok kez mastur yapsak kefaret vb. gerektirir mi (iftarlardan sonra ama )


arifselim
İftar ile imsak arasında yapılan bu fiilin oruçla bir ilgisi yoktur. Ne kaza nede kefaret gerektirmez. Ama bunu sırf zevk için yapmak günahtır ancak zinaya düşme korkusu karşısında caiz olur.


Kayıtsız Üye
1 – Hocam oruçlu değilim ama sevgilim ile mastürbasyon yaptık ramazanda. Günah mıdır? 14 yasındayım. İyi günler

2- Ben 14 yasindayim ramazan ayinda masturbasyon yaptim ama bu kefaret veya orucu bozma durumundan haberim yoktu hicbise bilmuyodum suan cok pismanim bana gunah yazilmisnidir?


arifselim
1- Birincisi oruç tutmaman büyük bir günahtır. İkincisi mastürbasyon yapmakta haramdır ancak zinaya düşmekten korkarsan o zaman caiz olur. Sevgili ile olman da ayrıca haramdır.

2- Ramazan ayında mastürbasyon yapmış olman orucunu bozar ve bir gün kaza tutman gerekir. Bilmemek bir mazeret değildir.


Kayıtsız Üye
Ramazan aynıda oruç tutamayacağımız günlerde 2 defa yapılsa kefaret olır mu yani ramazan ayı dışında onu tutarken kefaretli mi tutmamamız lazım
2. Oruçlu ikrn ard arda yapılsa yani 2 de fa yapılmış olsa yani 1günümüz bozulsa kefaret gerekir mi?
3.gusül gerektirdiğini bilmezsek ve gusülsüz oruca devam etsek hepsini mi kaza yapmamamıx laxım?


arifselim
İki sefer ayrı ayrı günler ve bir ramazan olması durumunda Kefaret orucu gerektiğini söyleyen alimlerimiz vardır. Eğer oruçlu değilsen sadece kaza gerekir.

2- Bu durumda 1 gün kaza tutman gerekir.

3- Cünüp halde oruç tutulursa geçerlidir ama bu ayrı bir günahtır çünkü bir vakit namazı cünüp olarak geçirmek caiz değildir.


Kayıtsız Üye
Hocam orućluyum ve rüyamda ayip şeyler gördüm sabah kalktiģimda bir baktim cünup olmuşum bu orucu bozarmı ve günahı nedir??


arifselim
Uyku halinde veya rüya halinde boşalmakla oruç bozulmaz. Uyandıktan sonra gusül abdestini al ve orucuna devam et.


Kayıtsız Üye
Hocam iyi günler 15 yaşındayım ve oruç tutmuyorum Allah’a yemin etmiştim eğer bir isteğim gerçekleşirse tüm ramazan boyunca masturbasyon yapmıyacağım diye zevke geldim ve iftardan önce masturbasyon çektim oruçsuzken iftardan önce masturbasyon çekmek günah mıdır ayrıca yemini bozduğum için çok pişmanım gusül abdesti aldım şimdi ne yapmamı önerirsiniz


arifselim
Oruç tutman gerekir bu sana farzdır. Bu tutmadığın günleri kaza etmelisin. Oruç değilken yapılan mastürbasyonun oruçla bir ilgisi yoktur. Ama yeminini bozduğun için sana yemin kefareti gerekir.


tolga123
hocam ben şimdi iftarla sahur arasında masturbasyon yapmak istiyorumda ramazan ayında yapmamak için tövbe etmiştim yapsam günahı ne olur hocam


arifselim
Ramazan ayında yapmamaya yemin etmişsen iftar ile imsak arasında da yapamazsın. Eğer yaparsan sana kefaret gerekir.


Kayıtsız Üye
22 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bir filmdeki 2 3 saniyelik cinsel içerikli sahnede bile hatta sevgilimi 8 9 saniye düşündüğümde dahi akıntı oluyor. Dini açıdan bir çözümü var mıdır ve doktora gitmemi önerir misiniz?


arifselim
Bu akıntı meni değil mezidir. Eğer aşırı oluyorsa doktora görünmende fayda olabilir. Mezi cünüp yapmaz sadece namaz abdestini bozar.


Kayıtsız Üye
Ramazanda mstrbsyn yapnca kefaret sadece 2 gün bozunca mı oluyır yani diyelimki kişi tutmuyo oruç hergn yapıyo orucu kefaretli mi tutar yoksa oruç olmadığı için normal kaza şeklinde mi?


arifselim
Eğer oruç tutmuyorsa o zaman kendisi için zaten oruç hükümleri geçerli değilidir. Yani oruç olmayan birisinin mastürbasyon yapmasından dolayı kefaret gerekmez.


tolga123
peki hocam tövbe ettimde akıtmadan masturbasyon yapsam yinede kefaret gerektirirmi


Cömert Oğuz
meni gelmeden olursa orucu bozmaz. Ama mastürbasyon yapıp meni gelirse 1 gün kaza gerektirir. Eğer aynı ramazan ayında 2 kere mastürbasyon yaparsan kefaret gerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Namazda Vesvese

Kayıtsız Üye
Ramazan ayında sadece yapmanın günah olup olmadığını bilmiyorum ama oruçluyken yapmak orucu bozuyor.


Kayıtsız Üye
hocam ama masturbasyonu yapmicama tovbe ettim bir sıkıntı olmaz dimi


tolga123
ama hocam tovbe etmistim akitmamak icin bir sıkıntı olmaz dimi


arifselim
Elbette tövbe edilmesi gerekir. Ama farzları bilmemek özür sayılmaz. Nasıl ki orucun farz olduğunu biliyorsan orucu bozan şeyleride bilmen gerekir..


Kayıtsız Üye
1 – tovbe ettim ama akitmadan yapsam masturbasyonu kefaret gerektirirmi ögle vaktinde falan yapsam

2 – Arkadaşlar oruçlu iken 1 defa masturbasyon yaptım :'( onun için kaza mı yapmam gerek ???

3 – Hocam oruçlu deilken oruç saati içersinde masturbasyon yapmak günahmıdır ? kefaret gerektirirmi yoksa normal ggünahtanmı sayılır oruçlu deilken


arifselim
1- Boşalmadan zaten mastürbasyon sayılmaz ama bu tür şeyler hem orucu riske sokar hemde sevabını bitirir.

2- Evet kardeşim. Bir gün kaza etmelisin ve tövbe etmelisin

3- Oruçluyken mastürbasyon hem günahtır hemde kaza gerekir. Aynı ramazanda ikinci defa böyle bozarsan hem kefaret hemde kaza gerekir.


codergg
arifselim size bir şey soracagim iftardan sonra masturbasyon yapsak kefaret felan gerektirmez demi ?


ferha
1 – Oruçluyken elimle cünüplük yaptım şehvet aktı ama çok az ardından korktum ve hemen gusül abdesti aldım kaza mı gerektirir kefaret mi ve daha ilk yapışım. Ergenliğe de yeni girdim çok korkuyorum kafret gerektiricek diye 12 yaşındayım :/


Kayıtsız Üye
Kardeşim sorularını cevaplamayacağım ama bunu birdaha asla yapma ASLA hem çok günah hem zararlı hayatını ,ahiret hayatınj karartma hemen tövbe et vazgeç bundan gerçekten çok pişman olursun birdaha asla yapma… herşey 1defadan olur bu nedenle unut vazgeç bu işlerden…
—-
Hocam ben ramazan ayında da 2 kere mastürbasyon yaptım oruç luyken kazasını yapsam sayılırmı


arifselim
Aynı Ramazan ayında ve iki farklı günde mastürbasyon yapana hem kefaret hemde kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
İftar ve sahur arası yaparsak yani oruçsuz olduğumuz zamanlar da en az 3 kere bu ne kadar günahtır

Hocam çok şehvetlendiğim için iftardan sonra masturbasyon yapmak zorunda kaldım bunu zevk için değil ama şehvetten yaptım günah mıdır?


arifselim
İftar ile imsak arasında yapılan mastürbasyonun oruçla bir ilgisi yoktur. Oruç açısından bir şey gerekmez.


tolga123
ramazanda oruçlu iken akıtmıştım bunun için tövbe ettim ama oruçlu değilken akıtsam kefaret gerektirirmi?


arifselim
Oruçlu değilken zaten oruçla bir ilgisi yoktur. Ama oruçluyken yaptığın orucunu bozar.

 


Kayıtsız Üye
Hocam çok şehvetlendiğim için iftardan sonra masturbasyon yapmak zorunda kaldım bunu zevk için değil ama şehvetten yaptım günah mıdır?


arifselim
Eğer zinaya düşmekten korkacak kadar şehvetin sana galip geldiyse o zaman caiz olur. Bu durum yoksa bu caiz değildir.


Kayıtsız Üye
Ben ramazan ayında yani bugün oruçluyken sıkıntımi gidermek için mastürbasyon yaptım gusül alıp tövbe etsem ramazanda sonrada bir gün oruç tutsam sıkıntılarimdan kurtulabilirmiyim hocam çünkü yapmamak için dua ediyordum


arifselim
Oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar. Ramazandan sonra bir gün kaza yap. Ayrıca tövbe et ve bunu tekrar yapma.


Kayıtsız Üye
Selamün Aleyküm ben ramazan öncesinden bir kaç ay önceden tövbe ettim ve namaza tekrar başladım lakin sadece farzları kılıyorum sünnetler hala zor geliyor demek istediğim şu ki ramazanadn bir hafta öönce en son tövbemi bozup nefsime yenik düştüm snorasında tekrar tövbe ettim bügüne kadar yaklaşık 20 gün rahattım kuran hatmine başladım ibadetle meşgul oluyordum oruçuda sorunsuz tutuyordum ama bügün dayanamayıp tekrar mastrübasyon yapmak zorunda kaldım çünkü artık o rahveye geldi lakin yaparken yatsı ezanı okundu o sırada hemen kestim içimi sıkıntı bastı herşeyi o saniyede kapattım lakin bunu durdurmak elimde olmadı ezan saatini farketmediğim için dikkatsizliğime geldi kendimi çok huzursuz hissediyorum bilgisi olan arkadaşlar abiler cevap atabilirmi ? bunun özel bir kefareti varmıdır tövbemi bozmamın özellikle ezan okunurken bilinçsizce ayrıyetten sürekli fitness vücüt çalıştıran birisiyim nafile oruçta tutuyrum yediklerime dikkat ediyorum ama çare olmuyor hiçbir meşguliyet bu isteğimi gidermiyor rüyalanmıyordumda evlilik ise imkanlar çerçevisnde değil
ve lütfen etkili bir tövbe duası paylaşırmısınız internette araştırdım hepssi aynı duayı veriyor şimdiden Allah razı olsun


arifselim
Aleykum selam kardeşim. En etkili dua içten ve samimiyetle Allah’a ettiğin duadır. Bunun sihirli bir formülü yoktur. Nefsinle sürekli mücadele edeceksin ve Allah’tan yardım isteyeceksin. İftar ile imsak arasında mastürbasyonun oruçla ilgisi yoktur.


Kayıtsız Üye
Hocam 13 yaşındayım ve oruc tutmuyorum ramazan ayında hiç mastürbasyon yapmadım ama yapmak istiyorum kendime hakim olamıyorum iftar ile imsak arasında mastürbasyon yapsam gusül abdestini de iftar ile misak arasında alsam günah midir??
Lütfen cevap verin hocam
Iyi günler 13 yaşındayım oruç tuuyorum iftar ile imsak arasında mastürbasyon yapsam gunahmidir zevk için ama yani dayanamıyorum şimdiye kadar ramazan ayının başından bari dir mastürbasyon yapmıyorum günahı nedir gusül abdestide alacağım cevap verin lütfen yalvariyorum


Fetva Meclisi
Alimlerimiz masturbasyonu zinaya düşme tehlikesinden dolayı uygun görmüşlerdir. Mastürbasyonu alışkanlık haline getirmek uygun değildir.


Kayıtsız Üye
Hocam iftardan sonra masturbasyon yaptım 3 kere ama ayrı günlerde kefaret mi gerekiyo yoksa kaza mı ?


Fetva Meclisi
İftardan sonra yaptığınız masturbasyondan dolayı kefaret gerekmez, Çünkü oruçlu değilsiniz. Kefaret oruçlu iken yapıldığında olur.


Kayıtsız Üye
Ramazanlikta zaten oruçlu iken mastürbasyon yapılmaz ama iftardan sonra masturbasyon yapılır mı lütfen bir bilgi verin


arifselim
MAstürbasyon hiç bir zaman yapılmaz zaten haramdır. Ancak tek bir yerde caiz olur. Zinaya düşmek üzere olan birisi kendisini o haramdan korumak için yapması caiz olur.

İftar ile imsak arası olan şeylerin oruçla bir ilgisi yoktur.


Kayıtsız Üye
1-Hocam ben ramazan ayında ayri gunlerde istimna yaptim sanirim 3 kez olmustu ne yapmam gerekir
2- hocam kaza mi yoksa kefaretmi oldugunu tam olarak belirtmemissiniz hic bi soruda sadece bazi alimler soluyo demissiniz. Sizce dogru olani kefaret midir kaza midir ?


arifselim
1- Aynı ayda ve ayrı günler yapmışsan sana ilk önce 60 gün peşpeşe oruç kefareti gerekir. Daha sonra kaç gün bozmuş isen o kadar günde kaza etmen gerekir.

2- Bir ayda birden fazla olursa kefaret ile kaç gün bozmuşsan o kadar da kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
1 – Ramazan ayında oruç saatinde oruçlu değilken istimna kefaret gerektitir mi

2 – Peki hocam Ramazan ağında aksam yemek yedikten sonra masturbasyon yapsak ne olur cok sıkıntıdayız mesela

3 – Selamun aleykum Ben ramazan ayında bayramın bitmesine 1 gün kala masturbasyon yaptım ama orüclü değilim günahmı hocam yazarsanız sevinirim.??


arifselim
1- Oruçlu olmadığın saatlerde yaptığın şeyler oruçla bir ilgisi yoktur.

2- İftar ile imsak arasının oruçla bir ilgisi yoktur.

3- Aleykum selam. Günah olmaması için şu şartlar gerekir:

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Eşim adetliyken ilişkiye girmek istiyor

– Oruç tutmamak için geçerli bir mazeretin olması gerekir.
– Mastürbasyon yapmak için zinaya düşmekten korkacağın bir anda olman gerekir.
– Aksi takdirde bu yaptıkların haramdır.


Ceminay36
Ben 13 14 yaşındayken ayda 2 kere mastürbasyon yapmıştım ramazan ayında iken bu olayın ustunden 1 yıl geçti mastürbasyon yapmanın orucu bozduğunu biliyordum ama kefaret gerektirdigini bilmiyodum ve bu hareketi yaptiğim için çok pişmanim kefaret orucu gerekir mi ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Selamun Aleykum. Ben 13 14 yaşlarında iken ramazanda 2 kere mastürbasyon yapmıştım bu olayın ustunden 1 yıl geçti ve öğrendim ki ramazan ayında 2 kere yapmak orucu bozuyormuş ve kefaret gerektiriyormus. Ben sadece orucu bozduğunu biliyordum kefaret gerektirdigini bilmiyordum şuan namaz kılıyor ve bu hareketinden dolayı Tövbe liyim 5 aydır kefaret orucu tutmam gerekir mi ? Hepinize teşekkürler şimdiden

Ben 13 yaşındayken ramazan ayında iken iki kez mastürbasyon yapmıştım bu hareketin orucu bozduğunu biliyordum ama kefaret gerektirdiğini bilmiyordum şuan namaz kılıyor um 5 vakit ve tovbe ediyiyorum kefaret orucu tutmam gerekir mi ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Bilmemek bir mazeret değildir. Her müslüman kendisine gerekli olan helal ve haramı bilmek zorundadır. Bu durumda sana kefaret ile kazaya kalan günleri tutmak düşer.


Ceminay36
Peki ya bu kefaret başka türlü ödeme yolu varmıdır


İslam
ramazanda masturbasyon kefareti hanefi mezhebinde 60+1 gün peşpeşe oruç tutmaktır
Diğer mezheplerde ise sadece bir güm kaza edilir


Ceminay36
Diğer mezheplere Gore uygulamak olabilirmi


azra
4 mezhep haktır dilediğiniz mezhebe uyabilirsiniz.


Kayıtsız Üye
İki sorum var iftardan sonra oruc saatleri dışında ramazan da masturbasyon yapma nin kazası olur mu ve ramazan ayi icinde orucu bozup ramazan ayinda tutabilirmiyiz?


ACİLSERVİS
Böyle aklınıza gelen saçma soruları sormaktansa dininizi ilmihal okuyarak öğrenin. Bir soru ancak bu kadar katledilir.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben oruç vakitleri içerisinde oruç tutmuyorken masturbasyon yaptım bunun benim için günahı varmı varsa nasıl duzeltebilirim


ACİLSERVİS
Senin oruç tutmaman günahtır. Oruç Allah’ın emri ve İslamın bir şartıdır. Diğer yaptıkların ise Ramazana saygısızlıktır.


Kayıtsız Üye
Peki iftardan sonra gunahmi ne gerktir


mumsema
Günah olan her zaman günah fakat oruçluyken hem günah hemde orucu bozar yani çok daha büyük günah
iftardan sonra da kendine hakim olabiliyorsan ne güzel


Kayıtsız Üye
Hocam ramazanda iftardan sonra ihtiyactan bosalmak masturbasyon yapmak ama ihtiyacina zevkine degil gunahmidir?


arifselim
İftar ile imsak arasında olan şeyler oruçla ilgili değildir. İhtiyacına derken ne demek istiyorsun bilemem ama sadece zinaya düşecek hale gelen ve bundan korkan kimse için caiz olur.


aciz1
12 yaşındayım ramazanda orucumu tutuyorum ve internette dolaşırken yanlış içeriklere baktım ve sonucunda 2 kere yapılması kefaret gerektiğini bildiğim halde yaptım fakat kendimden utandım Allah tan af dileyip tövbe ettim ramazan bitince kazasınıda tutacağım yaptıktan hemen sonra araya bir ezan vakti girmeden gusül aldım ve tövbeler ettim yaptığım şey için çok pişmanım kefaret orucu tutmalı mıyım yoksa sadece 2 kere kaza orucu mu tutmalı mıyım ? (ikisi de farklı günlerde oldu) ah eşek kafam ah 🙁


arifselim
Eğer bu fiili bir ramazanın içinde ve oruçlu halde ilen yapmışsan sana 60 gün kefaret ile 2 gün kaza tutmak gerekir. Helal ve haramları bilmek konusunda bilmemek mazeret değildir.


ECan
Selamun aleykum ben bunu yapmaya calısırken başta hiç yapmak istemiyordum ama tam yapmayıp ortada bırakıyordum sonradan renksiz bir sıvı geldi tekrar yaptım aynı renksiz sıvı geldi çıktım salona gittim tuvaletim geldi gittim idrar yapacakken başta 15 saniye kadarbeyaz sıvı geldi ama tam beyaz değilhafif beyaz ondan sonra idrar geldi sonra bitti bilmeden yyaptım sonra direk gusül abdesti aldım. yaşım 12 ama gerçekten bilmeden yaotım bunu kefaretmi kazamı gerekir Allah rızası için yardım. GECE saat 1 de yani sahurdan önce iftardan sonra.

Bu arada Erkeğim


ACİLSERVİS
Aleykümüsselam ne çıktığını boşverelim mezi ve meni konusunu araştır öğren. Zaten oruçlu değilmişsin. Haliyle bozulacak bir şeyde yok.
Ama neden oruçlu olmadığını yazmadın. Kasıtlı olarak yediysen işte onun için 60 gün kefaretini ödersin.


Kayıtsız Üye
Oruçlu iken mastürbasyon yapıp boşalmış tım, aynısı tekrar başıma geldi ama sonuna doğru pişman oldum gelecek menüyü durdurmaya çalıştım ama durduramadım tövbe edip çok büyük pişmanlık yaşadım hükmü nedir


ACİLSERVİS
Ardarda 60 gün kefaret ve 2 gün tutmadığın orucunu kaza edersin.


Kayıtsız Üye
Ramazanda masturbasyonsuz. Kendimi zor tuttum ama engel olamadı şehvetimi kıramadı tek çare evlenme o da imkansız gibi

haftada bir iki veya üç rasthele işte zararsız diye yapıyorum bence mekruh yapıyorum ama her zaman haram olur bence cunku zararlı dolaylı olarak olsada kuranda bir masturbasyon ayet yok ve bu yüzden çok şehvetlenirsen bence mubah olur.Günah işlemeyen canlı yoktur bu da küçük günah karı kızla sevgili olcana bu daha az günah yapmaya devam etsem namaz küçük günahları örter dogru mu dişünüyorum.

Sehvet düşünüyorum yapmayınca sakinleşemiyom Neyse kurtulamadım gitti su alıskanlıktan oructa şehvetimi kıramadı ne yapıyım:DBIRAKAMADIM SUNU


Ali.
Öncelikle bunu yazarken kendimden haya ediyorum. bugün uyurken rüyamda bir kadın gördüm çok açık giyinmişti rüyamda cinsel organıma bişiyler oldu sanki küçük abestim(çişim) geldi bende rüyamda tuvaletimi yaparken cinsel organımdan bişey geldi ama cinsel organıma elimi dahi sürmedim böyle bişey yapmakta istemedim kendi kendie oldu hemen kalktım gusül aldım şimdi orucuma deva ediyorum ne yapcağım kaza yapsam olurmu çok korkuoyrum bilerek yapmadım 🙁

Öncelikle bunu yazarken kendimden haya ediyorum ama bugün uyurken rüyamda bir kadın vardı açık saçık tı ve cinsel organıma birşey oldu sanki küçük abdestim(çişim) geldi bende rüyamda tuvaletimi yaparken biraz zorlandım kendimi biraz zorladım çişimi yapabilmek için ve uyandım cinsel organımdan bişey geldiğini fark ettim ama bilerek yapmadım elimi dahi sürmedim cinsel organıma isteyer olmadı yani hemen gittim gusül aldım orucuma devam ettim şimdi ne yapmam gerek lütfen cevaplayın


mum
Buna ihtilam denir, Bu durumu yaşayan cünüp olur
Zaten gusül aldın, orucuna devam et. Allah kabul etsin.


Kjks
Selamunaleykum Ben bi kere oruçluyken mastür yapmıştım ve bide iftardan sonra yapmıştım ben de oruçluyken mastür yapmıştım ya o günün kazasını tuttum ama oruçluyken ikinci defa yaptığım tam aklıma gelmiyor ne yapmam gerekir

Selamunaleykum size bi sorum olacak ben bi kere oruçluyken mastürbasyon yapmıştım ve bi kerede iftardan sonra yapmıştım bende oruçluyken mastürbasyon yaptığım günün kaza orucunu tuttum ama o hatayı yani ikinci defa oruçluyken mastürbasyon yaptığım aklıma gelmiyor ama ya yaptıysam diye düşünüyorum sizce ne yapmalıyım


ACİLSERVİS
Oruç gündüz tutulur akşamdan sonra oruç tutmayız. Bir gün yapmışsın kazasını tutmuşsun yeterlidir.


ramazanda masturbasyon, ramazanda mastür günahmı, ramazanda masturabasyon

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx