Mumsema

Mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?

  • 08 Mayıs 2021
  • 570 kez görüntülendi.
Mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?
resmin alt tagı

Mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?

Kayıtsız Üye
Arkadaşlar bir kişiden mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi konu hakkında bilgiler verir misiniz ?


Cevap: mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?

aziz83
Eğer ki avuç içinden az bir şekilde mezi bulaş olmuşsa (50 kuruş büyüklüğü) iç çamaşırı değişmek icab etmez..avuç içinden fazla olursa iç çamaşırın yıkanması/değiştirilmesi gerekir…


Yorum: Mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?

Kayıtsız Üye
Selamın Aleyküm.
mezi bulasmıs camasır abdestten sonra giyilirse abdest bozulurmu bunu ogrenmek istiyorum surekli suphe icindeyim lutfen yardim edin.


Yorum: Mezi geldiği sırada iç çamaşırı kirlenince değiştirmek gerekir mi?

abdullahbiri
Mezi veya meni bulaşmış bir kıyafeti giymek gusle zarar vermez herhangi bir ilgisi yok. Ancak o kıyafet necistir yıkanmadan giymemek gerekir çünkü onunla namaz kılamazsın.


Kayıtsız Üye
Sa Arkadaslar Benim Sorum Olcaktı Bende Bol Miktarda Mezi Geldi Avuc ici Kadar Sadece Mezi Olan Yeri Yıkadım Ama Giysimi Degistirmedim Sakıncası Olur mu Saygılarımla ….


Prens
A.selam. Mezinin değdiği yerler necis olr. çamaşıra değdiyse ya yıkayacak yada değiştireceksin. Ayrıca avuç dolusu kadar gelen meni olabilir bu ayırımı bilmen gerekir. Eğer meni ise gusülde alman gerekir.


Kayıtsız Üye
Selamun Aleykum sorum şu ki bende bir veya iki damla hatta bazan bir damladan da az mezi geldiğinde (bazan hissetmemiş bile oluyorum) bu çamaşırı ma ve dolayısıyla bedenime bulaşıyor 1 çamaşır değiştirmeli mi 2 yıkanması gerekirmi bedenimin

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Vesvese gelince illa rahatsız Olmam gerekir mi ?

arifselim
Aleykum selam. Meziyi görürsen kirlenen yeri çamaşır yada bedenin olsun o yerin temilzenmesi gerekir. Çamaşırı ya değiştirirsin yada o yeri su ile yıkarsın.


Kayıtsız Üye
Cümleten selamun aleyküm herkese hayırlı ramazanlar…
Benim şöyle bi sıkıntım var her erkek gibi zamanlı zamansız bendede mezi akıntısı oluyor fakat kuruduğunda ben çamaşırımda herhangi bi leke vs göremiyorum yinede bu çamaşırı değiştirmem gerekirmi…?

Şimdiden teşekkür ederim Allah’a emanet olun…

resmin alt tagı

arifselim
Aleykum selam. Mezi görülmedikçe akmış sayılmaz yani bunun için hiç bir şey gerekmez.Ama görülürse ya o yer yıkanır yada iç çamaşırı değiştirilmelidir.


Kayıtsız Üye
– Çamaşırımıza bulaşan meziyi suyla nasıl temizlemeliyiz? Yani su ile sürtme gibi yöntemler mi deniyeceğiz yoksa o bölgeyi su ile ıslatmak yeterli olacak mıdır?

– Selamın aleyküm ben idrarımı yaptıktan sonra kontrol ediyorum fakat uzayan bişey oluyor tüye benziyor ama içimden bi ses zevk suyu diyor ondan sonra o kıyafetlerle denize girdim sizce zevk suyu olsa geçmişmidir üstümden


arifselim
– Mezi olan yere su değmeli ve o su iyice geri akmalıdır. Bu şekilde o necaset temizlenmiş olur.

– Aleykum selam. Bu sıvı eğer idrardan sonra akmışsa vedi dir. Zaten mezi ile vedinin hükmü aynıdır. suya girmişsen temizlenmiş olur.


Kayıtsız Üye
S. A hocam benim sorunum bu beni takıntı hale getirdi mezinin az geldiği zaman bazen bunu farkediyorum bazende etmiyorum..
Bu iç çamaşır bulaştığı zaman pantolon gömlek bulaşmış olurmu zikre veya namaza engel mi iç çamaşırı yıkayıp ve değiştirsek bile..

Selamun aleykum benim başım şu konuyla Dertte Dışarıya çıktığımda ya da evdeyken Ereksiyon olduğumda Meziyi görmesem bile iç çamaşırını ve üstünde ne varsa hepsini suyla yıkıyorum ve en ufak bişeyde bende takıntı haline geldi .Sabahları uyandığımda da gelmiş kabul ediyorum ve aynı durum söz konusu oluyor azıcık bulaşsa bile içim rahat olmuyor , Ereksiyon olduğumda geldiğini görmesem bile yıkıyorum takıntı oldu rahatsız oluyorum Sizce çözümü ne olabilir? Benim aklıma siyah renkli iç çamaşırı giyilirse daha iyi anlaşılır fikri geldi

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Dört Büyük Mezhep Hakkında Bilgi

mum
Mezi fark edildiğinde yıkanmalıdır. Mezi çok akarsa elbisiye bulaşabilir.


Kayıtsız Üye
Ben eskiden iç çamaşırıma mezi gelse bile mezinin necis olmadığını sanırdım değiştirmezdim öyle kılardım dün böyle mumsema da gezinirken mezinin necis olduğunu gördüm…(Biraz şaşırdım ne yalan söyleyeyim)
Yaw abilerim okul ortamında VAllahi istisnalar(istemeden bakma) dışında neredeyse hiç bakmıyorum fakat biliyorsunuz ki ders dinlemem vs gerekiyor önümde de kız oturuyor bakış açıma girdiği an bide takıntı olunca bir süre sonra ister istemez şehvet arttığından dolayı ölüyor işte…
Şimdi mezi geldiği için necis olduğundan dolayı iç çamaşırım kirlendiğinden dolayı ben namaz kılamayacak mıyım ? eğer öyleyse anlaşıldı anam ağlayacak gibi…


seyit gazi
olmadı bir selpak koyarsın selpağı atar uzvunu yıkarsın


SARUHAN
Merhabalar hocam
Bazen zevk suyu geldiğinde çamaşırıma bulaşıyor leblebi büyüklüğünde
Ben çok takıntılıyım hocam namaz da kılıyorum abdestim namazım olmaz diye iç çamaşır olsun o an giydiğim üst alt kıyafetleri bile değiştiriyorum mesela o an dışarı çıkmam gerekiyor başka bir iç çamaşır giysem ya da o iç çamaşırını yıkayıp giysem bile üzerine giydiğim pantolon ve kazak kirlendi düşünceyle daha giymiyorum yıkanana kadar
Hocam çok abartıyorum biliyorum ama ne yapmam gerekiyor bunlardan kurtulmam için


Ensar
Mezi nin gelmesi halinde herzaman iç çamaşırı ve elbise değiştirmenize hiç gerek yoktur. Vesveseyi takıntı haline getirmeden bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bulaşan yeri sadece yıkayın bu sizin için yeterli olacaktır. Sizin için azap halinde olan çamaşır değişimini yapmayın kendinize hakim olun değiştirmemek için azmettirin, bulaşan yeri sadece yıkayın yeter.


mezi geldiğinde iç çamaşırı değiştirmek gerekir mi, kilota mezi bulaşması, mezi iç çamaşıra bulaşırsa

resmin alt tagı
Bildir
guest

3 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
SEMİH ŞEN

Merhaba. Bazen eğilirken, yürürken veya bir yere oturunca nokta kadar bir sıvı geliyor meni mi yoksa diğer sıvılar mı anlamıyorum ve çamaşıra bulaşıyor her gün… Daha Fazlası »

Salih

Hocam bazen mezi geliyor oturup kalkarken telefonda konuşurken vs o an temizliyemiyorum kuruyor sadece iç çamaşırını yıkamakmı gerekiyor iç çamaşırı degiştirmekmi gerekiyor çok düşünüyorum leke… Daha Fazlası »

En son 1 ay önce tarafından Salih düzenlendi
3
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx