Mumsema

Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır?

  • 08 Mayıs 2021
  • 2.365 kez görüntülendi.
Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır?
resmin alt tagı

Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır?

Kayıtsız Üye
Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır konu hakkında bana bilgiler verir misiniz ?


Cevap: Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günahmıdır?

muvahhidim
Hayır kardeşim günah değildir,
Koca veya Kadın lohusalık devam ederken eşiyle ilişkiye girebilir ancak cinsel temasta bulunamaz..

O’na emanet olun..


Cevap: Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günahmıdır?

Desert Rose
Hayızlı ve Lohusa kadının göbek ve diz kapağı arası
bölümü eşine haramdır,diğer kısımlardan
faydalanmasında bir günah yoktur.


Cevap: Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günahmıdır?

muvahhidim
İmam Muhammed : Koca eşinin hayız olması halinde âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir.

İmam Muhammed, “kan gelen yerden sakınılması şartı ile her taraftan faydalanılması helaldir” demiştir. İmamı-ı Şafi’de bu görüştedir. Bu durumda kan gelen yerin örtülü olması, açık olmaması lazım. Bunu yapan kimselerin de kendilerinden emin olması gerekir. (bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi; Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993)

 


Desert Rose
Adetli (hayız) ve doğum hastalığı (nifas) içinde olup da henüz kendisinden kan kesilmeyen kadınla cinsı temasta bulunmak dinen yasaktır.

Ashaptan Ebüddahdan (r.a.) Hz.leri bir cemaat huzurunda Resulüllahtan kadınlara hayız halinde nasıl muamele olunacağını sordu. Çünkü, Yahudiler kadınların hayız hallerinde onlardan gayet uzak bulunurlar. Hıristiyanlar ise hayız halini ehemmiyete almıyarak istediklerini yaparlar.

Cahiliye Arapları da kadınları ile tamamen ilgilerini keserler, beraber yemezler, içmezler ve bir arada bulunmazlardı. Bu halin devamı sırasında İslamda buna dair birhüküm olmadığından Ebüddahdan’ın suali üzerine bu konuyla ilgili ayet nazıl oldu.

İşte her müslüman erkek ve kadının hayız ve nifas (kirlilik) hallerinde ne Yahudiler gibi ne de Hıristiyanlar gibi olmayıp orta hali muhafaza ederek hayız hallerinde kadınlarla cinsi münasebette bulunmaktan sakınmakla beraber, onlarla muhabbeti, beraberce yiyip içmeyi, yatıp, oturmayı terk etmemelidir.

resmin alt tagı

Hayız (aybaşı) sırasında rahimden kirli kan gelir. Bu pis bir şeydir. Bu durumda kadına yaklaşmak da eziyettir. Kadın bir nevi hastadır. Ruhi gerginlik içersindedir. En iyi şey, ona mümkün olduğu kadar istirahat imkanı vermektir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

Adet gören kadının, göbeği ile diz kapağı arası kapalı olmak şartıyla kocası kendisinden çeşitli şekilde faydalanabilir. Bu caizdir.

Adetli zamanda yapılan temaslardan ötürü doğacak çocukta cüzzam olur. Hayızlı bir kadının cinsi münasebeti eziyet verici olduğu için, haram kılınmıştır. Hanımın normal yolundan başka yollarında ise eziyet daimi bir şekilde mevcuttur. Binaenaleyh böyle bir yoldan münasebette bulunmak, hayızlı bir hanımla münasebette bulunmaktan daha şiddetli bir şekilde haramdır. Bununla, kadına arkadan temas kastedilmektedir.

Adet halinde, kadının kemer bağlama yerinden dizlerinin üstüne kadar uzanan bir örtü yani elbise uygundur. Böyle yapmak edebdendir. Kişi hayızlı hanımıyla yemek yiyebilir. Onunla beraber aynı yatakta yatmak ve oynaşmakta kişi için, bir beis yoktur. Hayızlı olduğundan ötürü ondan cinsi birleşmesinden başka sakınması gerekmez.

Hayızlı kadınla cinsi temas ta bulunmakla, rahimde iltihaplar olur. Bu, kısırlaşmaya kadar gider. Kadından erkeğe de geçerek, erkek de kısırlaşabilir. Kadındaki mikroplar, hayızlı birleşmelerde erkeğe daha kolay geçer.

LOHUSALIK (NİFAS)

Çocuk doğuran kadına Lohusa denir. Bunun dinde ismi “Nifas” dır. Lohusadan 40 güne kadar kan gelir. Hiç kan gelmeyen kadın olduğu gibi 40 günden önce kendisinden kan kesilen kadınlar da vardır Kan kesilmediği müddetçe 40 güne kadar onunla cinsı münasebet haramdır.

Hasan-ı Basri’den: Osman bin Ebi’l-As’ın karısı çocuk doğurmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra süslendi. Kocası ona: “Size dememiş miydim, Resulüllah (s.a.v.) bize lohusa kadınlarımızdan 40 gün uzak kalmamızı emretmişti!” dedi.

Kanama 40 gün devam ederse, hayızlı kadına haram olan şeyler lohusa kadına da haram olur.

Kanama daha kısa sürede kesilirse kadın yıkanır ve sorumluluklarını yerine getirir.

Ali Eren – İzdivaç ve Mahremiyetleri

_________________

 

Hayız ve Nifas Hallerine Ait Hükümler

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Dinden çıkan mürted birini kestiği et yenir mi ?

122- Adet gören veya lohusa olan müslüman kadınlara ait bazı özel hükümler vardır. Şöyle ki: Bu haller içinde bulunan bir kadın namaz kılamaz, şükür secdesi bile yapamaz. Oruç tutamaz. Kur’an-ı Kerîm ‘den bir ayet dahi okuyamaz; ancak dua ayetlerini dua niyeti ile okuyabilir. Kur’an-ı Kerîm’e veya Kur’an ayetlerinin yazılı bulunduğu levhalara ve paralara, tam ayet olmasa bile, dokunamaz, tutamaz. Sahih kabul edilen görüşe göre, Kur’an tercümesi hakkında da hüküm böyledir, onu da ele alamaz. Mescidlere (camilere) giremez. Kabe’yi tavaf edemez, kocası ile cinsî ilişki kuramaz. Kocası böyle bir hanımın göbeği altından diz kapakları altına kadar olan yerlerinden aralarında bir engel olmaksızın faydalanamaz. Şehvetin olup olmaması fark etmez. Bunu yapmak haramdır. Aralarında bir engel (bir elbise) varsa, cinsî ilişkiden başka faydalanma yapabilir.

Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali


muvahhidim
< Aralarında bir engel (bir elbise) varsa, cinsî ilişkiden başka faydalanma yapabilir.

Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali >

ya biz de aralarında bir örtü olacak diyoruz,cinsi ilişki dışında faydalana bilir diyoruz,
Ben sadece İmamlarımızın da böyle görüşleri olduğunu belirtmek istedim..
Ben sana imam Muhammed imam Şafii’nin ictihadı diyorum sen bana
Ali Eren diyorsun
:S


imamhatipli42
Hayırda yarışmak bu olsa gerek kardeşler. İkiniz de doğruyu söylüyorsunuz lakin kulağı faklı yerlerden tutuyorsunuz 🙂

Rabbim ilmi ile ilimlendirsin siz değerli kardeşlerimizi (amin) 🙂


Kayıtsız Üye
bilgiler için teşekkürler


lohusalıkta sevişmek günahmı, lohusalıkta eşini boşaltmak, lohusalık döneminde sevişmek günahmı

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx