Mumsema

Karı-Koca arasındaki sürtünmeler orucu bozarmı?

  • 09 Mayıs 2021
  • 1.012 kez görüntülendi.
Karı-Koca arasındaki sürtünmeler orucu bozarmı?
resmin alt tagı

Karı-Koca arasındaki sürtünmeler orucu bozarmı?

madur
ben evli birisiyim eşimle bi ara problemler yaşadık yaklaşık bir yıl birbirimize dokunmadan uyuduk. şimdilerde biraz iyiyiz. o yüzden artık ne zaman birlikte olmak istese itiraz etmiyorum. yalnız şöyle bi sorun var. dün sahura kalktık ve ikimizde niyetlendik. sabah namazını kıldıktan sonra bende yattım. fakat eşim uyumamış ve bana sürtünmeye başladı. yapma niyetlendim dedim ama devam etti. cinsel organlarımız sürtünme yoluyla birbirine değdi. daha sonra geri çekildi. içime sokmadı yani. ne yapacağımı şaşırdım. sabahtan beri içim hiç rahat değil. bunu yazarkende çok utanıyorum ama başka çarem kalmadı. orucum bozulmuş mudur.


Cevap: orucum bozulmuş mudur

arifselim
– Eşi ile sürtünme olursa boşalma olmazsa oruç bozulmaz ama bu orucu riske atmak olur.
– Erkeğin cinsel uzvunun sünnet edilmiş ucu girse bile oruç bozulur ve kefaret ile kaza gerekir.


Cevap: orucum bozulmuş mudur

Ercan
Kardeş ben sadece üslubunuzu eleştirdim.

Sürtünme yoluyla orucunuz bozulur gusül abdesti almanız gerekir. Sadece sürtünme olduysa ve meni cikmadiysa gusül gerekmez. Ancak penisin baş kısmı girdiyse meni gelsin gelmesin gusül farz olur.

< kendinizi başkalarıyla karıştırmayın >

Benim hakkım varsa helal olsun. Siz de edin yada etmeyin. Allah bana yeter.


Cevap: orucum bozulmuş mudur

madur
bu soruda art niyet falan yok sadece madur olduğum için sordum kimseye de soramadım siz soru sorarken başka şeyler düşünüyorsanız orasını bilemem ama kendinizi başkalarıyla karıştırmayın. hakkımda söylediğiniz ‘art niyetli’ söyleviniz içinde size hakkımı helal etmiyorum. şu mübarek günde yaptığınız çok ayıp.

hayatım boyunca herkese hakkımı helal ettim benden helallik istesinler yada istemesinler ama sizin üslubunuz beni çok üzdü. ben gerçekten işin içinden çıkamadım ve farkındaysanız daha bugün kayıt oldum. sırf bu soruyu sorabilmek için. her neyse cevabımı aldım. tşk ederim. size hakkımı helal etmiyorum diye yazarken bile hakkımı helal etmiştim. yine yineliyorum ki bu soruyu sormak hiç te kolay olmadı ama kimseye diyemedim mecbur kaldım.


Ercan
Kardeş benim hakkım varsa helal olsun. Ben kimsenin kalbini kırmak istemem. Kimseyle küs kalmakta istemem.
İstemeden kalbinizi kırdıysam kusuruma bakmayın. Rabbim ibadetlerinizi kabul etsin inşAllah.


NURİMERCAN
arkadaşımız uslubtan şikayet etti sanırım..(içime sokmadı) yerine tam bir birleşme olmadı dense daha doğru olurdu.! selam ve dua ile


Ercan
Kusura bakmayın saygıdeğer hocalarım.

resmin alt tagı

< Ercan kardeş bu ifade yanlış sanırım sehven yazıldı. düzeltelim. >

İmsak vaktinden önce olmuş gibi algılamışım. O yüzden gusül almanız gerekir demiştim.
Yanlış yönlendirmekten Rabbime sığınırım. Hakkınızı helal edin.


HAMMADUN
Elhamdulillah,

< Siz eleştirilere kulak asmayın tüm dini sorularınızı sorabilirsiniz >
MUM hocamdan, Rab’bim Razı Olsun. Sorular soran için değer ifade ediyorsa, soru soranın değerine saygı göstermek ve ona cevap vermek HAK muvacehesinde de bilgi paylaşmak isteyen her müslamanın üzerine ilmi derecesinde farzdır. İlim derecesinde muhakkak ki; derecelerimiz azdır. Daha üst bir ilimle de teçhiz olmaya çalışmak yine her müslümanın üzerine farzdır.

Rab’bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

Not.: Örneğin tenasül uzvunun eşler arasında birbirine değmesinin guslü gerektirdiğini biliyordum.


Osman BALCI
Selamün Aleyküm Ercan kardeşim “Tam anlamıyla ilişkiye girseniz yine bozulmaz” cümleniz yanlış Çunkü Vakit olarak imasktan sonra bu gerçekleşirse meni gelsin gelmesin oruç bozulur. hanefi mezhebine göre keffaret gereki Şafii mezhebin de ise oruç Bozulur fakat sadece erkeğe keffaret gerekir. kadına gerekmez.
Sürtünme esnasında meni gelmiş ise tam birleşme olmasa dahi oruç bozulmuştur.
yalnız vakit olarak imsaktan öce bu olay gerçekleşmiş ise dediğiniz gibi tam anlamıyla birleşme olsa bile oruç bozulmaz…


Şema
< Şafii mezhebin de ise oruç Bozulur fakat sadece erkeğe keffaret gerekir. kadına gerekmez. >
Kadın da isteyerek yapmış ise ona da kefaret gerekir.


Kayıtsız Üye
1 – İstemeden bosalmak orucu bozar mi

2 – Hocam sahurda ilişkiye girip gusül abdesti almadan oruç tutlur mu


arifselim
1- Hiç bir müdahale olmadan boşalmak orucu bozmaz ama isteyerek yapılırsa bu orucu bozar.

2- İmsaktan önce ilişkiye girip sonra cünüp olarak orucunu tutan kişinin orucu geçerlidir. Ama diğer taraftan bir namaz vaktini geçirerek gusül almadığı için haram işlemiş olur.


Kayıtsız Üye
ben oruçluyken eşimi tahrikettim karşısında soyundum kucaklaştık birbirimizi öptük dudak teması olmadı sonra eşim penisini bna sürtündü ve istemeden boşaldı bana ve eşime kefaret gerekir mi


umutlucan
< ben oruçluyken eşimi tahrikettim karşısında soyundum kucaklaştık birbirimizi öptük dudak teması olmadı sonra eşim penisini bna sürtündü ve istemeden boşaldı bana ve eşime kefaret gerekir mi >
oruc bizi tutması gerekir eger oruc dahi tutamıyorsa
o kadar mı nefisler köreldi şehveti oruc dahi önleyemiyor mu?

cinsel ilişki şafi ve hanefi mezhebinde kefaret gerektirir. AMA sizin durumunuz cinsel ilişki yani organlar birleşmediginden kefaret gerektirmez

cinsel ilişki olmadan boşalma ise kaza gerektirir.


Kayıtsız Üye
Peki esim onu uyarmama ragmen kiyafetler ustumuzdeyken sevisir gibi yapmak orucu bozar mi


arifselim
Cinsel ilişki olmadan ve boşalma olmadan sevişmek orucu bozmaz ama bu orucu tehlikeye sokmaktır ve mekruhtur yapmamanız gerekir.


Kayıtsız Üye
S.a kardeslerim yatagımda uzaniyordum hanim geldi bana sürtündü ben kalk orucluyuz dedim . Sürtünmeye devam edince dayanamadım iliskiye girdik ama boşalmadım orucum bozulmuşmudur.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Eşler birbirlerinin cinsel organları yalamak günah mı?

arifselim
Aleykum selam. Cinsel ilişki gerçekleştikten sonra boşalma olmasa bile oruç bozulur ve her ikinize 60 gün oruç kefareti ile bir gün kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum abiler ben ramazan günü oruc saatleri İCINDE KIZ arkadaşimla KIYAFETLİYKEN ikimizde sürtünme yaşadık sadece. bosalma falanda olmadi .kefaret gerekirmi veya oruc bozulur mu


Şem’a
eğer meni gelmemişse oruç bozulmaz ancak orucunda sevabı kalmaz bu durumda…


Kayıtsız Üye
Selamunaleyküm..Karımla sahur dan sonra yattık. .O niyet etmiş ben etmemiştim..bir ara uyandık.ilişki ye başladık,ezan okunmasıyla yarıda bıraktık (penisim eşimin cinsel organına 15 defa kadar girdi-çıktı) ama ben boşalmadım,eşimde orgazm olmadı…ezan dan önce başladı ezan dan sonra bitti…öğlen oldu şuan niyet etsem kabul olurmu? Eşimin orucu zarar görür mü?

Karımla sahur yapıp yattık..ezan okunmaya yakın ilişkiye başladık,eşim uyarısı üzerine ezan okunurken (belkide bitmişti -ses net duyulmuyo idi) bıraktık..ben boşalmadım, eşimde orgazm olmadı (bu ilişki benim eşimin cinsel organına 15-20 defa girmemden ibaretti) eşim niyet etmiş bense etmemiştim…1)niyet etsem orucum geçerli olurmu? 2) eşim niyet etmiş fakat penisim 15-20 defa organına girdi (ezan dan önce başladı ve muhtemelen ezan dan sonra bitti)..yarıda bıraktık-tam bir ilişki olamadı..Onun orucu geçerli mi yada zarar gelirmi? ?ACİL CVP YAZABILIRMİSİNİZ..tşk.


arifselim
Aleykum selam. Ezanın sesini duyar duymaz hemen ilişkiyi bırakmanız gerekirdi. Bırakmadan devam ettiğiniz için orucunuz bozulur.


Kayıtsız üye
Çok utanarak bu soruyu soruyorum. Oruçlu iken( ben niyet etmedim) sürtünme yolu ile ilişki yaşadık. Gusül abdesti alıp orucumuzu bozmadık gün boyu oruç tutar gibi devam ettik. Kefaret gerekir mi? Bir de ben kaza olduğunu biliyorum 61 gün tutulacağını bilmiyordum. Yine de kefaret mi gerekir bu işin ehlisi olan cevap verirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.


arifselim
Bu durumda orucun bozulur ve sadece bir gün kaza etmen gerekir. Eğer eşinle değilde başka biri ile bunu işlemişsen bu zaten büyük günahtır ve bir nevi zina gibidir. Ancak tam cinsel ilişki olursa 60 gün kefaret ile bir gün kaza etmen gerekir.


Kayıtsız Üye
Selam hakan ben
Litfen acilbana yardim edin

Eşimle orucken elbiseleri cikarmadan
Esim le surtunerek bosaldim.ben 61 mi oruc tutacam nolur cvp yazin.
Ama ben hemen gusl abdesti aldim ve iftataca yemeyip icmedim.


arifselim
Aleykum selam. Tam cinsel birleşme olmadan boşalma olduğu için kefaret gerekmez sadece bir gün kaza etmen gerekir.


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm oruç için niyetlendik ve yattıktan hemen hemen 1 saat sonra eşime surtunmeye başladım tam olarak birleşmedik ama açık bir şekil de surtundum hiç bir şekilde bosalmadim ama eşimden ince sıvı geldi ve onu ben tahrik ettim orucunuz bozuldu mu yada günaha girdik mi 61 günmü tutmamız gerekiyor bizi aydınlatır mısıniz Allah rızası için…


arifselim
Aleykum selam. Eğer meni boşalmamışsa orucunuz bozulmaz ama bu yaptığınız caiz değildir ve orucunuzun sevabını giderir.


Kayıtsız Üye
Ben evli değilim kız arkadaşım yanıma geldi ve orucluydum birden bire aramizda kapali bi şekilde surtunme oldu ve organzm oldum bu durum orucu bozar mı bozarsa kefaleti günahı nedir lütfen acilen cevap verin


arifselim
Bu durumda ilk önce büyük bir günah işliyorsunuz bunu yapmamalısınız ve tövbe etmelisiniz. Oruç ise bir ramazan ayında bir kere isteyerek boşalma olmuşsa sadece bir gün kaza gerekir eğer aynı ayda iki farklı günde iki sefer olursa o zaman kefarette gerekir.


Kayıtsız Üye
Sabah namazı kilindiktan sonra eşiyle sarılıp öperek erkeğin menisi aktiysa orucu bozulurmu

Kardeş peki erkeğin sürtünmeden boşalmışsa orucu bozulmuşmudur ? 61 gün tutmak zorundamı ?


arifselim
Cinsel ilişki olmadan sadece sevişmekle meni gelirse oruç bozulur ve sadece bir gün kaza gerekir. Sadece sürtünme olurda kesinlikle azda olsa birleşme olmadıysa sadece kaza gerekir. Ama erkeğin sünnet edilmiş kısmı girerse 60 gün kefaret ile bir gün kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
Oruçluydum kocam oruçlu değil sabah uyandığımızda elbiselerimiz üzerimizde sürtündük fakat kocam parmağını uzvuma soktu o daha sonra iç çamaşırımda ıslaklık olduğunu gördüm orucum bozulmuş mudur


arifselim
Eğer meni ile boşalma olduysa her ikinize sadece bir gün kaza gerekir. Parmağın uzva girmesi ile oruç bozulmaz.


Kayıtsız Üye
1 – oruclu bir kişi karısıyla öpüşme esnasında şeyi karısının şeyine girerse ama boşalma olmassa oruç bozulur

2 – Oruçlu iken hanima sürtünme yoluyla bosaldim 1 gün mu oruç tutulur yoksa 61 gün mu tam anlamıyla aciklarsaniz sevinirim


arifselim
1- Erkeğin uzvunun sünnet edilmiş ucu eşinin cinsel uzvuna girerse boşalma olmasa bile oruçları bozulur.

2- Eğer cinsel uzuv girmemişse sadece bir gün kaza gerekir ama bu olmuşsa o zaman 60 gün kefaret ile bir gün kaza etmeniz gerekir.


Kayıtsız Üye
Merhaba benim bi sorum olacak. Ramazan ayında eşi ile sürtünüp ve kısa bi birleşme olduktan sonra meni gelmeden durup orucu bozmamak için çıkınca sonra tutamayıp gelince oruç kefareti mi gerektirir yoksa sadece o günü mü kaza yapmak lazım. Ben erkek gelmediği sürece birleşebirlir diye biliyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Gelme tehlikesi var diye kestim ama bıraktıktan sonra geldi. Ceza nedir net bi cevap bulamadım.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Anne Oğul Mahremiyeti

arifselim
Merhaba. Erkeğin cinsel uzvunun başı olan sünnet edilmiş yeri girmiş ise boşalma olsun olmasın oruç bozulur. Bilmemek bir mazeret değildir.


Kayıtsız Üye
Madur çok haklı. Ne art niyeti. Soruyu mümkün olduğu kadar açık net ve saygı kuralları içinde sormuş. Çok önemli bid soru ve cevabı bir çok kişiyi ilgilendiren bir soru. Art niyetli diyen arkakadaşın Rasulullah S.A.V. efendimize sorulan sorulardan haberi yok anlaşılan. İstenen şey açıkça sorulmadan dinimizi nasıl öğrenecez? Soruyu yönlendiren arkadaşa tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.


Kayıtsız Üye
Merhaba benim bi sorum olacak ramazan ayinda sahurdan sonra uyurken kocam cinsel organimla oynamaya basladi 10dk kadar anladigim halde bende kendime hakim olamadim kefaret gerekirmi


arifselim
Merhaba. Cinsel ilişki gerçekleşmeden oruç bozulmaz. Eğer bu esnada boşalmışsan orucun bozulur ve sadece bir gün kaza gerekir. Kefaret gerekmez.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben sorum olacak biz eşimle sürtünme oldu ama ilişkiye girmedik ama sonra gün ben oruç tutmaya başladım oruç benim sadece kaza orucu tutuyodum kabul olurmu


Şem’a
Sürtünmeden dolayı meni çıkmadığı sürece oruç bozulmaz ama orucun sevabını azaltır


Kayıtsız Üye
Çok utanıyorum ama içim içimi yedi ben çok unutkanim dün gece niyetlendim sabahta eşim bana yaklaştı bisiler olcakti ben oruçlu olduğumu hatrlayinca bıraktı ne yapmam lazım orucumu bozmadim ama çok rahatsızım anlatamam İçim içimi yiyor


arifselim
Eğer tam bir ilişki olmamışsa orucuna devam edebilirsin orucun geçerlidir. Cinsel organlar birleşmediği sürece oruç bozulmuş olmaz. Elbette cinsel ilişki olmasa yine doru değildir lakin orucun bozulmamış olur.


Kayıtsız Üye
Güzel ve ihtiyaç vari bir soru…eleştirmeniz mantiksiz..efendimiz s.a.v bana cinsellikle ilgili her şeyi sorun buyurmadimi..cvb gereken konulara değinilmiş kardeşmz tebrik ediyorum A.R.OLSUN


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm hocam ben oruçluyken eşim sürtünme yoluyla beraber olmak istedi oruçluyken olmaması gerek dediysem de dinletemedim .eşim kıyafet uzerimizdeyken birşey olmaz dedi kiyafetliyken bana sürtündü . Ben haz almak maksadıyla yapmadım ancak biraz etkilendim meni gelmedi benden orucum bozulmuş mudur


arifselim
Aleykumselam. Bu tür sürtünmeler oruçlu iken meni gelmemişse orucu bozmaz ama oruçlu birinin asla yapması doğru olmayan şeylerdir. Çünkü oruçlu olan kişi bir ibadet halindedir. Düşün bir nevi namaz kılıyor gibi bir durumdasın. Bundan dolayı orucun manevi yönüne de önem vermek gerekir.


Kayıtsız Üye
Slm ben sahurdan elle eşimi okşadım o sırada birden boşaldım eşimde boşaldı yanlız ilişkiye girmedik ne yapmamiz gerekir yardım edin lütfen


arifselim
Aleykum selam. Elle boşalma durumunda her ikinizin de orucu bozulur. Bir ramazan ayında aynı şey iki sefer olursa yani oruçluyken mastürbasyon yapılırsa o zaman hem kefaret hemde kaza gerekir. Ama bir sefer olunca sadece kaza lazım gelir.


Kayıtsız Üye
Selamin aleykum benim sorum erkeğin sünnet yeri giriyorsa ama meni gelmiyorsa gusül gerekirmi


ACİLSERVİS
Sünnet yeri girdikten sonra artık gusül şart olur. İlişki orada terk edilse veya meni gelmese bile gusül almak gerekir.


Kayıtsız Üye
Bazı islam alimlerin gore diskıyla, gelen menide,buyuk abdest alınmaz şehvetle, olan ıslanmadan abdest sart olur. Oruçluyken olursa oruc bozulur ayeti, kelimede iftardan sonra hanımlarınza, yaklsdsbılırdınız der yüce Allah

——————

Dün sahurdan sonra eşim benimle birlikte olmak istedi ama ben oruca niyet etmiştim. Eşim oruç değildi benim üstümde boşaldı. Ama bende bişey olmadı. Orucum bozulmuş olurmu.


ACİLSERVİS
Seninle ilgili bir şey yok orucun bozulmaz. Allah affetsin.


Kayıtsız Üye
– Esselamun aleykum Ben oruçluyum eşim ise oruç tutmuyor ve birlikte olmak istiyor ama ben orucumu bozmak istemiyorum imsak vaktini çoktan geçtik kocamı reddettiğim için günaha girmiş oluyorum orucumu bozarsam da günaha girmiş olacam çok ikilemde kaldım lütfen acilen bi cvp yazarsanız sevinirim bu durumda ne yapmaliyim

– Hocam ben bugün dini nikahlı karı nişanlım la seviştikten elimden olmadan kendimi tutamayıp meni geldi bi anda orucum bozulurmu bozulduysa yiyip içebilirmiyim yesem günahı nedir ve 60 gün filan yerinr tutman lazım. Öle bişi varmı yoksa bir gün kaza yapmam lazım


arifselim
– Ve aleykumusselam. Oruçluyken ramazan ayında kadın kocasını reddetme hakkı vardır ve reddetmek zorundadır. Bundan dolayı ona günah yoktur.

– Eğer tam bir cinsel ilişki olmadıysa orucun bozulur ve bir gün kaza tutman gerekir.


Kayıtsız Üye
Esim sabah uyandıgında rüya gördüğünu soyledı ıc camasırı da ıslaktı orucuna gusül abdesti alarak devam etti bozulmuş mudur orucu şimdiden teşekkür ederim


ACİLSERVİS
Rüyalanmak orucu bozmaz. Guslünü alır orucuna devam eder.


Kayıtsız Üye
Merhaba biz kocamla niyetlendik ve sahurumuzu yedikten sonra yatmaya geldik esim bana surtunmeye basladi ben izin vermedim orucumuz bozulur diye ama o dinlemedi ve seyini icine soktu 10 15 defa ama bosalmadik ikimizde orucumuz bozulmusmudur bozulmussa kefaleti nedir esim eyer bosanmasak orucumuz bozulmaz dedi bende bozuldu diyorum lutfen yardımcı olurmusunuz bide biz safiiyiz


ACİLSERVİS
Erkeğin sünnet yeri geçtiği anda gusülde oruçta bozulur. Kocan 60 gün kefaret ve bugünün kazasını tutmalı. Şafii olduğun için kadına sadece kaza kerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  İftarla sahur arasında mastürbasyon yapmak günah mıdır

Kayıtsız Üye
Tam bir birleşme ne demek bende bundan bişey anlamadım
Soruyu soran her kimse çok iyi bir iş yaptı.
Aynı durumda olup sıkıldığı için soramayanlar vardı
Yardımcı oldu teşekkürler


ACİLSERVİS
En az şekli erkek organının sünnet yerinin kadının organına geçmiş olmasıdır.


Kayıtsız Üye
Akşam eşimle ilişkiye girdim gecede oruca niyetlendim sabah kalktığımda gusül abdesttı aldım orucum kabul olurmu hocam


Hoca
Oruç kabul oldu inşAllah da sabah namazı kaçmamıştır inşAllah


Kayıtsız Üye
Sabah imsaktan sonra esim uykudayken bana surtundu bende istek olustu orucumuzu bozarmi kiyafetler ustumuzdrnken uvu girse yinede bozulurmu

Hocam ben orucum ama eşim küçük çocuğumuz olduğundan dolayı tutmuyor ben gece vardiyasindan geldikten sonra beraber sarılıp yatıyoruz ancak elbiseler üzerinden sürtünüp duruyorum orucum bozulur mu


Galus
Meni geldiyse orucunuz bozulmuştur.


Kayıtsız Üye
Hocam oruçlu iken eşimle sabah súrtunme oldu ve boşalma olmadı belli bir zaman geçtikten sonra kasiklarimin sancisindan duramaz hale geldim ve dayanamayıp orucu bozdum bunun kefaret i nedir


mum
Hem kaza hem kefaret gerekir hanefi mezhebine göre. İlişki olmuşsa şafiiye ve diğer 2 mezhebe göre de kefaret gerekir.


Kayıtsız Üye
Sahur yemegini yedik, namazı kılıp yattıktan sonra eşimi okşarken dayanamayıp tuttum, ilişkiye girdim.. Ben daha niyetlenmemiştim(her ramazan sabah uyanınca niyetleniyorum) ama eşim yemekten sonra niyetlenmiş… Bu durumda eşime(karıma) düşen nedir? Ben zaten istemeyerek büyük günah işledim Allah affetsin ama eşim oruçluydu.. Bana orucum bozulmasın filan dedi ama ben dayanamadım malesef…kaza mı keffaret mi gerekir? Aydınlatırsanız sevinirim.. Şimdiden teşekkürler..


mum
Sahura kalkmanız niyettir, hem kaza hem kefaret gerekir ikinize


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm ben 14 yaşındayım kötü şeyler düşünürken yüzüstü yatağa uzanmıştım ardından hafif sürtünme ile menim geldi (elle sürtünme değil) böyle bir durumda meninin geleceğini bilmiyordum oruçluydum
1-orucum bozuldu mu?
2-gusül abdest almam gerekir mi?
3-kaza orucu tutmam gerekiyor mu?


Hoca
Meni istenmeden gelmişse oruç bozulmaz. Gusül abdesti gerekir. Hayır ama isteyerek olmuşsa kaza gerekir.


Kayıtsız Üye
Ben sahuru yaptım niyet Edip etmediğimi de hatırlamıyorum sabah uyandığımda eşim bana üzerimize giyinik bir şekilde sürtünerek boşaldı benim orucun bozuldu mu için hiç rahat değil gusül abdesti almalıyım birde niyet Edip etmediğimi de hatırlamıyorum aslında yatarken ederdim hep ama etmelisin gibi hafizam bana hatırlatıyor


mum
Sahura kalkmanız niyettir ayrıca bir niyete gerek yok yani içinizden yarın oruç tutmayı geçirmişseniz yeterlidir.
Kocanızın orucu bozuldu ama orucunuz bozulmadı


Kayıtsız Üye
– Oruca niyetlendikten sonra yatakta yatarken sarilarak surtunmeden dolayi sivi geldi orucumuz bozuldumu ve bir gunluk kazami yoksa kefaretmi bana aciklaya bilirmisiniz lutfen

– Hocam iyi günler eşim oruç tutmuyor ben tutuyorum sabah elle okşatarak kendini boşslttı ben hiç bir şey hissetmedim sadece üstüme vazife gibi yaptım oruçluyum dedim ama o illa istedi bunun günahı nedir orucum bozulmuş mudur?


ACİLSERVİS
Her kimden meni gelirse orucu bozulur. Gelen sıvı mezi ise orucunuz bozulmaz.


Kayıtsız Üye
Eşim hamile olduğu için oruç tutmuyor Sahurdan yarım saat sonra onun şehvetiyle ilişkiye girmek zorunda kaldim beni zorladı ve dayanamadim günahı nedir

Selâmün aleykum hocam eşim hamile olduğu için oruç tutmuyor..Sahurdan yarım saat sonra onun şehvetiyle ilişkiye girmek zorunda kaldım..pişmanım 61 günse Günahım tutamam 60 fakiri doyuramam ne olur akıl fikir verin hocam

Selamun aleyküm, hocam karım oruçlu değil ve ben gece sabah namazını kıldıktan sonra eşimle bir birleşme oldu fakat boşalma olmadı bende, orucum bozulmuş mudur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.


mum
İmsak vakti girdiyse 4 mezhebe göre hem kaza hem kefaret gerekir.


Kayıtsız Üye
Merhaba hocam. Bir iki gundur cok az sekilde leke geldigi icin regl diye dusunup oruc tutmadim ama dun gece kesildi ben de gusül alip o gun sahurumuzu yaptik imsak vaktinden sonra esim bana yaklasti birlikte olmak istedi o da orucluydu Allah affetsin tam birlesme oldu. Sonrasinda tekrar leke geldigini fark ettim hala da az sekilde geliyor birlesme olmasaydi da orucum bozulacakti sanirim. Bu durumda kefaret gerekir mi. 61 gun oruc tutamazsak 60 fakiri doyurmak da olur mu?


arifselim
Merhaba. Öncelikle adet olup olmadığından emin olmak zorundasın. Eğer adetliysen zaten haram olmakla beraber oruçtan dolayı kefaret gerekmez. Kefareti yerine getirmede hanefi mezhebinde göre arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutulmalıdır. Buna da gücü yetmeyen altmış fakire sabah akşam yemek yedirir.


Kayıtsız Üye
Değerli kardeşlerim, ramazanda cisellikle ilgili bu işleri, lütfen iftardan sonraya bırakalım. Oruç niçin var, sorarım size.. Sabır için, yememek, içmemek, ilşkiden uzak olmak için var. Böyle çirkin işi oruçluyken yapıp, islamın zıddı olan işe koyulup, sonra çıkış yolu, kaçamak kurtuluş çareleri, arıyorsunuz. Sağolsun, fetva çeken arkadaşlarda bayaa bi teskin ediyo soru soranı.. Kardeşim, oruçluken ne yasak, ne helal, bi sürü eser var alın okuyun. Net iki şey var. YEME, İÇME. BELALTI İŞLERİ İFTAR SONUNA BIRAK. Olmuyorsa oruç moruç tutma…. Anlaştık….. Mı?♂️?


oruçluyken eşinin cinsel organına dokunmak, sürtünme orucu bozar mı, sevişmek orucu bozar mı

resmin alt tagı
Bildir
guest

2 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kara Huso

Arkadaş Soru Cevap Diye Girdik Siteye Millet Fantezilerini Anlatmış

2
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx