Mumsema

Kabir Nimetleri Hakkında Bilgi

  • 05 Aralık 2021
  • 625 kez görüntülendi.
Kabir Nimetleri Hakkında Bilgi
resmin alt tagı

Kabir Nimetleri Hakkında Bilgi

Kabrin nimetlerine” iman etmek farzdır. Peygamberimiz kabirdeki bu nimetlerden bahsetmiştir. Kabir, muttaki (takvâ sahibi) mümînler için yetmişe yetmiş arşın genişlikte olur. Allah yolunda şehit düşen ve bu mertebeye ulaşamasa dahi muttaki olan kullar için kabir Allah’ın meşi’eti ile genişler ve dolunayın nuruna benzeyen bir nurla nurlandırılır. Cennetin kokusunu alma da kabrin nimetlerindendir.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Ölü defnedildikten sonra yanına, renkleri siyah ve mavi olan, birine “Münker”, diğerine “Nekîr” denilen iki melek gelir ve ölüye derler ki;“ Muhammed adındaki bu adam hakkında ne diyordun.” O kimse Peygamberimiz için dünyada iken ne söylüyorsa aynısını kabirde de söyleyecektir. Mümin olan der ki; “O, Allah’ın kulu ve Resulüdür.

Şehadet ederim ki, Allah’tan başka İlâh yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed O’nun
kulu ve Resulüdür.” Ona; “Böyle söyleyeceğini biliyorduk” derler. Daha sonra kabri aydınlanır ve 70 arşın uzunluğunda ve 70 arşın genişliğinde olur. Sonra ona; “Uyu” derler. Öyle rahat ve güzel bir şekilde uyur ki, damat gerdek gecesinden sonra ehlinden en sevdiği kişi tarafından nasıl rahat bir şekilde uyandırılıyorsa Kıyamet gününde aynı rahatlıkta ve mutlu bir şekilde hesaba kalkar.”

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor kısmana yazabilirsiniz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Rüyasında avret yeri (cinsel organ) gören kimseye gusül gerekir mi?
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx