Mumsema

İslamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.249 kez görüntülendi.
İslamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?
resmin alt tagı

İslamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?

Misafir ebru
islamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı


Cevap: islamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?

Fetva Meclisi
< islamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı >

Değerli kardeşimiz. Çarşaf, kadın giyimi konusunda, Çarçaf giymek takvanın en üst derecesidir. İslam’da kadının tesettürü, el hariç bilekten, ayak bileğinden ayak hariç, yüz hariç her tarafını örtmek tarzında olmalıdır. Fıkıh kitaplarında, fitne bahis konusu olduğunda yüzüne de peçe takarsa iyi olur diye de bir hüküm vardır. Orası mecbur değil ama, fitne olacaksa, bakılacak, sataşılacak vs. gibi durumlar olursa örtmesi iyi olur denmiş.

Örtü bol olacak; el hariç, ayak hariç, yüz hariç bütün vücudunu örtecek, vücudunun hatlarını belli etmeyecek!

Bir hadis-i şerifte okumuştuk, Peygamber Efendimiz: “Kâsiyâtün, âriyâtün” diyordu. Ahir zamandaki bazı insanları anlatırken, “Giyinmiş ama çıplak!” Nasıl giyinmiş ama çıplak? Elbisenin kumaşı şeffaf, görünüyor alt tarafı da ondan. Örtecek, altını göstermeyecek, vücut hatlarını belli etmeyecek! Yüzü, eli, ayağı hariç her tarafını güzelce kapatması lazım! İslam’da örtü böyledir.


Yorum: İslamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?

Kayıtsız Üye
Eve misafir geliyor hemde fazlasıyla hizmet edecek kimse yok ve gelen misafir yakın akrabam çarşaflı kadın hizmet edebilir mi


Yorum: İslamda çarşaf giyen hanımın uyması gereken kurallar varmı?

arifselim
Eve gelen misafirlere hizmet konusunda kadın bir zaruret olmadıkça hizmet etmemelidir. Eğer hizmet edecek bir kimse kalmaz ve bir mecburiyet hasıl olursa tesettürüne son derece riayet ederek hizmet edebilir.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm size sorum şöyle olacak ben çarşaf giymek istiyorum ama çalışan bir insanım mecburiyetten çalışıyorum eşimden ayriyim bir evladım var başka gelirimiz ve bize bakacak kimse yok işe giderken çarşaf giyemiyorum ama ferace falan giyiyorum ben işe giderken yine feracemi falan giysem onun dişinda çarşaf giysem olur mü? yani iş saatkeri disinda kalan zamanlarımda giysem olur mu belki bir gun Rabbim onu tam zamanli giymeyi nasip eder carsi pazar carsafimla gitmek istiyorum artik cok acil cevap verirseniz sevinirim selamün aleyküm.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Namazda Rüku Yapmayı Unuttum Ne Yapmalıyım ?

Hoca
İşiniz çarşaf giymeye engel değilse şimdiden giyinin ama engel ise arada giyin alışın size kalmış.
Not: ferace bol ve sade ise zaten çarşaf gibidir


Kayıtsız Üye
Bende çarşafa girmek istiyorum ama bana taşıyamazsın zor diyorlar gerçekten de zorluğu var mı ferace falan giyiyorum ama çarşafı beğendiğim için çarşafa girmek istiyorum böyle dedikleri için de tereddüt ediyorum bilgi verirseniz sevinirim selamün aleyküm….

resmin alt tagı

Selamun aleyküm ben çarşafı Şerif giyiyorum bazı kişiler markete kapı önüne çıkarken giyme zorunluluğu yok diyorlar doğru mu


vel Fecr
ve aleykum selam bunu neye göre dediklerini sor.
islamda tesettür farz olan bir meseledir. gelip hevalarına göre karar veremezler. Allah muhafaza.


Ensar
Tesettür bir bayanın giyinmesi vucud hatlarının belli olmaması için kadının giyinmesinin zorunda olduğu bir giysidir. Allah cc nur süresi 31. Ayetinde bizleri şöyle muhatap alıyor:
Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!


Kayıtsız Üye
Assalamu Alayküm. Kardeşim, ahiret hayatını mı tercih edersin yoksa burayı mı? Geçici bir dünya için yeterince boş bahaneler ürettik. Bırakın artık ne hali varsa görsün. Ben çarşaf giyiyorum, hatta üst üste yağmur pançoları ile, anca bu en doğru zirveye taşıyor. Zor mu, evet ve hayır. Şeytanın aklımı çelmeye çalıştığı zamanlar zor, hakikatin gerçeğini hatırladığım zaman çok kolay. Zorluk her zaman vardır, zorluktan dolayı tesettüre girmemek olmaz. Quran’daki tesettür ayetlerini okuduğum zaman korkudan titrerim. İş ciddi arkadaşlar. Kendimize gelelim, olmaz mı? Ben bu halimle zar zor iş bulup ta çalışabiliyorsam hatta yabancı ülkede, sizlerde elbet bulursunuz. Az yersiniz, az kazanırsınız. Yarın bir gün, ebedi hayatınızda doyasıya her şeyden yemek isterseniz buna katlanın, pardon, yani, buna katlanmalısınız.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Hz. Muhammed Neden Zehirlenmiştir?

Fakat, fırına girmek isterseniz, bu size kalmış birşey. Ortada ayetler duruyor kardeşlerim. Boş yaparak, lafı gevelemekten sıkıldım. Farz olan birşeyi tercih sorusu olarak SORAMAYIZ, farzdır, yapmanız gerekir bukadar basit.

Bu arada ferace tesettür değildir. 1 gram, bana göre, tesettürle alakası yoktur. İnsanı zarif ve zayıf gösterir, bu zaten insanı çekici yapan şeydir. Ben önceki hayatımda açıkken çok bol sweater kazaklar giyerdim. O halde iken bile giydiğim kazaklar bol iken, ferace acaba neden bu bolluğu yaratmıyor? Feracelere bol diyen ve feracelerin bol olanıda tesettüre girer diyene katılmıyorum. Sweater kazaklardan daha bol olan bir ferace’nin linkini atabilirseniz, size hak veririm fakat açıkken bile feraceden bol sweater giydiğim için, feracenin burada tesettürlüğü kalkıyor. Bir şeyin bir üstü dururken, bir altına giremezsiniz. Bunu şuan okuyan kim varsa, bu dediğimi uygulamak zorundadır.

Çirkin olmaya çalışmalısınız işin gerçeği bu. Aynaya bakarak çekinizi onarmanız değil, aynaya baktığınız zaman, kendinizin bile kendinizi güzel bulmamanız gerekir. Benim yaptığım bu. Temiz hayat için katlanmak zor olmamalı bence. Yıllarca bir ev alabilmek için köpek gibi çalışmasını biliyoruz da, İslama gelince neden her şey için bir bahane üretiyoruz? Şeytan işi mi yoksa Şeytan işi mi?

Kızmayın bana lütfen. Tek istediğim, geç olmadan doğru işler yapmamız.


Kayıtsız Üye
ne güzel anlattınız.Ben çok araştırdım ama farz olduğuna hiç rastlamadım hep bol giyinmek yeterlidir denildi.Bende seneye giymek istiyorum bu sene iki düğün var kayınpederlerimin millete çarşaflı nasıl hizmet ederim zor olur diyorum zaten asla oynamıyorum ama davete de icabet etmek lazım öyle değil mi. peki size sorularım var ?çarşafa girdikten sonra eniştelerle birlikte yiyip içilebilir mi görümcenin,ablaların ve halaların eşleriyle .cevaplarsanız çok sevinirim


ACİLSERVİS
Millete hizmet dediğin kadınlar ayrıysa zaten tesettüre veya çarşafa gerek kalmayacak. Erkekleri de kastediyorsan ne çarşaflı ne de çarşafsız zaten caiz değil. Sana nikah düşen tüm erkeklerle bir arada olman da caiz değil.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?

Kayıtsız Üye
Merhaba, ben çarşaf giyecem fakat sorum şu, evdeyim kardeşlerim var, annem babam var ev hali evdede giymelimiyim?


Ensar
Kişi elbette dışarda kendini gözlemeli vücut hatlarını başkalarına göstermemelidir. Evde kardeş Anne ve Babanın yani ev ortamında çarşaf gitmeniz farz değildir ancak aile ortamında da ideal giyinmek gerekir. Erkek kardeşleriniz karşısında elbette çıplak halde giyinmeniz doğru olmaz bunun ideal edep hali bellidir normal kıyafet giyersiniz


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum Ben çarşaf giymek istiyorum ama hani evli değilim ilerde evleneceğim kişi giymemi istemez diye korkuyorum bu yüzden evlenince giymeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım
Birde nişanlı iken nişanlınla yanlız gezmek yanlız odada kalmak yada dib dibe resim çekilmek doğru mu ?


Ensar
Sevgili kardeşim şeytanın size bu şekilde yaklaşmasına izin vermeyin örtünün ve muhakkak Allah cc sizin kalbinize göre verecektir. Sizi alacak olan kişi sizi böyle kabullenmeyecek se neden sizi istesin ki, siz Allah cc rızasını kazanacak şekilde giyinin muhakkak yolunuz kolaylaşır. Sizi örtüden dolayı almayacak kişiden korkuyor sunuz da Peki Allahtan açık gezdiğiniz için korkmuyor musunuz oysa Allahtan korkmanız sizin için en hayırlısıdır. Nişanlınızla başbaşa kalamaz resim çekilemez dolaşamaz sınız asla caiz değildir. Henüz sizin için helal olamayan birinden söz ediyoruz dolayısıyla başbaşa kalmanız haramdır.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum hocam çarşaf giymek istiyorum ama eşimin ablası enişteleri geldiği zamn aynı ortam içinde bulunursam günahı var mıdır


Kayıtsız Üye
Merhaba ben çarşaf giyinmeyi 2 3 aydır düşünüyorum ferace giyiyordum ama onada gerek yok diye diye geri cikarttirdilar ama ben kararliyim tam tesettüre girmek istiyorum ama evde kocamin kardeşi yani kayinbiraderim var onun yanında da mi giymek mecburi o varken ferace yabancı varken yada dışarı biryere gittiğimde de çarşaf giyinsem günaha girmiş olurmuyum lütfen bir cevap verin düşüne düşüne bir hal oldum bu sefer daha da günaha girersem diye çok korkuyorum cesaret edemedim


çarşaf giymenin kuralları, çarşaf giyen nelere dikkat etmeli, carsaf giyen kadin nasil davranmali

resmin alt tagı
Bildir
guest

2 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yasemin

Selamünaleyküm ben çarşaf giyiyorum fakat herkes diyor ki çarşaf giyme diyorlar ki çarşafın kuralları çok fakat ben de giymeyi çok seviyorum ve bunu çok isteyerek… Daha Fazlası »

hacibayram

Aleyküm selam Çarşaf Peygamber efendimizin eşlerine farz kılınmıştır ama normal kadınlara farz değildir lakin normal bir kadın da çarşaf giyerse bu dinen sevilen ve hoş… Daha Fazlası »

2
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx