Kayitsiz

Evlenemiyorum Diye Üzülüyorum Ne Yapayım?

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 13 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 13 Temmuz 2021, 20:54

Yaşım geldi geçiyor ama evlenemiyorum

Hocam ben 29 yaşında bir bayanım evlenmek istiyorum fakat talibim çıkmıyor olmuyor.
annemde sürekli herkes evleniyor sen evlenemiyon yaşın geçiyor evlen evlen kimse çıkmıyor herkese oluyor sana olmuyor.
sürekli her gelen senin kızın evlenemiyor yaşı geçiyor evde kalacak diye psikolojik bir baskı var üzerimde ve ben bu lafları duydukça yıpranıyorum evlilikle ilgili bütün duaları ettim hacet namazları kıldım hayırlısını istedim ama hiç bir gelişme yok ne yapacağımı bilemiyorum çok yıprandım ne yapayım bu durumda?
Neden evlenemiyorum

Bir önceki yazımız olan Namazda okunan duaların yerine başka dualar okunabilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Merhabalar. Siz elinizden geleni yaptıktan sonra gerisini Allah'a bırakın. Muhakkak Allah'ın, herkes için uygun gördüğü bir hesap vardır. Evlenememek, hayata küsmek için veya kendinizi yıpratmanız için neden değildir. Evlenen herkes mutlu olacak diye bir kaide de yoktur. Önemli olan evlenebilmek değil, evliliği sürdürebilecek vasıflara sahip olmaktır. Böyle bir insanla sırf evlenmek için evlenmeniz yerine, hakkınızda hayırlı olanı ve sizi mutlu edebilecek insanı beklemeniz daha mantıklıdır. Geç evlenmek hiç önemli değildir. Mutlu evlilik yapabilmek önemlidir. Bu yüzden de beklemeye değer. Allah’a emanet olun.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Her gelen giden kızın evlenmedi mi evlenemiyor mu yaşı geçiyor evde kalacak diye laf ediyor bunlara ne yapmalı?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Bunlar boş lakırdıdır. Böyle insanları duymayın bile. Kimseye kendinizi ifade etmek, bir durumu açıklamak zorunda değilsiniz. Böyle insanlar yaptıklarının ne kadar yanlış bir şey olduğunu bilseler zaten böyle boş konuşmazlar. Siz Allah’a sığının, Allah’a güvenin. Her şeye gücü yeten ancak O’dur.
MİSAFİR
MİSAFİR
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Kısmet çıkması için bekleyeceğim ama gelen giden yok bu sitede başka yerlerde evlilikle ilgili her duaları okudum ama değişen bir şey olmadı?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Kur’an’da; her duaya cevap verilir buyuruyor Rabb’imiz, her dua kabul olur buyurmuyor. Duaya Rabb’imiz ne şekilde ve nasıl cevap veriyor, bunu bizlerin bilmesi mümkün değildir. Tevekkül edin, Allah, tevekkül eden kullarını sever. Bir duada acele ederseniz o dua çöpe gider yani işe yaramaz buyuruyor efendimiz (asm). Allah’a emanet olun.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Herkese olurken sana olmaması kimse çıkmaması çıksada olumsuz olması Allah tan istediğin halde vermemesi nedeni nedir?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Belki tevekkül etmediğiniz için olabilir ayrıca da herkes evli değildir; dünyada milyonlarca bekar insan var. Buradan size diyebileceklerimiz ancak bu kadardır. Allah, hakkınızda hayırlısını nasip etsin..
misafir
misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Ben de 1987 doğumlu bir erkeğim. Dengim yok. O yüzden evlenemedim. Eğer zina etmiş biri olsaydım. Çok kolay evlenirdim. O yüzden artık; Allah'tan, O'nun ayetlerini yalanlayan, "evlendirin" emrini yerine getirmeyen, bu sapkın, bencil, yoldan çıkmış toplumu helak etmesini istiyorum.
Halil ibrahim
Halil ibrahim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Çok zor bir durum ya Allah sabır ve hayırlı kısmetler versin bizlere . Bende bekarım biraz kendimden biraz maddi imkansizliklardan dolayı evlenemedim , yaş 30 hemen hemen tüm akranlarim evli üzülüyorum aslında niye ben deyip sitem'de ediyorum kaderime bazen , hadi bunları geçtim fiziksel ihtiyaçlar çok zorluyor gerçekten beni en çok yoran zinaya düşme korkusu bunada yani sabrediyorum ama " gel bide bana sor "Allah inşallah herkese hayırlısı neyse onu nasip etsin içindede bizlere ...
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
36 yaşındayım hiç evlenmedim bir kızın elini bile tutmadımın çok şükür zina yapmadım Allah'a dua ettim hayırlısını Allah bilir dedim kızlara karşı içimde bir korku oluştu ya sevmezse beni beğenmese saygı göstermezse aileme saygısız olursa üzerse vardan yokdan anlamazsa diye çevredeki evlenmiş insanlar ölümsüz yaşantıları beni baya etkiledi.bende dağınık bir insanım yakışıklıda sayılmam elhamdülillah her hangi bir kötü alışkanlığımda yok Ne yapacağımı şaşırdım çevre baskısı dolu kimseye bakamıyorum Adana'da ikamet etmekteyim yukardaki bayanla aynı kaderi paylaşıyoruz bana samimi geldi yazıları hayırlı sabahlar cümleten Allah her şeyin hayırlısını versin.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Ben de 34 yasında bir bayanım bir türlü evlenemiyorum 20 yasında başladığı kısmetsizliğim ...askerden gelen arkadaşım terk etti başkasıyla evlendi .Birilerini hep istedim ama olmadı birisiyle görüştüm istiyorum dedi başkasıyla evlendi ben istiyorum diyenden korkuyorum sonra da kimse beni istemedi.resim yollarım beğenmezler,buluşuru yine beğenmezler.öyle çirkin abes biri de değilim temizim ,oturmama kalkmama dikkat ederim ama istenilmemek beni çok incitti artık ben de kimseyle buluşmamaya karar verdin çinden yemenden gelirmiş ya nasip gelsin o beni bulsun .Yoruldum baya...biriki kez de meylettim gönül verdim ta başkasıyla evlendiler ya da evli çıktılar Hep sevdiğim istediğim kişilerin başkalarıyla evlenip mutlu olmalarını izledim sosyal medyadan.Bakmayayım diyorum ama olmuyor işte nasıl üzüntü anlatamam.Şöyle de bir kanıya vardım erkekler güzel kız olsun peşinde yani havalı,modern..makyaj ...haklılar belki de bilemiyorum kızlar da zengin olsun evi arabası olsun derdinde...kimse kimsenin imanıyla,namazıyla ahlakıyla ilgilenmiyor maalesef ben her açıdan çok kötü bir çağda doğduğumu düşünüyorum. samimiyetin,kanaat etmenin ne demek olduğunu bilmeyen bir toplumuz Muhafazakar kesimden soğudum aşırı derecede..Gösterisi seven para hırsı yaşayan kızlar sırf çok işveli ve güzel oldukları için tercih ediliyor,asgari ücretli insanın namazı var ama muhafazakar suratına bakmaz.belki bana diyeceksinjz sen bakarmışın vallahi sevsem bakardım ki baktım da ama o dahi alay peşinde...ben evlenemeyeceğime eminim.artık heves de yok .buarada 45 50 sine gelmişe sabret ümit et diye bir güruh var vallahi onları anlamak imkansız koştur koştu 28 inde 20 sinde evlenmiş 45 indeki adama sabret ümit et diyor sen sabretseydin de 45 inde evlenseydin neyin ümidi zaten yaş geçmiş o yaşta bi kadının çocuğu dahi olmaz salak insanlar
Yorgun
Yorgun
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Cümleten selamun aleyküm. Ben 37 yaşındayım ve hepiniz gibi bekarım ama evlilik yapmış boşanmış biri olaraktan. Bende sizler gibi yuvam olsun istiyorum çoluga çocuğa karışayım istiyorum lakin bizim istememiz yetmiyor. Aslında bundan daha önemli daha can alıcı birşey var kafamızı yormamız gereken Allahın bizlerden razı olması. Hepimiz günahkar insanlarız kimse ben günahkâra değilim hissine kapılmasın belki de aramızda en günahkâr benimdir. Allahın bizlere emanet olarak verdiği zamanı hep yanlış yerlerde kullandım. Evet acizim gaflete düşüyorum hâlâ ama tevbe kapısı dua kapısı 24 saat açık. Bu dünya fani yalan gelip geçici bir dünya neden evlenemiyorum diye hepimiz dert ediyoruz ama bunu dert ederken Ahireti unutuyoruz o kadar kuvvetli oluyor ki bazen bu neden evlenemiyorum duygusu gerçekten nefes alıp verirken zorlanıyorum ama her halükârda Elahmdulillah el açıp yalvarıp yakarıp ağlayarak içimizi dokebildigimz herşeyimizi anlatabildigimiz bir Rabbimiz var. Aslında şikayet etmektense müslüman olarak bir hayat yaşadığımız için çokça şükretmemiz lazım. Allah Ehâddır Sameddir. Rabbim cümlemizin dualarını kabul etsin.
Yalnız kalp
Yalnız kalp
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 443
Bende 33 yaşında erkeğim Daha önce kız arkadaşım oldu ama onlarda yok ev olsun, para olsun,mal mülk peşinde oldukları için ileriye gidemedim hiç. Hayatımı hep Allah biliyor ki hep insanlara faydalı, yararlı insan oldum her konuda Allah'a da iyi bir kul olmaya çalıştım hep Ama hiç şansım olmadı evlilik konusunda Nerde bakıyorum alkolik, üçkağıtçı, yalancı, düzenbaz,dinsiz insan var hepsi her şekilde evlendiler yani,acaba diyorum iyi dürüst olmasaydık bizde mi evlenirdik diyorum Her geçen gün ümidim azalıyor,hep dua ediyorum Allah'a her gün,her saat, azıcık bir ümidim var insALLAH o az kalan umudum boşa çıkmaz BNM, hepte hayırlısını istedim Allah'tan ama olmayınca olmuyor demek ki Bakıyorum BNM yasimdakiler evlendi nerdeyse torunları olucak ama bende tık yok Böyle giderse bekar olup gocucem bu dünyadan bana öyle geliyor artık Dualarınızı bekliyorum hepinizin mümin kardeşlerim BNM, şimdiden dua eden herkesten Allah razı olsun Allah herkesin gönlünde ne varsa onu nasip etsin hepimize insALLAH, saygılarımla
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 780 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema