Kayitsiz

Baba Bedduası Tutar mı?

Bu konu Kayitsiz tarafından 2 sene önce açıldı ve 13 Cevap verildi.
Kayitsiz
Kayitsiz
YÜZBAŞI
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 59
Yanıt Sayısı: 0
Güncelleme: 10 Nisan 2021, 18:56

Babanın Haksız Bedduası Tutar mı?

S.aleyküm. Benim babam alkol alıyor. Sarhoş ne yaptığını ne de dediğini biliyor yıllardır her türlü zulmü yaptı ev halkına. Kusursuz olamıyoruz. Sarhoş geldiğinde cvp veriyorum yaptığın yanlış yeter artık diyorum. Ağzında beddua sakız gibi. En son trafik kazası geçirdim. Büyük bir kaza.

Onun olmasından mutluluk duyan, benim bedduam tuttu diyen bir babadan bahsediyorum. Acımasız beddualar edebiliyor. Böyle bir babanın ettiği beddualar ve evladın babasına olan saygısını yitirmesi durumunda İslami çerçevede durumu nasıl değerlendirmek gerekir. Evladın susması gerekir elbette fakat böyle bir baba karşısında çok mümkün olmuyor.

Baba Bedduası Tutar mı?

Baba Bedduası

Bir önceki yazımız olan Caminin İç Ve Dış Bölümleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Allah yardımcınız olsun ve Allah sabrınızı arttırsın. Buda sizin bir imtihanınız olarak kabul edin ve sabırlı olun. Zulüm yapmasına adabına uygun bir şekilde engel olmaya çalışabilirsiniz ona nasihat edebilir ve doğru yolu gösterebilirsiniz. Siz saygınızı asla bozmayın. Allah edilen bedduaların gerçek nedenlerini bilir ve kimin haklı kiminde haksız olduğunu en iyi bilendir. Beddua edilen eğer bedduaya müstehak değilse edilen beddua sahibine döneceği hadisi şeriflerde bildirilmiştir.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Hayırlı günler. Babamla benim aram kötü, annemle de arası kötü. Çünkü sürekli evde huzursuzluk çıkarıyor. İhtiyaçlarımızı karşılamıyor. Böyle birinin çocuğuna olan bedduası tutar mı?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Hayırlı günler kardeşim. Baba, evi bilerek geçindirmiyor, evde huzursuzluk çıkarıyor ise bu onun günahıdır. Fakat baba olarak senin üzerinde hakkı olduğu mutlaktır bu yüzden baban haklı bir durumda sana beddua eder ise tutabilir çünkü babaların bedduaları kolay kolay geri çevrilmez.Babanın duası Allah katında makbul olan dualardandır. Ama haksız yere edilen bir bedduadan Allah’a sığınmanız yeterli olur. Allah herşeyi hakkıyla bilendir.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Ben 24 yaşındayım bi bayanla evlilik düşünüyorum bayan 33 yaşında 2 evlilik yapmış 2 de çocuğu var ailemin bizden haberi yok öğrendiklerinde yıkılacaklar bana beddua etmelerinden korkuyorum beddua etseler tutar mı?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Ailenin rızasını ilk önce almalısın. Boşanmış olan bir kadınla Dinen evlenmenizde bir sakınca yoktur. Ama anne ve babayı üzmek ve beddualarını almak çok tehlikelidir.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Evlenme çağına geldim ama babam evlenmek istediğim kızın mezhepti farklı diye asla kabul etmem evlatlıktan red eder eğer o kızla kendi başına evlenirsen de beddua ederim ili yakan bir araya gelmez diyor. Bunun dinen durumu nedir?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Merhaba kardeşim. Evlenmek istediğin kişinin mezhebi farklı olabilir yani bir şafii ile bir hanbeli, maliki ya da hanefi evlenebilir. Bu konuda ise sıkıntı, baban haksızdır ve haksız olduğu için bedduası tutmaz. Evlenme kararı senindir.
Ziyaretçi
Ziyaretçi
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
hayırlı sabahlar. Bugün kadir gecesi sebebiyle ibadet etmek için Hacı Bayram Veli camiiye gittik. Cami çıkışında kalabalıktan babamı bulamadık ve babam sinirlendi. Ufak bir tartışma yaşadık. Babama cevap verdim ama kötü bir şey söylemedim. Oda sinirlendi beni camiide tekmelerle dövdü. İnsanlar gelip ayırdı (25 yaşındayım) bana ağza alınmayacak küfürler etti. Kafir dedi. Ve bela okudu bana. Baba bedduası tutar diyorlar. Bedduası tutar mı? Bir daha yüzüne bakmayacağım diye yeminler ettim bana günah olur mu? Babamın bu bana yaptığının günahı var mı?
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Hayırlı günler İslam dininde anne ve babaya karşı son derece saygılı olınması gerektiğini emretmiştir. Anne ve babanın hayır dualarını almak için özel çaba sarf etmeliyiz bedualarından sakınmalıyız. Ancak haksız yere alınan beduadan sorumlu değiliz. Anne ve babaya hürmette kusur etmedikçe bu bedua geçerli olmaz şüphesiz Allah herşeyin iç yüzünü bilendir. Ebeveynler evladı üzerinde sonsuz tasarrüfa sahip değiller haksız bedua bu yüzden heçerliliği yoktur. Ancak sizin babanızı red etme veya karşı çıkmanız dinimizde uygun görülmeyen bir davranıştır. Güzel bir dille babanızı sakinleştirin bu mümkün değilse susmanız daha hayırlı olur. Allah yardımcınız olsun inşallah.
Ziyaretçi
Ziyaretçi
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Baba bedduası kabul olur mu İyi günler eşimle 15 sene evlilikten sonra ayrıldım birde oğlumuz var ve ayrıldığımızı kabullenmiyor her gün oğlumuza beddua ediyor.ona düşkün olduğum için onunla beni üzmeye çalışıyor.ettiği beddua ölüsü kucağına gelsin tez zamanda gebersin ölüsü öp kokla hayrını görme gibi beddualar ayrıca büyü de yaptıracam diyor ama ayrılma sebebimizde çok kere ayrıldık birleştik sorumluluklarını bilmiyor yapmıyor bizi ekmeğe bile muhtaç ediyor düzgün çalışmayıp cevresi ve arkadaşları için bizi ihmal edip zorda bırakıyor bende haliyle bende dayanamıyor eşime karşılık iyi davranmıyordum baktım iyice mutsuz ve kötü olucaz evden ayrıldım ayrıca çok kere inanmak güvenmek istedim barıştım her seferinde aynı oldu şimdi eşimin baba olarak ettiği beddua kabul olur mu çok kötü bela okuyor korkuyorum çocuğumuz için beni aydınlatırsanız çok sevinirim
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Hayırlı günler hanım kardeşim. Allah bir kuluna haksızlık etmez bundan yana içini ferah tut. Sen iyi olmaya ve Allah’a sığınmaya devam et. Laneti eden kişi eğer karşı taraf lanete layı değilse o lanet eden kişiye geri döner. Allah yardımcın olsun.
Anonim
Anonim
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Hocam bamla aramız iyi deyil şu anda görüşmüyorum bize baba olmadı cahil bir insan inancıda zayıf annem öldü başka birkadınla yaşıyor bu arada engelli kardeşim var ben bakıyorum kendisi sahip çıkmıyor ne maddi ne manevi hiç bir desteyi yok para onun için bu hayatta bizdende kıymetli tek kuruş bile göstermez hocam bir gün beni aradı ve pilan yapmış beni sinirlendirip konuşturup sesimi çekmiş ve şikayetçi oldu makkemeye gitmedim para cezası aldırdı ve ben babama hakkımı helal etmiyorum sana dedim sende bana etme dedim bunun gibi biçok sözler hocam bedduası geçermi
Derya
Derya
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
selamün aleyküm bir sorum olacak 22 yaşındayım 7 aydır nişanlıyım babam biraz çok sorumsuz Allah’a kitaba küf eder evde herzaman huzursuzluk çıkarır başkalarına sinirlenip bizden çıkarır sinirini ona saygısızlık etmek istemiyoruz ama hakkımızı başkalarına yediriyor bizi mahrum bırakıyor hocam bende nişanlıyım dün nikah günü aldık bana söyledim işte gününü falan pandemiden olduğu için salon sayısı 15 kişi babam tutturdu kuzenlerini falan çağır diye kuzenlerim yıllardır bizimle konuşmuyor babamla da konuşmuyorlar nedenini bilmiyoruz bende dedim çağırmak istemiyorum benimle konuşmayan birimi neden çağırayım ki babam kızdı vurdu kırdı benim üzerime yürüdü annem engel olmasaydı dövecekti bardak falan fırlattı babam çağırcam dedi ben çağırmiycam dedim babam bana muradın dizinde kalsın dedi beddua etti kokuyorum çok mutluyum Allah’ıma şükür bozulsun istemiyorum tutar mı bedduası
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 779 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema