Avret Yeri Temizliği 1


Gusul Abdesti Ve Sihhati:

Hocam ben adak orucu tutacağım ve namaz kılmaya devam edeceğim ama şundan korkuyorum; avret yeri temizliğimi yapıyorum ama tenim hassas o yüzden tam temiz olmuyor maalesef pirinç tanesinden az daha uzun kıllar falanda kalıyor, ben guslümü aldım ama namazım ve oruçlarım kabul olur mu?

Hiç bilginiz var mı lütfen yardım edin? Namaza başlayıp adak oruçlarımı tutacağım ama içimden bir ses bak uzun kıllar falan var kesemediğin guslün kabul olsa da namaz ve adak oruçların kabul olmaz deyip duruyor, aydınlatın beni lütfen hocam.. Tesekkurler 🙂

Devam: Avret Yeri Temizliği

Bir önceki yazımız olan Eşini Kendine Bağlamak İçin Okunacak Dua başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkında yorum “Avret Yeri Temizliği

  • Mumsema

    Avret yerlerindeki kılların temizliği için belirlenen süre en fazla kırk gündür bu süreyi aşmak caiz değildir. Bu şekilde hareket ettikten sonra uzayan kıllar namaza veya oruca zarar vermez.

    Fıkıh kitaplarımızda şöyle geçmektedir:
    Kasıklar, en geç kırk gün içerisinde mutlaka tıraş edilmesi gertekir.. Koltuk altlarını yolmak sünnet olmakla beraber tıraş etmekte de bir sakınca yoktur. Tıraş edilen, yolunan ve kesilen kılları gömmek mendup, hela ve hamama atmak mekruhdur. Bunun hastalığa sebep olabileceği söylenmiştir.
    (Kurtubî, el-Camiu lî-Ahkâmi’l-Kur îm, II,105; Alâuddîn Abidîn, el-Hediyyetu’l-Alâiyye, s. 335).