26 Temmuz 2019 | 01:30
Kayitsiz
Üyelik
Bilinmiyor
Nerden?
Türkiye
Konular
60
Mesajlar
100

Avret Yeri Temizliği

Gusul Abdesti Ve Sihhati:

Hocam ben adak orucu tutacağım ve namaz kılmaya devam edeceğim ama şundan korkuyorum; avret yeri temizliğimi yapıyorum ama tenim hassas o yüzden tam temiz olmuyor maalesef pirinç tanesinden az daha uzun kıllar falanda kalıyor, ben guslümü aldım ama namazım ve oruçlarım kabul olur mu?

Hiç bilginiz var mı lütfen yardım edin? Namaza başlayıp adak oruçlarımı tutacağım ama içimden bir ses bak uzun kıllar falan var kesemediğin guslün kabul olsa da namaz ve adak oruçların kabul olmaz deyip duruyor, aydınlatın beni lütfen hocam.. Tesekkurler 🙂

Devam: Avret Yeri Temizliği

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...
 • Mumsema | 26 Temmuz 2019 | 01:41:08
  Mumsema

  Mumsema
  Konular
  126
  Mesajlar
  100

  Avret yerlerindeki kılların temizliği için belirlenen süre en fazla kırk gündür bu süreyi aşmak caiz değildir. Bu şekilde hareket ettikten sonra uzayan kıllar namaza veya oruca zarar vermez.

  Fıkıh kitaplarımızda şöyle geçmektedir:
  Kasıklar, en geç kırk gün içerisinde mutlaka tıraş edilmesi gertekir.. Koltuk altlarını yolmak sünnet olmakla beraber tıraş etmekte de bir sakınca yoktur. Tıraş edilen, yolunan ve kesilen kılları gömmek mendup, hela ve hamama atmak mekruhdur. Bunun hastalığa sebep olabileceği söylenmiştir.
  (Kurtubî, el-Camiu lî-Ahkâmi’l-Kur îm, II,105; Alâuddîn Abidîn, el-Hediyyetu’l-Alâiyye, s. 335).

   
 • Konuya Bir Cevap Yazın


  Ana Sayfa
  2019, Mumsema.
  www.mumsema.com Copyright © 2019
  ...