Mumsema

Anime izlemek haram olabilir mi ?

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.323 kez görüntülendi.
Anime izlemek haram olabilir mi ?
resmin alt tagı

Anime izlemek Günah Mı ?

Kayıtsız Üye
Anime izlemek günah mı?

Şimdi aramızda anime yani Japonların yetişkinler için çizdiği çizgi dizileri seyredenler vardır. Ama Türkiye’ de anime adına herhangi bir yayın bulunmuyor. Bildiğimiz üzere ise internetteki “lisanssız kaynaklardan” izlemek emek hırsızlığı. Peki anime içinde aynı şeyi söylemek mümkün mü ? Bu soruyu sormamın sebebi eski bir anime takipçisi olmamdan kaynaklanıyor. Ama yine hatırlatmak isterim ki animeleri Türkiye’ de animeleri yayınlayan sadece bir kanal var ve çok azını yayınlıyor. Türkiye’ de çoğu animeyi lisanslı izleme imkanımız olmadığı için bu diziler lisanssız bir şekilde izlememizin hükmü veya kararı nedir ? Şimdiden teşekkürler.


Yorum: Anime izlemek haram olabilir mi ?

arifselim
İzlenmesi yayıncısı tarafından engel konulan veya telif hakkı olduğu bildirilen ne varsa bunları izinsiz ve yetkisiz izlemek/kullanmak caiz değildir. Televizyondaki diğer caiz olan ve caiz olmayan filmler gibi anime filmleri değerlendirilebilir.


Yorum: Anime izlemek haram olabilir mi ?

Kayıtsız Üye
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla resim çizmek caiz değil. Ama şöylede bir şey var ameller niyetlere göredir. Allah’a bir nevi sirk koştuğumuz için caiz değil diye biliyorum. Ben anime izliyorum ve oradaki karakterlerin beğendiklerimi çiziyorum . Kesinlikle sirk koşma gibi bir niyetim yok . Zaten Peygamber efendimiz zamanında da put yerinde olduğu için caiz değilmiş ama şuan o tehlike yok. Lütfen birisi beni aydınlatsın. Derdini tam anlatamadım . İnşAllah anlamışsınızdır


Yorum: Anime izlemek haram olabilir mi ?

Kayıtsız Üye
cnm bana kalırsa haram çünk çok edepsiz şeyler var ve bu bizim Din’imize uygun deil kardeşim izliordu babama söyledim çok kızdı yani zaten gey animeleri bile var çok iyrenç tavsiye etmiorum ben 🙁


Kaptan
Örneğin sadece sinemada olan ve para ödeyerek izleyeceğin bir filmi, kaçak şekilde internette izlersen günahtır. Ama animeler TV’de yayınlanan bir şey, mesela Amerikadakiler onu izlerken para ödemez, para ödemediği içinde sen Türkiyede onu bir internet sitesinde izleyebilirsin bu haram değildir.


Kayıtsız Üye
anime güzel filmler var ve ahlaki olursa neden caiz olmasın.tümden günahtır vs. neye dayanarak diyorsunuz böyle birşey olabilir mi?deliliniz nedir?


arifselim
Diğer filmler ile anime arasında pek bir fark yoktur. İçeriği caiz olan izlenebilir. Ancak bu filmlerde ahlaki değerlere saygı gösteren ve manevi değerleri göz önünde bulunduran film var mıdır ona bakmak lazım.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Evcil Hayvanlarımız Cennete Giriyor mu ?

Kayıtsız Üye
şimdi arif kardesim peygamberimiz zamanında çocuklar bez bebeklerle oynuyordu ya da çamurdan bebek ya da tahta ne bilem işte bunları yapanlara bişe demeiş sonuçta ki dese hadislerde geçer.yani çocukların bunlarla oynadığını görünce tepki vermemis olduğu hadislerden anlasiliyor ki bunlara yapanada bişe demiş olamaz yani.simdi bunlara bise demeyiyorsa anime izlemekte dediğiniz gibi ahlaka uygunsa izlenir.ve bu animeyide büyükler çocular için yaapbilir değil mi.????


EnesCetin
Zamanında izlediğim bir anime vardı ancak içinde çıplaklık da içeriyordu. Belli bir yere kadar izledim ve de sapıklık niyetiyle de izlemedim hatta senaryosunu beğendiğim için sezonlarını takip edesim bile geldi. Ama aklımda acaba günah mıdır diye soru yer etti. Biraz araştırdım bazı kişiler haram diyor. Bazıları şeytan tuzağıdır uzak durun diyor. Bazıları insan yapımı neden haram olsun ki tahrik etmiyor sonuçta diyor. Ben halen anlamadım bu yüzden soruyorum: Bunlar sadece insan yapımı bir kaç çizgi ve renkten ibaret şeyler. Ve de izleyince tahrik edemeyen bir şey. İnsanın inancını ve imanını da bozduğu söylenemez. (İradenizi korumanız gerek yine de.) Yani 5 vakit namaz kılan birinin anime izlemesine rastlamak zor değil. Hem iradenizi koruduğunuz sürece tahrik edecek bir dizi de değil. Hatta o kadar ki kendiniz zorlamanız lazım yani Kendi kendinizi teşvik etmeniz.

resmin alt tagı

Ancak yine de bu tarz içinde çıplaklık içeren animeleri izlemek günah mıdır? Günahsa tövbe edeceğim. Öncesinde düşündüm insan yapımı tahrik de etmiyor haram değildir günah değildir diye düşündüm. Ama sonradan emin olamadım ve soruyorum.

Zamanında bu tarz sapık şeyler izliyordum pr dan bahsetmiyorum. Başka tür bir şey. Yine de sapıkçaydı. Bırakmak için çok uğraştım. En son “Ben bu günahı işlemezken ne izliyordum? Ne tarz şeylere bakıyordum?” diye kendime soru sordum. O günaha girmezken anime izlerdim. Yaşıma fln bakmadan Pokemon izlemişliğim vardı. Ben de anime izleyeyim dedim. Yine izlediğim animede de çıplaklık vardı. (Neden bu kadar şanssızım?) Ancak beni tahrik etmedi ve bu tarz şeyleri izlemektense bilgisayarı açtığımda aklıma her o geldiğinde bunu açıyor izliyor kendimi tutuyorum. Lütfen bilen biri cevap versin: Sapık şeyler izlemekten kendini alıkoymak için çıplaklık içeren anime izlemek günah mıdır?

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Cinsel ilişkide sınırlar nelerdir ve oral yolla yapılan uygulamalar caiz midir?

bbgbbg
5 vakit namaz kılan insan Allah’ın (azze ve celle) direktiflerine uymaya çalışan bir insandır.Allah(azze ve celle) mü’minler için boş şeylerden yüz çevirirler diyor.Önce bu boş şeylere harcadığımız vakitleri konuşmamız lazım.Sonra haram mı helal mi konuşuruz.Benim tavsiyem böyle şeyler izlememendir.İlim öğrenmek nafile ibadetler yapmak tebliğ için uğraşmak,akrabalarına ve insanlara yardım gibi gibi Allah’ın(azze ve celle) bizden razı olacağı amellerle uğraşmak lazım kardeşim.Allah’a(cc) emanetsiniz.


Çaylak2017
Gundam, Macross serilerini izleyip bitirene kadar ilim okusa alim olur insan. Pembe dizi gibi bunlar, bitmiyor bir türlü.


Kayıtsız Üye
benim sorum şu animelerde bazı karakterler (haşa) ben tanrıyım diyor.şimdi bu karakterin bu sözüne (elbette) inanmıyoruz ancak bu karakteri izlemek ve oyunlarda onu oynamak şirk olur mu?sizin cevapınız mesela olmaz ama gerçekte olur ben size uyarsam şirke girer miyim?karakterlere super demek te dinden cıkarır mı yani o (haşa) ben tanrıyım diyenlere?


Ensar
Bizim tavsiyemiz bu tür içerikli video film yada oyunlar dan kaçınmaktır son derece bunlardan uzak durulmalıdır. Sizin onu izlemeniz şirk olmaz ancak yapılana göz yumulduğu ve sizin onu izlenemenizle teşvik etmiş oluyor ve binevi sizde ona yardımcı ediyorsunuz sonuçta onlara ziyaretçi kazandırıyor sunuz uzak durun izlemeyin oynamayın. Kalın selametle


Kayıtsız Üye
Evet bazı karakterler tanrıyla yarışıyor
Benim tepkim;olum mal mısın seni yaratanla yarışma. Ölür gidersin diyom içimden
Onlar ne kadar kendini tanrı gibi sansalarda
Benim tepkim hep aynı hiç niyetim değişmedi
Hahahhaha gülüp geçiyom zaten birde anime izleyebildiğim için namazdan sonra dua ediyorum şükrediyom ve ben çiziyorum da ressim ne kadar güzel olursa okadar du ediyorum Allah’ım bana böyle bir yetenek verdiğin için çok mutluyum diyorumbece haram değildir


Kayıtsız Üye
Kardeşim şimdi burada çoğu kişi itiraz edecek karşı gelecek ama lisanslı lisanssız olmasının önemi yok, resim haramdır dolayısıyla animesi de çizgi filmi de filmi de televizyonu da sineması da hatta cep telefonu bile haramdır. Sen öyle iş mi olur diyeceksin hemen de bu saydıklarım da resim yok mu? Telefonunda hiç resim taşımıyor musun? Çizgi filmler zaten resimden yapılıyor bilgisayar ile yapılmış olması bir şey fark eder mi?
İş amele göre de değil benim niyetim kötü değil şirk koşmuyorum, ahlaksız birşey izlemiyorum diye birşey de yok. Ben bu resme heykele tapmıyorum o zaman sıkıntı yok diyemezsin.Osmanlıda sırf bu yüzden minyatür sanatı diye bir sanat gelişti. İstersen bakabilirsin neden normal resim yapmamışlar da minyatür çizmişler.
Bir arkadaşta bez bebekten bahsetmiş evet bez bebek görüp birşey dememiş ama o hadisin devamı var. Birşey dememeleri kızlar akıl çağına erinceye kadar zaten dinen bir sorumlulukları olmadığından dolayı o çağdan sonra bez bebekle oynamasına yine izin verilmiyor. 10 15 yaşına gelip doğruyu yanlışı anladı mı o bebekle oynamasına izin vermiyorlar.
Bu konu hakkında bir sürü hadiste var. Resim çizenler çizdikleri resimlere can verinceye kadar işkence edilecek diye. Hz. Aişeden gelen bir rivayette bak tablo resmide demiyorum yastıkta bulunan hayvan figürleri nedeniyle peygamber hz. aişeye sinirlenip onu kaldırmasını resim olan eve melek girmeyeceğini söylüyor.(buhari) Yine Hz. Aişe’den rivayet ve yine buhariden aktarılma bu sefer peygamber üstünde resimler olan perdeyi görüp aynı tepkiyi veriyor. Yine aynı şekilde peygamberin üstünde resim gördüğü ne varsa onu yok ettiği anlatılıyor.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Dinimizde ahlakla ilgili özlü sözler

ravzaduymac
Bende anime izlemeyi çok seven biriyim. Çıplaklık olunca ileri sarıyorum, dini açıdan sıkıntıya çıkabilecek olmaları izlemiyorum. Şimdi yazılanları okuyunca…


Keylel
animelerden animelere değişir sana tavsiyem anime izleme edep dışı zinaya götürebilecek resimler ve tahrik edici sesler var çizimleri bile edep dışı insanları tahrik ederek para kazanmaya çalışıyorlar.


Boss
Amacına bağlı. örneğin doğum günü için izliyorsan sevap gelir, öldürmek için izliyorsan günah gelir.


Kayıtsız Üye
Ne alaka? Sadece güzel çizgi karakterler var islam dini bunu kısıtlamaz aşırı saçma birşey bu


Kayıtsız Üye
Kul hakkına girebilir diye izlemeyi bırakmıştım ben izlemesen daha iyi. Boş vakit harcamak resmen. Daha üretken hobiler edinmeyi dene.


Kayıtsız Üye
Ama bak olmuyor şimdi, sen hemen babana söylemişsin ama belki geçiyordu sahneleri, hemde her anime aynı değil, senin izlediğin dizilerin sadece çizim versiyonu.


Ahmet_2
Hangi anime olduğuna bağlı.
İzlenen animede tamamen macera,savaş mı var yoksa arada bir helal olmayan sahnelere mi rastlanıyor ona bakmak lazım.


anime izlemek günah mı, anime çizmek günah mı, anime izlemek günah mıdır

resmin alt tagı
Bildir
guest

3 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Eda

*Ben eski bir anime izleyicisiyim.* Animelere ilk başladığımda varacağım noktaya geleceğimi asla düşünmezdim. hafif romantizm içeren dedektiflikle alakalı bir animeyle başladım. O animede fazla uygunsuz… Daha Fazlası »

bilinmeyen

bu up uzun yorum yorulmadan usanmadan okudum ve bu yorumun için çok teşekkür ederim beni içten etkiledin

?HELLO?

Anime izlemek günah mıdır tam söylenmemiştir kötü örnek olur mesela özel bölgelerini göstererek dönüşüm yapan animeler var ve uygunsuz hemde aşk gibi çizgi filmleride olduğu… Daha Fazlası »

3
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx