Tesettürün Ölçüsü Nedir? 3


Tesettür nedir İslam dinindeki yeri

Tesettür tam anlamıyla yapılmayınca sayılmaz mı mesela pantolon tunik giymek tesettüre aykırı mı? Pantolon tunik giymekle normal açık olmak arasındaki fark nedir? Bazıları öyle olacağına hiç olmasın diyor bu doğru bir yaklaşım mı? Lütfen bana akıl verin kafam çok karışık kapalıyım pantolon tunik giyiyorum şeytan çok uğraşıyor öyle tesettür olmaz bari saçını da aç bir anlamı kalmıyor gibi ve açıklarada özeniyorum bu yanlış bir sey ama elimde olan bişey de değil bu durumdan çok rahatsızım. Açıksam içim rahat etmiyor kapalı kalsamda şeytan uğraşıyor öylede olmuyor lütfen yardım edin.

Devamı için tıklayınız:
Tesettürün Ölçüsü Nedir?

Bir önceki yazımız olan Gusül Abdesti Alırken Bir Yeri Yıkamayı Unutmak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum “Tesettürün Ölçüsü Nedir?

  • Mumsema

    Sizin bu konuda duyduğunuz rahatsızlık ve endişe kalbinizde ki Allah korkusuna işaret ediyor inşaallah. Şeytan iman olmayan bir insanla uğraşıp vesvese vermez. İslamın istediği tesettür ölçüsü fitne olmayacağı zamanlarda kadının yüz, el ve ayaklar dışındaki vücudunu hatları görünmeyecek şekilde örtmesidir. Tesettürlü olupta tam olarak hakkını veremeyen kimseler ise tesetürlerini daha uygun hale getirmeye çalışmaları gerekir. Böyle olacağına hiç olmasın gibi sözlere aldanmamak gerekir ki bu sözleri kullanmak tehlikelidir. Örneğin az günah işleyen birisine yahu böyle olacağına git tam günah işle demek ne kadar çirkin ve abes ise tesettüre hakkıyla riayet etmeyen kimseye de böyle eksik giyineceğine hiç giyinme demek de öyle çirkin ve abestir. Siz tesettürlü kalmaya devam edin bu tür sözlere asla kulak asmayın ama tesettürde ki eksiklerinizi bilin ve elinizden geldiği kadar düzeltmeye gayret edin. İmanlı kalmak ve imanın gereğini bu zamanda yapmaya çalışmak peygamber aleyhisselamın buyurduğu gibi elinde ateş parçası tutmak kadar zordur. Allah yar ve yardımcınız olsun.

  • Anonim

    Tesettürun ne kadarını yaparsak kar mı? Mesela pantolon üstüne tunik giymek bazı yerler vücut hattını hiç belli etmicek yoksa tesettüre girmez diyor pardösüde de belli oluyor çoğu şeyde oluyor az çok yanı pantolon tunik giyenlerin tesettürü sayılmıyor mu? Öyle giymek yerine açık saçlarını açmaları arasında ne kadar fark var? Ben mesela kapalıyım ama pantolon tunik giyiyorum böyle başımı kapatmanın bir manası varmı? Böyle yapacağına başımı açayım diyorum. Madem tesettür sayılmıyor şeytan çok uğraşıyor kafam çok karışık lütfen yardım edin.

  • Mumsema

    Tesettürün nasıl olacağı hem erkekler hemde kadınlar için ihtilafa yer vermeyecek şekilde bellidir. Hanefilerde kadının örtüsü fitne olmadığı zamanlarda yüz, el ve ayakları dışındaki vücudunu örtmesidir. Bu örtünmedeki diğer şartlar ise tenin görünmeyecek şekilde elbisenin kapatması ve vücut hatlarının görünmeyecek şekilde de bol olması gerektiğidir. Artık bu şartlara riayet edildikten sonra islam dışarıda giyilecek elbise konusunda başka bir emir emretmemiştir. Günümüzde tesettürlü olan bir çok bayanın artık baş örtüsü altında giydiği pantolon ve tunik gibi giysiler elbette tesettürün hakkını vermemekte ve eksik kalmaktadır. Ancak bu eksikliktir yoksa madem öyle eksik tesettüre giriyorsun hiç girme daha iyidir düşüncesi de yanlıştır. Madem günah işliyorsun git büyük günah işle demek de doğru değildir. Siz tesettürlü olmaya devam edin ama eksiğim var ve bunları düzeltmeliyim düşüncesinden vazgeçmeyin. Şeytan sizinle uğraşacaktır çünkü o kendisi ile birlikte cehenneme götürmeye çalışır. Vesveselere ve şeytan gibi konuşan kişilere kulaklarınızı tıkayın ve en doğru yolda yürüyebilmek için Allah’tan yardım dileyin. Allah’a emanet olun.