Mumsema

Şafii mezhebinde cinsellik sonrası hemen gusül alınır mı?

  • 05 Ekim 2022
  • 500 kez görüntülendi.
Şafii mezhebinde cinsellik sonrası hemen gusül alınır mı?
resmin alt tagı

Hocam selamlar,

Şafii mezhebi için bazı sorularım olacaktı yanıtlarsanız sevinirim.

1: Öncelikle Şafii mezhebinde cinsellikten yaklaşık 1 saat sonra idrar yapıp gusül abdesti alıp banyodan çıktıktan sonra gelen meni olsa tekrar gusül almak gerekirmi? şafiide şehvetsizde olsa cıkan meni guslu gerektirir diye duymuştum.

2: Hocam idrarın yapılması meninin akıntısı tamamiyle kesermi ? Şafii mezhebi içinde olsa cinsellikten hemen sonra idrar yapıp gusül alınır mı ?

Sırf bu yüzden geç gusül alıyorum aydınlatırsanız sevinirim hocam

Selamlar, Saygılar.


Mumsema

Öncelikle aleykümselam sorularının cevabını şu şekilde verebilirim sevgili kardeşim.

1-) Şafii mezhebine göre meni şehvetsiz çıksa bile güsul almanız gerekir. Şöyle bir durum var ki eğer çıkan sıvı meni değilde mezi yada vedi ise güsul alman gerekmez elbisene isabet ettiyse bundan istinca olup elbiseni temizlemen gerekir.

2-) Normalde bir hasatlık yada başka bir sıkıtı yoksa idrar meniyi keser. Eğer meninin tam kesildiğine de eminseniz illa idarar yapmak şart değil meni tam kesildiyse güsul anında yapılabilir  hiçbir sıkıntı yoktur (kerahet konusunda kerahet var mı yok mu onu tam olarak bilmiyorum ama gusul anında alınabilir). Ama istisnai bir durum olursa ve tekrardan meni gelirse bak vedi yada mezi değil meni gelirse tekrardan gusul alman gerekir.

resmin alt tagı
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Gusülde Niyet Getirmek Gusülde Niyet Kaç Kere Getirilir ?
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx