Mumsema

NEDEN NEFİS MUHASEBESİ YAPMALIYIZ ? HAZRETİ ALİ BU KONUYA İLİŞKİN NE BUYURDU ?

  • 26 Ocak 2023
  • 507 kez görüntülendi.
NEDEN NEFİS MUHASEBESİ YAPMALIYIZ ? HAZRETİ ALİ BU KONUYA İLİŞKİN NE BUYURDU ?

NEFİS MUHADEBESİ

Değerli müminler !!

Nasıl ki bir tüccar ticaretinde kârda olup olmadığından emin olmak için, ya da ticaretine devam edip etmeme kararı almak için, yahut ticaretindeki eksikliği tamamlamak için günlük, haftalık, aylık vb. hesaplar yapıyorsa, mü’minin de kendini hesaba çekmesi şarttır, çünkü insan hesaba çekilmeden önce dünyada iken kendi nefsini hesaba çekerse, hem âhirette hesaba çekilmesinden kendisi için daha kolay olur, hem de amel açısından zararda ise kendini tevbe ile tedarik edip, bu dünyadan günahsız ya da asgari günah ile göçmesine neden olur.

Bundan dolayı Allâh-u teâlâ El-haşır süresinin 18 ayetinde nefsi hesaba çekmemiz gerektiğini beyan ederek şöyle buyurmaktadır:

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍۚ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ خَبٖيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

Manası: ” Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın! (Evet) Allah’a itaatsizlikten sakının; şüphesiz Allah yapıp ettiklerinizden tamamen haberdardır.”

Gördüğünüz üzere Yüce Allâh bu ayette yarın için yani kıyamet için ne azık hazırladığımıza bakmamızı emrediyor, kıyamette ise tek fayda verecek şey, iman ile birlikte salih ameldir.

Hazreti Ali de (كرم الله وجهه) bu konunun önemine ilişkin şöyle buyurdu; “Dünya yok olamaya doğru sırt çevirmiş gidiyor ahiret ise vuku bulmaya doğru yönelmiş bize doğru geliyor, hal böyle iken sizler dünyayı tercih edenlerden değil ahireti tercih edenlerden olun, hesaba çekilmeden önce kendinizi hesâba çekiniz amelleriniz tartılmadan önce amellerinizi tartınız bu gün amel günüdür, yarın ise hesap günüdür.”                                                  [Buhari “Er-Rikâk ” bölümü]

  • Yüce Allâh bizleri nefsi muhasebeye çeken kullarından eylesin… Amîn…
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  İhram İle İlgili Sorular
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx