Mumsema

İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

  • 08 Mayıs 2021
  • 778 kez görüntülendi.
İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü
resmin alt tagı

İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

fevziay
İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.
İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur’ân-ı Kerîm’de bu hususta: “Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur.” (İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyurulmaktadır.
Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.
Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.
Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları gibi İslam’ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir. Bir zaruret olmadıkça tokalaşmaları da caiz değildir, günahtır.
Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v.): “Evleneceğiniz kadına- maksadı temin edecek ölçüde- bakınız,” (Ebu Davud, Nikah, 18; Tirmizî, Nikah, 5) buyurmuşlar; bakıp görmeden evlenecek olan birisine de: “Git, onu gör, ondan sonra karar ver”(Müslim, Nikah, 74,75; Tirmizî, Nikah, 5; İbn Mace, Nikah, 9; Darimî, Nikah, 5; A.b. Hanbel, IV,245,246.) demişlerdir.
Bu itibarla, bir kişinin evlenmeyi düşündüğü kimseyle, İslamî örtünmeyi gözetmek, başkalarının gözetiminin mümkün olmayacağı tarzda yalnız kalmamak… gibi dini ölçülere uygun bir şekilde ve maksadı temin edecek ölçüde görüşüp konuşmasında bir sakınca yoktur.
Kız arkadaşınızla bu şekilde bir yaşama girmeniz fiili zina olmasada hadislerde anlatılan zina kapsamina girmektedir.
Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.


Cevap: İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

İnşirah
(Ey kadınlar, mahreminiz olan erkeklerle konuşunuz, namahremle konuşmayınız!) [İ.Sa’id]

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Ölünün Arkasından Kuran Okunur mu ?

(Bir erkekle bir kadın yalnız kalınca, aralarına şeytan girer.) [Taberani]

(Bir erkekle bir kadın halvet ederse, [yalnız kalırlarsa] üçüncüleri şeytan olur.) [Tirmizi]

(Bir genç kız ile genç bir erkek beraber idi. Onları şeytandan emin görmedim.) [Tirmizi]


Yanıt: İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

سارا
Çoğu arap ülkesinde olduğu gibi kız ve erkekler için ayrı okul veya bölüm uygulaması bu aşamada olumlu bir şey gibi görünüyor.


Soru: İslamda Kız Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü

kalplerin keşfi
selamın aleyküm Allah razı olsun hayırlı cumalar bu gibi doğruları ancak bizler güzelce yaşıtlarımıza gençlere yani anlatarak ve uygulayarak başarırız..


Amine
Allah ccc razı olsun kardeş
Bu ve buna benzer konulara oldukça ihtiyacımız var islamın kuralarından bihaber yaşayan genç mü’minler için gerekli belki teşebih abartılı olucak fakat günümüzün gençliği gayrı müslümleri aratmıyorlar onlar bile bukdar şuursuz değiller Rabbim onları düştükleri ahir zamanın gafletlerden döndürsün hidayete tâbi olanlardan eylesin İNŞALLAH
vesselam


beyaz gelincik
< Allah ccc razı olsun kardeş
Bu ve buna benzer konulara oldukça ihtiyacımız var islamın kuralarından bihaber yaşayan genç mü’minler için gerekli belki teşebih abartılı olucak fakat günümüzün gençliği gayrı müslümleri aratmıyorlar onlar bile bukdar şuursuz değiller Rabbim onları düştükleri ahir zamanın gafletlerden döndürsün hidayete tâbi olanlardan eylesin İNŞALLAH
vesselam >

AYNEN KATILIYORUM KARDEŞİM:( ALLAH İSLAH ETSİN. AMİN!!!!!!

PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL ALLAH RAZI OLSUN.

resmin alt tagı

Kayıtsız Üye
Selamün Aleyküm
Ben 16 yaşındayım elhamdülillah namazımı aksatmadan kılmaktayım.Sohbet ve zikir meclislerindede düzenli bulunmaktayım.Yalnız birine gönül verdim.6 aylık bir süre oldu ve hiç bir şekilde edep çerçevesinden çıkmadım.Dualarımda yer vermekteyim ve onunla whatsapp üzerinden konuşurken ona bahsetmekteyim sevgimden.Benim sormak istediğim ben edep çerçevesinde irtibat kurabilir miyim aynı okuldayız ikimizde.Ama beraber vakit geçirmiyoruz.Yoksa irtibatını kesip helal kılınacağı güne dek sabır ile beklemeliyim.Çok karamsarım.Rabbimin rızası dışında davranmak istemiyorum.Şimdiden Allah razı olsun.Selam ve dua ile.


arifselim
Aleykum selam kardeşim. Sevmek çoğu kere insan elinde olmasa da bu duygularına esir olarak haramlara götürmemelidir. Bugün mesajlaşmak yarın başka yakınlaşmalar olması kaçınılmazdır. Evlilik zamanınız gelene kadar sabırlı olmalısınız.


Kayıtsız Üye
Kardeşim bende 16 yaşında islamı yaşamaya çalışan bir genç olarak sana bir tavsiyede bulunacağım. Eğer 16 yaşındaysan ve bir kıza sevdalandığını düşünüyorsan üzgünüm yanılıyorsun. Sadece hormonların devrede. Ayrıca Allah Kuran da “Şeytanın adımlarını takip etmeyin” diyor. Şeytanın ilk adımı “mesajlaşırsan bir şey olmaz hem onu görmüyorsun” 2. adım “edeb(!) Sınırları içerisinde yüzyüze görüşmenizde sakınca yok” 3. Adım ” zaten görüşüyorsunuz yan yana oturmanızda sakınca yok” 4. Adım “zaten yan yana oturuyorsunuz gezmenizde sakınca yok” 5. Adım “zaten heryerde dolaşıyorsunuz el ele tutuşmanızda sakınca yok” 6. 7.ve 8. İşte böyle bu adımlar insanı aşama aşama günaha götürmektedir. Kardeşim şeytanın adımlarını takip etme.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Abdestliyken İç Çamaşırı Kontrolü Abdesti Bozar Mı ???

Kayıtsız Üye
Selamun Aleyküm

Ben 17 yaşında erkeğim. Çok şükür 5 vakit namaz kılan biriyim Allahın emirlerini yerine getirmeye çalışan biriyim lakin üç yıldır bir kızı seviyorum ama sadece seviyorum hiç bir zaman yüz yüze görüşmedik 2 yıldır falan whatappdan konuşuyoruz gayet edepli ve mesafeli bir şekilde konuşuyoruz böyle konuşmak haram mıdır bunu merak ediyorum acil cevap verirseniz çok sevinirim Şimdiden ALLAH RAZI OLSUN


arifselim
Aleykum selam. Bazı şeyler direk haram olması gerekmez ama dolaylı yönden insanı harama götürdüğü için bunlara da haram denilir. Bu yaptığın fiil size çok sıradan masum ve ufak bir şeymiş gibi gelebilir. Ama şeytan ve nefis sürekli daha fazlasına yönlendirmeye çalışır.


Kayıtsız Üye
Eğer yaptığınız işten dolayı vicdanınız rahat değilse o işi sürdürmeyiniz ..çünkü vicdan asla yalan söylemez,


Kayıtsız Üye
selamün aleyküm hocam benden bir yaş küçük bir erkeğe whatsapp üzerinden soru çözümü yapmam günah midir?
Günlük konuşmalarda bulunmamız günah midir?Aramızda aşk gibi şeyler yok


arifselim
Aleykum selam. Bir zaruret yani mecburiyet olmadığı sürece bu davranışlardan uzak durmanı tavsiye ederiz. Bir şeyin yapılmaması için o şeyin illa haram olmasına gerek yoktur. Uygun değildir ve uzak dur.


Kayıtsız Üye
Hocam ilmi bir konuda olsa bile mi uygun değil anlayamadım.
Bir de bir sorum daha var.
Mesela birisine onun niyeti en başta kötüymüş ama sonradan iyi oldu dersek günahını anlatmış oluruz.ben bunu insanlara güvenemeyeceğimi anlatmak için söylemiştim. Helallik mi almam gerekiyor o kişiden? Ama tekrar kötü haline dönerse diye korkuyorum.
Allah razı olsun


arifselim
Bir zaruret olmadığı sürece evet yinede uygun değildir. Herkesin niyeti kendisini ilgilendirir. Bize önemli olan şey bizim gördüklerimizdir. Eğer su-i zanda bulunmuş ve gıybet etmişsen bir fitne çıkma ihtimalide yoksa helallik almalısın.


Kayıtsız Üye
Suizan değil.Fitne çıkmak derken eşli haline döner diye korkuyorum.bu fitne mi bilmiyorum


Misafir Aft
Selamünaleyküm,
Öncelikle hayırlı günler;benim çalıştığım bir fabrikada bir tane kız vardı,oradayken karşılaşıyorduk arada sırada,bir gün aynı bölüme düşünce tanışmaya başladık bir kaç kişiyle sohbet ederek falan,daha sonra diğer hafta ben başka bölüme gönderilince bulunduğum yere o kızı da gönderdiler,orada da bir yandan çalışıyor bir yandan da sohbet ediyorduk.onun ahlakını beğenmiştim fena bir kız da değildi kapalı da değildi ama biraz islam ahlakı üzerine hareket ediyordu,fakat çalıştığımız bölümde 4 sene bir çocukla görüştüğünü daha sonra ayrıldıklarından bahsedince ihtilafa düştüm ona böyle bir şey yakıştıramadım.Ben ise bir çok kızla konuştum fakat hiç flört,çıkma vs..olmadı.En iyisi helalini bekle dedim kendime.1 ay önce kız iş yoğunluğuna dayanamayıp ayrıldı.Ona instagramdan ulaştım,birbirimizin telefon numaralarını aldık,benim o kızla konuşmam doğru mudur?Az önce de belirttiğim gibi ben hiçbir kızla çıkmadım ama o 4 sene bir çocukla görüşüp çocuk ondan ayrılmış.lütfen yardımcı olun.Allah razı olsun.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Adet günlerinin bitiminde abdest almadan cinsel ilişkiye girilir mi ?

FıkıhYolu
ve aleyküm selam kardeşim sana diyeceğim o kızla konuşman doğru değildir meseleyi sen ileriye götürmüşsün telefon numarası almışsın tehlikeli bir durum bu bize soracak olursan uzak dur ikiniz içinde en doğru olanıdır en iyisini ALLAH ve Rasulu bilir


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm merhabalar ben 16 yaşında bir gör kızın Allah’a şükür 5 vakit bamazımı kılıyorum ancak meslek lisesinde okuyorum ve sınıfımda erkekte bulunmakta, onlarla illa bi iletişimim oluyo ders hakkında vs. konuşmam günah mıdır acaba?


FıkıhYolu
elinizden geldiğince mümkünse sınıftaki erkeklerle iletişimden uzak durmanız sizin ahlakınızın güzelliği ve edebinizdir günah demiyoruz ama namahrem kişilerle muhabbet oldukça zor durumlarda ve kısa olmalı bu korunmaya en yakışan harekettir saygılar vesselam genç bayan kardeşim başarılar dilerim hayatında


Misafir Aft
Allah razı olsun yardımınız için,meseleyi ileriye götürme falan olmadı çok şükür sadece tamamen tanımak maksadıyla telefon numarasını aldım,bana uygun mu değil mi diye,yukarıdaki sorumda yazdığım gibi,o 4 sene bir çocukla konuşmuş ayrılmışlar,ama ben kızlarla konuşmak dışında hiç bir ilişki yaşamadım demek ki hayırlı olanı böyleymiş.Peki o kızla arkadaşlık kurmak ta doğru mudur?Allah razı olsun tekrar

Allah razı olsun yardımınız için, o kızla meseleyi ileriye götürmedim çok şükür,niyetim onu önce tamamen tanımaktı,yukarıdaki sorumda yazdığım gibi ben hiçbir kızla çıkmadım ama o kız bir çocukla 4 sene kadar görüşüp ayrılmışlar,ben o kızdan böyle bir şey beklemiyordum,artık hayırlısı Cenab-ı Allah ‘tan deyip geçeceğim,O kız öyle bir hata yapmış onun ve benim Allah katındaki akıbetimiz nedir?Allah tekrar razı olsun


FıkıhYolu
Güzel dostum ileriye götürmek cümlesini izah edeyim onla sadece iş yerinde konuşuyorken telefon almak Instagramdan iletişime geçmek ile iletişim ileri seviyeye çıkmış o bayanla senin Allah katında ki akıbetini hiçbirimiz bilemeyiz velakin sana nikah düşen bir bayanla zaruri olan konuşma haricindeki konuşmalar senin için büyük tehlike doğurabilir en doğru ve güveniliri iletişimi bitirmek tabi kendi kararın bizim görüşümüz bu yöndedir vesselam


Misafir Aft
Allah razı olsun tekrar,zaten mesajlaştığımız yok 1 haftadır hayırlısı Allah’tan deyip geçeceğim.


kadın erkek arkadaş olabilir mi islam, islamda kadın erkek arkadaşlığı, islamda kadın erkek arkadaş olabilir mi

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx