İslama Göre Gün Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter 1


İslamda gün ne zaman başlar biter

Hayırlı günler dilerim…Benim sorum hicri takvim ile miladi takvim arasındaki farkla ilgili.
mesela miladi takvime göre gece yarısı saat 24 iken hicri takvime göre akşam ezan saati gece yarısı oluyor.
bu durumda miladi takvime göre örneğin pazartesi günündeysen hicri takvime göre salı gününe mi geçmiş oluyoruz. ben bunu bir türlü anlayamadım.
Misal bazı özel dışarı bazı gün ve saatlerde yapmak daha etkili olur deniliyor. o zaman o saatleri ve o günleri miladi takvime göre mi hicri takvime göre mi ayarlayacağız. bilemiyorum.
mesela bugün günlerden perşembe şu an saat 20.05 hicri takvime göre de şu an perşembe gününde miyiz. yoksa cuma gününe geçtik mi. hicri takvime göre yeni bir güne miladi takvimden daha mı önce başlıypruz.
arada 4-6 saat zaman farkı mı var. eğer bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürler. Allah in rahmeti ve bereketi üzerimizde olsun cümleten.
İslama göre gün ne zaman başlar ne zaman biter

Bir önceki yazımız olan Mübarek Gecelerde İlişkiye Girmek Günah Mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkında yorum “İslama Göre Gün Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter

  • Mumsema

    Hayırlı günler kardeşim. Günler arasında hiç bir fark yoktur. Yani miladi takvimde bugün cuma ise hicri takvimde de bugün cuma günüdür. Günün başlaması ile bitmesi ise dini açıdan akşam güneşin batmasına göre hesap edilir. Örneğin bugün cumartesi ve yarın yani pazar gününün başlangıcı bugün akşam vaktinin girmesi yani güneşin batması ile başlar ve pazar günü akşam güneşin batması ile de bitmiş olur.