Mumsema

Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?

  • 09 Mayıs 2021
  • 3.385 kez görüntülendi.
Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?
resmin alt tagı

Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?

glsmglsm
merhabalar benim öğrenmek istediğim birşey var adet dönemindeyken eşle birlikte olmak haram oldugunu biliyorum kaç günden sonra birlikte olunabilir bunu öğrenmekteki amacım benim ilk 3-4 gün normal ama sonrasında abdes almama ragmen hiç ummadıgım anlarda damla damla geliyor bu sekildeykende birlikte olmak harammıdır ??? tşkler


Cevap: haram

rana
Merhaba kardeşim, bayan adet günleriniz ne kadar sürdüğünü kendiniz biliyorsunuz, temizlenmeden birlikte olmanız haramdır.
Son günlere doğru evet azalıyor fakat temizlenmiş sayılmazsınız.


Cevap: Hayız tam bitmemiş durumda iken eş ile ilişki haram mı?

Desert Rose
akıntı tamamen beyaza döndüğünde
adetin bittiği hükmü verilir,adet günleri içine
rastlayan istihaze (özür)den gelen kanamanın,vs bile
adet olma ihtimali olduğundan Alimler cinsel ilişkiye cevaz vermemişlerdir
damla damla gelen kanamada adet bitmemiş sayılır
ilişkiye girmek haramdır kardeşim
hayırlar dilerim


Cevap: Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?

arifselim
< Bnm adetim bitti lakin banyo yapmadan iliskiye girdm gunah mi >
Selamun aleykum. Adeti olan bir kadının guslettikten sonra ilişkiye girmesi en doğru olanıdır. Zaten mezhep imamlarımızın çoğu bu görüştedir. Mezhep imamlarının görüşleri şu şekildedir:

Âdeti sona eren kadın gusletmedikçe kendisiyle cinsî münasebette bulunmanın helâl olmadığı hususunda Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhepleri başta olmak üzere ulemanın büyük çoğunluğu görüş birliğine varmıştır. Yalnız Hanefîler, âdet kanının belirli âdet süresinin sonunda kesilmesi halinde bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapılmasa da cinsî münasebetin caiz olacağını söylemişlerdir. (Yunus Vehbi Yavuz, Hayız , Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 17, s: 53.)


Kayıtsız Üye
Adetim tam gelmedi daha biraz bulanik ti gelmek üzereydi yani esimle birlikte olmak harammidir sabah tam kirmizi geldi anca


arifselim
Eğer adet olma döneminde böyle bir akıntı olmuşsa artık ilişkiye girmek caiz olmaz. Bu durumda ilk önce akıntının nasıl başladığını bilmelisiniz.


Kayıtsız Üye
Meraba lousaligim bitdi iki ay oldu ama hala kanamam bitmedi esimle beraber olabilirmiyim


arifselim
Merhaba. Lohusalığın süresi en fazla kırk gündür. Bu süreden sonra gelen akıntı hastalık yani özür sayılır. Eşinizle birlikte olabilirsiniz.


Kayıtsız Üye
3 gündur adetim gelmiyo esimle birlikte olabilirmiyim

resmin alt tagı

Şema
< 3 gündur adetim gelmiyo >
Adet kesileli 3 gün olmuşsa yıkanın ve birlikte olun ve ibadetinize başlayın


Kayıtsız Üye
Adetim cok düzensiz sadece koyu kahve akintim varken gusül abdestimi alip eşimle munasebete girdim fakat o sirada kan geldi adetim tam olarak basladi.huzursuz oldum durumun sakincasi varmidir.tesekkurler


Şema
adetin son günü ilişkiye girmek günahmı?
< huzursuz oldum durumun sakincasi varmidir >
Huzursuz olmanız normal. adet tam bitmemiş ki kanama olmuş


Kayıtsız Üye
Esimin adeti 7-8 gün sürüyor. 5. Gununde sabahtan oglen vaktine kadar kanama görmedi sonra guslettti. Gusulden sonrada bir kanama yoktu ve birlikte olduk.birlikte olurken kan geldi. Kefareti var midir.tovbe istigfar yeterlimidir.. haram mi isledik.mekruh mu.
Saygilar teşekkürler


Şem’a
Hayız günü bitmeden ilişkiye girmek büyük günahlardandır, kefareti yoktur tevbe edin ve bir fakire sadaka verin


Kayıtsız Üye
merhaba, normalde adet gunumun gelmesine 15 gun vardi, ama ertesi gun hapi kullandigim icin ara kanamam oluyor, her gun bir damla gibi.. bu durumda iliskiye girmemizde bir sakinca var midir? adetli gibi mi sayilirim? ayni olay 5 6 ay once de olmustu yine ayni hapi kullandim 10 gun ara kanamam oldu ve 10 gün sonunda adet oldum, adetim de 8 gun sürüyor.. ve esimden yirmi gune yakin uzak durdum. kafam karisiyor.. ara kanama da iliski gunah olur mu?


Şem’a
adet bitmeden ilişkiye girilirmi
< 5 6 ay once de olmustu yine ayni hapi kullandim 10 gun ara kanamam oldu ve 10 gün sonunda adet oldum, adetim de 8 gun sürüyor >
İfadenize göre arada gelen kanamalar adetten sayılmadığı için cinsel ilişkiye girebilirsiniz.


Kayıtsız Üye
Adetim altıncı gün azaldı yıkanmadım yedinci gün lekelerim yoktu gece 12de yıkandım bittiği için guslettim temizledim. Eşimle beraber oldum gece kanamam falan yoktu sahurda abdest alırken birden kanamam oldu günah mı işledik.


mum
Adet süreniz 6 gün ise bu yaptığınız doğru ama süre daha fazla ise yanlış yaptınız


Kayıtsız Üye
adetimin 6. gunundeyim ve kanamalar bitti yalnızca ara ara lekeler geliyor lekeler arasinda 2 3 namaz vakti geciyor hatta 2 gun boyunca hic olmadigi oluyor gusül almadan esimle birlikte oldum gusül alip temizlendikten sonra tuvalete girdiğimde idrardan sonra leke geldi beraberlikten dolayi ne yapmam gerekiyor


arifselim
Adet süreni bilmen gerekiyor. Adet süren belli ise arada akıntıların bir süre kesilmesi ve tekrar gelmesi normal bir durumdur. Eğer adet dönemi içerisinde ilişkiye girmişseniz hata yapmışsınız.


Sibelkemal
Adetlik dışında leke gören bir bayanla ilişkiye girmek gunahmidir

Adeti bitmiş bir bayan temizlendiği halde leke görmesi budurum da ilişkiye girmek harammidir


arifselim
İlişkinin yasak olduğu dönem adetin sürdüğü dönemdir. Adeti bittiği halde gelen akıntılar cinsel ilişki için engel değildir. Eşler bu durumda cinsel ilişkiye girebilirler.


Kayıtsız Üye
Hayırlı günler.. benim hastalığım 4 gün suruyor 5 ve 6. gün kahve rengi akintim oluyor 5. Gün akintim sabah oldu akşama kadar hiç olmadı bende gusledip namaz kildim sonra çok ufak bisey geldi ben ibadetlerime devam ettim gece de eşimle birlikte olduk ertesi gün saat 3 te tekrar kahve rengi akintim oldu.. günaha girdim sanirim ve bundan çok utanıyorum lütfen bana bilgi verir misiniz çok üzülüyorum ??

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Abdestsiz kişiye haram olan şeyler nelerdir?

arifselim
Hayırlı günler. Kahverengi akıntı devam ettiği sürece adetli sayılırsın. Yani anlattığına göre adetin 6 gündür. 5. günde bittiğinden emin isen o zaman cinsel ilişki helal olur. Bu durumda bilmeden olduğu için tövbe etmen yeterlidir.


Kayıtsız Üye
Adetimin son gunu esimle iliskiye girdim.Bunun bedelince ne yapabilirim karsiliginda neler yapabilirim.


arifselim
Adetliyken ilişki haramdır bu son günde olsa bile öyledir. Bunun için bu günahından tövbe ve istiğfar etmesi gerektiği gibi belli bir miktar (ilk günlerdeki ilişki için 4,25 gr., son günlerdeki için bunun yarısı miktarda altın) sadaka vermesi de gerekli görülmüştür.


Kayitsiz uye
Merhaba hocam benim adetim bitti. Ama 2 GUN sonra siyah lekeler başladı.namazima devam ettim.ama bu gün tam siyah olunca namazı bıraktım.eşim de benimle beraber olmak istiyor.bu durumda ne yapabilirim….teşekkür ederim şimdiden.


arifselim
Merhaba. Eğer kesin adet süren bittiğinden emin isen artık daha sonra gelen bu akıntılar özür sayılabilir ve ibadetlerine devam edebilirsin. Ama şüphen varsa örneğin adet düzeninin bozulması gibi ancak o zaman adetli gibi davranabilirsin.


Kayıtsız Üye
Merhabalar duzensiz adet oluyorum leklemeler basliyor normal adet oluyorum sonra tekrar lekelemeler basliyor 15 gun devam ediyor bu sekilde.son iki uc aydir boyle.ondan oncesi en fazla 10 gun surerdi.10 gun sonra ibadetlerime devam ediyorum fakat lekelemeler oldugu surede esimle cinsi munasebette bulunabilir miyim


arifselim
Merhabalar. İlk yapman gereken şey doktora görünmendir. Adetin başladıktan sonra en fazla süre olarak 10 günü esas al. Süre dolduğunda lekelenmeler olsa bile gusül al ve ibadetlerine başla. 10 günden itibaren lekeler olsa bile cinsel ilişkiye girebilirsin.


Kayıtsız Üye
Merhaba aklıma takılan bi soru var. Adet dönemim 3 gün geçti ve 4 cu gün çok az bi pembe bi leke geldi birdaha gelmeyince guslumu aldm ve sabh yine aynısı oldu ve yine gelmeyince guslumu aldm . Eşimle birlikte oldum günah mıdır .


arifselim
Merhaba. Normal olan adet dönemin bittikten sonra gelen bu tür akıntıların bir önemi yoktur. Bunlar sadece namaz abdestini bozar ve gusül gerektirmez. Eşinle de birlikte olabilirsin.


Kayıtsız Üye
sa hocam benim Hayız dönemim uzun sürüyor ilk 3 4 gün kahve rengi leke ondan sonraki 5gün kanama daha sonrada en an 2 veya 3 gün tekrar leke bu şekilde olunca toplamda 10 günü geçiyor ilk lekeleri hayızdan saysam son gün Özür sonu saysam ilk günler özür şaşırdım ve böyle olunca bazen toplamda 13 14 gün Hayız olabiliyorum ilk sıkıntım ibadetlerim ikinci sıkıntım eşimle birliktelik doktorum ilk günleri hayızdan sayma dedi tam kanama gördüğün zaman hayızın 1günü diye hesap et dedi eşinle birlikte olabilirsin son lekeyi adetten say dedi ve ben rahat degilim bu konuda ilk günü Hayız saymayıp Özür sayabilirmiyim? ve eşimle birlikte olabilirmiyim? birliktelikten sonra kanamabaşlarsa bilemiyorum çokta uzun bir süre oluyor Yardımınız için teşekkürederim aro


arifselim
Aleykum selam. Doktorun tavsiyelerine tıbbi açıdan uyabilirsin yani herhangi tıbbi bir tedavi için bu kabul edilebilir. Ancak dini açıdan ilk lekelenmelerin adetin başlangıcı sayılır. 10 günün dolduğunda ise kanama veya lekeler devam etse bile adet süren dolmuş sayılır.


Kayıtsız Üye
Adetim tam bitmişken banyo yaptım ve az az geliyor acaba ilişkiye girsen gunahmi tsk

selâmün aleyküm benim size sorum adet sürem bitmeden akintim 24 saat kesildi ve gusül abdestimi aldım namazımı kıldım ve eşimle birlikte oldum daha sonra sabah namazınıda kıldım ama tekrar kanamam oldu bunun hükmü veya günahı nedir teşekkür ederim


arifselim
Aleykum selam. Adet süren belliyse adetin bitmeden akıntının bir süre kesilmesi ile temiz olmuş olmazsın. Bu arada cinsel ilişkiye girmekte haramdır. Bundan tövbe et ve bir miktar sadaka ver.


Kayıtsız Üye
S.a. adetimin arasında kanamanın kesildigi zamanlarda bazen eşim ısrarla ilişkiye girmek istiyo dayanamıyor ve istemesemde engel olamıyorum.bunun hükmü nedir günaha giriyorum ne yapmalıyım


arifselim
Aleykum selam. Adetin tamamen bitmeden ilişki haramdır. Eğer sen razı olursan harama sende ortak olursun. Yok eğer zorla ilişkiye girer ve senin rızan yoksa günah sırf ona aittir. Sen kabul etme ve izin verme. Eğer rıza ile olmuşsa fakirlere bir miktar sadaka verin ve tövbe edin.


Kayıtsız Üye
Merhaba hocam benim normalde adetim dokuz gun surerdi 3_4 gun kanama sonrasi kahverengi lekelenme seklinde.son aylarda oniki onucuncu gune kadar leke devam ediyor. Ben ne olur ne olmaz onuncu gun sonunda ibadetlerime basliyordum fakat bu ay onuncu gune girdigimde leke olmadigi icin temizlenip ibadete basladim esimle birlikte oldum. Hayiz surem dokuz mudur on mu gunaha girdim mi daha da onemlisi bu iliskiden hamile kalirsam diye de ayrica korkuyorum.


Kayıtsız Üye
Adetin 9. Gününde sabah kremsi akıntıdan sonra gusül alıp eşimle birlikte oldum. Birlikte olduktan sonra bi köyü ton akıntı oldu. Bu harama girdigimi gösterir mi. Kefaret orucu gerekir mi

Benim adetim yedi bazen 8 gün sürer. Bugün 9. Günüm sabah krem tonlarında akintim vardı gusül alıp eşimle birlikte oldum. Çok açık kahverengi leke geldi. Ne yapmam gerek

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah'ın El-Alim İsminin Anlamı Nedir ?

Şem’a
adetin son günü ilişkiye girmek günahmı

< Kefaret orucu gerekir mi >
Adet bittikten ve yıkandıktan sonra ilişki caizdir, ilişki sonrası akıntı gelmesi hastalık belirtisidir yoksa dini açıdan bir sorumluluğu yoktur.


Kayıtsız Üye
4 aylık evliyim stresten adetim 6 gün gecikti ve bugün gusül almam lazımdı kahverengi lekelenme var ilişkiye girebilir miyim

4 aylık evliyim Stresten adetim 6 gün gecikti normalde 6. Gün gusül alıyordum bugün gusül gerekiyo kahverengi lekelenme var ilişkiye girebilirmiyim


imam
Adet günlerin değişmiş olabilir, adet kanı renginde değilse hastalık kanı olabilir siz kan rengi ve kokusundan anlayabilirsiniz.


Gülşen
Adetımın gelmesine 3gun var sabah şeffaf akıntının içinde nokta kadar ıkı tane kan vardı geceye kadar bidaha bısey gelmedi eşimle birlikte oldum günah olurmu


arifselim
Bu lekeler adetten sayılmazlar. Adetin kanamasını ve adetinin ne şekilde başladığını her kadın bilir. Bu durumda eşinle ilişkiye girmenin de bir sakıncası yoktur.


Kayıtsız Üye
merhaba beni bir soru rahatsız ediyor mesela ben adetim bitdi tamamen qüsul almadan eşimle ilişkide olup ikisine birden qüsul alsam olurmu yani qünahmıdır?


Şem’a
Adet bittiğinde yıkanmadan cinsel ilişkiye girilmez günahtır


Semayadogru
Dikkat etmek lazım. Teşekkürler.


Kayıtsız Üye
Ben yenı uc aylık dogum yaptım ve dogum dan sora adet duzenım bozuldu bır ay ıcerısınde ucuncu defa kanama gördüm ve ıkı gun soruyor bu durum da ılıskıye gırebılır mıyım


Şem’a
İki adet arası en az temizlik 15 gündür
Arada gördüğünüz her kanama adet sayılmaz istihadedir


Kayıtsız Üye
Eşim 16gündür kanaması geliyor bu adetmidir ilişkiye girmemizde bir sakınca varmıdır


arifselim
Adet başladıktan sonra en fazla süresi 10 gündür. 10 günden sonra gelen akıntılar adetten sayılmaz. 10. günde kadın gusül alır, namazına başlar ve kocayla da ilişkiye girmesi caiz olur.


Kayıtsız Üye
İyi akşamlar normalde benim adetim 5 gün sürerdi 6 gün banyoya girerdim 3 senedir nerdeyse oğluma doğum yaptıktan sonra adetim bozuldu 9 gün olmaya başladı bu durumda ne yapmaliyim mesala bugün adetim bitti sandım abdest aldım ve sonra tekrar oldu 9 günümde yım su an tekrar abdest alsam ilişkiye girsem olurmu


arifselim
İyi günler. Adet süren bu durumda değişmiş demektir. Artık 9 günü esas alarak hesap etmelisin. Sürekli artık 9. günde bitiyorsa artık bundan sonra gelen akıntılar özür sayılırlar. Gusül alabilir ve eşinle de ilişkiye girebilirsin.


Kayıtsız Üye
Benim yaklasik 3 senedir adet donemim su sekilde 3 gun oluyorum ve sonra 3 gun hicbirsey gelmiyor sonrasinda lekelenmeler oluyor bu leke gelmeyen 3 gun icersinde gusül alip esimle beraber olabilir miyim


arifselim
Her kadın adet süresini iyi bilmesi gerekir. Adet süresi bitmeden arada meydana gelen kesilmeler olsa da bu adetten sayılır. Bu arada eşinle ilişkiye girmen caiz değildir.


Kayıtsız Üye
5 GÜN oldu adetliydim ama kesilmişti eşimle birlikte oldum ardından gene adet oldum çok huzursuzum

——-

Selamunaleykum hocam bende polikistik over var düzensiz adet görüyorum. Adet olmadim ama iki gün çok az kahverengi akinti geldi kesildi .kesilince apdests aldım eşimle birlikte olsam gunahmi?
Şimdiden teşekkür ederim.

—-
Başka misafir sorusu
—–

Selamünaleyküm.
Hocam ben bir yıllık evliyim eşim tekstilde ütücü ayakta çalışıyor.
Bazı akşamlar birlikte olmak istiyorum kocamla olmuyor yorgunum diyor erkenden uyuyor 10 gün böyle devam ediyor. Halbuki çok guzel bi kadınım. Bende masturbasyon yapıyorum nadir de olsa .bunu ona bile belli ediyorum . Gunahmi giriyorum.


arifselim
– Selamun aleykum. Adet kanamasını her kadın bilir. Adet süren içerisinde değilse bu akıntı özür sayılır. Ama adet süresi içerisinde isen ilişkiye girmen haram olur. Adetin en uzun süresi 10 gün olarak hesaplanmalıdır ve iki adet arasındaki temiz olma süresi ise en az 15 gün olmalıdır.

—-

– Aleykum selam hanım kardeşim. Bu sorunu eşinle gerekirse daha açık konuşabilirsin. Elbette bir noktaya kadar bu özür kabul edilebilir ama eşini uzun bir süre ihmal etmesi caiz değildir. Eğer nefsinin harama düşmesinden korkarsan mastürbasyon haram değildir. Ama sırf zevk için olması haram olur.


Kayıtsız Üye
Merhaba benim adetim 12 bazen 15 sürüyor ilk 7 gün leke sonra 4 5 kan sonra birkaç gün tekrar leke ve tedavi olmak için ilaç alamıyorum tehlikeli hangi dönemde eşimle ilişkiye girebilirim ya 15 gün boyunca ilişik yasak mi


arifselim
Merhaba. Hanefi isen adetin en fazla süresi 10 gün olarak kabul edilir. 10. günde gusül alır namaza başlar ve eşinle de ilişkiye girebilirsin. 10. günden sonra gelen akıntılar özür olarak kabul edilir. Şafiide ise adetin en uzun süresi 15 gündür.


Kayıtsız Üye
– Benim adetim iki haftaya yakin suruyor iki haftadan sonra leke gorursem namaz kilabilirmiyim iliskiye girebilirmiyim

– Mrb ben dogum sonrasi uc aylk ignelerden yaptrmistim adetim duzensizlesti bir aydan beri suruyor bu durumda iliskiye girileblrmi yoksa bitene kadar bekleemem lazim mi


arifselim
– Hanefi mezhebinden isen adetinin en uzun süresi iki hafta değil sadece 10 gün olarak hesap etmelisin. On günden sonra akıntı olsa bile gusül almalısın ve namaz kılabilir eşinle cinsel ilişkiye de girebilirsin.

– Merhaba. İlk önce adet günlerini belirlemelisin. Adetin günleri dışında gelen akıntılar ilişkiye engel olmaz.


duhanur
mrb hocam benim adetime 5 6 gün var olmama daha ama az kan lekesi geldi cok özür dileyerek soruyorum size hakkınızı ilk başta helal edin eşimle birlikte olabilirmiyim duş alıp

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Es Selam anlamı nedir?

mrb hocam benim adetime daha 5 6 gün var olmama ama az bişey kan lekesi gelmiş özür dileyerek soruyorum size eşimle birlikte olabilirmiyim duş alsam gusül gerekir mi bi de hakkınızı helal edin


arifselim
Merhaba. Adetin dönemine halen zaman var ise gelen bu akıntılar adetten değildir. Eşinle cinsel ilişkiye girebilirsin. Bu akıntılar sadece namaz abdestini bozar.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben 3 aylik korunma ignesi yaptirdim. Adetim 7 gun surdu sonrasinda kahverengi akinti gelmeye devam etti. 16 gundur akintim.var.esimle iliskide bulunmam gunahmi


Hoca
10 gün akıntı devam ediyorsa yıkanın ve temizlenin. 6 gün boşuna beklemişsiniz


Kayıtsız Üye
1 – Merhabalar ben iki gunde bir bikac damla kan goruyorum adetim disinda iliskiye girmek helalmi

2 – Merhaba benim adet kanamam en fazla 4 gün oluyor sonraki günlerde 7 güne kadar leke şeklinde devam ediyor.bu ay 3 gün adet kanamam oldu 4.gün leke oldu.sonra hiç leke olmadı 6.gün akşam gusül alıp eşimle birkikte oldum.7.gün sabah açık kahverengi leke oldu günah olduysa ne kadar sadaka vermek gerekir kesin bir miktar var mıdır?


imam
1 – Adet dışı kanamalar cinsel ilişkiye engel değildir, helaldir[

2 – B]Adet döneminde cinsel ilişki kefaret miktarı[/B]
Adetliyken cinsel ilişkide bulunan kimsenin bu günahından tövbe ve istiğfar etmesi gerektiği gibi belli bir miktar
(ilk günlerdeki ilişki için 4,25 gr., son günlerdeki için bunun yarısı miktarda altın) sadaka vermesi de gerekli görülür.
konu hakkında bilgi burada : muminem.org/kadin-mahrem-sorulari/46851-adetli-iken-cinsel-iliskide-bulunmanin-kefareti-nedir-varsa-kimlere-verilir.html


Kayıtsız Üye
Adetin bitmesine 2 gün kala cinsel iliskiye girdik snra cok pisman olduk .. tövbe edip 4.5 gram altinin yarisinimi vermek zorundayız yoksa istedigimiz miktarda herhangi bir ihtiyac sahibine sadaka verebilir miyiz?


imam
4.25 gr altını bir fakire vermek zorundasınız
5 gr olsa daha iyi


Kayıtsız Üye
Selam aleyküm hocam bi sorum olacaktı biz tüp bebek tedavisinde negatif sonuç aldık bi kaç gün sonra adetim oldu normalde 3gun olur biterdi bugün 8.gun devamlı gelmiyor bi iki defa geliyor
koyu renkte ibadetlerime ve eşimle birlikte olmaya baslayabilirmiyim


mum
Bu sözünü ettiğiniz adet değil hastalıktır


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm bir arkadasım 2 aydır adetli hormon bozukluğu var . Özüre giriyor kanı dediler namaz kılıyor ama . İlişki olursa günahmıdır


mum
Adet günlerini tespit edebiliyorsa ona göre davranır, özürlü durumlarda namaz kılınır.


Kayıtsız Üye
son birkac aydir adetim (daha dogrusu lekelenme) 10.gunu geciyor ve 10 gun temiz kalip tekrar basliyor. normalde 8 gun surerdi. ibadetlerimi ve esle munasebeti 8 gune gore mi ayarlamaliyim. 10 gune gore ayarlarsam bazen arada sadece 1 hafta temiz kaliyorum bazende hic durmadan lekelenme diger adetime kadar devam ediyor. ne yapmaliyim.


Tohat
Normalde sekiz gün ve arada on güne kadar lekelenme görüyorsanız leke gördüğünüz takdirde on güne kadar bekleyip onuncu günden sonra temizlenip ibadetlerinizi yapmalısınız. onuncu günden sonraki günler hayız olmaktan çıkar özür durumu olarak kabul edilir.


Kayıtsız Üye
Ben 47 yasindayim gecen ay adet olmadigim icin getirten hap kullandim buay 20 gune yakin olcak gunluk az az kanama devam ediyor bitmiyor cinsel iliski konusu kafami kurcaliyo abdest alip cinsel iliski dogru olurmu


arifselim
Arada kanama olması değil, önemli olan adet gününü bilmek ve gelen akıntıların adet akıntısı olup olmadığını bilmektir. Eğer adet ise cinsel ilişki haramdır.


Kayıtsız Üye
Merhabalar benim 4aylik bebeğim var ve su anda koruyucu iğne kullanıyorum o da adet duzenimi bozdu normalde 5gun süren adetim 20gune çıktı bir hafta temiz üç hafta az miktarda kanamam var eşim birlikte olmak istiyor on günden sonra özür sayılır diyorlar ama bu 20 gün içinde eşimle birlikte olabilir miyim


Şem’a
10 günden sonra ibadet edebilir ve eşinizle cinsel ilişkiye girebilirsiniz.


Kayıtsız Üye
Merhabalar ben affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum.kontrol hapı kullanıyorum ve bu ay ki adet 3 4 gün felan sürdü ve azaldığında gusüllendim arkasından en fazla 3 4 kere az miktarda kahverengi akıntı sonra 2 gün içinde beyaza döndü ama gusullenmedim.eşimle beraber cinsel münasebette bulunamam caiz mi?


Ensar
Bu durumda yapmanız gereken gusül alıp öylece ilişkiye girmeniz olmalıdır. Hayız değilsiniz ancak ilişkiye girmeden gusül almalısınız.


Kayıtsız Üye
Eşim adeti bitti bir gün boyunca da hiç kanaması gelmedi ilişkiye girdikten sonra sabah damla damla kan geldi günah mı işledik acaba bu şekilde 4 aydır aynı şey oluyor ve sprial taktıktan sonra böyle düzensizlikler başaladı teşekkürler


ACİLSERVİS
Adet bittiğini sanıp ilişkiye girmek günah sayılmaz. Ayrıca ara kanamalar adetten sayılmaz.


Kayıtsız Üye
Hocam Selamün Aleyküm.Adet bir kerede değişir,iki kerede yerleşir deniyor.Eşimin adeti düzensiz, kan akıntısı kesildikten ve beyaz akıntı geldikten sonra,adet gününün bitmesini veya 10 gün dolmasını beklemek zorundamıyız(beyaz akıntı geldiğinde adetin bittiğine işaret ediyorsa).Her ay adeti farklı,buda çok can sıkıcı bir durum,ama şeriatın kestiği parmak acımaz.Cevabinızi bekliyorum.Allah razı olsun.


Ensar
Sevgili kardeşimiz, eşinizden beyaz akıntının gelmesi halinde gusül alsın, halen devam ediyorsa akıntı o halde 10 günün dolmasını beklemelisiniz. Selametle kalın


adetin son günü ilişkiye girmek günahmı, adetin son günü ilişkiye girilirmi, adetin son günü ilişkiye girmek

resmin alt tagı
Bildir
guest

1 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sero

Merhaba efendim adetim bittikten 1 gün sonra kahverengi lekelenme cinsel ilişkiye ve ibadete engelmi ll

1
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx