Mumsema

Günah işleyen birine nasıl muamele etmeli ? Ne yapmalı ?

  • 05 Ocak 2022
  • 552 kez görüntülendi.
Günah işleyen birine nasıl muamele etmeli ? Ne yapmalı ?
resmin alt tagı

Salih Adıvar

Merhabalar hocam bir arkadaşım var günah işliyor ona yapma diyorum durduramıyorum. İçki içiyor her bir haltı yiyor ve ben çok sıkıldım artık çünkü tövbe ettim ben ve artık bu durum beni yoruyor. Günah işleyen birine nasıl muamele etmeli yada nasıl günahından döndürmeli ???? Günah işleyen birine nasıl muamele etmeli ?


Mumsema

Bütün mükelleflerin harâmlardan sakınması farzdır. Günahları yapana, yapmaması için emretmek de mükellef olanın üzerine farzdır. Gücü yeterse zorla, yetmiyorsa diliyle, onu da yapamıyorsa yapılan o harâm ve
kötü şeye kalbiyle buğz etmesi mükellefin üzerine farzdır. Günahın men edilmesi daha büyük bir günaha yol açacaksa o zaman men edilmez.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Sizlerden her kim günah işlendiğini görürse zorla men etsin.Gücü yetmiyorsa diliyle, buna da gücü yetmiyorsa bu günaha kalbiyle buğz etsin. Yapılması gereken şeyin en azı da budur.” ( 2 İmâm Müslim, Sahîh-i Müslim )

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Miftahul Cennet Duası
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx