Mumsema

Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?

  • 09 Mayıs 2021
  • 1.255 kez görüntülendi.
Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?
resmin alt tagı

Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?

klav
Bu soruların cevaplarını alabilir miyim lütfen

Ağza vermek günahmı
Sperm yutmak günah mı
Ağız yoluyla ilişki günahmı


Cevap: Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?

irem naz
mumsema.com/diger-soru-ve-cevaplar-kategorilerin-disinda-kalanlari-bu-bolume-acalim/53087-cinsel-iliskide-sinirlar-nelerdir.htmlCinsel ilişkide sınırlar nelerdir

CUNNILINGUS (ORAL İLİŞKİ )

Oral seks (cinsel organın ağza alınması, öpülmesi vs,), bu konuda açık bir hüküm bulunmamakla birlikte, cinsel organlar necaset mahalli olduğundan bu tür ilişkilerden kaçınılması gerekir. Çünkü her müslümanın kesin olarak haram olan hususlardan kaçındığı gibi haram şüphesi olan konulardan da uzak durması gerekir.

Nitekim Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Helâl olan şeyler belli, haram olan şeyler bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, haram mı olduğunu bilmediği şüpheli konular vardır. Şüpheli konulardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Şüpheli konulardan sakınmayanlar ise gitgide harama dalar. Tıpkı sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Unutmayın ki, Allah’ın yasak arâzisi de haram kıldığı şeylerdir. Şunu iyi bilin ki, insan vücudunda küçücük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa, bütün vücut iyi olur. Eğer o bozulursa, bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalbdir ” (Buhârî, Îmân 39, Büyû’ 2; Müslim, Müsâkat 107, 108. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Büyû’ 3; Tirmizî, Büyû’ 1; Nesâî, Büyû’ 2, Kudât 11; İbni Mâce, Fiten 14). (Diyanet İşleri Başkanlığı)

Oral ilişkinin olabileceği ya da olamayacağı konusunda Kurân-ı Kerim’de ve sünnette açık bir delil yoktur. Buradan hareketle bazı fıkıhçılar ve tefsirciler; madem ki karı kocanın her yerleri birbirlerine helaldir ve madem ki, eşyada aslolan mubah/helal olmaklıktır, çünkü her şey insan için yaratılmıştır, öyleyse karı kocanın oral ilişkileri de helal olmalıdır, diye bir sonuç çıkarmışlardır. Bunu çeşitli tefsir ve fıkıh kitaplarında bulmak mümkündür. Bunun yanlış olduğunu söyleyecek değiliz, ancak bunun hem dinen hem tıbben bir takım çekincelerinini olduğunu da bilmeliyiz. Öncelikle böyle bir davranış onurlu ve kişilikli olmaya aykırı bir davranıştır, tiksindiricidir. İkinci olarak, cinsel organlardan sürekli olarak bir takım maddeler çıkmaktadır ve bunlar pis olan akıntılardır. Böyle bir durumda kişi, Hz. Peygamber’in (sa): “Ağızlarınızı tertemiz yapın çünkü onlar Kuran yoludur diye nitelendirdiği ağzına pis maddeler almış olacaktır. Üçüncü olarak, İslam’ın insan sağlığına ne kadar değer verdiğini herkes bilmektedir. Oysa bu yolla insan bir sürü mikrobu ağzına almış ve kendisini tehlikeye atmış olacaktır. (Prof.Dr.Faruk Beşer)

Ağız da cinsel temas için değil, başka işler için var edilmiştir; oradan cinsel temas yaratılış amacına da, fıtrata da ters düşer, fıtratları bozulmamış olanlar bundan nefret ederler. (Prof.Dr.Hayrettin Karaman)

Tabi bir sevişme tarzı olmadığı için, oral ilişkinin bir süre sonra nefretimsi duygulara sebep olabileceği ve dolaylı olarak cinsel mutluluğu olumsuz yönde etkileyebileceği gerçeğini de hatırlatarak, kaçınılmasını öğütleriz.

Oral Seks ve Ağız Kanseri

resmin alt tagı

Oral seks, ağız tümörlerine yol açabiliyor. Son yapılan bir araştırmaya göre insan papilom (meme başı gibi çıkıntılar yapan selim tümörler) virüsü ağız kanserine yol açabiliyor. Bilim adamları uzun süredir papilom virüsünün ağız kanserine neden olduğundan kuşkulanıyordu. İyi haber bu riskin çok küçük olması. Ağız tümörü her yıl 10.000 kişiden birinde görülüyor. Ve bu vakaların pek çoğu sigara ve içkiye bağlı olarak ortaya çıkıyor.

İnsan papilom virüsü (HPV) cinsel yolla geçen virüslerin en yaygını. Bu virüsün servikal kansere (rahim boynu kanseri) yol açtığı biliniyor. Bazı araştırmalar bu virüsün ayrıca ağız ve anal kanserlerine de neden olabileceğine işaret ediyor.

Fransa, Lyon’daki Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu’nda çalışan bilim adamları ağız kanserine yakalanmış l670 deneği, l732 sağlıklı denekle karşılaştırdı. Hastalar Avrupa, Kanada, Avustralya, Küba ve Sudan’da yaşıyordu. Servikal kanserlerde görülen HPV-l6 olarak bilinen virüs, ağız kanserlerinde de tespit edildi.

HPV-16 virüsü taşıyan ağız kanserli hastaların arasında oral seks yaptığını açıklayanların sayısı, tümörlerinde HPV-16 virüsü bulunmayan hastalara oranla 3 misliydi. Virüsün kanserlere nasıl yol açtığı konusunda kadın ve erkekler arasında bir fark saptanmadı.

Söz konusu araştırmanın sonuçları “Journal of the National Cancer Institute” isimli bilim dergisinin aralık sayısında yayınlandı.. Bu sonuçlar HPV ile ağız kanseri arasındaki ilişkiyi kesinleştirdi.

Jenital (cinsel organ) HPV enfeksiyonu çok yaygındır. ABD’deki 25 yaşındaki kadınların yaklaşık üçte birinde bu virüs mevcuttur. Bu enfeksiyonların yalnızca yüzde 10’u kansere yol açan türdendir. Bu virüsü taşıyan kadınların yüzde 95’i bu enfeksiyondan bir yıl içinde kurtulur. Ancak bu bile niçin bu kadar az sayıda insanda kanserin geliştiğini açıklayamıyor.

Bu son bulgular ağız kanseri tedavisini de kolaylaştıracak. Dolayısıyla virüs kaynaklı ağız kanserli hastalara antiviral ilaçlar vermek iyileşme olasılığını artırabilir. Bu arada önlem olarak aşı üzerinde çalışmalar yapılıyor. Aşıların ağız enfeksiyonunun yanı sıra jenital enfeksiyonlara da iyi geleceği umut ediliyor. (TR.NET)


Yanıt: Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?

Hükümdar
Bir şeyin haram olması için edille-i erbaada bir delilinin bulunması lazımdır. Ancak, meşhur olan şeyler için hüküm böyle değildir. Mesela Kur’an-ı kerimde tuvaletteki necaset yenmez, idrar içilmez diye yazmıyor, (Tayyib olanı, temiz olanı, helal olanı yiyip için) buyuruluyor. (Bekara 168)

Ana babanızı dövmeyin denmiyor, (Öf demeyin) deniyor. (İsra 23)
Öf demek yasaklanınca, dövmek elbette günah olur. (Kur’anda ana babayı dövmeyin diye bir âyet yok, öf demeden dövmenin mahzuru olmaz) demek elbette yanlıştır.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Cima esnasında ferce [avret yerine] bakmayın, körlüğe sebep olur.) [Deylemi, İ. Adiy] Bakmak men edilince, ağza almak, yalamak elbette caiz olmaz.

Kadınla her türlü ilişki caiz değildir. Bildirilen âyetin meali şöyledir:
(Kadınlarınız [çocuk yetiştiren] tarlanızdır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın.) [Bekara 223] Buradan livatanın da caiz olduğunu çıkaran sapıklar vardır. Halbuki önceki âyetin meali şöyledir:
(Kadınlar hayzdan temizlendikten sonra, Allah’ın size emrettiği [izin verdiği] yerden onlara yaklaşın.) [Bekara 222]

Emredilmeyen yerden, dübürden, yani arkadan yanaşmak, livatadır, büyük günahtır. Çünkü İslam âlimleri buyuruyor ki:
(Livata, zinadan daha şiddetli haramdır.) [Bahr-ür raık, Redd-ül Muhtar]

Üç hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Hanımı ile livata eden melundur.) [Şir’a] (Livata = homoseksüellik)

(Hanımına dübüründen yaklaşan Allah’ın rahmetinden kovulur.) [Sünen sahipleri]

(Hanımına dübüründen yaklaşana Allah rahmetle nazar etmez.) [Tirmizi]

İslam âlimleri bir Müslümanın ağzına sövenin, bilmem ne yaparım diyenin imanı gider buyuruyorlar. Çünkü ağız, Kur’an okuma yoludur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ağzınızı temizleyin, çünkü ağzınız Kur’an yoludur.) [Ebu Nuaym]
Ağza sövmek günah olunca, yani senin ağzına pislik koyarım demek, imanı götüren, insanı kâfir eden bir günah olunca, bizzat ağza meni akıtmak, idrar çıkan yeri Müslümanın ağzına sokmak caiz olur mu? Erkeğin de idrar ve kan çıkan yeri yalaması asla caiz olmaz. Gayri Müslimlerin çirkin bir âdeti olan oral sekse özenmekten uzak durmalıdır.

Meni, Hanefi mezhebine göre necistir. İdrar kanalından çıkmaktadır. Şafii’de ise temizdir. Temiz olması yenir, içilir anlamında değildir. Çamaşıra bulaşırsa namaza mani olmaz demektir. Başkasının sümüğünü bile, necis olmadığı halde, yani namaza mani olmadığı halde alıp yutmak uygun olur mu?


Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Adetliyken cenaze evine gidilir mi

Soru: Eşler arasında oral ( ağız yoluyla) seksin hükmü nedir?

Tan99
Oral sekste cinsel organa üst düzey bir değer verilmemeli. O da meme, dudak gibi bir organ. Temiz olduğu sürece ağıza alınabilir.


mrtcvk
Genellikle ağız’dan yalamayı öpmeyi vb. şeyleri Mum arkadaşımızın dediği gibi yapmazlar genellikle Hristiyanlar’da olan birşey.


Hoca
< Oral sekste cinsel organa üst düzey bir değer verimemeli. O da meme, dudak gibi bir organ. Temiz olduğu sürece ağıza alınabilir. >
< cinsel organlar necaset mahalli olduğundan bu tür ilişkilerden kaçınılması gerekir. Çünkü her müslümanın kesin olarak haram olan hususlardan kaçındığı gibi haram şüphesi olan konulardan da uzak durması gerekir. >
uygun olan budur kardeş. herşeyin haram olması gerekmiyor, edebe uygun olmayanlarıda terketmek gerek. edebe tamamen aykırı çirkin bir davranıştır.


Hoca
< mum hocam bu konuyu hele kapatsak olmaz mı ya silsek falan ? >
olur tabi ama bunun islami yönün merak edip onlarca mail atanlar var.
çok defa soruldu bende alıntı yaptım karderşle konudan istifade etsin diye.
şunuda yazayım, inanın açarken haya ettim hatta her konuya cevapta utanıyorum.
helal ve uygun yollar neylerine yetmiyor anlamıyorum:S


Yardımcı
Oral ilişki konusunu silmeyin okadar bu konudan muzdarip bayan var bilemezsiniz eşini boşamakla tehdit eden .sırf bu konuya bayan sıcak bakmıyor diye. Hakkını helal etmediğini söyleyen.bu görevin bunu yapmassan hiç önemin ve değerin yok .cennete giremessin beni mutlu etmiyorsun gibi bayanların kafasını karştran bir durum.kadınlar nefret ederek hem zorlanıyor birde yaparsammı .yapmazsammı günaha girerimin muhasebesini yapıyor..din kavram gibi gösterilip kendi çıkar ve istekleri için abdest alıp namaz kılmayan insanlar Allah korkusu içinde olup bilgisi zayıf insanımızın bu. durumu zaaflara kurban gidiyor.


Tan99
Konu önemli bir konu. İstemiyorsanız neden giriyorsunuz? Ben bu konuda dinin ve dindar kitlenin bilgilerini öğrenmek istediğim için siteye üye oldum. Yazılanlarda uçuk bir yorum da yok. Siz bu sayfaya bakmayın kardeşim.


alpgirayhan
rönesans kardeş…

dini site dini olmayan site … öyle bir yarımmı var .. sen Allah Azze ve Celle’nin diğer sitelerin davranışlarını düzenlemek adına ne yapması gerektiğini beyan eden teklifi emri olmadığınımı zannediyorsun?

İslam hayatın her alanına müdahale eder !… yani benim güzel kardeşim islam hristiyanlık gibi sadece din adamlarına bağlı olarak kilisede biten bişi veya hristiyanlık sitelerinde biten birşey değil hayatın her alanına müdehale eden bir olgu bir ideolojidir !

Ve’s-Selam


deniz-1
Hayatta o kadar farz, vacip, sünnetten bilinmeyen meseleler varken böyle iğrenç konuların bu siteye yakışmadığını sanıyorum. ayıp oluyo böyle açık açık izahlar.


gezgin54
konuya açıklık getiren arkadaşlardan Allah razı olsun daha gusletmesini bilmeyen gençlerimiz var o ayıp bu günah diyerek hiçbirşey açıklanmayan dar bir çerçevede hapis kalan dinimizi bilenler bilgileriyle aydınlatmak zorundadırlar

Peygamberimizin eşlerinden Hz.Ümmü Seleme yanında Ümmü Süleym adındaki hanım peygamberimize gelerek şöyle sorar:
-Ya Resulullah! Rüyasında kocasının kendisiyle cinsi yakınlıkta bulunduğunu görürse kadının gusletmesi gerekir mi?
Bunun üzerine Ümmü Seleme, Ümmü Süleym’e şöyle der:
-Baltayı taşa vurdun ya Ümmü Süleym! Resulullah huzurunda kadınları küçük düşürdün. Allah iyiliğini versin.”
Ümmü Süleym’de şu cevabı verir:
-Şüphe yok ki Cenab-ı Hak, gerçeği öğrenmek için utanmayı emretmez. Bizim bilemediğimiz bu durumları peygamberimize sormamız onları bilmememizden daha hayırlıdır.
Bunu üzerine peygamberimiz şöyle buyurdu:
-Çıkmaza esas giren sensin. Allah senin iyiliğini versin ya Ümmü Seleme, rüyalanan kadının menisi geldiği zaman yıkanması gerekir.”
Ümmü Seleme sordu:
-Ya Resululah! kadının menisi olur mu?
Peygamberimiz:
-Eğer kadının menisi olmasaydı çocuğu kendisine nasıl benzerdi. Kadınlar erkeklerin benzeridir şüphesiz.


rönesans
siz bana dinleri anlatmayın benim bu konuda yeteri kadar bilgim var. peki bu siteye soru yönelten arkadaşlar nasıl aydınlanacak o ayıp bu ayıp geçin bunları yaa yanlızca çımbızla alır gibi benim yorumumu buldun bu kadar yorum içersinden ?

dini site dini olmayan site … öyle bir yarımmı var .. sen Allah Azze ve Celle’nin diğer sitelerin davranışlarını düzenlemek adına ne yapması gerektiğini beyan eden teklifi emri olmadığınımı zannediyorsun?

İslam hayatın her alanına müdahale eder !… yani benim güzel kardeşim islam hristiyanlık gibi sadece din adamlarına bağlı olarak kilisede biten bişi veya hristiyanlık sitelerinde biten birşey değil hayatın her alanına müdehale eden bir olgu bir ideolojidir !


arzu61
Konu önemli. Kendi yorumumu da yazacağım. Sürekli izliyorum ve yorumları okuyorum. Ortada sapıklık veya iğrençlik yok. Dinde utanma olmaz. Bence helal ve rahatsız edici bir şey de değil. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verebilirim. Ülkemizde sadece Hanefi mezhebi mensupları yaşamıyor. Bazı mezheplerde helal olabilir.


babireyyan
hiç bir mezhep de helal olmaz çok saçma ya efendimiz zamnında böyle şeyler yoktu ki günah hem


imamhatipli42
< rahatsız edici bir şey de değil >
Bilime göre ağız kanserlerinin oluşumunu tetikliyormuş.

Sizlere soruyorum arkadaşlar takvadan yoksun bu işi yapan kişinin acaba edeb yerlerini temizleyebilecek idrakı olacağını düşünebiliyor musunuz. Bence hayır bunu yapan kişi nefsinin istekleri doğrultusunda koşturup durur.


Tan99
Bu sitede ençok girilen konu bu konu sanırım. İnsanlar eğer gerçekten yazdıkları gibi iğrenç buluyorlarsa neden bu siteye giriyorlar? Neden ilgi duyuyorlar? Kendimizi kandırmayalım.


iliman
< Bu sitede ençok girilen konu bu konu sanırım. İnsanlar eğer gerçekten yazdıkları gibi iğrenç buluyorlarsa neden bu siteye giriyorlar? Neden ilgi duyuyorlar? Kendimizi kandırmayalım. >
“oral cinsellik”ne demek oldugunu bilmeyen insanlar var bôyle birseyin olabilecegine bile inanmakta zorlanan insanlar,merak edip giriyor ne demek olduguna bakiyor ve maalesef hayal gûcûne saplaniyor.bu yuzden boyle konular olmasa iyi olur ama olmassada olmaz…


arzu61
Öyle olduğunu sanmıyorum. 3000 kişi de mi öyle giriyor? Ben bilinçli olarak, insanların yorumlarını okumak ve alanım olan psiko sosyal açıdan tspitlrde bulunmak için giriyorum. Bu alanla ilgili tüm site ve yorumları da taradım. Hazırladığım çalışmam için epeyce kaynağa ulaştım.


iliman
Mum hocam ne olur bu konuyu kilitle,sadece sorunun cevabina baksin merak edenler,bu konu tartisilmaya açik olamaz nasil normal gôrûnûr nasil bir insan hanimina bu rezilligi uygun gôrebilirdemezlermi islami sitede bile tartisiliyor ve ilgi gôrûyor Allah korusun kendimize gelelim Allah’tan korkalim

Allah’im kinamaktan sana siginirim
:(:agla:


arzu61
Konuyu okuyanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yorumlarda da aykırılık yoktur. Bence Ali Rıza Demircan hocanın konuya ilşkin son yorumlarından da yararlanılmalıdır. Aykırı yorumlardan korkan arkadaşlarımız diğr siteleri de düşünmelidirler. İnternet her insanın elinin altındadır. Okumadan korkmayalım. Burada yazılanlardan etkilenecek olan bir kişi diğerlerinden de etkilenir. Burada konuya helal dense, okuyan hemen uygulayacak mı? Namaza da farz deniliyor. Bunu okuyanlar hemen namaza mı koşuyor? Yasakla, korkuyla internetle savaşamazsınız.


Tan99
Yahudilerin Kurban konusundaki tutumları Bakara suresinde anlatılır ve peygamberimiz çok soru sorulmaması konusunda uyarır. Yukarıdaki konuya ilişkin haramlığın olmadığının belli olmasından sonra, üzerine gitmenin gereği yoktur. İğrenç mi değil mi kişisel tercihlere bırakılmalıdır. Zaten eşler arasında olmak koşulu vardır.


Fetva Meclisi
Soru:
Affınıza sığınarak bu süali soracağım ilahiyatcı olmam hasebiyle bir kaç arkadaş bunu bana sordular kesin bir yanıt veremedim. Oral sex (eşler arasında) caiz olup olmama noktasında mesnedli olarak yanıt verirseniz sevinirim. Tekrar affınıza sığınıyorum kusuruma bakmayın…

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Büyük tuvalet yaparken sperm gelmesi gusül gerektirir mi

Cevap:
Öpme, okşama dışında tam olarak cinsel temas yapılamaz, yapılırsa mekruh olur. “Eşlerin birbirine her yerleri mübahtır, haram değildir” şeklindeki bir hüküm doğru değildir; kadına anüsten yaklaşmak (ters ilişki) ehl-i sünnete göre caiz değildir. Ağız da cinsel temas için değil, başka işler için var edilmiştir; oradan cinsel temas yaratılış amacına da, fıtrata da ters düşer, fıtratları bozulmamış olanlar bundan nefret ederler.

Hayrettin karaman


hacihocahafiz
oral ilişki için şafii fıkıhçılarından bazıları helal demiştir. necasete temizliğe bu kadar önem veren bir mezhebin fıkıhçılarının helal diyebilmesi ilginçtir. oral seks toplumumuzda hoş karşılanmayan bir durum bu nedenle önyargıyla hüküm veriliyor. ama sigaraya gelince iş değişiyor sigaraya bu kadar kolay bir şekilde haram diyemiyorlar; oral sekse haram diyen diyanet sigaraya mekruh diyebiliyor. halbuki sigaranın haram olma delili oral seksten çoookk çook daha fazla. oral seksin temizliğe riayet edilirse haram olmadığı kesin. ayrıca kuralları katı olan şafii mezhebinin fıkıhçıları bu ilişkiye helal diyorsa bunu göz önüne almak lazım. kişisel yorumlarımızı katmamalıyız. isteyen yapsın isteyen yapmasın; ancak yapacak arkadaşlar temizliğe çoook dikkat etmeli. yoksa pislikten dolayı haram olur. bakara suresi 223. ayette de kadınlar sizin çocuk yetiştiren tarlanızdır diyerek anal ilişki dışında yasak getirmemiştir. peygamberimiz bireyin kendi eliyle organını istimna yapmasını yani mastürbasyonu yasaklamışken oral seksi yasaklamamıştır hatta hiçbir sahabinin bu konuda görüşü yoktur. islamda haram olarak hükmedilmeyen unsurlar mübah kabul edilir. kişisel düşünce ne olursa olsun hüküm budur. isteyen yapsın istemeyen yapmasın bu da bir tercih meselesidir


sahinn41
konu baslıgı değiştirebilir fakat bu konuları tartısmak ve sonuca varmak önemlidir, ben mesela gunaha yakın oldugunu bilmiyodum burda ogrenmıs oldum, belkide sırf bu yüzden aazaba ugrayacaktım.. bu mevzuları bilmeyenlere iletirsek oda belki yaptıgı yanlısdan vazgeçer..
neyse konuya doneyim
ben bir söz hatırlıyorum bu konuyla alakalı
sahih hadismi tam bilmiyorum ama eşler zevklenme amacıyla avret yerlerine bakabilir diye birşey duymustum,
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Cima esnasında ferce [avret yerine] bakmayın, körlüğe sebep olur) [Deylemi, İ Adiy] Bakmak men edilince, ağza almak, yalamak elbette caiz olmaz)

aklıma gelmişken acaba her hadisi şerifin dogrulugu kesin mi?


merhaba
Vajina yalamak caiz mi?
Oral yolla eşe yaklaşmak kesinlikle haramdir ve çok çirkin bir seydir


Kayıtsız Üye
Ben cevabı vereyim sizde öğrenin oral sex haram değil ama dogruda değil sadece eşler arasina kalmış bir şey sadece aksi yönüyle bakarsaniz olmaz neden diğer görüşlere yer vermiyorsunuz mesala bir hadisi şerif yazayım sizler hayvanlar gibi sevişmeden ve aranıza muhafızlar olmadan iliskiye girmeyin muhafızlar kim diye sorulunca o aşk fısıltısı ve öpüşmedir buyurdu

Mesela bunları niye yazmıyorsunuz Şafii fukahası oral sex hususunda Hanefilerin aksine daha geniş ve açık biçimde izahatta bulunmaktadırlar:

Şafii fukahasından Abdulaziz el malibari (rahmetullahi aleyh) kendi kitabı ” Kurratul ayn bi mühimmatiddin” isimli eserine yapmış olduğu ” fethu’l muin” isimli şerhinde:

( تتمة ) يجوز للزوج كل تمتع منها بما سوى حلقة دبرها ولو بمص بظرها أو استمناء بيدها لا بيده وإن خاف الزنا خلافا لأحمد ولا افتضاض بأصبع

” Anüs (dübür) haricinde erkeğin hanımından her türlü faydalanması caizdir. Buna kadının klitorisini emmek ve hanımın eliyle istimna yaptırmak da dahildir. Ancak kendi eliyle istimna yapamaz şayet zina’ya düşme ihtimali olsa dahi Ahmed’in hilafına. Kadının kızlığınıda parmaklarıyla bozamaz.”(19) derken,

YineŞafii fukahasından Ebu Bekr ed-dimyadi (rahmetullahi aleyh) ” Fethu’l muin”e yaptığı haşiye’de El- Malibari’nin (rahmetullahi aleyh) sözlerini izah kabilinden:

Mesala bunu neden yazmiyorsunuz وله التلذذ بين الاليتين من غير إيلاج وليس لها استدخال ذكره وهو نائم بلا إذنه ولها لمسه وتقبيله بشهوة وقال القاضي يجوز تقبيل فرج المرأة قبل الجماع ويكره بعده

” Kişi zekerini anal deliğe dâhil etmeden kadının arka yanaklarından faydalanıp lezzet alabilir. Kişi yatarken onun izni olmadan kadın onun uzvunu içine alamaz. Ancak onu şehvetle öpüp okşayabilir. Kadı (Ebu ya’la rahmetullahi aleyh) şöyle dedi: ” Cinsi ilişkiden önce kadının vajinasının öpülmesi caizdir. Cinsi ilişkiden sonra öpülmesi ise mekruhtur.” (22)


Kayıtsız Üye
Esimize haram bişey yedirmek veya icirmek gunahmidir bunu evliligimizin iyi olmasi icinde yapiyosam


Kaan Aykas
Oral seks eşler arasında olmayıp da hayat kadını ile olursa zina ile eşitmi olur yoksa zinadan daha mı az olur.


Şema
< Esimize haram bişey yedirmek veya icirmek gunahmidir >
Günahların en büyüklerindendir ve kul hakkıdır.
< hayat kadını ile olursa zina ile eşitmi olur >
Zinanın en yakın kardeşi sayılır


saim
Ben fantazi haram diye duydum


Kayıtsız Üye
Bence çok açıklayıcı olmuş.bır cok bayan hatta etkek için bilgilendirici.hiv ayip ve saçma değil.bilmeten girer okur ögrenir.


Kayıtsız Üye
Doğru söylüyorsun kardeşim. Aynen katılıyorum. Zihnimizi kapatarak bir yere varamayız


İzmirli
Eşim fethis ilişki istiyor ( üzerine küçük abdestimi yapmami falan)ben dinen uygun olmadığı için karşı çıkıyorum bu seferde video ile tatmin olmaya çalışıyor başka kadınlara gitmesinden korkuyorum ne yapayim onu günahıyla başbaşamı bırakayım


Hoca
Kocanıza haram olmadığı sürece asla itaatsizlik yapmayın ama haram olan bir şeyde asla itaat etmeyin sonu boşama bile olsa.
İşeme konusu çirkindir ama yıkandıktan sonra inşAllah bir günahı olmaz ÜZERİNE BOL BOL İŞEYİN HAK ETMİŞ


Kayıtsız Üye
Bu aciklama bence herkese yeter ve yeterince anlasilir. ALLAH RAZI OLSUN .


geçiyorken
5 yıldır evliyim, arada eşimle oynaşırken birbirimizin haya yerlerini de seviyoruz, tabi banyo yaptıysak, yapmadıysak necis olduğu için buna yanaşmıyoruz.

Şu ana kadar gusül almıyordum bunun için, merak edip burayı buldum gusül gerekmiyormuş evet…
Ama oral ilişkiyi eşinin ağzına boşalmak derecesinde yapmak bence de hoş değil ama hassasça öpülüp sevilmesinde bir mahsur görmüyorum. Bu konuyu islam dairesinde araştırmaya devam edeceğim.

ama arkadaşlar, bağnazlık yapmayın lütfen, anal ilişki haramdır eyvAllah iğrençtir de eyvAllah bunlara bir itirazımız yok.
ama haya öpmeli ilişki için iğrençtir pistir diğerleri neyinizi yetmiyor vs, ya siz nasıl bir dünyada yaşıyorsunuz, ben inanmıyorum bu yazdıklarınıza 🙂 Hayatımda sadece eşim oldu ilişkiye girdiğim, bunun dışında hamdolsun zinaya yaklaşmadım, 5 yıldır da evliyiz, siz nasıl bir şey sanıyorsunuz evliliği acaba 🙂

Ayrıca böyle konular internette durmalı ve gelen geçen okumalı, bunda ne gibi bir ayıp ya da kusur var, nasıl bir ahlak yapınız var anlamıyorum ki… Adam merak ediyor hükmünü kimseye de soramıyor buradan gizli gizli bakarak bir şeyler öğreniyor. Ben kurstayken hocama çatır çatır sorardım her şeyi, o da bana kara kaplı kitabı vermişti, içerisinde seks kuralları var mağlum 🙂

Neyse, birbirinizi üzmeyin, Allah’a emanet olun, böyle konular da lazım hemde en çok bunlar lazım.


MRCV
Öpüşmeye bile (dini nikahlı karısı ile) hiristiyanlata bağlayanlar var. Bu gün bir hayat kadını ile zina bile yapmaya kalkasanız size önce duş alın der. Herkesin kendine göre sağlık anlayışı var. Terli terli biri ile kim ilişkiye girmek ister. Temizlik imandandır. cinsel ilişki öncesi ve sonrası duş alınması sağlık için herşeyden önce önemlidir. Ayrıca eşler arasında olan bir şey zinaya yönelndirmediği sürece bırakın insanlar odalarında istediklerini yapsınlar.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Gusül Sorular Ve Cevaplar

Kayıtsız Üye
Ben 18 yaşında bir kardeşinizim ve yazdıklarınız çok komik. Öncelikle bir erkek gerçekten eşini seviyorsa ve saygı duyuyorsa bu pis işi ona yaptırmaz. Zevk farklı yollardan da alınır ama bu aşırıya kaçmak olur. İnsanlar porno filmlerinden gördüklerini gerçeğe uydurmaya çalışıyorlar. Ben bir erkek olarak bu işe karşıyım. Ben gül gibi eşimi zevklerim için kullanamam. O ağzı öpün, boş işler yapmayın. Bu nasıl bir batı oyunudur ki konusu açılmış böyle. Hiç gerek yok değerli büyüklerim. Belki bu pis iş sonrasında eşler arasında soğukluk bile başlayabilir. Kendinizi kandırmayın. Çoğu erkek kızları kullanıp atar ve bu işi onlara yaptırır. Gerçekten seven bir erkek asla bu işi (evlenmeden önce bile) düşünmez, eşine yakıştıramaz. Ben böyle bir delikanlıyım işte. Boş muhabbete gerek yok, sınırlarını bileceksin ki doğru yaşayasın.

Günahkar sokakların tövbekar delikanlısı.


Omer Faruk
Selamün Aleykum,

Müslüman, Allah’a teslim olan demektir.
TEMEL İLKE ŞUDUR: Eğer bir şey İslam’a göre açık (sarahaten) ayet ve sahih sünnet ile yasaklanmadıysa HELALDİR.

İslam bu konuda yalnızca ANAL ilişkiyi açıkça (sarahaten) yasaklamıştır. Bunun dışında cinsel ilişkide Nikahlı eşin ile olmak şartıyla HİÇBİR SINIRLAMA yoktur.

HİÇBİR SINIRLAMA YOKTUR ne anlama geliyor,

1- Sınırlar konusunda eşinizle anlaşmalısınız
2- Karşılıklı bu nimetten faydalandığınıza kanaat getirmelisiniz
3- Eşinize taharete (temizlik) dikkat ederek yaklaşmalısınız
4- Birbirinizden tiksinmeye sebep olmamalı

Hiç kimse kendi zevkini burada KURAL diye sunamaz. Bazıları eşinin AYAKLARINDAN , KALÇASINDAN, GÖĞSÜNDEN, CİNSEL ORGANINDAN, BACAKLARINDAN, DUDAKLARINDAN hoşlanır. Ben şurayı İĞRENÇ görüyorum diyerek başkasının da o şeyi (HARAM OLMADIKÇA) iğrenç görmesini beklemek İslam’a aykırıdır. Siz Allah’ın yerine KURAL KOYAMAZSINIZ.

Eğer bir konuda açık YASAKLAMA yoksa (sigara, esrar ve türevleri gibi) ama zararlı olduğuna inanılıyorsa şu 5 şeyi TEHDİT ediyor olmalı:

1- Can emniyeti
2- Akıl emniyeti
3- Nesil emniyeti
4- Din emniyeti
5- Mal emniyeti

Dininizi hacılara, hocalara, şeyhlere emanet etmeyiniz. Okuma yazmanız olduğu müddetçe dininizi öğenmiyorsanız Allah’a hesap vermeye gittiğinizde hiçbir hocayı, hacıyı şeyhi bahane edemezsiniz.

Allah doğru yol göstersin hepimize!


Müptezel
Ben yine de tekrarlıyorum, delikanlı adam işi değil. Diğer yollarda iznimiz vardır ama bu yol bence sapıklıktan öte değildir. İnsan sevdiğine böyle birşey bana göre yapamaz. Zevklerin uğruna eşini böyle köle gibi kullanamazsın. Porno filmlerde kadınları köle gibi kullanıyorlar ve afedersiniz ki adam kendi anal bölgesini kadına yalatıyor. Oral ilişki de bununla aynı şeydir yani. Böyle bir sapıklık olamaz ya. Batının sapıklıklarını böyle hafif göstermeyin. Buna alışan adam yarın başka bir sapıklığa alışır. Haddini her türlü aşar. Hem dinimiz bize şüpheli şeylerden kaçmamızı emrediyor. Boşa kürek çekmeyin! İsteyen istediğini yapsın bakalım. Sonuç ahirette belli olacak. Şüphelidir diye kaçarsan ki şüpheli bir durum, inşAllah sevap bile alırsın.

Eski yazım : Ben 18 yaşında bir kardeşinizim ve yazdıklarınız çok komik. Öncelikle bir erkek gerçekten eşini seviyorsa ve saygı duyuyorsa bu pis işi ona yaptırmaz. Zevk farklı yollardan da alınır ama bu aşırıya kaçmak olur. İnsanlar porno filmlerinden gördüklerini gerçeğe uydurmaya çalışıyorlar. Ben bir erkek olarak bu işe karşıyım. Ben gül gibi eşimi zevklerim için kullanamam. O ağzı öpün, boş işler yapmayın. Bu nasıl bir batı oyunudur ki konusu açılmış böyle. Hiç gerek yok değerli büyüklerim. Belki bu pis iş sonrasında eşler arasında soğukluk bile başlayabilir. Kendinizi kandırmayın. Çoğu erkek kızları kullanıp atar ve bu işi onlara yaptırır. Gerçekten seven bir erkek asla bu işi (evlenmeden önce bile) düşünmez, eşine yakıştıramaz. Ben böyle bir delikanlıyım işte. Boş muhabbete gerek yok, sınırlarını bileceksin ki doğru yaşayasın.

Günahkar sokakların tövbekar delikanlısı.


Omer Faruk
İslam “delikanlı adama”a göre değil Allah ve Rasulü’ne göre HÜKÜM KOYAR, Kardeşim!

Selametle kalınız…


Müptezel
Peki sen bu duruma ne diyorsun kardeşim?


Omer Faruk
Cevabım yukarıda geçiyor kardeşim, Allah’a emanet ol!!


fth123
Bazı şeyler haram olduğu kesin olmamakla birlikte yakışıksız olduğu ve edebe aykırı olduğu için yapılmaz.

Yani senin diz ve göbek deliğinin arası mahrem, diğerleri değil diye üstsüz dolaşman serbest olmaz. Edebe aykırıdır.

Ben kaslıyım, sadece haram yerlerimi örtüp üstsüz dolaşayım diyemiyorum mesela.


Omer Faruk
Kıymetli kardeşim,

Tabii ki siz üstsüz dolaşmayı ADABA aykırı bulabilirsiniz ama bunu ADABA aykırı bulmayanı İSLAM’a göre kınayamaz veya uyaramazsınız. Çünkü böyle dolaşan helal sınırları içinde kalmış birisidir ve uyarılamaz.

İslami kurallarla toplumsal kültürü birbirine karıştırmamak gerekir. Bizim burada konuştuğumuz HELAL ve HARAM sınırı. Örneğin, Balkan müslümanları, kuzenler arası evliliği (islam’da haram olmamasına rağmen) haram gibi görürler. Ama bu bizim kültürümüz diyerek bunu hiçbir müslümana dayatamazlar. Dayatmaya kalkışırlarsa kendilerini ALLAH YERİNİ HÜKÜM KOYUCU olarak görmüş olurlar. Ama onlar kültürel olarak bunu yaşatabilirler kimse zorla kuzenler evlensin diye onlara dayatamaz. Onlar da kimseye bu HARAM’dır diye dayatamaz.

Aynı şekilde EDEBE aykırı saydığınız bir konu islamda HARAM sınırlarını ihlal etmiyorsa kimseyi bundan dolayı İslam’a göre KINAYAMAZ veya YASAKLAYAMAZSINIZ. Kınadığınız takdirde kendinizi ALLAH yerine koymuş olursunuz.

Yani delikanlı arkadaşımız hoş görmüyor diye tenasül uzvuna ağız ile yaklaşmayı ALLAH yerine HARAM sayamaz ve bu düşüncemizi kimseye DAYATAMAYIZ. Ama BEN HOŞGÖRMÜYORUM deme hakkına ve yapmama hakkına sahibiz.

Sizin de ADABA aykırı gördüğünüz şeye saygı duymakla beraber ADABA aykırı olan İslam’a göre HARAM değilse kimseyi KINAYAMAZ veya YASAKLAYAMAYIZ, vesselam!!


fth123
İsteyen kişi karısına istediği gibi sakso çektirsin, isteyen karısını istediği gibi dillesin, istediği gibi becersin bizi ilgilendirmez.

(Bu cümleyi kurmak haram değildir. Bu cümleye, haram olmadığı için rıza göstermek zorundasınız.)

Sizinle mücadele edilmez. Size anladığınız dilden konuşulur.


Omer Faruk
Biz Allah’ın haram kıldığına haram deriz helal kıldığına helal deriz, vesselam. Diğerlerinin ne dediği ile de kınamasıyla da ilgilenmeyiz kardeşim. Allah Kur’an’da bir tek anal yaklaşımı yasaklamıştır.

Eşler arasında karşılıklı RIZA varsa ANAL hariç diledikleri gibi SEVİŞEBİLİRLER Bu ne sizi ilgilendirir ne beni. Kafanıza göre haram koyamazsınız. Sınır karşılıklı RIZA’dır.

Kaba sözlerle tartışmaya gerek yok, ben sizin anladığınız dilin müslümanca olduğuna inanıyor ve kaba bir söz söylemeye gerek görmüyorum, Vesselam!!!


fth123
Kimse haram demiyor zaten. O kısmı konuşuldu bitti. Şimdi edep adap kısmı konuşuluyor. Siz makaraya sarıp başa dönüyorsunuz.


Omer Faruk
Kendinize göre EDEB yoluyla yasak koyamazsınız… Yatak odasında olanı ne siz görürsünüz ne de ben. Bu mesele eşler arasındadır. Dışarıyı ilgilendiren bir EDEP yok. Eşler RAZI olduktan sonra ne sizi ilgilendirir ne de beni…

Burada temel nokta kafanıza göre YASAK koyamayacağınızdır, Edep, fitne, hoş değil, benim hoşuma gitmedi, delikanlılık değil!!! gibi sebeplerle kimse kendine göre YASAK koyamaz.


ağıza vermek, eşler arasında haram olan şeyler, ağız yoluyla ilişki günahmı

resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx