Mumsema

Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır

  • 08 Mayıs 2021
  • 472 kez görüntülendi.
Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır
resmin alt tagı

Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır

Kayıtsız Üye
bir insan aksam yatarken ciplak olarak gunah midir mekruh mudur ozellikle erkek tesekurler slm


Yorum: Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır

arifselim
Bir örtü altında olmak şartıyla çıplak yatmak caizdir. Ama örtüsüz yatmak ise caiz değildir yani mekruhtur. Çünkü kimse olmasa bile sürekli insanlarla bulunan melekler bundan rahatsızlık duyarlar.

Bu konuda Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

Çıplak durmaktan sakının, çünkü sizden ayrılmayan ancak abdest bozarken ve hanımınızla cinsel ilişki yaparken ayrılan melekler vardır, onlardan haya edip onlara karşı saygılı olunuz. (Tirmizi, Edeb, 42)


Yorum: Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır

Kayıtsız Üye
UYKU ADABI

allah-u Teâlâ buyuruyor ki:

Sizin için geceyi örtü ve uykuyu istirahat kılan, gündüzü de dağılıp çalışma (zamanı) yapan,O’dur. (Furkan Sûresi, Âyet 47)

Hadis-i Şerifte ise;

Hüzeyfe İbni’l-Yemân radiya’llahu anh’den şöyle dediği rivâyet olunmuştur:

Nebî (s.a.v) gece yatağına girince (sağ) elini (sağ) yanağının altına kordu. Ve: Bismike’llahümme emûtü ve ahyâ’ = Allah’ım! Sen’in adını anarak ölürüm ve dirilirim (uyurum, uyanırım) der idi. Uykudan kalkınca da: El-Hamdü li’llâhi’llezî ahyânâ ba’de mâ emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr = O Allah’a hamd ederim ki beni öldükten sonra dirilten O’dur. Öldükten sonra (ba’s için) dirilmemiş de (böylece) O’na âitdir. ( Hadis Buharî 2144)

resmin alt tagı

İslâmiyette uyku esnasında edeb ve terbiyeye aykırı olabilecek hallerde bulunmak nehy olunmuştur. Bu cümleden olmak üzere yatağa çıplak yatmak yoktur. Uykuya yatmadan önce dişler temizlenir ve abdest alınır. Abdesti varsa yenilemek nur üstüne nurdur. Kıbleye karşı ayaklar uzatılmaz ve yatağın yönü buna göre tertiblenir. Kıbleye karşı sağ tarafa yatılır. Yatmadan yedi Âyet-el Kürsi veya üçer defa ihlas, felak ve nâs sureleri okunur ve dua edilir. Uykudan kalkar kalkmaz besmele çekmek, dişleri misvakla temizlemek, abdest almak ve ancak bundan sonra herhangi bir şeye dokunmak olabilir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  İstemeden İçinden Allah'a Küfür Etmek

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: Benim gözlerim uyur, lâkin kalbim uyumaz. (Yani zikrullahtan bir an gâfil olmaz.) (Hadis Buhâri, Müslim)


Yorum: Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır

Kayıtsız Üye
Eşin kocasiyla ayrı yatmasi ve iliskiye girmemesini haramdir


Kayıtsız Üye
Merhabalar benim bi sorum var. Bu sebebden eşimle sürekli kavga eder oldum. İşten gelir gelmez evde atlet baksır gezemeye başlar pijamalarını giy derim derim giymez. Giymediği gibi o kıyafetle çay içer yemek yer ekmek kırınıtısı çok döker üstüne basına değiş değiş derim değişmez. Şirkeledim geçti gitti der o kıyafetle yatağa girip uyur. Bense uyuyamam çok rahatsız olurum yemek yediği kıyafetle yatağa girip uyuması ne kadar doğru. Bişey dediğim zamanda alım oldu bizim ulema diyip dalga geçiyor bu sebebden kalbimi çok kırıyor. Cvplarsanız sevinirim.


Şem’a
Kocanız görgü kurallarına uymuyor olabilir, size tavsiyemiz tepki yerine güzellikle teşvik edin zamanla ahlakı değişir


Omer Faruk
Selamün Aleyküm kardeşim,

Danışmanlığını yaptığım aileler sık sık buna benzer şikayetlerle gelirler. Nitekim bu tür ufak tefek aykırılıklarla başlayan sıkıntılar sonunda daha büyük olaylara sebep olur.

Aslında çoğu çift birbirini ve huyunu tanımak yerine değiştirmeye uğraşır. Oysa ne sizi eşiniz değiştirebilir ne de siz eşinizi. Çünkü herbirinizin farklı MİZACI var. Eğer bu küçük olayları büyütür sorun haline dönüştürürseniz daha büyük sorunlara sabrınız kalmaz ve evliliğinizi bitirirsiniz.

Eşinizin evin içinde dilediği kıyafette gezmesi normal ancak üzerine başına sizin dediğiniz kadar döküyorsa bu konuyu uygun dille (belki bedenle) göstermeniz gerekir. En etkisiz uyarı DİL ile olan uyarıdır. Eğitimde de böyledir. Eğer bir öğretmen ya da ebeveyn NASİHAT’ı çok kullanıyorsa bilsin ki en etkisiz DİL’i kullanıyordur.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Rüyada yılan sevmek

Son olarak insanoğlu kadın/erkek olarak yaratıldığı gibi 3 TEMEL mizaçta yaratılır, Fiziksel, duygusal, zihinsel. Kısaca FİZİKSEL, hemen haz duymaya yakın bir mizaçtır, DUYGUSAL geçmişten zevk alır, ZİHİNSEL geleceği planlar. Her üç MİZAC’ın da artıları eksileri vardır. Muhtemelen eşiniz FİZİKSEL birisi O’nun An’a ait zevkini engellerseniz aslında kendinize düşmanlık etmiş olursunuz ve ilişkinizi bozarsınız. Muhtemelen siz de FİZİKSEL olmakla beraber mükemmeliyetçisiniz. Eğer yukarıda davrandığınız gibi davranmaya devam edip farklı yöntemler izlemezseniz eşinizin şu davranışlarıyla karşı karşıya kalacaksınız;

SEN SIK DİŞİNİ BEN BİLİRİM İŞİMİ”!

Unutmayın damlaya damlaya göl olur, küçük küçük sıkıntılar birike birike……

Selametle kalın, huzurlu hayırlı günler…


Kayıtsız Üye
Türkiyede böyle insanlar gerçekten çok fazla suçun büyük çoğunluğu anne, baba, aldğı eğitim ler (ilk orta lise üni gibi), arkadaş seçimi ve sahip olduğu dini inanşın eğitimi ( uygulamasız islam, sözde islam, diyanetin eseri diyebiliriz) yani ülke genelinde toplasan çok az gerçek müslüman ( uygulamalı islam, hayata yanstlmş islam) var sorun şurda kendilerini müslüman zannediyorlar tıpkı müşrikler gibi senin yapabileceğin tek şey güzelikle müslümanlığa vefakar olmaya davet etmendir eğer müslümanlktan uzaksa sana böyle muamele ediyorsa dindarolduğun için bunları söylüyorsa boşanmandır gerçek müslüman gerçek müslümanla evlenir. peygamberimizin dönemindeki müşriklerle evli olan müslüman kadınların hayatnı araştr belki bu konuda hadis vardr unutma atalarımızın dediği gibi körle yatan şaşı kalkar Allah yardmcn olsun neymiş evlatlarmızı iyi yetiştirmeliyiz


Kayıtsız Üye
İyi günler eşimiz için gece yatarkenken edep yerimizi kapatıp mesela açık gecelikle uyusak günah olurmu ben kendimi hep rahatsız buldum pijamasız üstsüz hayatta uyuyamadım yedi senelik evliym ama bazen ona haksızlık ettiğimi düşünüyorum melekler lanet eder diye korktum soramadım kimseye

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Meni nasıl çıkar?

arifselim
Hayırlı günler. Eşin memnun olacaksa avret yerini örtüp dilediğin gibi yatabilirsiniz. Esasen eşlerin birbirlerinin avret yerlerini görmeleri de caizdir ve haram değildir.


iç çamaşırı ile yatmak günahmı, ciplak yatmak gunahmi, çıplak yatmak

resmin alt tagı
Haberdar Et
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx