Mumsema

Erkeğin hanımının dübürünü ellemesi caiz mi

  • 09 Mayıs 2021
  • 2.042 kez görüntülendi.
Erkeğin hanımının dübürünü ellemesi caiz mi

Erkeğin hanımının dübürünü ellemesi caiz mi

konya442
Es Selamu Aleykum

erkegin haniminin dübürüne degmesi caiz mi ?


Cevap: erkegin haniminin dübürüne ellemesi caiz mi ?

islamyolu
Bu konudanda faydalanabilirsiniz: forumduasi.com/misafir-sorulari/168852-es-ile-munasebette-gunahlar.html

Ali b. Talk (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bir bedevi Peygamber (s.a.v.)’e gelerek şöyle dedi: Ey Allah’ın Rasûlü! Bizden biri çölde iken yellenir ve su da çok az olursa ne yapması gerekir? Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Sizden biriniz yellendiğinde hemen abdestini alsın, kadınlarınıza arkalarından yaklaşmayın, Allah hakkı söylemekten çekinmez. (Ebû Dâvûd, Tahara: 81)

İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Allah, bir erkeğe veya kadına arkasından yaklaşan kimseye rahmet bakışıyla bakmaz. (Tirmîzî rivâyet etmiştir.)

Ali (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Sizden biriniz yellendiğinde abdest alsın ve kadınlarınıza arkalarından yaklaşmayın. (Ebû Dâvûd, Tahara: 81)

“Erkeğe veya kadına arka yoldan yaklaşan kimseye Allah, rahmet bakışıyla bakmaz” buyururlar (Bkz. Ebû Dâvûd, Nikâh, 45; Müsned, I, 86; II, 444; Tirmizî, Taharet, 102; Mişkâtü’l-Mesâbih, II, 184).


Cevap: erkegin haniminin dübürüne ellemesi caiz mi ?

konya442
Allah Celle Celaluhu razi olsun , peki ya dinden cikilir degmekle ?


Cevap: erkegin haniminin dübürüne ellemesi caiz mi ?

islamyolu
< Allah Celle Celaluhu razi olsun , peki ya dinden cikilir degmekle ? >
Ehli sünnete göre Harama helal demek dinden çıkarır. Yani sen Kuranda Allahın yasakladıgı Haram kıldığı şeylere , Helal dersen Dinden çıkarsın. Eğerki günah oldugunu bildigin halde , Yaparsan Günahkar olursun. Lut kavmi Erkeklerle Arkadan birleşme oldugu için Helak oldu. Allahta öyle yapanlara lanet etti. Tabiki orada Erkek Erkeğe yapılıyordu. Ama kadınlarlada Aynı durum söz konusudur.

“Sana kadınların adet halini soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. Adet günleri onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah‘ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.
Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendinize ön hazırlık yapın. Allah‘tan sakının ve ona kavuşacağınızı bilin. Bunu inananlara müjdele.” (Bakara, 2/222-223)

Ayette geçen tarla ifadesi, ürün alınan yer anlamındadır. Ters ilişki ile üreme olmayacağı için ayet ters ilişkiyi yasaklamaktadır. Bu ayetlere göre Allah’ın emrettiği ilişki, normal yolla olan ilişkidir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  MEVLİD KANDİLİNİ KUTLAMAK CAİZ MİDİR ?

konya442
Dinden cikilirmi yazcaktim, yani haram islemis olursun yaparsan demi ?


islamyolu
< Dinden cikilirmi yazcaktim, yani haram islemis olursun yaparsan demi >
Haram oldugunu bile bile yaparsan Dinden çıkmazsın , Günahkar olursun. yok haram değil dersen. Dinden çıkılmasından korkulur. Kurandaki bir ayeti yalanlamak İnsanı dinden çıkarır ..


gimsangoksel
Sevgili kardeşimiz,evlilik bir anlamda cinselliğin özgürce yaşanmasıdır.Özgürlüğün sınırlarını da koymuştur bizim yaratıcımız,sizin sorduğunuz soruda cinsel birleşme değil de elinizle dokunmak varsa zaten bunda sıkıntı yok ama diğer konu varsa bu yapılmamalıdır,haramdır günaha girersiniz ama dinden çıkılmaz,günah olduğunu bilme vasfıyla tövbe edersiniz bir daha da tenezzül etmezsiniz inşAllah olay çözülür.


Dubursever
Kadının dübürnün içine boşalmak haramdır günahtır ayıptır


musab
Arkadan yaklaşmayın hadislerinin tefsiri arkadan ilişkiye girmeyin demek değil mi?Yani dokunmak da ilişkiye girmek gibi haram mı?


mum
Dokunmak haram değil, haram olan cinsel ilişkidir.


musab
Tamam doğru biliyormuşum.:)

Ama şu da aklıma geldi:Şafiler bizden keskin bir şekilde daha fazla lafızcı.”Kadına dokunmuşsanız” denildiği zaman biz cinsel ilişkidir diye tevil ederken,Şafiler lafıza bağlı kaldılar,kadına dokunma olarak anladılar.

Bu hadislerinde Zahirine bakılırsa arkadan yaklaşmak haram,yaklaşmadan da dokunulmayacağına göre ,o bölgeye dokunmak haramdır demiş olabilirler dedim.

Yani Şafilerde de dokunmak caizdir öyle mi?Ya da bu konuda farklı görüş var mı?


umutlucan
< Arkadan yaklaşmayın hadislerinin tefsiri arkadan ilişkiye girmeyin demek değil mi?Yani dokunmak da ilişkiye girmek gibi haram mı? >
bence böyle sorular sormaya gerek dahi yook


musab
< bence böyle sorular sormaya gerek dahi yook >
Bu lafından,senin “din ilimleri ne demek“,”din bize neler öğretir“,”din her şeyde bir sınır koymuş mudur“kavramlarını idrak edemediğini anlıyorum.Sahabe efendilerimiz birçok mahrem soru sormuşlardır ve peygamberimiz de cevap vermiştir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Teberrük Nedir ? Teberrük Etmek Caiz midir ?

Bir erkeğin ,hanımıyla neler yapıp-yapamayacağını öğrenmesi,helal dairenin nereye kadar uzandığını bilmesi elbette en doğal ve tabii hakkıdır.


Kayıtsız Üye
Böyle soru olurmu demiş birisi.Dİnde ayıp yoktur! Sorup öğreneceğiz,sormaktan utandığımız için bi sürü günaha batmışızda şimdi çıkamıyoruz.Anlatanımız yok,aldatanımız çok.

Sorunun cevabı ise ; haram helal olması net şekilde belli değil yani şüpheli,hadistede şüpheliyi terk eden dinini korumuş diyor.Rabbim bizleri rızasından ayıracak şeylerden muhafaza etsin.


Kayıtsız Üye
Eşler aradında cinsel ilişki yapılırken erkeğin ters ilisşki yapmadan kadının dübürünü ellemesi caiz midir?


@hmet
Dübür ne demek? kısaca
Dübür Arapçada dışkının çıkğı delik, göt, kıç demektir.

< kadının dübürünü ellemesi caiz midir? >
Dübür ellemek caizdir.


Kayıtsız Üye
Erkeğin hanımına arkadan surtunmesi caiz mi ? İçine girmeden sadece surtunmek harama yol açar mı ?


arifselim
Eşine arkadan cinsel ilişki haramdır. Eşine arkadan sürtünmesi haram değildir. Ama bu fiili işleme isteği veya tehlikesi oluşuyorsa bundan sakınması gerekir.


BİLGİ
Dinden çikilmaz ama büyük günah olur…


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm hocam benim sorum şudur; hocam karı koca eşine arkadan sarılarak uyursa ve dübürü yaklaşmışsa haram midir sadece yaklaşmışsa günah mı


Şem’a
ve aleykumusselam.

Sarılıp uyumak caizdir, haram olan arkadan yapılan cinsel ilişkidir. Cinsellik meydana gelmemişse günahı olmaz ama çıplak kalmayın derim


Kayıtsız Üye
Ya benim anlamak istediğim net bir cevap alamıyorum kadına arkadan yanaşma dendiği zaman herkesin aklına arkadan ilişki geliyor ya sadece sürtünmenin hükmünü soruyoruz


arifselim
Eşi ile ön avret yerinden yani fercinden olması şartıyla ona dilediği şekilde yanaşabilir. Bu arkadan yada önden olması durumu değiştirmez çünkü sadece helal olan yoldan yani fercinden yanaşmaktadır. Arka yoldan ilişki ise yani dübürden ilişki haramdır. Eşinin dübürüne sürtünmesi haram olmasa da harama yakınlaşma ve harama düşme riski olacağından bundan sakınması gerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  İdrardan sonra gelen sperm gusül gerektirir mi?

dübür ne demek, dübür nedir, dübür

Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx