Mumsema

Ecel ve Ömür Ne Demektir

Bu konu Mumsema tarafından 2 sene önce açıldı ve 8 Cevap verildi.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 25
Yanıt Sayısı: 337
Güncelleme: 13 Temmuz 2021, 21:03

Ecel ve ömür nedir

Soru: Selamun aleykum hocam. Ecel ve ömür ne demektir kısaca bilgi verir misiniz? Lütfen bu cevap ödevim için çok önemli.
Cevap: Bu her iki kavram da insanın doğumu ile ölümü arasında gerçekleşen ve meydana gelen kavramlardır.
Ömür: Bir insanın doğması ile ölümü arasında geçen süreye ömür denir.
Ecel: Ömrün bittiği an ve ölüm vaktine ecel denir.
Ecel nedir? Ömür kısalır ya da uzar mı

Bir önceki yazımız olan Bebek emzirme adabı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
İçinde ömür veya ecel kelimeleri geçen cümleler Arkadaşlar ödevim için bana İçinde ömür veya ecel kelimeleri geçen örnek cümleler lazım. Bir kaç tane ömür veya ecel kelimeleri geçen cümlelere örnekler yazar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Değerli kardeşim,inşaallah faydası olur.Korkunun ecele faydası yoktur.Ecele çare bulunmaz.Acele giden ecele gider.Kırk yıl ecel yağsa, eceli gelen ölür.Eceli gelen keçi, çobanın ekmeğini yer.Ecele çare olmaz.Ecel geldi cihane, baş ağrısı bahane.Allah ömrünü uzun ve bereketli kılsın.Herkesin belli bir eceli vardır.Ömür bitmez asla rızık bitmeden.
Kayıtsız Üye
Kayıtsız Üye
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Ecel ömür emek rızık nedir Ömür emek ve rızık kelimelerinin anlamı lazım acil bilgi verir misiniz
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Ömür,bir canlı için doğumundan ölümüne kadar ki halidir. ömür süresini Allah(c.c) belirler. Cümle içinde kullanımı; – Ömrüm seni beklemekle geçti Emek,Bir şeyin yaratılması ya da üretilmesi için harcanan beden ve kafa gücü. Cümle içinde kullanımı; – YGS çok çalıştım, büyük emek verdim. Rızık, Allah’ın herkese nasip ettiği, hayatının devamını sağlayan nimetler olarak tarif edilmektedir. Nimetler, hayatın hizmetinde ve hayatın devamını sağlamak için çalışmaktadırlar. Cümle içinde kullanımı; – Rızkı veren Allah’tır.
Misafir
Misafir
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Ecel ile ömür arasındaki fark nedir Selamun aleykum hocam. Ecel ile ömür arasındaki farklar nelerdir? Lütfen özet bir şekilde ecel ile ömür arasındaki farkın ne olduğunu açıklar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Aleykum selam kardeşim. Ecel ve ömür kelimeleri aslında insanın hayatının sonunu ve ölümü tarif eden en kısa iki kelimedir. Bu iki kelime kısaca şöyledir;Ömür: Bir insanın doğması ile ölümü arasında geçen süreye ömür denir.Ecel: Ömrün bittiği an ve ölüm vaktine ecel denir.
Kayıtsız Üye
Kayıtsız Üye
BİNBAŞI
Yanıt Sayısı: 442
Ecel ve ömür ile ilgili ayetlerden örnek yazar mısınız.
Mumsema
Mumsema
ADMINISTRATOR
Yanıt Sayısı: 337
Ecel genellikle ömrün sona ermesi ilse ölümün meydana gelmesi için kullanılır. Ömrün ne kadar süreceği saniyesine kadar Allah katında yazılıdır. Ne bir saniye ileri nede geri bırakılmaz. Kuranı kerimde bu konu hakkında bir çok ayetler vardır bunlardan bazıları şöyledir.Ecel ve ömür hakkında ayetlerden 19 ayet örneği3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 145. Ayet Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez. Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini isterse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret mükafatını isterse, ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız.6. Sure (En’âm Suresi), 2. Ayet O öyle bir Rab’dır ki, sizi çamurdan yaratmış, sonra (her birinize) bir ecel tayin etmiştir. (Kıyametin kopması için) belirlenmiş bir ecel de onun katındadır. Siz ise hâlâ şüphe ediyorsunuz.7. Sure (A’râf Suresi), 34. Ayet Her milletin belli bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi, ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.10. Sure (Yûnus Suresi), 49. Ayet De ki: “Allah dilemedikçe, ben kendime bile ne bir zarar, ne de fayda verme gücüne sahibim. Her milletin bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi, ne bir an geri kalabilirler ne de öne geçebilirler.”15. Sure (Hicr Suresi), 4. Ayet Helâk ettiğimiz her memleketin mutlaka bilinen bir yazısı (belli vakti) vardır.15. Sure (Hicr Suresi), 5. Ayet Hiçbir toplum ecelini geçemez ve ondan geri de kalamaz.16. Sure (Nahl Suresi), 61. Ayet Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.17. Sure (İsrâ Suresi), 99. Ayet Onlar, gökleri ve yeri yaratan Allah’ın kendileri gibilerini yaratmaya kadir olduğunu görmediler mi? Allah onlar için, hakkında hiçbir şüphe bulunmayan bir ecel belirlemiştir. Fakat zalimler ancak inkarda direttiler.23. Sure (Mü’minûn Suresi), 43. Ayet Hiçbir ümmet, kendi ecelinin önüne geçemez, onu geciktiremez de.34. Sure (Sebe’ Suresi), 29. Ayet “Eğer doğru söyleyenler iseniz, bu tehdit ne zaman gerçekleşecek” diyorlar.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 2 Kayıtlı Üye
  • 84 Konu
  • 779 Cevap
  • Son Üye: Kayitsiz
Mumsema