Mumsema

Ebu Leheb Kimdir ? Ebu Leheb Hakkında Bilgi

  • 10 Aralık 2021
  • 202 kez görüntülendi.
Ebu Leheb Kimdir ? Ebu Leheb Hakkında Bilgi
resmin alt tagı

Peygamber Efendimiz Muhammed’in ﷺ‭ ‬amcası olan Ebû Leheb hakkında bazı kimseler tarafından uydurulan ve doğru olmayan bir konuda, iyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma kâidesi ışığında sizleri uyarmayı, kendimize görev addettik.

İmam Buhârî’nin Urve’den rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz’in amcası olan Ebû Leheb,
Peygamber Efendimiz’in doğumuna sevinmiş ve bundan dolayı cariyesi olan Suveybe’yi azâd etmiştir. Abbâs Efendimiz , Ebû Leheb öldükten sonra onu rüyasında görmüş ve ona demiş ki: ”Durumun nasıl?”. O da demiş ki: ”Ben çok kötü haldeyim, ancak Suveybe’yi azat ettiğim için bana birşey içiriliyor.” Alimler buyurdular ki: ”İhtimaldir ki Abbâs, Ebû Leheb’i rüyada gördüğü zaman henüz İslâm’a girmemişti.” Bu sadece bir rüyadır, kesinlikle Hadîs değildir; bir Peygamber rüyası da değildir. Dolayısıyla bu rüyaya dayanarak dînî hüküm verilemez. Çünkü bu; Kur’ân-ı Kerîm’i, Hadîs-i Şerîfler’i ve alimlerin icmâını yalanlamaktır. Hatta Abbâs bu rüyayı Efendimiz’e de anlatmadığı rivayet edilmektedir.

Alimler buyurdular ki: ”Eğer bir Hadîs Kur’ân-ı Kerîm’e, mütevâtir Hadîs-i Şerîfler’e, akla ters düşüyorsa ve tevîl yapılacak bir Hadîs de değilse, bu hadîs batıldır.” Ayrıca cehennemde Ebû Leheb’e su içirildiğinin iddiasının batıl olduğuna dair Kur’ân-ı Kerîm’de birçok delil vardır. Bu Âyet-i Kerîmeler’den bazıları şunlardır:

Yüce rabbimiz Kur’ân-ı Kerîm’de Buyuruyor ki:

۞‭ ‬لَا‭ ‬يَذُوقُونَ‭ ‬ف۪يهَا‭ ‬بَرْدًا‭ ‬وَلَا‭ ‬شَرَابًا‭ ‬۞

۞‭ ‬اِلَّا‭ ‬حَم۪يمًا‭ ‬وَغَسَّاقاً‭ ‬۞

Manası: ”Orada ne bir serinlik ne de güzel bir içecek tadacaklar! Ancak kaynar su ve irin içecekler. (En-Nebe’ Sûresi 24-25)

۞‭ ‬خَالِد۪ينَ‭ ‬ف۪يهَا‭ ‬لَا‭ ‬يُخَفَّفُ‭ ‬عَنْهُمُ‭ ‬الْعَذَابُ‭ ‬وَلَا‭ ‬هُمْ‭ ‬يُنْظَرُونَ‭ ‬۞

Manası: ”Onlar ebedi olarak içinde kalırlar. Artık ne kendilerinden azap hafifletilir, ne de onlara rahmet edilir.” (El-Bakarah Sûresi 162)

۞‭ ‬لَا‭ ‬يُخَفَّفُ‭ ‬عَنْهُمُ‭ ‬الْعَذَابُ‭ ‬۞

resmin alt tagı

Manası: ”(Kâfirlerin) azapları hafifletilmez.” (Âl-i
İmrân Sûresi 88)

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Düşünce ile şirk

۞‭ ‬يُضَاعَفْ‭ ‬لَهُ‭ ‬الْعَذَابُ‭ ‬يَوْمَ‭ ‬الْقِيٰمَةِ‭ ‬وَيَخْلُدْ‭ ‬ف۪يه۪‭ ‬مُهَانًا‭ ‬۞

Manası: ”Kıyâmet günü onun azabı kat kat artırılır ve horlanmış olarak orada ebedi kalır.” (El-Furkân Sûresi 69)

۞‭ ‬وَالَّذ۪ينَ‭ ‬كَفَرُوا‭ ‬لَهُمْ‭ ‬نَارُ‭ ‬جَهَنَّمَۚ‭ ‬لَا‭ ‬يُقْضٰى‭ ‬عَلَيْهِمْ‭ ‬فَيَمُوتُوا‭ ‬وَلَا‭ ‬يُخَفَّفُ‭ ‬عَنْهُمْ‭ ‬مِنْ‭ ‬عَذَابِهَاۜ‭ ‬كَذٰلِكَ‭ ‬نَجْز۪ي‭ ‬كُلَّ‭ ‬كَفُورٍۚ‭ ‬۞

Manası: ”Küfre düşenler için ise Cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler. Kendilerinden Cehennem azabı da hafifletilmez. İşte biz her kâfiri böyle cezâlandırırız.” (Fâtır Sûresi 36)

۞‭ ‬اِنَّ‭ ‬الْمُجْرِمِينَ‭ ‬فِي‭ ‬عَذَابِ‭ ‬جَهَنَّمَ‭ ‬خَالِدُونَ‭ ‬۞‭ ‬لَا‭ ‬يُفَتَّرُ‭ ‬عَنْهُمْ‭ ‬وَهُمْ‭ ‬فِيهِ‭ ‬مُبْلِسُونَ‭ ‬۞

Manası: ”Şüphesiz kâfirler Cehennem azabında devamlı kalacaklardır. Azapları hafifletilmeyecektir. Onlar azap içinde ümitsizdirler.” (Ez-Zuĥruf Sûresi 74-75)

۞‭ ‬اُولٰئِكَ‭ ‬الَّذ۪ينَ‭ ‬اشْتَرَوُا‭ ‬الْحَيٰوةَ‭ ‬الدُّنْيَا‭ ‬بِالْاٰخِرَةِۘ‭ ‬فَلَا‭ ‬يُخَفَّفُ‭ ‬عَنْهُمُ‭ ‬الْعَذَابُ‭ ‬وَلَا‭ ‬هُمْ‭ ‬يُنْصَرُونَ‭ ‬۞

Manası: ”Onlar, âhireti verip dünya hayâtını satın alan kimselerdir. Artık bunlardan azap hiç hafifletilmez. Onlara yardım da edilmez.” (El-Bakarah Sûresi 86)

۞‭ ‬اِنَّ‭ ‬الَّذِينَ‭ ‬كَفَرُوا‭ ‬بِآيَاتِنَا‭ ‬سَوْفَ‭ ‬نُصْلِيهِمْ‭ ‬نَارًا‭ ‬كُلَّمَا‭ ‬نَضِجَتْ‭ ‬جُلُودُهُمْ‭ ‬بَدَّلْنَاهُمْ‭ ‬جُلُودًا‭ ‬غَيْرَهَا‭ ‬لِيَذُوقُوا‭ ‬الْعَذَابَ‭ ‬۞

Manası: ”Şüphesiz Âyetlerimizi inkâr edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azap çekmeleri için onların derilerini yenileyeceğiz.” (En-Nisâ’ Sûresi 56)  

۞‭ ‬وَمَا‭ ‬هُمْ‭ ‬بِخَارِج۪ينَ‭ ‬مِنْهَا‭ ‬وَلَهُمْ‭ ‬عَذَابٌ‭ ‬مُق۪يمٌ‭ ‬۞

Manası: ”Ateşten çıkmak isterler ama ondan çıkabilecek değillerdir. Onlara daimî azap vardır.” (El-Mâide Sûresi 37)

۞‭ ‬لَيْسَ‭ ‬مَصْرُوفًا‭ ‬عَنْهُمْ‭ ‬۞

Manası: ”Azab onların üzerinden kalkmaz.” (Hûd Sûresi 8)

۞‭  ‬كُلَّمَا‭ ‬اَرَادُوا‭ ‬اَنْ‭ ‬يَخْرُجُوا‭ ‬مِنْهَا‭ ‬مِنْ‭ ‬غَمٍّ‭ ‬اُع۪يدُوا‭ ‬ف۪يهَا‭ ‬وَذُوقُوا‭ ‬عَذَابَ‭ ‬الْحَر۪يقِ‭ ‬۞

Manası: ”Her ne zaman Cehennem’den, o ızdıraptan çıkmak isteseler, oraya geri döndürülürler ve onlara,
‘Cehennemde azap çekin’ denilir.” 
(El-Hacc Sûresi 22)

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Şortla uyumak günah mıdır?

۞‭  ‬فَذُوقُوا‭ ‬فَلَنْ‭ ‬نَز۪يدَكُمْ‭ ‬اِلَّا‭ ‬عَذَابًا‭ ‬۞

Manası: ”Azap çekin! Size azaptan başka bir şeyi artırmayacağız.” (En-Nebe’ Sûresi 30)

۞‭ ‬اَلَّذ۪ينَ‭ ‬كَفَرُوا‭ ‬وَصَدُّوا‭ ‬عَنْ‭ ‬سَب۪يلِ‭ ‬اللهِ‭ ‬زِدْنَاهُمْ‭ ‬عَذَابًا‭ ‬فَوْقَ‭ ‬الْعَذَابِ‭ ‬بِمَا‭ ‬كَانُوا‭ ‬يُفْسِدُونَ‭ ‬۞

Manası: ”O kâfir olup insanları Allâh’ın yolundan alıkoyanlara; yapmakta oldukları bozgunculuklarına karşılık azaplarının üstüne azap verilir.” (En-Nahl Sûresi 88)

۞‭ ‬وَنَادٰى‭ ‬اَصْحَابُ‭ ‬النَّارِ‭ ‬اَصْحَابَ‭ ‬الْجَنَّةِ‭ ‬اَنْ‭ ‬اَف۪يضُوا‭ ‬عَلَيْنَا‭ ‬مِنَ‭ ‬الْمَاءِ‭ ‬اَوْ‭ ‬مِمَّا‭ ‬رَزَقَكُمُ‭ ‬اللهُۜ‭ ‬قَالُوا‭ ‬اِنَّ‭ ‬اللهَ‭ ‬حَرَّمَهُمَا‭ ‬عَلَى‭ ‬الْكَافِر۪ينَ‭ ‬۞

Manası: ”Cehennemlikler de Cennetliklere, ‘Ne olur, sudan veya Allâh’ın size verdiği rızıktan biraz da bizim üzerimize akıtın’ diye seslenirler. Onlar, ‘Şüphesiz, Allâh bunları kâfirlere haram kılmıştır.’ derler.” (El-A’râf Sûresi 50)

۞‭ ‬وَقَدِمْنَا‭ ‬اِلٰى‭ ‬مَا‭ ‬عَمِلُوا‭ ‬مِنْ‭ ‬عَمَلٍ‭ ‬فَجَعَلْنَاهُ‭ ‬هَبَاءً‭ ‬مَنْثُورًا‭ ‬۞

Manası: ”Onların yaptıkları iyi ameli saçılmış zerreler misali yok ederiz” (El-Furkân Sûresi 23)

Peygamber Efendimiz’in konuyla ilgili Hadîs-i Şerîf’inin meâli şöyledir: ”Kâfir, dünyada yapmış olduğu iyiliklerin karşılığını dünyada görür, âhirette o iyiliklerden hiç bir şey görmez.” (İmam Muslim)

Ebû Leheb hakkında anlatılan bu kıssayı Hâfız Bin Hacer El Askalânî ”Buhârî”nin şerhi, 9. cilt, Nikâh kitabı, Emzirme bâbı’nda reddetmiştir ve buyurmuştur ki: ”Bu kıssa Kur’ân-ı Kerîm Âyetleri’nin zâhirini yalanlıyor.” Daha sonra Kadı İyâd’ın, kâfirlerin âhirette sevaplarının olmayacağı ve azaplarının hafiflemeyeceği konusunda icmâı naklettiğini bildiriyor.

Ayrıca İmam El Kastalânî de, ”İrşad Es Sâri Li Şerh Sahîh El Buhârî’’ adlı kitabında Hâfız Bin Hacer’in bu konudan söz ettiği gibi söz etmiştir.

Ehl-i Sünnet alimleri Kur’ân-ı Kerîm’in Âyetler’inin ve Hadîs-i Şerîfler’in birbirleriyle veya kendileriyle çelişmeyeceği konusunda ittifak etmişlerdir. Ebû Leheb’in Cehennem’de azabının hafifleyeceğini söylemek ise Âyet-i Kerîmeler’i, Hadîs-i Şerîfler’i ve alimlerin icmâını yalanlamaktır. Ayrıca bu kıssayı anlatanlar: ”Biz azabı hafifliyor demiyoruz, takdir edilen azap budur. O azap içinde iken parmağının boğumundan su içiyor.” diye iddiâ ediyorlar. Bu kıssanın doğru olduğunu iddiâ edenler, konuyla ilgili Âyet-i Kerîmeler’i, Hadîs-i Şerîfler’i ve alimlerin icmâını yalanlamış olurlar ki bu da dînimize zıttır. Bu inanç kişiyi İslâm’dan çıkarır ve kişinin tekrar İslâm’a girme niyeti ile Kelime-i Şehadet’i söylemesi gerekir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah’ın Er-Rahman İsminin Anlamı Nedir ?

Sonuç olarak hakkında bütün bir Sûre nâzil olan, İslâm’a ve Peygamber Efendimiz’e ﷺ‭ ‬düşmanlığıyla tanınan Ebû Leheb’in azabının hafiflemeyeceği ve
Cehennem’de ona hiçbir rahatlığın olmayacağı; Kur’ân-ı Kerîm’de, Hadîs-i Şerîf’lerde ve alimlerin icmâında bildirilmiştir. 

resmin alt tagı
Haberdar Et
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx