Mumsema

Cehennem Var mı ? Cehennem Hakkında Bilgi

  • 10 Aralık 2021
  • 722 kez görüntülendi.
Cehennem Var mı ? Cehennem Hakkında Bilgi
resmin alt tagı

Cehennem Var mı ? Cehennem Hakkında Bilgi

Cennetin varlığı nasıl haksa cehenneminde varlığı da haktır ve buna iman etmek farzdır. Peki cehenneme kimler girecek ve cehennem kimler için hazırlanmıştır. Cehennemin varlığının kanıtı nedir ?  Bunlara şimdi hep birlikte göz atalım.

Cehennem kimler için Hazırlanmıştır ?

Allâh-u Teâlâ Cehennem hakkında şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Kâfirler için hazırlanmıştır.” (El-Bakarah 24)

Bu ayeti kelimede belirtildiği gibi cehennem kafirler için hazırlanmıştır ve kafirler orada cennetin kokusunu dahil alamadan ebedi bir azaba çekileceklerdir (Allah’ım Sen bizi koru)

İmam Ebu Hanife şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Cennet ve Cehennem şu anda yaratılmış olup her ikisi de asla fani olmayacaklardır.”(El-Fıkhu’l-Ekber)

Yani bazı sapkınların söylediği gibi kafirler cezasını çektikten sonra cennete girecek ve cehennem fani olacak değildir. Cennet ve cehennem Allah’ın dilemesi ile sonsuza kadar var olacaklardır ve kafir olarak ölenler sonsuza kadar cehennemde Ebedi bir azap tatacaklardır. (Allah’ım Sen Bizleri Koru)

resmin alt tagı

Cehennem, Allah’ın yarattığı en şiddetli ve en kuvvetli ateştir. Merkezi yedi kat yerin altındadır ve sonsuza kadar kalacaktır.

Allâh-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Anlamı: “Muhakkak ki, Allâh kâfirlere lanet etmiş (yani kâfirleri rahmetinden kovmuş) ve onlara çok şiddetli bir ateş hazırlamıştır. Ebedî olarak içinde kalacaklar, ne bir dost ne de bir yardımcı bulacaklar.”(El-Ahzâb 64-65)

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa konu altına konu dışında ki  sorularınızı Dini Soru Sor kısmına Yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Tek Başıma Uyumaktan Kalmaktan Korkuyorum
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx