Allah Ahirette Görülecek mi ?

Allah Ahirette Görülecek mi ?

Cennet ehlinin kendileri cennetteyken, Allâh’ı mekânsız ve yönsüz göreceğine iman etmek farzdır. Mü’minler kendileri Cennette iken başlarındaki gözleri ile Allâh’ı benzersiz, mekânsız ve yönsüz olarak göreceklerdir.

Allâh-u Teâlâ El-Kıyâmeh Sûresi’nin 22. ve 23. Ayet-i Kerîme’lerinde şöyle buyuruyor :

﴿ وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَّاضِرَةٌ إِلَى رَبِّهَا نَاظِرَةٌ ﴾

Anlamı:“ Yüzler vardır ki, o gün ışıl ışıl parlayacaktır. Rabb’lerine bakacaklardır.”

23. ayette geçen “Rabb’lerine bakacaklardır” ibaresi, Allâh’ı keyfiyetsiz olarak görmek manâsındadır.
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

إِنَّكُمْ سَتَرَوْنَ رَبَّكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَمَا تَرَوْنَ الْقَمَرَ لَيْلَةَ الْبَدْرِ لا تُضَامُونَ فِي رُؤْيَتِه

Anlamı: “Siz, Bedir gecesinde Ay’ı gördüğünüz gibi, Kıyamet gününde de Rabbinizi göreceksiniz ve O’nu (Allâh’ı) gördüğünüzde şek ve şüpheniz olmayacaktır.”

Allâh Rasûlü, Rabbimizi hâşâ dolunaya benzetmemiştir. Fakat bu sözdeki kasıt nasıl dolunay görüldüğünde kesin olarak dolunay olduğu bilinirse Allâh-u Teâlâ, görüldüğünde de şek ve şüphe olmadan O’nun (Allâh) olduğu bilinir.
İmam Ebu Hanife şöyle buyuruyor:

وَاللَّهُ تَعَالَى يُرَى فِي الآخِرَةِ، يَرَاهُ الْمُؤْمِنُونَ وَهُمْ فِي الْجَنَّةِ بِأَعْيُنِ رُءُوسِهُمْ بِلا تَشْبِيهٍ وَلا كَيْفِيَّةٍ وَلا كَمِّيَّةٍ وَلا يَكُونُ بَيْنَهُ وَبَيْنَ خَلْقِهِ مَسَافَةٌ

Anlamı:“ Allâh-u Teâlâ, Ahiret’te görülür. Mü’minler Cennette iken başlarındaki gözleri ile hiçbir şeye benzetmeden, keyfiyetsiz, hacimsiz, sınırsız ve Allâh ile mahlûkatları arasında mesafe olmaksızın Rabb’lerini göreceklerdir.”

Allah Ahirette Görülecek mi ?
Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Peygamberimiz Medine'de Toplumsal Barışı Sağlamak İçin Neler Yapmıştır

Allah Ahirette Görülecek mi ?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön