Mumsema

Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır

  • 08 Mayıs 2021
  • 1.153 kez görüntülendi.
Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır

Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır

Kayıtsız Üye
eşim her istedi ğinde onunla cinsel ilişkiye girmek zorundamıyım .yapmasam günaha girermiyim benimde isteyip istemediğim önemlimidir


Cevap: koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır

Desert Rose
Yüce Allah evli eşlerin karı-koca hayatını meşru kılmıştır. İslamî edep sınırları içinde kalan eşlerin, kendi arasındaki cinsel hayatının ayıplanma ve kınanma yönünün bulunmadığı da belirtilmiştir. (bk. el-Mü’minûn, 23/6.)
Ancak özellikle kadını fizik ve ruh sağlığı bakımından korumak gayesiyle, evli eşlerin cinsel hayatına da bazı sınırlamalar getirilmiştir. Kadının aybaşı ve lohusalık günlerinde, hac’da ihramlı olduğu sürece, dolaylı boşama yöntemleri olan zıhar veya îla, durumunda bunlara ait keffaret cezası yerine getirilinceye kadar kocası ile cinsel ilişkide bulunması caiz değildir. Böyle durumlarda kadın eşini reddetmelidir. Ayrıca Hastalık, zayıflık ve güçsüzlük gibi bir sebeple cinsel ilişkiye dayanamayan ve bu yüzden istemeyen kadın da cinsel ilişkiden sakınabilir. Hatta böyle bir durumda kadınla cinsel ilişkiye girmek ona zarar vereceğinden erkek sorumlu olur. (Ibn Âbidîn, el-Ukûdü’d-dürriyye I/26.)

Kadının sağlık, biyoloyik, psikolojik gibi nedenlerden dolayı eşiyle cinsel ilişkiden sakınma hakkı vardır. Bu konularda eşler arasında anlaşmazlık çıkarsa, dindar ve uzaman bir doktorun vereceği karara göre haraket etmeleri gerekir. Erkeğin eli vb. şeylerle kendini tatmin etmesi caiz olmadığı gibi, kadının da bu yolla tatmin araması câiz değildir. Ancak koca, karısının eli ile ya da vücudunun diğer yerleri ile tatmin olabileceği gibi, karısını da bu yolla tatmin edebilir. (Serahsî, Mebsût X/159.)

Bu açıdan herhangi bir nedenle eşiyle ilişkiye girmeyen erkek, eşinin yardımıyla cinsel ilişkiye girmeden tatmin olabilir. Kadın sebepsiz olarak kocasının isteğini reddetmesi ise caiz değildir. Peygamber (sav) de bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Erkek karısını yatağa çağırır, kadında gelmeye yanaşmaz, erkek öfkelenmiş olarak sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler. (Buhari)


eşim ilişkiye girmiyor

Kayıtsız Üye
Benim eşim benle ilişkiye girmiyor ve ben çok zor duruma düşüyorum Canım istiyor o bir sebep buluyor Almanya da yaşıyorum başka kadınlara gitmek istemiyorum artık dayanacak gücüm kalmadı eşimi boşacam günahmı ben kafayı yiyecem artık

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Rüyada ihtilam şüphesi

Cevap: Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır

arifselim
Eşlerin hem erkek hemde kadın için birbirleri üzerindeki bir hak da cinsel ilişkidir. Eğer eşlerden birisi bu ihtiyacı karşılamıyorsa bu durumda eş için boşanma hakkı doğar. Bu hak hem dinimizde vardır hemde kanunende bulunmaktadır.


Kayıtsız Üye
Eşim alkol kullaniyor bende tiskiniyorum esimle iliskiye girmiuorum gunahmidır onun alkol kullanmasi bana yapılan zulum degilmidir ya alkol ya ben diyorum o da alkolu tercig ediyor


Kuveys
Öncelikle selamın aleyküm.Haklısınız eşinizin alkol kullanması sizi somut anlamda rahatsız ettiği sürece zulümdür.Manevi vebali,kul hakkı vardır.Hakkınızı verip vermemek sizin elinizde.Size kalmış.Selametle.


Kayıtsız Üye
merhaba 7 yillik evliyim kocam ve annesiyle birlikte ayni evde oturuyorum bazen bekar kaynimda gelip bi kac ay kaliyor anlayisli pek degiller bende cok utangac bi insanim ses duyulur banyo yaparken anlayacaklar die surekli bi sinir icinde oluyorum isteksiz oluyor insan gunaha girmis oluyormuyum


mum
Kayınla evde yalnız kalmadığınız sürece Günahı olmaz


üst üste ilişkiye girmek günahmı, kadının kocasını reddetmesi günah mıdır, kadının kocasıyla ilişkiye girmemesi

Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx