Mumsema

Büyük Alimden Nasihat

  • 28 Mayıs 2022
  • 714 kez görüntülendi.
Büyük Alimden Nasihat

Nasihat

Merhum Alim Allame Hafız Muhaddis Olan Şeyh Abdullah El-Harari Şöyle Buyuruyor….

Gizlice ve açıkça Allah’tan korkmanı, seni mahrumiyete götürecek işleri terk etmeni tavsiye ediyorum. Zira hazırlıksız yapılan imdat çağrısı, azıksız olarak yolculuğa çıkmaya benzer. Ayrıca nefesleri kollamanı, beş duyunu haramdan korumanı, bulabildiğin şeye rıza getirmeni, bulamadığın bir ihtiyaca sabretmeni ve sözünü yerine getirmeni tavsiye ediyorum.

Çokça rüku ve secde etmeni, sünnetle amel edip imamlara tabi olmanı, Allah’a itaat edip O’ndan korkanla oturmanı, Allah’a boyun eğip vefakar olanla ilişki kurmanı ve secde edenleri ziyaret edip Allah için rüku edenlerle birlikte olmanı öğütlerim.

Ey Kardeşim !

Çok bilgili, çok yumuşak huylu ve geniş ol. Gülüşün tebessüm. Sualin bilgi amaçlı olsun. Gafil olana nasihatkar olurken cahile eğitici ol. Sana eziyet edene aynı şeyle mukabele etme. Seni ilgilendirmeyen şeye karışma. Musibet esnasında asi olmayıp, başkalarının musibetlerine de sevinme. Dilini gıybetle kirletme doğru sözlü ol ve şüpheli durumlarda düşünerek hareket et.

Yetime baba ol. Yüzünden müjdeler okunsun, üzüntünü kalbine göm. Kendi nefsinle meşgul ol. Bildiğin sırrı açıklayıp ayıp ve günah olan şeyleri yapma. Çok ibadet edip ve bu hususta daha fazlasını isteyip çok az konuş. Sana eziyet verip cehaletini gösteren kişiye tahammül edip sana kötülük edenlere karşı bağışlayıcı ol.

Küçüklerine merhametli, büyüklerine karşı saygılı ol. Sana verilen emanete ihanet etmekten uzak kal. Zorluklar karşısında sabırlı ol, Herkese çokça yardımcı ol. Çok namaz kılan ve çokça oruç tutanlardan ol. Allah’tan korkarak namaz kıl ve severek oruç tut. Kusurlardan sakın ve çokça iyi amel işle. Evliyalara karşı terbiyeli ve hürmetkar ol. Sözün hikmet, bakışın ibret olsun. Sinirli olma, başkasının kusurunu anlatıp onu rezil etme. Kindar ve hasetkar olma. İşlerin en hayırlısını iste.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Kıble Bulma Pusulası Kabe Canlı

Yeryüzünü vücudunla kabrini ruhunla imar ederek mütevazılık gömleğini giy ve son olarak her şeyi var eden Allah’a tevekkül et…

Bildir
guest

1 Yorum
Eski
Yeni En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Adem Deniz

Ah ahhh birde yapa bilsek bunları zaten bunları yapan cennetlik hocam.

1
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx