Mumsema

Bid’at nedir? Kaç Kısma Ayrılır?

  • 12 Ocak 2022
  • 802 kez görüntülendi.
Bid’at nedir? Kaç Kısma Ayrılır?
resmin alt tagı

Lugatte Bid’at

Arapça’da “örneği olmaksızın yapıp ortaya koymak, inşa etmek” veya “daha önce örneği bulunmayıp sonradan ortaya çıkan (muhdes) şey” anlamına gelir.

Istılahta Bid’at

Peygamber Efendimiz’den sonra ortaya çıkan ve Dîn ile ilgili olup ilave veya eksiltme özelliği taşıyan her şeydir.

İmâm Abdullâh El-Herarî şöyle diyor: “Bid’at, Arapça lugatine göre örneği olmaksızın ortaya koyulan, inşa edilen şeydir. Istılahtaki mânâsı ise Kur’ân’da ve Peygamber Efendimiz’in hadislerinde açık ve net bir şekilde geçmeyip Peygamber Efendimiz’den sonra ortaya çıkan her şeydir.

Bid’at kaç kısma ayrılır?

Bidat 2 kısma ayrılışır;

Birincisi; “Bid’at-ı Dalâle” veya “Bid’at-ı Seyyi’e”, yani kötü bid’at. Peygamber Efendimiz’den sonra ihdas edilmiş (ortaya çıkartılmış) olup, Kur’ân-ı Kerîm’e veya Sünnet’e muhâlif olan şeylerdir.

İkincisi ise; “Bid’at-ı Hude”, “Bid’at-ı Hasene” veya “Sunnet-i Hasene”, yani iyi bid’at. Peygamber Efendimiz’den sonra ihdas edilmiş olup, Kur’ân-ı Kerîm’e veya Sünnet’e uygun düşen şeylerdir. (İmâm İbn-i Manzûr,“Lisanul Arab”, İmâm Murtadâ ez-Zebidiy “Tâcul Arus”)

Konu ile ilgili bir sorunuz varsa yorum kısmına konu dışında bir sorunuz varsa dini soru sor  yada Mahrem Soru Sor kısmına yazabilirsiniz.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Münker ve Nekir Soruları
resmin alt tagı
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Tıkla Soru Sor Yada Yorum Yapx